ترامپ نوروز 96 را تبریک گفت + متن پیام و حواشی آن

اخبار ۰۳ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

ترامپ نوروز 96 را تبریک گفت + متن پیام و حواشی آن

ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیامی نوروز 96 را تبریک گفت. پیام تبریک ترامپ برای نوروز 96 بسیار متفاوت از دیگران است. اگر می خواهید متن پیام تبریک ترامپ برای نوروز را بخوانید این مقاله پورتال وهاران را تا پایان مطالعه نمایید چرا که متن کامل تبریک ترامپ برای نوروز 96 را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

تبریک نوروز نوسط ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای عید نوروز را به ایرانیان و ملت‌های تمام کشورهایی که آن را جشن می‌گیرند تبریک گفته است.

ترامپ در این بیانیه گفته است: ” این هفته بهترین‌ها را برای برای همه کسانی که در سراسر جهان عید باستانی نوروز را جشن می‌گیرند آرزو می‌کنم. در دهه‌های گذشته، میلیون‌ها نفر از میراث ایران، ترکیه، جنوب آسیا و آسیای میانه به همراه خانواده‌های خود دور هم جمع شده‌اند تا ورود بهار را جشن بگیرند.”

در این بیانیه همچنین آمده: “نوروز در زبان فارسی به معنی روز جدید است و مناسبتی است برای جشن گرفتن آغازهای جدید ، حسی که به خصوص برای بسیاری از ایرانیانی که طی چند دهه گذشته به آمریکا آمده‌اند تا در سرزمین آزادی شروع تازه‌ای را تجربه کنند، پر معنی است.”

رئیس جمهوری آمریکا در پیام خود به مناسبت نوروز گفته است: “برای سال‌ها، من از دوستی با ایرانی-آمریکایی‌ها لذت زیادی برده‌ام؛ کسانی که در تاریخ معاصر آمریکا از موفق‌ترین گروه‌های مهاجر به کشور ما بوده‌اند. آنها طیف وسیعی از پیش زمینه‌های مذهبی نظیر مسلمان، یهودی، مسیحی و زرتشتی را شامل میشوند؛ اما همه‌ آنها به میراث اجدادی خود عشق می‌ورزند.”

گاف ترامپ در پیام نوروزی

رئیس‌ جمهور آمریکا در بیانیه تبریک نوروزی خود که با تأخیر صادر شد، جمله‌ای را به اشتباه از کوروش کبیر نقل کرد.

«دونالد ترامپ» در بیانیه‌ای ضمن تبریک عید نوروز آرزو کرد که «تمامی آن‌هایی که عید باستانی خارق‌العاده نوروز را جشن می‌گیرند»، تعطیلات شادی داشته باشند.

پایگاه «پالیسی مایک» در خصوص این پیام نوروزی ترامپ نوشت: ترامپ در پیام خود از «کوروش کبیر» بنیانگذار سلسله هخامنشیان نقل قول کرد و گفت: «کوروش کبیر، رهبر امپراطوری باستانی پارسی، در جمله‌ای مشهور گفت که “آزادی، شأن و ثروت همگی با یکدیگر بزرگترین خوشبختی بشریت را تشکیل می‌دهد. اگر شما هر سه این موارد را به مردم خود بدهید، عشق آن‌ها به شما هرگز از بین نخواهد رفت”.»

با اینحال ، بنا به گفته کارشناسان و مورخانی که در خصوص هخامنشیان مطالعاتی انجام داده‌اند، کوروش هرگز چنین چجمله‌ای نگفته است.

ترامپ در پیام نوروزی خود هم گاف داد

«پیر برایانت» یکی از اعضای ارشد اندیشکده مطالعات جهان باستان دانشگاه نیویورک و نویسنده «از کوروش تا اسکندر: تاریخ امپراطوری پارسی» در یک پیام ایمیلی نوشت:‌ «این گفته احتمالاً از آخرین کلمات ادعایی (و غیرمستند) “کوروش (به تصویر کشیده شده توسط) گزنفون” در بستر مرگ بوده است – اشاره به نویسنده یونانی کتاب کورش‌نامه گزنفون، که دستکم یک قرن بعد از زندگی کورش نوشته شده است و به نوشته سایت دایر‌‌ه المعارف ایرانیکا دانشگاه کلمبیا “یک بیوگرافی تا حدی تخیلی از کوروش کبیر است”.»

با اینحال، خود گزنفون نیز حتی این سخنان را به کوروش کبیر نسبت نداده است.

طبق این گزارش، این نقل قول از «لری هدریک» یک افسر بازنشسته نیروی هوایی آمریکا است. این سخنان از کتاب توصیه نامه هدریک در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان «کوروش کبیر گزنفون: هنر حاکمیت و جنگ » است.

ادعا می‌شود که این نسخه از کتاب که برای رهبران تجاری در بازار عرضه شده است، بر اساس کوروش‌نامه است.

مک‌میلان که کتاب هدریک را منتشر کرده است، این کتاب را در لیست داستان‌های تخیلی قرار داده است.

اینکه چگونه کاخ سفید به نقل قولی از کتاب هدریک دست پیدا کرده، نامشخص است، اما یک جستجوی سرسری در گوگل درباره این نقل قول به مقاله‌ای مربوط به سال ۲۰۱۲ نشریه «فوربس» بازمی‌گردد که عنوان آن «9 درس بی‌انتهای مدیریتی از کورش کبیر» به نوشته «ریان هالیدی» است.

هالیدی در یک پیام ایمیلی، ترامپ را یک «شرمساری ملی» توصیف کرد.

«تریتا پارسی» رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز دراینباره گفت: «من این را که رئیس‌جمهور تلاش کرد از کوروش کبیر نقل قول، تحسین می‌کنم. قطعاً بهتر بود که نقل قول درست استفاده می‌کرد، اما مشکل اصلی این اظهارات نیست بلکه این حقیقت است که جوهر سیاست وی برای منافع ملی آمریکا خطرناک است و در حال جداسازی خانواده‌های ایرانی آمریکایی است».

ایران یکی از ۶ کشوری است که طبق فرمان اجرایی ترامپ (که فعلا به حکم دادگاه متوقف است) اتباع آن‌ها اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند.

کاخ سفید در خصوص نقل قول اشتباه ترامپ اظهارنظر نکرده است.

ترامپ نوروز 96 را تبریک گفت + متن پیام

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *