درگیری قبیله ای باغملک در خوزستان : قتل 9 نفر و دستگیری 40 نفر

اخبار ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

درگیری قبیله ای باغملک در خوزستان : قتل 9 نفر و دستگیری 40 نفر

با توجه به اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که قومی و قبیله ای است، در برخی مواقع شاهد درگیری و اختلافاتی بین آنها هستیم که گاهی اوقات کشتن شدن افرادی از قبایل دو طرف درگیر در در منازعه را شاهد هستیم که بسیار اتفاقات دردناکی هستند. درگیری قبیله ای در خوزستان معروف به نزاع باغملک هم یکی از این حوادث تلخ است که در این مقاله از پورتال وهاران جزییاتی از این درگیری را برای شما منتشر کرده ایم.

ماجرای نزاع قبیله ای باغملک چه بود؟

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان باغملک آخرین جزئیات درگیری قبیله ای در باغملک خوزستان را تشریح کرد و گفت: در حادثه اخیر 40 نفر دستگیر و روانه زندان شده اند.

خاتمی : اجازه تشریفاتی کردن ولایت فقیه را نمی دهیم / این آرزو را به گور خواهند برد!

وی گفت: ۲۳ شهریور ۹۴ حادثه تلخ نزاع و درگیری بین طوایف محمدی و محمدمیسایی واقع در روستای پتک بخش میداوود اتفاق افتاد که منجر به قتل ۹ نفر از هموطنان ما شد.

این مقام قضایی در شهرستان باغملک اضافه کرد: پس از پیگیری های قضایی متهمان دستگیر شدند و پرونده مربوط به حادثه اول در شعبه یک کیفری استان خوزستان مفتوح و در حال رسیدگی است.

کیانپورافزود: در حادثه های بعدی که اتفاق افتاد نیز تعداد زیادی دستگیر و تفهیم اتهام و رای های متعددی صادر شد و پرونده های قطوری تشکیل و در حال حاضر تعدادی نزدیک به 120 نفرمحکوم داریم که باید دستگیر و به زندان های تعیین شده دراحکام اعزام شوند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان باغملک همچنین گفت: دردرگیری های اخیر نیروی انتظامی برای دستور اجرای مصوبه شورای تامین استان وارد روستا شده است و در مجموع نزدیک 40 دستگیر شدند و همچنین پرونده 100 نفر در شعبه 24 دادگاه تجدید نظر استان در حال رسیدگی است.

گفتنی است در درگیری اخیر 3 نفر جان خود را از دست دادند.

باغملک کجاست؟

باغ‌ملک یا اوربه ایلامی یا باغملک جانکی شهری است در جنوب غرب استان خوزستان

جغرافیا

این شهر مرکز شهرستان باغ‌ملک است و در شرق استان خوزستان قرار گرفته‌است.شهرستان باغ‌ملک، یکی از شهرستانهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. در خوزستان با شهرستان‌های رامهرمز، ایذه ، هفتگل، مسجد سلیمان و با استان‌های چهار محال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم‌مرز است.

این شهر در دامنه کوه بادرنگون واقع شده‌است. این شهرستان تقریباً در شرق استان خوزستان می‌باشد در عرض جغرافیایی ۳۱-۳۱ و طول جغرافیایی ۴۹-۵۱ و ارتفاع مرکزی شهر ۹۱۷ متر از سطح دریا می‌باشد. این شهرستان نسبت به سایر شهرستانهای استان خوزستان هوای متعادل و بعضاً سرد را دارد که در فصل تابستان آحاد مردم استان خوزستان را به خود جذب کرده و در منابع طبیعی و گردشگری‌های (شاهزاده عبدالله-قلعه تل _قلعه سروستان – چشمه ی آب گرم برم جمال دهستان سرله وباوای زویر سرحانی ،ابوالعباس+رباط-مال آقا و تنگ کرد) در بستر خود با امنیت بسیار مطلوب جای می‌دهد.

تاریخ

قدمت شهر کنونی باغملک به دوران عیلام برمی‌گردد، در دوران عیلام این ناحیه اوربه نام داشته است. در باغملک محلی به‌نام منجنیق وجود دارد که آثار تاریخی از یک شهر کهن در آن بجا مانده است که بنابر روایتی ماجرای ابراهیم و نمرود در این محل رخ داده است و به همین دلیل منجنیق نام دارد، پل شکسته‌ای نیز در آن نزدیکی وجود دارد که مربوط به دوران ساسانی است.[۲] همچنین سنگ آسیابی در باغملک وجود دارد که آثار خطوط کوفی بر روی آن نقش بسته است.[۳]
مردم‌شناسی

مردم باغملک از ایل بختیاری هستند و به زبان لری بختیاری گویش می‌کنند، طوایفی همچون بهمئی .کردزنگنه و زنگنه سروستانی، جانکی(شیخ و..)، و ممبینی در این شهر ساکن هستند.[۴]

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی این منطقه از درختان بلوط ، افرا و برخی گیاهان دارویی و صنعتی دیگر تشکیل شده است.[۵]

کشاورزی

شغل اغلب مردم باغملک کشاورزی و دامپروری است، از محصولات زراعی آن می‌توان به گندم، جو و برنج اشاره کرد

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com


برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *