خواص خاکشیر برای سلامت، کبد، پوست + طبع خاکشیر

تغذیه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

خواص خاکشیر برای سلامت، کبد، پوست + طبع خاکشیر

خواص خاکشیر: شربت خاکشیر یکی از بهترین و پر طرفدارترین شربت ها است که اغلب در فصل تابستان طرفدارانش بیشتر می شوند. اما پشت استفاده از شربت خاکشیر خواصی بی نظیر از خاکشیر نهفته است که شاید برخی از افراد از آنها بی اطلاع باشند اما ما در این مطلب از وهاران سعی کرده ایم به طور کامل اما مختصر خواص خاکشیر را لیست کنیم که با آگاهی بیشتر این نوع گیاه را مورد مصرف قرار دهید.

خاکشیر در طبقه بندی جزو گیاهان محسوب می شود و بنابراین باید گفت که یکی از گیاهانی است که برای موارد مختلف مورد استفاده دارد.

خاکشیر در علم پزشکی اسمهای دیگری نیز دارد از قبیل: خاکشی، شفترک، خاکشور و خاکژی. نام علمی خاکشیر هم Descurainia sophia است.

گیاه خاکشیر به طور معمول در دشت ها و کوهستان ها می روید و در مورد شکل ظاهری آن باید گفت که ساقه آن حدود یک متر ارتفاع دارد. قسمت پایینی گیاه خاکشیر دارای کُرک هایی است و قسمت بالایی آن کُرک ندارد.

خواص خاکشیر برای سلامت، کبد، پوست + طبع خاکشیر

خواص خاکشیر برای سلامت، کبد، پوست + طبع خاکشیر

اگر بخواهیم اطلاعتی بیشتر در مورد خاکشیر برای شما صحبت کنیم باید گفت که تخم این گیاه همان خاکشیر است که از نظر ظاهری دانه های ریزی هستند که به طور معمول به دو رنگ قرمز و قرمز تیره وجود دارد و این را هم بدانید که دانه های قرمز رنگ خاکشیر طعم متمایل به تلخی دارند.

باید در ادامه اشاره کرد که خاکشیر خواص دارویی و درمانی بسیاری دارد و یکی از معمول ترین موارد استفاده از خاکشیر درست کردن شربت خاکشیر است و از مهمترین فواید خاکشیر می توان به رفع عطش اشاره کرد.

سایت وهاران برای شما عزیزان از فواید مصرف خاکشیر صحبت کرده است که در ادامه می توانید بخوانید:

خاصیت اول: طبع خاکشیر گرم و تر است.

خاصیت دوم: تسکین دهنده جراحات و زخم ها است.

خاصیت سوم: جوشانده خاکشیر برای درمان اسهال و برطرف کردن ترشحات زنانه بسیار مفید است.

خاصیت چهارم: ملین و ادرار اور

خاصیت پنجم: تب بر

خاصیت ششم: از بین بردن کرم

خاصیت هفتم: برطرف کننده التهاب کلیه

خاصیت هشتم: درمان سرخک و مخملک

خاصیت نهم: رفع گرفتگی صدا

خاصیت دهم: برطرف کننده کهیر و التهابات پوستی

خاصیت یازدهم: برطرف کننده سنگ کلیه

خاصیت دوازدهم: از بین بردن جوش و اکنه

خاصیت سیزدهم: افزایش اشتها

خاصیت چهاردهم: افزایش میل جنسی

خاصیت پانزدهم: تنظیم دستگاه گوارش

خاصیت شانزدهم: از بین برنده دل ضعفه

خاصیت هفدهم: درمان بیماری نقرس

خاصیت هجدهم: برطرف کننده ورم گوش

خاصیت نوزدهم: مکملی برای درمان حصبه و آبله

خاصیت بیستم: تنظیم فشار خون


ارزش غذایی( ۱۰۰ گرم) خاکشیر:

  • کالری: ۰
  • پروتئین: ۲۷٫ ۵ گرم
  • چربی: ۳۳ گرم
  • فیبر: ۰

خواص خاکشیر برای سلامتی:

یبوست و اسهال:

خاکشیر بعنوان یک ملین آرام شناخته میشود که با افزایش حرکات روده به پیش‌گیری و درمان یبوست کمک میکند.

شربت خاکشیر درصورتی که با آب گرم تهیه شود به درمان یبوست کمک میکند در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده ها و درمان بیماری اسهال استفاده میشود. درصورتی که شربت خاکشیر با آب سرد و شکر تهیه شود، بیماری اسهال را درمان میکند.

کبد چرب:

خاکشیر خواص دیورتیک طبیعی دارد که به سم زدایی و پاکسازی کبد کمک کرده و برای درمان بیماری های کبد من جمله کبد چرب موثر میباشد.

درمان التهاب مجاری ادرار:

احتمالا کم تر کسی در مورد خواص شفابخش خاکشیر در درمان و تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه شنیده باشد. ولی در بسیاری از متون طب سنتی به این مسئله اشاره شده است که استفاده از خاکشیر موقع بروز التهاب های مجاری ادراری و کلیه بسیار مؤثر است، به خصوص زمانیکه شخصی مبتلا به بیماری سنگ کلیه است و وجود سنگ کلیه وی باعث پیدایش التهاباتی در موضع کلیه یا مجاری ادرار وی شده است.

