اطلاعات کامل در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری

سلامت , سلامت جنسی ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

اطلاعات کامل در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری

در این مقاله از پورتال وهاران در بخش سلامت جنسی ، همه آنچه که باید در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری بدانید را گردآوری کرده ایم. اطلاعاتی که در این مقاله منتشر می شود شامل: تعریف، فواید، عوارض، آداب و آموزش رابطه جنسی در دوران بارداری و بسیاری نکات مهمی دیگر در مورد رابطه جنسی در دوران حاملگی می باشد. این مقاله راهنمای کامل رابطه جنسی در بارداری است. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

رابطه جنسی در دوران حاملگی چیست؟

کاهش و افزایش میل جنسی

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که در مدت بارداری میل و فرکانس روابط جنسی کاهش پیدا می‌کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد کاهش میل جنسی در سه‌ماهه اول و سوم است و افزایش آن در سه‌ماهه دوم، با این حال این الگو جهانی نیست. تعداد زیادی از زنان گزارش کرده‌اند در تمام مدت بارداری تمایل به برقراری رابطه جنسی داشته‌اند.

خطرات

رابطه جنسی در دوران حاملگی یک رفتار کم خطر محسوب می‌شود به جزء زمانی که پزشک توصیه می‌کند که ممکن از مقاربت جنسی منجر به زایمان زودرس یا پارگی رحم شود. رابطه جنسی در بعضی از بارداری‌ها ممکن است منجر به عوارض جدی بارداری و یا مسائل مرتبط به سلامت شود. چنین تصمیم‌گیری ممکن است به دلیل سابقه مشکلات در زایمان قبلی باشد.

فواید روانی

برخی از تحقیقات روانشناسی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ ادعا می‌کنند که داشتن روابط جنسی برای زنان حامله مفید است. این تحقیقات به طور خاص اشاره دارد داشتن فعالیت جنسی در دوران حاملگی و احساس رضایت از آن در ارتباط با احساس شادی از حامله شدن است. همچنین مقاربت جنسی به عنوان یک راه برای القاء زایمان پیشنهاد می‌شود.

پیشگیری از پره اکلامپسی

شواهد احتمالی برای قرار گرفتن در معرض مایع منی شریک جنسی به عنوان پیشگری از پره اکلامپسی، عمدتاً به دلیل جذب چند عامل تعدیل سیستم ایمنی توسط منی، وجود دارد.

محافظت از جنین توسط مایع آمونیوتیک

در طول دوران حاملگی، مایع آمونیوتیک در رحم مادر و دهانه رحم زن از جنین در مقابل فشار حین دخول محافظت می‌کند.

مقاربت جنسی بعد از بارداری

مقاربت جنسی پس زایمان زمانی شروع می‌شود که زن و شوهر هر دو آمادگی داشته باشند. با این حال اکثر زوج‌های آمریکایی تا ۶ هفته پس از زایمان صبر می‌کنند. در صورتی هر گونه نگرانی باید با پزشک خود مشورت کنید.

رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران حاملگی,همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران بارداری ویکی پدیا

فواید مقاربت هنگام بارداری

۱. ارگاسم‌ را بهبود می‌بخشد

جریان خون میل جنسی را افزایش می‌دهد. در واقع برخی از زنان برای اولین بار در طول بارداری رسیدن به ارگاسم را تجربه می‌کنند.

۲. کالری می‌سوزاند

مقاربت یکی از راههای سوزاندن کالری در بدن است. در هر ۳۰ دقیقه ۵۰ کالری یا بیشتر سوزانده می‌شود.

۳. فشار خون را کاهش می‌دهد

تحقیقات نشان داده که مقاربت فشار خون را کاهش می‌دهد. از آنجا که فشار خون بالا با پره اکلامپسی از عوارض بارداری در ارتباط است، این راه روش خوبی برای جلوگیری از آن است.

۴. درد را کاهش می‌دهد

ارگاسم، اکسی توسین (یا هورمون عشق) آزاد می‌کند که تحقیقات نشان داده تحمل درد را تا ۷۴% افزایش می‌دهد.

۵. خواب را بهبود می‌بخشد

برای مادر: مقربت آرامش می‌آورد بنابراین بر خواب آرام شما نیز موثر است.

برای کودک: کودک حین مقاربت به خواب می‌رود.

۶. سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد

یک تحقیق نشان داده که مقاربت موجب تولید آنتی باکتری می‌شود که از سرما خوردگی و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.

۷. موجب شادی می‌شود

ارگاسم اندورفین را آزاد می‌کند که باعث شادی و آرامش شما و کودکتان خواهد شد.

۸. عشق را بیشتر می‌کند

دوباره باید از اکسی توسین تشکر کنیم که موجب عشق می‌شود.

۹. بهبودی پس از زایمان را سرعت می‌بخشد

ارگاسم در طول بارداری لگن را برای زایمان آماده می‌کند که به نوبه خود بهبودی پس از زایمان را سرعت می‌بخشد.

عوارض رابطه جنسی در دوران بارداری

وی ادامه داد: حتی رسیدن به ارگاسم نیز بی خطر است و حتی در ماه پایانی حاملگی کمک می کند که زایمان دیررس اتفاق نیفتد و به طور کلی رفتارهای معمول جنسی، خطری در برندارد. فعاليت جنسي در دوران بارداري امري متداول به شمار مي‌آيد، اما دفعات آن بسيار متغير است و معمولاً با افزايش سن بارداري کاهش مي‌يابد که می توان گفت در بسیاری از موارد نتیجه عدم آگاهی و یا اطلاعات نادرستی ست که فرد از اطرافیان خود کسب می کند؛ از جمله ترس از سقط، ترس از آسيب ‌ديدگي جنين، فقدان تمايل، بدقوارگي فيزيکي، ترس از پارگي پرده‌ ها، ترس از عفونت و…

آميزش جنسي آسیبی برای جنین به همراه ندارد

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: بسياري از زنان و حتی مردان مي خواهند بدانند كه آيا فعاليت جنسي به جنين صدمه مي رساند يا خير و در این مورد باید بگویم که آميزش جنسي و انزال، هيچ يك در بارداري كم خطر ايرادي ندارد. جنين در محفظه عضلاني رحم قرار دارد و از جنين بوسيله مايع آمنيوتيك و كيسه آمنيوتيك به خوبي محافظت مي شود.

داوری اضافه کرد: همچنین يك پوشش مخاطي ضخيم دهانه رحم را مي پوشاند و مانع از انتقال عفونت نيز مي شود. ممكن است مدتی بعد از اوج لذت جنسي، جنين شما تكان بخورد در اين مورد نيز نباید نگران بود؛ چراکه اين افزايش تحرك بدليل افزايش جريان خون ناشي از افزايش ضربان قلب شماست نه بخاطر اينكه جنين احساس درد مي كند يا از آنچه روي داده چيزي فهميده است.

آيا ميل جنسي در دوران بارداري تغيير مي كند؟

وی در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که میل جنسی در این دوران کاهش نمی یابد، تصریح کرد: طي سه ماهه اول ممكن است فرد باردار دچار تهوع و ضعف باشد و طي سه ماهه سوم ممكن است با افزايش وزن، بزرگ شدن شكم و حساسيت سينه ها و ساير مشكلات مواجه گردد؛ در نتیجه گمان می کند که كمتر ميل به تماس جنسي دارد، اما میل جنسی در دوران باردرای کاهش نمی یابد. در هر حال اين حالات نیز طبيعي است و بهتر است که زن در مورد حس خود با همسرش صحبت كند و سعي كنند راهي پیدا کنند كه براي هر دوي آنها رضايت بخش باشد.

چه وضعيتی براي يك زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: با پيشرفت بارداری، انتخاب وضعيت هاي جديد براي آميزش جنسي ضروري است؛ چراکه شکم بزرگ تر شده است و توصيه می شود كه زنان باردار حدود 16 هفتگي به پشت نخوابند؛ چون وزن رحم بر روي عروق اصلي لگن، ممكن است گردش خون اين ناحيه را مختل كند و بهتر است براي آميزش جنسي به پهلوي خود بخوابند.

چه زماني بايد از آميزش جنسي اجتناب كرد؟

داوری خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند شرایطی نیز وجود دارد که افراد باید از آمیزش جنسی اجتناب کنند. اگر سابقه زايمان پيش از موعد در فرد وجود دارد، خون ریزی و لکه بینی در فرد دیده شده، مشکوک به پارگی کیسه آب، پايين واقع شدن جفت در رحم، نارسايي دهانه رحم، آغاز پيش از موعد دردهاي زايماني و درد به هنگام آميزش جنسي است، در این موارد باید از نزدیکی اجتناب کرد.

چند نکته در مورد فعالیت جنسی در این دوران

این متخصص در پایان تصریح کرد: بهتر است که در زمان انجام فعالیت جنسی چند نکته مورد توجه قرار گیرد؛ نخست آنکه از وضعیت های مناسب استفاده شود؛ در واقع وضعیتی را انتخاب نمایید که حین انجام این کار کمترین فشار را به فرد باردار وارد آورد، از انجام این کار به هنگام خستگی بدنی پرهیز شود، به دلیل افزایش ترشحات واژن مراقب بهداشت خود باشند و بعد از ارگاسم، ماساژ کمر می تواند در آرامش فرد اثرگذار باشد.

رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران حاملگی,همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران بارداری ویکی پدیا

نکات مهمی در مورد آمیزش جنسی در دوران بارداری

آیا حاملگی در تمایلات جنسی زن تأثیری دارد؟

از نظر روحی، نگرانی راجع به حاملگی و بچه و احساس این که اندام ازفرم عادی خارج شده می توانداز میزان تمایلات جنسی زن بکاهد. از نظر جسمی، درسه ماهه ی اوّل تهوع و استفراغ و خستگی و درسه ماهه آخر افزایش وزن و فرم شکم و حساسیت پستانها، افزایشات ترشحات رحمی و تکرار عفونتهای قارچی همه می توانند میل جنسی زن را کاهش دهند . البته از نظرعلمی، به علت افزایش میزان هورمونهای جنسی وجریان خون لگنی، قاعدتاً تمایل جنسی زن باردار بیشتر می شود.

آیا آمیزش جنسی می تواند باعث زایمان زودرس شود ؟

در صورتی که خانمی سابقه ی زایمان زودرس دارد،توصیه می شود که در صورتی که نزدیکی و آمیزش جنسی انجام می شود سعی کند به اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) نرسد. چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود.

از آنجایی که مایع منی محتوی ماده ای بنام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحریک انقباضات رحمی می شود، توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد) و بطور کلی نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد.

در صورت وجود موارد زیر از آمیزش جنسی پرهیز کنید:

جفت سر راهی ( پایین واقع شدن جفت در رحم )؛ نارسایی دهانه رحم
سابقه زایمانهای مکرر ؛ چندقلو بودن حاملگی
آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی؛ پاره شدن کیسه آب
دیابت و حاملگی های پرخطر
درد به هنگام آمیزش جنسی
خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن
وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر

چه وضعیتهایی در آمیزش جنسی برای یک زوج باردار مناسب و راحت تر است؟

ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می شود که از حدود ۱۶ هفتگی ( نزدیک به چار ماهگی ) از خوابیدن به پشت ( تاقباز ) خودداری کنید ‏ چرا که در این حالت؛ ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود. بهتر است برای آمیزش جنسی یا به پهلوی خود بخوابید و یا بالا قرار گیرید.

نکات مهم:

۱-ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها داشته باشند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.

۲-اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند.

۳-اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است.

همچنین بخوانید:  آموزش ماساژ انگشتان دست با تکنیک Jin Shin Jyutsu + تصویر

پرسش و پاسخ های رابطه جنسی در دوران بارداری

آیا مقاربت جنسی دردوران بارداری امکان پذیر است؟

به موازات پیشرفت دوران بارداری به صورت طبیعی ، داشتن مقاربت جنسی هر زمان که لازم باشد بدون مانع است. اما تمایل به این عمل در دوران بارداری دچار تغییر می شود. ابتدا به دلیل نوسانات هورمونی ، خستگی یا تهوع ، باعث کاهش این تمایل شود. د ر طول سه ماه دوم به دلیل افزایش جریان خون در اندام تناسلی و سینه ها ممکن است تمایل شما برای مقاربت را افزایش می دهد. و مجددا در سه ماه سوم به دلیل افزایش وزن ، درد کمر و سایر علائم بار دیگر احساس شما را نسبت به مقاربت کاهش می دهد.

آیا مقاربت جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود؟

این مسئله باعث نگرانی خیلی از افراد می شود به خصوص در سه ماهه اول بارداری . اما خوشبختانه این طور نیست. سقط جنین معمولا به دلیل اختلالات کوروموزومی و یا سایر مسائل مربوط به رشد جنین می باشد و نه بدلیل آمیزش در این دوران.

آیا مقاربت جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب وارد می کند؟

جنین در حال رشد به وسیله مایع آمنیوتیک موجود در رحم حفاظت می شود . و لذا این عمل نمی تواند جنین را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

بهترین نوع مقاربت جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که شما کاملا در این رابطه راحت هستید ، هر نوع مقاربت در طول بارداری بدون اشکال است. به موازات پیشرفت در این دوران مثلا به دلیل تغییرات فیزیکی نوع مقاربت نیز تحت تاثیر قرار میگیرد . مثلا خوابیدن به پشت سخت می شود. بنابراین خود زوجین با توجه این مسائل موضع خود را در حین آمیزش می توانند تغییر دهند تا بدون هیچ گونه ناراحتی و درد مقاربت انجام شود.

داشتن مقاربت دهانی یا مقعدی چه طور؟

مقاربت دهانی در دوران بارداری بلامانع است، اما با رعایت احتیاط لازم. مثلا از دمیدن هوا به داخل واژن باید خودداری کرد زیرا در موارد نادر سبب انسداد رگ های خونی می شود. و این می تواند سلامت نوزاد را به خطر اندازد.

و اما مقاربت مقعدی در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا در صورت داشتن همورویید(بواسیر) وابسته به دوران بارداری این امربا درد و ناراحتی بیشتری همراه خواهد بود و بعلاوه احتمال انتقال باکتری ها ی عفونی از رکتوم به واژن افزایش می یابد.

آیا استفاده از کاندوم اجباری است؟

مقاربت بدون استفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال بعضی بیماری های مقاربتی را افزایش دهد و همین امر می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به عفونت شود که به هر حال سلامت جنین را به خطر می اندازد. بنابر این در صورت داشتن سابقه هر نوع بیماری ناشی از مقاربت بهتر است از کاندوم استفاده شود.

آیا شور و هیجان ناشی از مقاربت می تواند سبب زایمان زود رس شود؟

مسلما لذت و ناشی از این فرایند سبب انقباض رحمی می شود، اما این انقباض با انقباض مربوط به زمان وضع حمل فرق می کند.اگر بارداری شما کاملا به صورت نورمال است، لذت جنسی نمی تواند باعث زایمان زود رس شود، حتی در ماه های آخر بارداری.

چه زمان باید از مقاربت جنسی در دوران بارداری اجتناب کرد؟

اگر چه مقاربت در این دوران بی خطر است، اما بعضی وقتها بدلایلی چند که در ادامه ذکر می شود بهتر است با احتیاط بیشتری عمل کنیم. بنا به تشخیص متخصص، شما باید از آمیزش اجتناب کنید، اگر:

– احتمال زایمان زودرس در شما زیاد است.

– شما خونریزی بدون دلیل مهبلی دارید.

– ترشح ماده آمونیوتیک دارید.

– گردن رحم قبل از موعد باز شود

– جفت به صورت کامل یا جزئی بخشی از دهانه گردن رحم را پوشانده است.

در صورت عدم تمایل به آمیزش چه کنید؟

این امر طبیعی است، آن هم به دلیل وضعیت خاصی که دارید. پس بهتر است در این رابطه با همسر خود صحبت کنید و روابط زناشویی خود را در این مدت به گونه ای دیگر رونق دهید.

چه زمان بعد از زایمان می توان اقدام به مقاربت نمود؟

بعد از زایمان چه به صورت طبیعی چه به صورت سزارین بدن شمانیاز به زمان برای التیام و بازسازی دارد. بنابر این به عقیده اکثر متخصصین بهتر است ۴ الی ۶ هفته بعد از زایمان اقدام به مقاربت کنید.

این بهترین زمان است تا گردن رحم مجددا جمع شده و اندازه طبیعی و نورمال برسد و بعلاوه هر گونه زخم وشکاف ناشی از جراحی برای زایمان التیام یابد. اگر به دلیل زخم شدید یا هر وضعیت دیگر زمان بیشتری لازم است بهتر است روابط خود را به گونه ای دیگر حفظ کنید. مثلا غنودن در کنار هم یا داشتن گفتگوی صمیمانه و…..

و زمانی که آمادگی لازم را برای مقاربت بدست آوردید، بهتر است به آرامی و با استفاده از وسایل ضدبارداری مطمئن اقدام کنید.

رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران حاملگی,همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران بارداری ویکی پدیا

اهمیت روابط جنسی در طول دوره بارداری

برای مقاربت در دوران بارداری منعی وجود ندارد مگر اینکه یک مشکل پزشکی وجود داشته باشد یا پزشکتان شما را از انجام اینکار منع کرده باشد . به یاد داشته باشید که اینکار آسیبی برای کودکتان به همراه نخواهد داشت چرا که کودک در رحم در یک مایع محافظی شناور است که از او به خوبی مراقبت میکند.

اگر سابقه سقط جنین داشته اید یا در حین بارداری عوارض خاصی مشاهده میکنید مانند خونریزی و…. ممکن است دکتر شما را از انجام مقاربت منع کند یا آن را محدود کند .

چگونه میتوان رابطه جنسی راحتی در دوران بارداری داشته باشیم؟

هنگام باراداری باید موضع خود را برای راحتی بیشتر تغییر دهید چرا که ممکن است پس از ماه چهارم ، وقتی که به پشت دراز میکشید احساس سرگیجه و یا حالت تهوع داشته باشید و این به دلیل فشار خونیست که به دلیل وزن رحم متحملید.در این موارد برای راحتی بیشتر مقاربت در آب توصیه میشود.

اگر در طول مقاربت انقباضهای دردناکی را احساس میکنید و یا خونریزی واژینال دارید باید مقاربت را متوقف کرده و بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید .

گفتگو و برقراری ارتباط با شریک زندگیتان در مورد اینکه چطور ارتباط بهتر و راحتتری برقرار کنید میتواند عمده نگرانی های شما را برطرف کند.

تغییر تمایلات جنسی در دوران بارداری

اکنون که شما حامله هستید ممکن است که تمایلات جنسی تان متفاوت شود. علت آن تغییر هورمونهای جنسی برخی از زنان در هنگام بارداری است به طور مثال ممکن است در طول سه ماهه اول ، برخی از زنان علایق جنسی خود را از دست بدهند چرا که معمولا آنها خسته و مقاربت برای آنان ناراحت کننده است .

اگر دکتر شما فعالیت جنسیتان را محدود نکرده بدانید بهترین راه برای حفظ صمیمیت با همسر خود رابطه جنسی است.صمیمی بودن حتما نیازی به داشتن مقاربت ندارد بلکه عشق ورزی میتواند آن را پایدار تر هم کند.

شما میتوانید عشقی که ایجاد شده در این زمان توسعه دهید وقت بیشتری با هم بگذرانید و زمانی را برای پیاده روی اختصاص دهید .هنگام شام شمع روشن کنید و خوابگاه عاشقانه ای برای خود بسازید.

چگونه می توانم پس از به دنیا آمدن کودک رابطه جنسی خود را از سر بگیرم؟

به طور کلی ، شما می توانید ، فعالیت های جنسی خود را هنگامی که به بهبود رسیده اید و خونریزیتان متوقف شده است و یا احساس راحتی بیشتری در حین مقاربت دارید ، از سربگیرید.

با این حال ممکن است دکتر شما این کار را به بعد از اولین معاینه بعد از زایمان موکول کند.

پس از بارداری ، برخی از زنان متوجه خشکی در ناحیه مهبل در طول مقاربت میشوند که این وضعیت ممکن است ناراحتی و درد ایجاد کند که باید برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از خشکی واژن،از روان کننده ها در طول مقاربت استفاده کنند.

زنانی که با شیر خود نوزاد را تغذیه میکنند تجربه تاخیر در تخمک گذاری و عادات ماهیانه خود را تجربه میکنند ام تخمک گذاری قبل از شروع دوره قاعدگی رخ خواهد داد ، پس به یاد داشته باشید که شما هنوز می توانید باردار شوید پس برای کنترل تولد نوزادی دیگر از توصیه های پزشک خود استفاده کنید.

بسیاری از زوجها در طی بارداری، تغییراتی را در روابط خود تجربه می کنند. اکثر آنها نزدیکی عاطفی و تعهد بیشتری نسبت به هم حس می کنند ولی عده ای هم ممکن است تصاد و کشمکش بیشتری احساس کنند.

زوجهایی که در دوران پیش از بارداری مشکلاتی را در روابط خود تجربه کرده و مسائل آنها تا پیش از بارداری حل نشده است، احتمالا با تضاد بیشتری مواجه می شوند.زنانی که از نظر عاطفی احساس تنهایی می کنند، ممکن است نسبت به همسر خود احساس انزجار کنند . صحبت و همدردی در این زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عوامل موثر بر فعالیت جنسی در طول بارداری

• الگوهای جنسی پیش از بارداری که شامل تعداد ، دفعات نزدیکی ، رضایت جنسی و راحتی و توانایی زوج در برقراری ارتباط جنسی است.

• معنی و مفهوم مسائل جنسی از نظر هر کدام از زوحها

• مفهوم بارداری برای هر کدام از زوجین و تجربه های قبلی در این مورد

• وضعیت عمومی زن در دوران بارداری

• مشکلات و عوارض پزشکی تجربه شده توسط زن در دوران بارداری

• توصیه های مراقبین بهداشتی در مورد عدم برقراری روابط جنسی

• خواسته یا ناخواسته بودن بارداری حاضر

• ترس از صدمه به جنین و از دست دادن حاملگی در اثر برقراری روابط جنسی در دوران بارداری

• نحوه پاسخ دهی هر کدام از زوجین به تغییرات ظاهری و بدنی زن در دوران بارداری

فعالیت جنسی در دوران بارداری

— اکثر مطالعات نشان دهنده آنست که تمایل جنسی زنان در طول دوران بارداری دارای تنوع دوره ای است.

— اما متاسفانه نظریه قدیمی و نادرست در مورد منع فعالیت جنسی در طی ۶ هفته آخر بارداری هنوز هم توصیه و ترویج می شود.سایر رفتارهای معمول جنسی معمولا خطری در بر ندارد. البته از آنجا که فعالیت جنسی می تواند موجب ایجاد انقباضات رحمی و تغییر جریان خون رحمی شود، بعضی از پزشکان به زنان پیشنهاد می کنند از فعالیتهای جنسی که منجر به بروز هیجانهای جنسی و ارگاسم می گردد تا حد امکان پرهیز کنند.

— براساس پژوهشها فعالیت جنسی زنان در طول بارداری ، تحت تاثیر الگوهای جنسی آنها پیش از بارداری بوده و اغلب آنها با کاهش در میزان فعالیت جنسی در دوران بارداری روبرو می شوند. با افزایش سن بارداری ، معمولا تعداد نزدیکی ها بشدت کاهش می یابد.اما در تحقیقات مختلف ، هیچ ارتباطی بین مقاربت مکرر و زایمان پیش از موعد به دست نیامد.

شرایط محدودیت فعالیت جنسی در دوران بارداری

۱٫ سابقه تهدید به سقط

۲٫ سابقه زایمان زودرس

۳٫ وجود جفت سر راهی ( جفتی که در پایین رحم قرار گرفته است. )

۴٫ نارسایی گردن رحم ( وقتی طول آن در سونوگرافی کمتر از ۳ سانتی متر گزارش شودو گردن رحم زودتر از موعد آماده زایمان گردد. )

۵٫ انقباض زودرس رحمی و خونریزی واژینال

۶٫سابقه زایمانهای زیاد ( بیش از ۵ بارداری )

همچنین بخوانید:  روش برطرف کردن دانه های سفید رنگ دور چشم

۷٫سابقه فشار خون افزایش یافته در اثر بارداری

۸٫۴ هفته آخر بارداری

۹٫ پارگی زودرس پرده ها ی دور جنین

۱۰٫ وجود بیماریهای آمیزشی در همسر و یا شک به آن( استفاده از کاندوم)

موانع فرهنگی – مذهبی و فعالیت جنسی در دوران بارداری

— در بسیاری از فرهنگها، ممنوعیتی برای فعالیت جنسی در دوران بارداری وجود ندارد.بسیاری از آمریکاییهای مکزیکی تبار، فعالیتهای جنسی را برای لغزنده نگه داشتن واژن در طی بارداری لازم می دانند. از سوی دیگر برخی فعالیت جنسی را در تمام طول بارداری منع کرده و آن را برای مادر و جنین خطر ناک می دانند.

در برخی فرقه ها مانند هندوییسم، نیز افراد از فعالیت جنسی در طی بارداری منع شده اند اما در شرع مقدس اسلام فعالیت جنسی در دوران بارداری مجاز بوده و لذت بردن از این امر از حقوق هر زوجی محسوب می شود.

الگوی علایق جنسی در دوران بارداری

دانشمندان ،۴ الگو برای بروز علایق جنسی در زمان بارداری پیشنهاد کرده اند:

۱- افزایش یکنواخت در علایق جنسی در طی بارداری

۲- کاهش میل جنسی در سه ماهه اول، افزایش نسبی در سه ماهه دوم و کاهش برانگیختگی جنسی در سه ماهه سوم.

۳- کاهش یکنواخت علایق جنسی در طی بارداری

۴- فقدان تغییر در انگیزش جنسی در طی بارداری

بارداری زمان افزایش هشیاری جنسی و حساسیت در بعضی از زنان است و در بعضی از موارد این حساسیت تغییری نکرده یا حتی کاهش می یابد. بعضی از پژوهشها تغییراتی را در میل جنسی همسران گزارش کرده اند.

برخی از مردان نسبت به زنان باردار در دل خود،احساس احترام می کنند و نمی توانند رابطه جنسی با همسرشان برقرار کنند اگر همسرتان دچار اختلالاتی در میل جنسی شده است به یک روانپزشک ماهر مراجعه کنید .گاهی همسران از پذیرش نقش پدری در اینده نزدیک نگرانند، بویژه وقتی بارداری ناخواسته بوده است. در این موارد یک مشاوره خانوادگی می تواند مفید باشد.

سه ماهه اول بارداری

تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته ۶ بارداری آغاز می شود، در این دوران روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اغلب زنان حس می کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور می رسد. بروز حساسیت سینه ها بویژه در سه ماهه اول در زنان چند زا شایع است وتحریک سینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می تواند دردناک باشد. بنابراین باید متوقف و یا محدود گردد.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در صورت خستگی ،زمان آمیزش باید کوتاهتر شود.این خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و می تواند منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانمها شود. به همسرتان اجازه دهید تا احساسات شما را در مورد امیزش و لمس سینه ها درک کند. به او اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید.

بسیاری از خانمها در طی سه ماهه اول بارداری از زیر دل درد و کرامپها وکمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند.ماساژ کمر در این دوره علاوه بر مفید بودن احساس خوشایندی را نیز برای زنان باردار فراهم می نماید. بنابراین می توانید از همسرتان بخواهید محبتش را با ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن به شما ابراز کند.

اگر دچار تهوع و استفراغ شدید هستید ، رابطه عاشقانه تان را با فرستادن پیام کوتاه و ای میل با همسرتان حفظ کنید.

ترس از سقط ، یکی از عواملی است که زوجها را ناچار به چشم پوشی از روابط جنسی می نماید. نگران نباشید پس از هفته ۲۰ بارداری خطر سقط کاهش می یابد و شما در سه ماهه دوم معمولا می توانید با خیال راحت براساس توصیه پزشک و یا ماما به آمیزش بپردازید. بنابراین در طی این دوره ،روابطتان را با ماساژ و بوسه با همسرتان حفظ کنید.

سه ماهه دوم بارداری

بافتهای داخل و اطراف واژن در این دوره دچار احتقان می شوند که این پرخونی ناشی از افزایش عروق خونی و خونرسانی در دوره بارداری است.بافتها متورم و قرمز مایل به ارغوانی می شوند و در تمام زمان باقیمانده از بارداری همین حالت را حفظ می کنند، بنابراین زنان باردار در حالت برانگیختگی فیزیولوژیک به سر می برند. این حالت برانگیختگی می تواند منجر به لغزنده شدن واژن بشود. در این دوره بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم ، نیازمند وقت بیشتری بوده و هیچگاه بصورت کامل انجام نمی شود.این حالت به همراه پرخونی لگن می تواند منجر به بروز کرامپها و کمردرد شود.

دیس پارونی(درد در حین آمیزش عمیق) یکی از عوارض شایع این دوره است و می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین علل اولیه باید بررسی و رد شوند.

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در طی سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگیهای حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم نیز بزرگتر می شود.بنابراین قرار گرفتن در بعضی از وضعیتها از جمله پوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار گرفته؛ می تواند موجب بروز نارحتی در زنان گردد، زیرا ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است. بنابراین می توانید ازوضعیتهایی استفاده کنید که ، که فشار کمتری بر روی سینه و شکم شما وارد بیاورند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو،وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است.

حرکت جنین نیز می تواند موجب کاهش میل جنسی دربعضی از خانمها گردد. بسیاری ازخانمها، با احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی احساس گناه کرده و تصور می کنند جنین در حال مشاهده آنهاست. در حالی که این نگرانی کاملا بی مورد است بنابراین اصلا احساس گناه نکنید.

بسیاری از خانمها در این دوران و آغاز سه ماهه سوم افزایش فعالیت جنسی را گزارش کرده اند. این امر را می توان به افزایش میل جنسی زنان و کاهش ترس از سقط جنین درطی این دوره از بارداری نسبت داد.

سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری با مشکلات گوارشی و سوزش سردل، اغلب موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می شود. این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود

وجود هموروئید دردناک وملتهب نیز می تواند برعلایق و روابط جنسی،اثر مهار کننده ای داشته باشد. بنابراین توصیه های لازم برای کاهش یبوست را باید جدی بگیرید.

رحم نیز ممکن است به دنبال نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت گردد( بویژه اگر ارگاسم یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد). برای بعضی از زنان این احساس خوشایند و لذت بخش بوده و برای دیگر زنان موجب بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا او در طی انقباضات رحم صدمه ببیند. در حالی که این ترس بیهوده است و نباید نگران بود

چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کنید.گرچه ضربان قلب جنین کمی کاهش می یابد، اما هیچ مدرکی مبنی بر خطر آفرین بودن این حالت موجود نیست.

در این دوران، فاز بازگشت نیز پس از ارگاسم ناقص بوده و احساس برانگیختگی در زن، ادامه می یابد. بنابراین مدت معاشقه پس از امیزش را کمی طولانی تر کنید تا این مدت به خوبی طی شود.

بسیاری از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. فقط می توانید در صورت تمایل، مدت معاشقه پیش از امیزش را کمی طولانی تر کنید.

بازگشت احساس خستگی در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان ازار دهنده است. (به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم) . به محض احساس خستگی، وضعیتتان را تغییر دهید و یا به پهلوی چپ استراحت کنید. ماساز کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند بوده و ارتباط شما را با همسرتان حفظ کنید. از همسرتان بخواهید با جنین، حرف بزند این کار می تواند احساس نزدیکی بیشتری را بین شما،همسرتان و جنین ایجاد کند.

افزایش سن حاملگی و بزرگ شدن شکم، باعث تصور منفی برخی زنان در مورد خودشان می شود، در حالی که بسیاری از زنها این تغییرات را خوشایند می دانند و فکر می کنند برای همسرشان جذابتر شده اند. برخی از مردان نیز این حالت را خوشایند توصیف می کنند.

نکته کلیدی:به عقاید همسرتان در این مورد احترام بگذارید اما زیاد وسواس به خرج ندهید. به خاطر داشته باشید.این دوره، مرحله ای گذراست که پایان خوشی در پی خواهد داشت. می توانید از لباسهایی استفاده کنید که اندام شما را برای همسرتان زیباتر جلوه دهد. پوشیدن لباسها ی نخی و خنک که از زیر سینه، گشاد می شوند و یا لباسهایی که شکم شما را بیشتر جلوه می دهند، در رنگهای درخشان و یا ملایم به انتخاب خودتان، می توانند گزینه هایی جذاب باشند.

چه زمانی با پزشک یا ماما تماس بگیریم؟

• اگر مطمئن نیستید که فعالیت جنسی در طی بارداری برای شما بی ضرر است حتما با پزشک یا ماما تماس بگیرید و یا در ملاقات حضوری موضوع را با او مطرح کنید. و یا اگر پس از آمیزش، درد، خونریزی، ترشحات غیر طبیعی و انقباضاتی را تجربه کردید که مدتی طول می کشند. حتما با پزشک در این مورد صحبت کنید.

توصیه های متخصص بهداشت باروری

• احساساتتان را در مورد فعالیت جنسی با همسرتان مطرح کنید، برای این کار باید جایی به غیر از اتاق خواب انتخاب کنید مثلا در طی یک پیاده روی و یا وقتی برای شام با هم به یک رستوران رفته اید و یا در هر زمانی که می توانید خلوتی برای خودتان فراهم کنید. از اشارات و واژه های مخصوص به خودتان که فقط همسرتان می داند ،برای طرح مباحثی که به مسائل جنسی اشاره دارند استفاده کنید واز این کار لذت ببرید

• .به خاطر داشته باشید فعالیت جنسی تنها به مفهوم دخول به واژن نیست، بوسیدن، نوازش کردن و در آغوش گرفتن ، همه می توانند فعالیتهای جنسی خوشایندی باشند که جایگزین روابط همراه با دخول می شوند.همیشه کیفیت مهمتر از کمیت است!

• به خاطر داشته باشید پس از تولد نوزاد، روابط شما و همسرتان شکل جدیدی خواهد یافت بنابراین از هم اکنون برای فعالیت جنسی پس از زایمان و روشهای پیشگیری از بارداری، باید برنامه ریزی کنید.

رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران حاملگی,همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری,رابطه جنسی در دوران بارداری ویکی پدیا

نزدیکی از پشت در دوران بارداری / رابطه مقعدی در دوران بارداری

بارداری، زمان تحولات عاطفی و میل جنسی ناخوشایند است. هورمون های شما بیشتر از آنکه انتظار دارید، عصبی هستند. تنها راه اقدام، داشتن رابطه جنسی است. اما با پیشروی بارداری توصیه نمی شود نزدیکی واژینال داشته باشید. بنابراین تنها گزینه نزدیکی از پشت است.

آیا نزدیکی در هنگام بارداری مجاز است؟

اکثر متخصصین زنان و کارشناسان معتقدند که حتی در حاملگی هم می توانید از میل جنسی تان لذت ببرید. در حقیقت، داستان های فراوانی وجود دارد که رابطه جنسی می تواند باعث انقباض و سریعتر شدن روند کار شود. با این حال، تا زمانی که پزشک احساس می کند بارداری به خوبی پیشرفت می کند و مشکلی نیست می توانید با خیال راحت نزدیکی واژن داشته باشید.

گاهی اوقات خستگی، نوسانات هورمونی، حساسیت پستان و حالت تهوع بارداری است میل جنسی شما را کاهش دهد. علاوه بر این، با پیشرفت بارداری و مسائلی مانند درد پشت، افزایش وزن، و غیره، اشتیاق و میل جنسی کاهش می یابد.

همچنین بخوانید:  اطلاعات کامل در مورد بیماری کیمیا علیزاده / بیماری سندروم گیلن باره

آیا نزدیکی از پشت در هنگام بارداری مجاز است؟

اگر بارداری شما بی خطر یا طبیعی است، می توانید تا زمانی که کیسه آب پاره شود از زندگی جنسی فعال خود لذت ببرید. با این حال، اگر می خواهید احتیاط کنید می توانید از نزدیکی از پشت استفاده کنید.

اگر چه، در طول بارداری، نزدیکی واژینال مجاز است اما هورمون های مضر، و میل جنسی ناپایدار می تواند شما را به امتحان روش های دیگر مجاب کند. اگر برای اولین بار نزدیکی از پشت را امتحان می کنید، باید تا زمان زایمان منتظر بمانید. شما حامله هستید، بنابراین در طول بارداری چیزهای جدید را امتحان نکنید. با این حال، اگر قبلا نزدیکی از پشت داشته اید و از آن لذت برده اید، می توانید در دوران بارداری نیز آن را امتحان کنید. از همسرتان بخواهید با ملایمت رفتار کند و در صورت درد نزدیکی را متوقف کنید.

خطرات نزدیکی از پشت در بارداری:

احتمالا مقالات پزشکی زیادی در خصوص نزدیکی در بارداری مطالعه کرده اید. با این حال چند چیز وجود دارد که باید قبل از نزدیکی از پشت در بارداری بدانید. خطرات نزدیکی از پشت عبارتند از:

التهاب و سایر بیماری های مرتبط:

هنگامی که حامله هستید، همیشه در معرض خطر ابتلا به هموروئید و یبوست قرار می گیرید. نزدیکی از پشت این خطرات را افزایش می دهد و باعث بدتر شدن بیماری می شود زیرا نزدیکی از پشت منجر به التهاب در مقعد می شود. اگر دقت نکنید، نزدیکی از پشت منجر به خونریزی و پاره شدن مقعد می شود. بنابراین، اگر با مشکلاتی مانند، هموروئید و یا درد مقعد مواجه هستید بهتر است از نزدیکی از پشت بپرهیزید.

مسائل بهداشتی:

بهداشت در بارداری بسیار مهم است. مقعد حاوی باکتری های خاصی است که می تواند به واژن آسیب برساند و برای مادر و جنین ضرر دارد. بنابراین، اگر نزدیکی از پشت دارید، نباید پس از نزدیکی از پشت آلت همسرتان وارد واژن شود. اگر تمایل دارید پس از نزدیکی از پشت، نزدیکی واژینال داشته باشید حتما همسرتان آلتش را با صابون و آب بشوید. اگر از کاندوم استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که او از کاندوم جدید استفاده می کند.

انقباض:

ارگاسم یک تجربه آسمانی است، اما در بارداری این تجربیات و غذاهای سالم می تواند منجر به عوارض جانبی شود. به طور مشابه، ارگاسم یکی از مسائل عمده و نگران کننده در هنگام نزدیکی از پشت است. اگر بعد از نزدیکی از پشت از انقباضات رنج بردید حتما به پزشک مراجعه کنید. زنانی که در معرض خطر درد زودرس زایمان هستند باید از نزدیکی از پشت اجتناب کنند. لطفا توجه داشته باشید که تناقضات و تحرک پذیری رحم بعد از نزدیکی در دوران بارداری طبیعی هستند. با این حال، اگر این حالت پس از مدت کوتاهی برطرف نشود، بهتر است بلافاصله متخصص زنان خود را ببینید. توجه داشته باشید که اگر در هفته سی و هفتم بارداری هستید، پس از انقباض طولانی مدت بعد از رابطه جنسی باید با پزشک خود مشورت کنید.

انسداد جفت

اگر با مسائلی مانند انسداد جفت (شرایطی که تحت آن جفت بخش اعظم دهانه رحم را پوشش می دهد) مواجه شدید و نباید نزدیکی از پشت داشته باشید. فشار و درد ناشی از آن در جفت می تواند منجر به خونریزی شود و بارداری را به خطر بیندازد.
اگر بارداری شما به خوبی پیش برود، نزدیکی در دوران بارداری خطرناک نیست.
قبل از اینکه چیزی جدید را امتحان کنید، با شریک زندگی خود در مورد آن صحبت کنید. اگر شما نزدیکی از پشت دارید بهتر است از روانکاری برای راحتی و سهولت استفاده کنید. اگر قبلا نزدیکی از پشت را تجربه نکرده اید، بهتر است از آن اجتناب کنید یا به آرامی پیش بروید. در طول فرایند با همسر خود صحبت کنید و هیچ گونه ناراحتی را تحمل نکنید. نزدیکی از پشت نیاز جنسی شما را برآورده کرده و به جنین نیز آسیبی نمی رساند.

آداب نزدیکی در دوران بارداری

آیا نزدیکی در هنگام بارداری بی‌خطر است؟

بسیاری از زنانی که بارداری طبیعی دارند به رابطه با همسرشان ادامه می‌دهند تا زمانی که کیسه آبشان پاره شده و زایمان کنند. شما با عشق‌ورزی به جنین آسیب نمی‌رسانید. کیسه آمنیوتیک و عضلات قوی رحم از جنین محافظت می‌کنند، و همچنین لایه ضخیم موکوس است که دهانه رحم را می‌بندد، از ورود عفونت به داخل جلوگیری می‌کند.

در حالی که رسیدن به اوج لذت جنسی ممکن است با انقباضات خفیف رحمی همراه باشد (به عنوان مثال تحریک نوک پستان و پروستاگلاندین موجود در مایع منی می‌تواند این لذت را ایجاد کند)، باید بگوییم که این انقباضات موقت و برای جنین بی‌ضرر هستند.

با این حال برخی شرایط وجود دارند که در صورت وجود آنها ممکن است نیاز باشد که فعالیت‌های جنسی خود را تغییر داده یا در کل برای تمام یا قسمتی از دوره بارداری‌تان از برقراری رابطه پرهیز کنید؛ آداب نزدیکی در دوران بارداری را در حقیقت، یاد بگیرید. ماما یا پزشک شما باید شرایطی را که طی آنها رابطه جنسی مجاز نیست به شما گوشزد کند. اگر در مورد مسأله‌ای مردد هستید آن را از پزشکتان سؤال کنید.

آیا رابطه جنسی، اکنون که باردارم، حسی متفاوت دارد؟

بسیاری از زنان گزارش می‌دهند که رابطه جنسی‌شان در دوران بارداری حسی متفاوت دارد. برخی از آنها، آن را لذت بخش‌تر از گذشته می‌دانند- حداقل گاهی اوقات این‌گونه است. دیگران ممکن است لذت آن را در دوره‌ای از بارداری یا در تمام طول دوران بارداری کمتر بدانند. اما دلیل این احساسات متفاوت چیست؟!

افزایش جریان خون به قسمت لگن می‌تواند موجب تورم اندام تناسلی شود. افزایش احساس ناشی از این تورم ممکن است به لذت‌تان در طول رابطه جنسی افزوده شود. همچنین ترشحات و رطوبت واژینال در دوره بارداری افزایش می‌یابد که می‌تواند یک نکته مثبت به حساب بیاید.

از سوی دیگر، شما ممکن است این تغییرات را دوست نداشته باشید و تورم ناحیه تناسلی به شما حسی از پُری و سنگینی بدهد. همان‌طور که ذکر شد، ممکن است برخی گرفتگی‌های خفیف یا انقباضات شکمی را در طول مقاربت یا اوج لذت جنسی یا بلافاصله پس از آن احساس کنید.

سینه شما ممکن است، به خصوص در سه ماهه اول، سفت، و نسبت به لمس به طور غیر منتظره ای حساس باشد. سفتی سینه ممکن است پس از مدتی فروکش کند، اما حساسیت آن ممکن است ادامه پیدا کند. برخی از زنان این حساسیت را در افزایش میل شان مؤثر می دانند در حالی که افراد دیگر این گونه نیستند (و حتی ممکن است ترجیح دهند که سینه های شان کلاً در طی این دوران لمس نشود).

اگر در مورد موضوعی احساس ناخوشایند و ناراحت‌کننده‌ای دارید، اجازه دهید همسرتان نیز از آن باخبر باشد؛ حتی اگر این چیز کاری بوده است که قبلاً با یکدیگر انجام می‌دادید و مشکلی نداشتید. اگر شما احساس می‌کنید که تحریک می‌شوید، اما از مقاربت لذت نمی‌برید، سایر فعالیت‌های وابسته به عشقبازی را در نظر بگیرید. آزمایش کردن راه‌های مختلف و تنظیم مجدد روش‌های‌تان به گونه‌ای که شما هم راحت باشید، برای هر دوی‌تان لذت‌بخش‌تر و آرام‌بخش‌تر خواهد بود.

همچنین به یاد داشته باشید که برای صمیمیت فیزیکی راه‌های مختلفی وجود دارد. اگر دوست ندارید رابطه جنسی برقرار کنید یا پزشکتان توصیه کرده که این کار را انجام ندهید، می‌توانید همسرتان را ببوسید، در آغوش بگیرید و نوازش کنید. در حقیقت آداب نزدیکی در دوران بارداری این ارتباط را می طلبد.

از زمانی که باردار شده‌ام میلی به برقراری رابطه ندارم، آیا این عادی است؟

وقتی که صحبت از میل جنسی در دوران بارداری به میان می‌آید، طیف گسترده‌ای از تجربه‌های فردی وجود دارد. برخی از زنان افزایش میل جنسی را در طول بارداری شان تجربه می‌کنند، در حالی که دیگران حس می‌کنند که نسبت به قبل میل کمتری به برقراری رابطه دارند. بسیاری از زنان هم متوجه می‌شوند که میل جنسی‌شان در نوسان است، که این امر به حسی که در هر زمان از نظر عاطفی و فیزیکی دارند، بستگی دارد.

گاهی اوقات ممکن است شما، به خصوص در سه ماهه اول، بیش از حد خسته، بدخلق و همین‌طور دچار تهوع ناشی از بارداری باشید، و همین امر باعث شود که علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی نداشته باشید. این غیر معمول نیست که به دلیل تغییرات جسمی و روحی که در شما در حال رُخ دادن است احساس ضعف و عدم تمایل جنسی کنید. اما نگران نباشید، میل‌تان دوباره در 3 ماهه دوم با از بین رفتن خستگی و تهوع بارداری، باز خواهد گشت.

با این حال باز هم غیر معمول نیست که میل جنسی‌تان دوباره در سه ماهه سوم بارداری، به ویژه در یک یا دو ماه قبل از وضع حمل‌تان، رو به افول برود. در این مرحله، ممکن است احساس کنید که آنقدر بزرگ، متورم، دردناک و خسته شده‌اید که نمی‌توانید به آسانی رابطه عاشقانه برقرار کنید.

اجازه دهید شریک زندگی‌تان نیز بداند که شما چه احساسی دارید و به او اطمینان دهید که هنوز هم او را دوست دارید. این آگاهی دادن به همسر، بهترین راه برای حفظ رابطه‌تان است و اینکه بتوانید با هم و با پشتیبانی یکدیگر، به آسانی از تغییرات این دوره عبور کنید.

آیا میل جنسی زوجم نیز تغییر کرده است؟

اکثر مردها، زوج باردارشان را به اندازه گذشته جذاب می‌دانند، اما همه این‌طور نیستند. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است میل همسرتان را حداقل در طول بخشی از بارداری‌تان کاهش دهد. برای مثال، شریک زندگی‌تان ممکن است نگران مسئولیتی که در آینده به‌عنوان پدر بر عهده‌دار باشد، این اضطراب ممکن است روی میل جنسی او تأثیر بگذارد.

همچنین برخی مردان ممکن است از ترس اینکه در طول مقاربت به جنین آسیبی برسد از انجام مقاربت خودداری کنند. اگر همسرتان نیاز دارد که مطمئن شود مقاربت صدمه‌ای به جنین وارد نمی‌کند، او را در ملاقات بعدی‌تان با پزشک همراه خود ببرید تا با او مشورت کنید.

مهم‌تر از همه اینکه، در مورد ترس‌ها، نگرانی‌ها و همچنین نیازها و خواسته های خود با یکدیگر صحبت کنید. ارتباطات باز می‌تواند بسیاری از تنش‌ها را خنثی کند و اجازه می‌دهد به شما برای استراحت کردن و لذت بردن از یکدیگر راه‌هایی را پیدا کنید؛ خواه رابطه جنسی جزء این راه‌ها باشد و خواه نباشد.

چگونه می‌توانم خودم را از عفونت‌های منتقله از راه جنسی در طول مقاربت محافظت کنم؟

اگر شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی هستید، یا تنها شریک جنسی زوج تان نیستید، باید از مقاربت بپرهیزید یا حداقل هر زمان که رابطه جنسی دارید از کاندوم لاتکس استفاده کنید. اگر لاتکس گزینه خوبی برای شما نیست، از کاندوم‌های پلی‌اورتان مردانه یا زنانه استفاده کنید.

در صورت وجود چه نوع علائمی پس از رابطه باید بی‌درنگ با پزشک تماس بگیرم؟

این طبیعی است که پس از رسیدن به اوج لذت یا درست بعد از تماس جنسی احساس انقباض عضلانی و گرفتگی کنید. لازم است تا آداب نزدیکی در دوران بارداری را رعایت کنید اما اگر این گرفتگی بعد از چند دقیقه از بین نرفت یا اگر هرگونه درد یا خونریزی را بعد از رابطه جنسی تجربه کردید، با پزشک‌تان فوراً تماس بگیرید.

همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *