قیمت مسکن در سال 96 + جزئیات

اخبار ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

قیمت مسکن در سال 96 + جزئیات

طبق آخرین اخبار در مورد وضعیت قیمت مسکن در سال 96 ، گویا در سال 96 خانه گران نمی شود. پورتال وهاران در این مقاله وضعیت قیمت خانه در سال 96 را برای شما عزیزن شرح می دهد.

پیش‌ بینی قیمت مسکن در سال 96

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می گوید: با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی ، سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی و بخش مسکن افزایش می یابد.

«حامد مظاهریان» درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر افزایش اجاره بهای واحدهای مسکونی گفت: با افزایش سرمایه گذاری، تولید مسکن در کشور بیشتر می شود و با افزایش عرضه آن در بازار و ایجاد رقابت، مستاجران می توانند در بلند و میان مدت واحدهای مناسبی را انتخاب کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: هر چند در کوتاه مدت ممکن است، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی سبب افزایش نرخ اجاره بها شود و موجران تقاضای اجاره بهای بیشتری داشته باشند، اما در بلند و میان مدت به نفع مستاجران خواهد بود.

مظاهریان با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی همواره از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی حمایت می کند، گفت: نرخ بهره پایین بانکی کمک می کند هزینه های ساخت و ساز واحدهای مسکونی نیز در کشور کاهش یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در صورتی که سرمایه های سپرده شده در بانک ها وارد حوزه مسکن شود، سرمایه گذاری در این بخش افزایش و عرضه و تقاضای مسکن نیز وضعیت متعادلی پیدا خواهد کرد.

مظاهریان درباره وضعیت بازار مسکن یادآور شد: همانطور که در 4 سال گذشته قیمت مسکن آنچنان رشدی نداشته، وضعیت بازار نشان می دهد سال آینده نیز قیمت واحدهای مسکونی در کشور افزایش شدیدی نخواهد داشت.

معاون وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی حمایت از مصرف کنندگان است و ما مخالف هرگونه سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن کشور هستیم.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: پیش بینی ما است که قیمت مسکن در آینده متناسب با نرخ تورم خواهد بود و بازار کشش افزایش قیمت شدید مسکن را ندارد.

تازه‌ترین آمارهای منتشره بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران نشان می دهد 14 هزار و 500 واحد آپارتمان مسکونی در تیرماه معامله شد که نسبت به خردادماه 2.5 درصد کاهش داشته است.

براساس این آمار میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در تیرماه امسال 46 میلیون و 200 هزار ریال بود که نسبت به ماه مشابه پارسال 6.2 درصد افزایش داشت.

همچنین بخوانید:  گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر منصور پورحیدری آبان 95

البته بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نشان می‌دهد واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 46.2 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص دادند.

این تغییر در مقایسه با تیرماه پارسال 5.8 درصد کاهش یافت و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شد.

در مناطق 22 گانه تهران منطقه پنج با 16.5 درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را داشت. همچنین منطقه چهار با 10.9 و منطقه دو با 9.4 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در مجموع 73.1 درصد از کل شمار معاملات انجام شده در تهران مربوط به 10 منطقه شهری بود و 26.9 درصد باقیمانده به 12 منطقه دیگر اختصاص داشت.

درباره تغییرات قیمت نیز این آمار بیانگر آن است که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران حدود 46 میلیون ریال بود که نسبت به تیرماه پارسال 6.2 درصد افزایش یافت.

بیشترین رشد متوسط قیمت در تیرماه نسبت به ماه مشابه پارسال مربوط به منطقه 12 با حدود 13 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به منطقه یک با 1.3 درصد بود.

در میان مناطق 22 گانه تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 97 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 22 میلیون و 700 هزار ریال به منطقه 18 اختصاص داشت.

آمارهای بانک مرکزی درباره تحولات اجاره‌بهای مسکن در تیرماه نیز حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران 11 درصد و در کل مناطق شهری تا 9.3 درصد نسبت به ماه مشابه پارسال رشد کرد.

قیمت خانه در سال 96

امسال خانه‌ گران نمي‌‌شود

قيمت مسکن امسال افزايش نخواهد داشت؛ اين مطلبي است که وزير راه‌وشهرسازي اعلام کرده و به دغدغه بسياري از متقاضيان که نگران بالارفتن قيمت خانه در سال 96 بوده‌اند، پاسخ داده است.

بسياري از کارشناسان بخش مسکن براين‌باور هستند که تجربه سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد پس از دوره رکود طولاني، احتمال صعودي‌شدن قيمت‌ها در بازار مسکن وجود دارد و اين بخش در ايران بيش از سه سال است که رکود را تجربه مي‌کند. باوجوداین، عباس آخوندي که در حاشيه مراسم امضاي تفاهمنامه بين وزارت راه‌وشهرسازي و سازمان اوقاف و امورخيريه براي «احياي بافت‌هاي ناکارآمد شهري و روستايي، جلوگيري از گسترش حاشيه‌نشيني در شهرها و ساماندهي بافت‌هاي حاشيه‌اي مناسب» در جمع خبرنگاران صحبت کرده، از روند رو‌به‌رشد بخش مسکن در سال جاري خبر داده است.

به گفته وزير راه‌وشهرسازي، آمارهاي پيش‌نگر نشان مي‌دهند بخش مسکن در حال رشد معاملات است و البته افزايش قيمت نخواهيم داشت. به گزارش ايسنا، عباس آخوندي همچنين اظهار کرد: اگر شما همين امروز هم به مطبوعات مراجعه کنيد، تمام شاخص‌هاي پيش‌نگر نشان مي‌دهند که ما در آستانه يک رشد در حوزه مسکن هستيم. او در ادامه گفت: با توجه به ورود جريان سوداگري بسيار گسترده در حوزه مسکن طی سال‌هاي گذشته که منجر به احداث بيش از 4,6 ميليون واحدها مسکوني خالي يا خانه دوم است، بيشترين لطمات بر اثر سياست‌هاي غلط دوره گذشته به اين بخش وارد شده است.

همچنین بخوانید:  تعطیلی مدارس تهران در روز سه شنبه 26 بهمن 95

آخوندي در ادامه صحبت‌هايش با اشاره به امضاي تفاهمنامه همکاري با سازمان اوقاف و امور خيريه هم اين‌طور توضيح داد: در ستاد بازآفريني شهري، مبنايي که قرار داده‌ايم، عمدتا بحث تمدن ايرانشهري است. در اين تمدن، يکي از کانوني‌ترين محورهايي که سکونتگاه‌هاي ما را شکل مي‌داده چه قبل و چه بعد از اسلام نيايشگاه‌ها بوده که بايد در مجموعه‌هاي شهري مورد توجه قرار گيرد. به گفته عباس آخوندي در بحث بازآفريني شهري پيش از نوسازي تک‌بنا، اولين بحث هويت بخشي اجتماعي است؛ بدون هويت اجتماعي امکان هيچ‌گونه بازسازي‌ای وجود ندارد. در هويت اجتماعي مي‌توانيم تجمع ايجاد کنيم و با سازمان اجتماعي براي حل مسائل گفت‌وگو کنيم. وزير راه‌وشهرسازي با اشاره به بحث مساجد و مراکز مذهبي و فرهنگي گفت: بهترين جايي که مي‌توانيم در شهرهاي جديد که فاقد سابقه سکونت است مردم را متشکل کنيم و گفت‌وگوي جمعي داشته باشيم، مساجد است. آخوندي با تأکيد بر نقش موقوفات در بازآفريني شهري اظهار کرد: براي افزايش کيفيت زندگي در بافت‌هاي فرسوده نياز داريم که از اماکن موقوفه بهره‌وري جديدي داشته باشيم؛ بنابراین امضاي اين تفاهمنامه در ماه مبارک رمضان موجب خير و برکت براي مردم ايران خواهد بود.

به گفته آخوندي، بخش عمده‌اي از ساختمان‌هاي داراي ارزش معماري، موقوفه بوده و تفاهمنامه، امروز يک اقدام کليدي است تا بتوانيم دبيرخانه‌اي در مرکز ايجاد کنيم و شاهد يک حرکت مستمر و مداوم باشيم تا اين موقوفات با شرايط امروز جامعه همساز شود و بتواند به ما کمک کند. همچنين حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمدي در اين مراسم اظهار کرد: در سطح کشور بيش از هزار و 200 مجموعه درماني موقوفه داريم؛ 133 بيمارستان داريم. هيچ‌کس هم نمي‌گويد اينها موقوفه است. بعضي از بيمارستان‌هاي موقوفه بيش از مراکز درماني به مردم خدمات‌رساني مي‌کنند. او در ادامه گفت: مساجد نيز همان موقوفه است؛ اگر مساجد نبودند مردم براي بعضي از امورات خود باید هزينه‌هاي زيادي پرداخت مي‌کردند.

همين انتخابات در مساجد برگزار شد. همچنين حدود هشت هزار امامزاده داريم. در بعد علمي و فرهنگي، عدد قابل‌توجهي از کتابخانه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه در حيطه موقوفات قرار دارد و اين مراکز چون به نام وقف خوانده مي‌شود، ارزش اين سرمايه‌ها ديده نمي‌شود، درحالي‌که هرچه لازمه زندگي امروز بشري است در اين موقوفات وجود دارد. رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه تصريح کرد: دستگاه‌هاي دولتي حدود 25 هزار هکتار املاک موقوفه را در اختيار دارند که به نظر بنده يکي از مؤلفه‌هاي مهم اقتصاد مقاومتي همين وقف است.

همچنین بخوانید:  جزییات خبر واریز حقوق معلمان کشور

او با بيان اينکه متأسفانه برخي عمدا و برنامه‌ريزي‌شده اين حکم الهي را از چشم مردم انداختند يا بد اداره کردند، گفت: وقف نه‌تنها هيچ‌گونه مانعي براي زندگي مردم نيست بلکه به‌عنوان سعادت و خوشبختي مردم است. به گفته محمدي، تا سال 1389 ميانگين وقفي که مردم داشتند، سالانه 200 موقوفه بوده و از آن زمان به بعد که مقداري اطلاع‌رساني و کار فرهنگي انجام شد، سالانه بيش از دو هزار موقوفه انجام مي‌شود.

قیمت مسکن در سال 96 + جزئیات

مسکن تا شهریور 96 گران نمی‌شود

رئیس اتحادیه املاک کشور با اشاره به دوران پیش رونق مسکن در شش ماهه نخست سال جاری، تاکید کرد که در این مدت شاهد افزایش قیمت ها نخواهیم بود و قیمت مسکن شرایط ثبات را سپری می کند.

حسام عقبایی روند معاملات مسکن را رو به رشد توصیف کرد و افزود: «در چند روز سپری شده از خرداد ماه شاهد افزایش مبلغ اجاره بها بوده ایم و پیش بینی می کنیم روند معاملات مسکن رو به رشد باشد.»

وی با بیان اینکه تا پایان شهریور ماه دوران پیش رونق را سپری خواهیم کرد، ادامه داد: «به احتمال زیاد در شش ماهه اول سال به دوران رونق نخواهیم رسید و در این مدت افزایش قیمت نیز نخواهیم داشت و با ثبات قیمت در نیمه نخست سال رو به رو هستیم.»

عقبایی خاطر نشان کرد: «اگر سیاست های بانکی اصلاح شود و روند معاملات مسکن به همین نحور پیش رود، در نیمه دوم سال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود که اگر به دوران رونق برسیم، تورمی نسبی را با خود همراه خواهد داشت.»

رئیس اتحادیه املاک کشور با اشاره به فصل جا به جایی اجاره نشین ها، گفت: «با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال 95 افزایش نیافت و در سال جاری نیز شاهد افزایش قیمت ها نبوده ایم، قاعدتا اجاره بها نباید افزایش پیدا کند.»

عقبایی در عین حال بازار اجاره مسکن را تحت تاثیر عوامل خارجی از جمله تورم، سود بانکی و مقایسه مالکین و موجرین با این سود دانست و افزود: «این عوامل در سال های گذشته نیز در تعیین اجاره بها بی تاثیر نبوده است.»

وی اذعان داشت: «حداکثر رشد اجاره بها که مورد پذیرش جامعه باشد، 7 تا 10 درصد در شهرهای بزرگ خواهد بود و در شهرهای کوچک نیز با ثبات اجاره رو به رو هستیم و افزایش اجاره بها نخواهیم داشت.»

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *