گفتگوی تلویزیونی حسن روحانی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵ شبکه اول سیما

اخبار ۱۲ دی ۱۳۹۵ یک دیدگاه

گفتگوی تلویزیونی حسن روحانی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵ شبکه اول سیما

معمولا در کشور ما هر از چندگاهی مسئولین ارشد کشوری در برنامه زنده تلویزیونی با مردم ایران صحبت می کنند و در این مطلب از پورتال وهاران به مصاحبه زنده حسن روحانی ۱۲ دی ۹۵ پرداخته ایم و به طور کامل زمان پخش مصاحبه تلویزیونی روحانی ۱۲ دی ۹۵ و شبکه ای که صحبت های روحانی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵ را پوشش می دهد نیز معرفی کرده ایم. با ما همراه باشید.

سفر استانی حسن روحانی به البرز با مترو + عکس

زمان پخش گفتگوی زنده حسن روحانی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵

رییس جمهوری اسلامی ایران مهمترین مسایل کشور را شامگاه یکشنبه ۱۲ دی ماه در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم شریف ایران اسلامی در میان خواهد گذاشت.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور ضمن اعلام این خبر افزود: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی مهمترین مسایل روز کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همچنین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مطرح خواهد کرد.

پرویز اسماعیلی ادامه داد: این برنامه بعد از خبر ۲۱ شبکه اول سیما و همچنین رادیو سراسری به طور زنده پخش خواهد شد.

متن گفتگوی زنده تلویزیونی روحانی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵

مصاحبه زنده تلویزیونی روحانی در حال پخش از شبکه های مختلف است و ما در مقاله پیشین در این مورد به کاربران عزیز اطلاع رسانی کردیم. در این مقاله صحبت های رئیس جمهور ایران در گفتگوی تلویزیونی ۱۲ دی ۹۵ را در نظر گرفته ایم و سعی ما بر آن است که تمام آن را در این مقاله منتشر کنیم.

حرف های حسن روحانی در گفتگو زنده تلویزیونی یکشنبه ۱۲ دی ۹۵

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی که هم‌اکنون از شبکه اول سیما در حال پخش است، در ابتدا ضمن تبریک میلاد مسیح، گفت: اینکه فاصله زمانی گفت‌و‌گویم مقداری طولانی شده، پاسخش این است که هم باید قضا کرد و هم کفاره، اما امیدوارم در فرصت‌ کمتری در خدمت مردم باشیم و گفت‌و‌گو درباره مسائل داخلی و بین‌المللی داشته باشیم.

وی در پاسخ به اولین سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه بیکاری در کشور رو به افزایش است و اخیرا نیز وزیر کشور گفته بود سه فرزند بیکار در منزل دارد و وقتی فرزندان وزیر بیکار باشد، وضعیت را می‌‌شود ارزیابی کرد؛ وضعیت اشتغال را چگونه می‌بینید؟ خاطرنشان کرد: مسئله اشتغال مهمترین مسئله کشور است.

روحانی با بیان اینکه در میان همه مسائلی که حائز اهمیت است، به نظر من اشتغال مهمترین است، تصریح کرد: بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور ما باشد؛ بسیار نگران‌کننده است که در داخل خانه یک یا دو و یا حتی بیشتر جوان بیکار باشند.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: یک جوانی که به سن ۲۵ یا ۳۰ سال رسیده و توان مالی برای ازدواج و شروع زندگی ندارد، عمدتا به دلیل عدم اشتغال و کار مناسب است. مسئله برای همه ما حیاتی است که برای اشتغال جامعه ما یک تلاش جدی انجام بدهیم.

به گفته روحانی، از آغاز دولت یازدهم در جلسات اقتصادی یکی از مسائل مورد بحث، اشتغال بود و سرازیر شدن جوانان تحصیل کرده از دانشگاه یک تأخیری برای اشتغال ایجاد کرد. جمعیت محصل دانشگاه‌ها چند سال پیش حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بود و امروز نزدیک به ۵ میلیون نفر شده و سالانه ۸۰۰ یا ۹۰۰ هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند.

متن گفتگوی زنده تلویزیونی روحانی یکشنبه 12 دی 95

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: یک تراکمی در سال‌های گذاشته داریم، از سال ۸۵ تا ۹۰ به آمار اشتغال نگاه کنید، تقریبا اشتغال خالص ما ثابت است؛ سالانه حدود ۱۴ هزار شغل خالص ایجاد شده و موضوع بیکاران ما متراکم شدند و افرادی که در دهه ۶۰ یا ۷۰ متولد شدند، سال‌های اشتغال آنهاست.

وی با بیان اینکه ما در دو سال گذشته آمار نسبتا مناسبی برای اشتغال داریم، یعنی کل شاغلان ما در سال ۹۲ حدود ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بوده، اظهار داشت: همانگونه که در نمودارها ملاحظه می‌کنید، مشخص می‌شود که وضع اشتغال ما چگونه بوده و بعد از آن به تدریج در دو سال گذشته شرایط اشتغال ما شرایط بهتری شده است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز کل شاغلان ما ۲۳ میلیون نفر هستند؛ در دو سال گذشته تقریبا ۷۰۰ هزار شغل داشتیم و امروز ۲۳ میلیون شاغل داریم و رقم بیکاری هم اضافه شده است. متقاضی ما تابستان امسال یک رکورد بوده، یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواستار شغل بودند و در شرایطی بودند که می‌خواستند مشغول به کار شوند. در طول یک سال، اشتغال از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال ۷۰۴ شغل است. یک سال قبل هم ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده و ۷۰۰ هزار اشتغال رقم بسیار بالایی است.

روحانی ادامه داد: کشورهایی که در طول دهه گذشته به طور متوسط بالای ۶۰۰ هزار در سال شغل ایجاد کرده‌اند، ۵ کشور بودند، یعنی ۷۰۰ هزار شغل برای یک سال، یک رقم بسیار بالایی است، اما در عین حال بیکارهای جدید هم به بیکارهای قبلی اضافه می‌شوند. بر همین اساس اگر در یک سال یک میلیون نفر وارد بازار کار شوند، ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم، یعنی ۳۰۰ هزار بیکار داریم.

وی همچنین گفت: در این دو سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال خوب بوده، اما نسبت به تقاضا باز هم فاصله داریم. دولت، بخش خصوصی و کارآفرینان و قوای دیگر و همه باید دست در دست هم بدهیم تا به نرم مدنظرمان برسیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: علت اینکه سرمایه‌های خارجی و داخلی را باید جذب کنیم، یکی از دلایل آن بحث اشتغال است و راه آن ایجاد سرمایه‌گذاری و فضای مناسب برای فعالیت‌های جوانان است.

روحانی فضای مجازی را یکی از راه‌های ایجاد اشتغال دانست و افزود: مردم می‌توانند شغل‌های مناسب داشته باشند. در یک سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل در آی تی سی و فناوری اطلاعات به وجود آمده است؛ برای این کار ما باید فضای مجازی مناسبی داشته باشیم و باندها و پهنای باندهای ما مناسب باشد.

وی ادامه داد: برای شبکه‌های اجتماعی باید سخت‌گیری‌ها را کم کنیم؛ مردم امروز زندگی‌شان تقریبا کم کم با شبکه‌های اجتماعی است، ارتباطشان، شغل‌شان و بسیاری از اشتغال‌ها در همین زمینه است و در این بین اگر فردی اخلال در جذب سرمایه ایجاد کند، به بازار کار صدمه زده، حتی اگر قوای دیگر همکاری کمتری داشته باشند، صدمه زده می‌شود.

روحانی اظهار داشت: همه باید تلاش کنیم تا اشتغال ایجاد کنیم؛ هدف مهم ما رشد پایدار اشتغال‌زاست. رشد ما باید با محیط زیست سازگار و پایدار باشد تا شغل مناسب به وجود بیاورد، ضمنا ما باید فضای کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی را آماده تر کنیم.

وی گفت: از حرکت به سمت اشتغال خوشحال هستم ولی فاصله ای باافراد جویای کار داریم، اینکه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار نفر بدون شغل بمانند بسیار نگران کننده است. هم رشد ما در اشتغال خوب بوده و هم متأسفانه بیکاری ما افزایش یافته است.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمدعلی منصوری

باسلام
یه سؤال دارم ازجناب روحانی؟
زمانی که شماواسه انجام کارساختمانی از۴ کارگراستفاده میکنیدساعت ۵ بعدازظهر به هرکدامشان دستمزدمتفاوتی خواهیدداد؟
مانیروهای قراردادی شرکت انتقال گازتوی این بیابانهاخیلی بیشترازنیروهای رسمی کارمیکنیم وخیلی کمترحقوق میگیریم مانمیخواهیم رسمی بشویم فقط عدالت رارعایت کنیدمانه تنبل بودیم ونه کندذهن تانتونیم آزمون بدیم واستخدام بشویم شرایط زندگی مارابه این سوهدایت کرد.
محمدعلی منصوری / شیراز