در این وضعیت آشامیدن روزانه ۴ تا ۵ لیوان خاکشیر که با شیرینی طبیعی مانند سکنجبین شیرین شده باشد بسیار موثر دانسته شده است.

دیگر خواص خاکشیر:

۱٫ زخم ها و جراحات را بهبود می بخشد.

۲٫ در از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج میتوان استفاده کرد.

۳٫ دانه های خاکشیر کمی ضدعفونی کننده، ضد کرم و تب بر هستند.

۴٫ ملین و خنک کننده با آب سرد است.

۵٫ بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی می افزاید و اشتها را باز میکند .

۶٫ تنظیم کننده دستگاه گوارشی بوده و ابتلا معده را به بیماریها مرتفع می سازد.

۷٫ دل مالش و دل ضعفه را از بین می برد.

۸٫ برای برطرف بیماری های نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلی موثر است.

۹٫ بعنوان خنک کننده در امراض حصبه و آبله تجویز شده است.

۱۰٫ درصورتی که با شیر تازه خورده شود، بدن را چاق میکند.

۱۱٫ خاکشیر را بکوبید، شب موقع خوابیدن، کف پا تا مچ را با آن ضماد نمایید، در تسکین و بهبود فشار خون اثر دارد.

۱۲٫ روی ورم های سخت و سرطانی، سینه، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نمایید.

۱۳٫ از دانه های خاکشیر بعنوان پادزهر به نحو زیر میتوان استفاده کرد:

پنج گرم دانه را شسته و با گلاب یا آب خالص آن قدر بجوشانید تا شکفته شود و بعد آن را نیم گرم به مسموم بخورانید. به این صورت، قی آورده و ایجاد تهوع می نماید و این عمل را چند دفعه تکرار کنید تا قی بند آید.

۱۴٫ برای رفع بیماری اسهال ساده بچه ها شیرخوار میتوان اندازه یک قاشق غذاخوری خاکشیر پاک کرده را در ظرفی ریخته بر روی آتش ملایم به هم بزنند تا خاکشیر بو داده شود و بعد کمی آب و عسل به آن اضافه کنید و هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری از آن را به بچه بخورانند.

خواص خاکشیر برای زیبایی:

با جوش صورت خداحافظی کنید

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه تره، عرق کاسنی و عرق بیدمشک ترکیب خوبی برای درمان جوش های صورت است. برای استفاده از این مخلوط کافی است یک استکان از هر یک از عرق های گیاهی شاه تره، بیدمشک وکاسنی را با هم مخلوط کرده و آن را با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنید.

آشامیدن این ترکیب همچنین که جوش های صورت را درمان میکند برای افرادی که دچار گرفتگی صدا هستند هم مؤثر است. مدت درمان با این نسخه حداقل ۳ هفته است و بعد از این بازه نتیجه بهبود به مرور در صورت بیمار ظاهر میشود.

خاکشیر برای روشن کردن پوست و رفع شوره سر:

برای نابود کردن لک های پوست به خصوص صورت یکی از بهترین روشها ، آشامیدن خاکشیر و ترنجبین است. افرادی که از این ترکیب بصورت روزانه و مستمر به مدت ۳ هفته استفاده کنند پس از مدتی با روشن شدن پوست و از بین رفتن کک های صورت و پوست شان روبرو میشوند.

برای تهیه این ترکیب لازم است ترنجبین را ۵ ساعت در آب خیس کنید و بعد از این مدت آن را صاف کرده و به آن ۲ قاشق خاکشیر پاک کرده اضافه کنید و میل کنید. با آشامیدن این شربت گیاهی به مرور شاهد روشنی پوست و از بین رفتن لک ها خواهید بود؛ ضمن این که نوشیدن خاکشیر ۲ تا ۳ لیوان در روز به افرادی که به شوره و خارش سر مبتلا هستند سفارش شده است.

آشامیدن خاکشیر به این اشخاص کمک میکند تا با اصلاح مزاج برای همیشه با شوره و خارش پوست سرشان خداحافظی کنند.

درمان لاغری با شربت خاکشیر و شیر:

درصورتی که تصمیم دارید وزن خود را افزایش دهید و برای این کار دست به دامن انواع و اقسام مکمل های غذایی و دارویی شدید به توصیه ما عمل کنید. هر روز صبح ناشتا پیش از آنکه سراغ صبحانه بروید از شربت خاکشیر و شیر میل کنید. به این ترتیب میتوانید با آشامیدن این خاکشیر صبح ناشتا به درمان لاغری و افزایش وزن خود به مرور زمان کمک کنید. به اعتقاد درمانگران در صورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیش تر میشود، بدین ترتیب افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند و اما توجه داشته باشند که از سلامت شیر و پاکیزه بودن آن مطمئن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *