معرفی جانشین هاشمی رفسنجانی دی ۹۵

اخبار ۲۴ دی ۱۳۹۵ یک دیدگاه

معرفی جانشین هاشمی رفسنجانی دی ۹۵

با فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی جای خالی او در عرصه سیاست داخلی سئوال برانگیز است که بالاخره چه کسی جانشین او خواهد بود؟! برخی از شنیده ها در این خصوص منتشر شده است که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از رفسنجانی چه کسی خواهد بود، ما هم در این مقاله از پورتال وهاران این شنیده ها را ممنتشر کرده ایم.

ناطق نوری جانشین هاشمی رفسنجانی شد؟!

این مقاله از پورتال وهاران را اختصاص داده ایم به این خبر که جانشین رفسنجانی کیست؟ بر اساس برخی گمانه زنی های ناطق نوری جای هاشمی رفسنجانی را خواهد گرفت. با ما در ادامه همراه باشید تا صحت و سقم این خبر را دریابید.

جانشین آیت الله هاشمی رفسنجانی کی است؟

چه کسی میراث دار هاشمی رفسنجانی می شود؟ چه کسی جانشین او در مجمع و دانشگاه آزاد می شود؟ چه کسی ریش سفید میانه رو ها می شود؟ این ها سوالاتی است که بعد از مرگ آیت الله فضای رسانه ای را پر کرده است. به اعتقاد بسیاری نمی توان جای آیت الله هاشمی را پر کرد با این حال نام های مختلفی برای این نقش ها مطرح شده است. از آیت الله هاشمی شاهرودی تا علی اکبر ناطق نوری و علی اکبر ولایتی. اما در این میان بیش از همه نام ناطق نوری در رسانه ها دیده می شود.

سخنرانی احساسی روز گذشته ناطق نوری در حرم امام خمینی(ره) و در جریان مراسم هفتم آیت الله هاشمی رسانه های تندروی مخالف میانه روها و اصلاح طلبان را بر این داشته است که احتمالا این سخنرانی در راستای سناریویی برای جایگزینی حجت الاسلام ناطق نوری به جای آیت الله هاشمی است.

این رسانه ها پس از سخنرانی ناطق نوری امروز به او حمله کردند. روزنامه کیهان طبق روال همیشگی پیشتاز این حمله بود.

این روزنامه در گزارشی نوشت: “افراطیون مدعی اصلاحات مشغول عملیات فریب با ناطق نوری هستند. این طیف زمانی مقابل مجلس پنجم شعار می‌دادند «مجلس زوری نمی‌خوایم- ناطق نوری نمی‌خوایم». اما پس از فوت آقای هاشمی، چنین القا می‌کنند که مایلند وی را جای هاشمی بگذارند تا میان اعتدالیون و اصلاح‌طلبان و -جدا شده‌های اصولگرایی- شیخوخیت کند.”

ناطق نوری جانشین هاشمی رفسنجانی شد؟!

کیهان با اشاره به تیتر برخی روزنامه های اصلاح طلب همچون آرمان و بهار درباره نقش احتمالی ناطق نوری در آینده و برخی اظهار نظرهای اصلاح طلبان در این باره به گونه ای از یک سناریو برای “ناطق نوری سخن گفته است”. کیهان سعی دارد نشان دهد که اصلاح طلبان برای ناطق نوری دام پهن کرده اند.

این روزنامه در پایان با انتقاد از رییس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری نوشته است: «آقای ناطق دیروز نیز در مراسم هفتمین روز درگذشت آقای هاشمی، از ظلم بزرگ بر هاشمی گفت بی‌آن که به ظلم بزرگ‌تر به ملت و نظام جمهوری اسلامی در فتنه و آشوب نیابتی ۸۸ و دروغ ناجوانمردانه تقلب (اسم رمز و استارت آشوب) اشاره کند.»

سایت رجانیوز نیز به تندی از ناطق نوری انتقاد کرده است. رجانیوز هم در خط کیهان حرکت کرده و از سناریو اصلاح طلبان برای ناطق سخن گفته است. این سایت نوشته است ” آقای ناطق واقعا باورش شده که اصلاح طلبان می خواهند خاتمی و موسوی خوئینی ها و روحانی را وابگذارند و او را بزرگ و شیخ خود کنند! فعلا که با همین توهم، مشغول سرویس دهی است.”

این سایت نزدیک به جبهه پایداری در ادامه با ادبیاتی بسیار تند “اصلاح طلبان” را “منافق خوانده” و نوشته است: «همه روزنامه های زنجیره ای به احتمال قریب به یقین ،عکس و سخنان آقای ناطق را به شکل هماهنگ تبدیل به تیتر اصلی صفحه اول می کنند این بخشی از نظام پاداش دهی در مکانیزم شرطی سازی است. آنها از چند سال پیش پروژه ای را با او شروع کرده اند که در میانه راه است. مدام تیتر و تمجید و تملق وثنا قرض می دهند و البته چند برابرش را می ستانند. امیر مومنان درباره منافقین می فرماید “یتقارضون الثناء و یتراقبون الجزاء.” ستایش قرض می دهند و انتظار پاداش دارند.»

این حمله رسانه های تندرو به ناطق نوری احتمالا در روزهای آینده ادامه یابد و حتی وارد فاز تازه ای شود. شاید رادیکال های اصولگرا از احتمال نقش آفرینی جدید ناطق نوری دچار هراس شده اند. شاید هم این طیف از بازیگران سیاسی ایران به این نتیجه رسیده اند که باید به دنبال تعریف نقش جدید برای ناطق نوری شوند. نقشی که پیش از آن هاشمی رفسنجانی برای این گروه داشت.

تا زمانیکه آیت الله هاشمی در قید حیات بود رسانه های رادیکال او را مورد شدید ترین حملات قرار دادند، او و خانواده اش را عامل بسیاری از مشکلات کشور معرفی کردند. ناطق نوری در سخنرانی روز گذشته خود دراین باره گفت: «درس دیگر آیت الله هاشمی رفسنجانی درس مقاومت و صبوری است، من گاهی می ماندم که علی رغم تهمت ها ناملایمات و در حالی که کوهی از مشکلات وجود داشت صبح میامد و در جلسه مجمع تشخیص آرام و با لبخند حضور پیدا می‌کرد و این را دوستانی که در مجمع بودند نیز تصدیق می‌کنند.»

به نظر می رسد از این نظر ناطق نوری اولین میراث هاشمی رفسنجانی را به ارث برده است.

میراث “حمله” و “هجمه” خطی که رسانه های رادیکال اصولگرا امروز درباره او پیگیری کردند همان خطی است که درباره آیت الله هاشمی پیش از آن پیگیری کرده بودند. اینکه او در بازی اصلاح طلبان گرفتار شده است.

علی اکبر ناطق نوری تاکنون برخلاف گمانه زنی ها نه رییس مجمع شده است و نه ریش سفید میانه رو ها به نظر می رسد او پیش از هر چیز از سرنوشت هاشمی رفسنجانی “تخریب ” و “حمله” را به ارث برده است. باید دید که آیا او به میراث های دیگر می رسد یا نه.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

ریاست جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام فردا ۲۵ دی ۹۵ کیست؟!

فردا شنبه ۲۵ دی ۹۵ اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام است که بدون حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار می شود. بر اساس قانونی که در سال ۶۸ وضع شده، در زمان عدم حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس جمهور حضور می یابد. ما در این مقاله از پورتال وهاران جزییاتی بیشتر را از زبان آیت الله دری نجف آبادی در این باره برای شما در نظر گرفته ایم.

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون حضور رفسنجانی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: در فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خللی در کار مجمع تشخیص ایجاد نخواهد شد.

به گزارش پورتال وهاران، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی با ابراز تاسف از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، درباره مدیریت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تلاش آیت‌الله در مجمع همواره این بود تا جایگاه مجمع را با تجربه، تدبیر و دانش خود بسیار خوب حفظ کند. به طوری که مجمع، جایگاهی فراجناحی داشته باشد و وارد بازی‌های جناحی و اختلافات نشود.

ریاست جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام فردا 25 دی 95 کیست؟!

او در پاسخ به این سوال که آیا فردا جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در غیاب آیت الله هاشمی تشکیل خواهد شد، گفت: هنوز در این خصوص اطلاعی به ما داده نشده است. هفته قبل جلسه کمیسیون با حضور آیت الله هاشمی برگزار شد بنابراین با توجه به اینکه مجمع در هفته گذشته تشکیل جلسه نداده است طبق روال عادی این جلسه باید فردا تشکیل می‌شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که در غیاب آیت الله هاشمی ریاست مجمع به عهده کدام یک از اعضا خواهد بود، تصریح کرد: در ادوار گذشته آیت الله هاشمی رفسنجانی با حکم رهبر انقلاب ریاست جلسه را بر عهده داشتند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: با توجه به اینکه دوره اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در اسفندماه امسال پایان می‌یابد این مساله در صلاحدید مقام معظم رهبری است که برای این چند جلسه باقیمانده فردی را برای ریاست معرفی یا اینکه مدیریت جلسه را برعهده اعضا بگذارند چرا که وظایف هر یک از آقایان طبق قانون مشخص است.

او اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان با قوت به کار خود ادامه خواهد داد و انشالله فقدان حضور آیت الله هاشمی خللی در کار مجمع ایجاد نخواهد کرد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه طبق آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت در سال ۶۸ ریاست مجمع بر عهده رییس‌جمهور بود، آیا اکنون نیز رییس جمهور عهده‌دار ریاست جلسه می‌شود گفت: تا جایی که به یاد دارم آیین نامه تغییر کرده است.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

چه کسی جانشین رفسنجانی می شود؟

هر چند کسی نمی توان به لحاظ تاریخی و شخصیتی، جایگزین آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی شود ولی آتیه اندیشی حکم می کند نزدیک ترین شخص به لحاظ منش و تفکر،راه او را ادامه دهد و اصحاب اصلاح و اعتدال نیز با او همراه شوند
جانشین آیت الله هاشمی

جانشین آیت الله هاشمی و ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، که بحق باید او را یکی از ایراندوست ترین مسوولان جمهوری اسلامی شمرد، شوک بزرگی به جامعه ایران وارد کرد
و اینک با رفتن او به دیار باقی، سه جایگاه مهم که از آن ایشان بود، خالی مانده است:
ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام،
عضویت در مجلس خبرگان رهبری و البته جایگاه ایشان در هدایت جریان اصلاح و اعتدال.

نخستین جای خالی با انتصاب فردی از سوی رهبر معظم انقلاب پر خواهد شد
چه آن که طبق قانون اساسی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را رهبری نظام تعیین می کنند.

معرفی جانشین هاشمی رفسنجانی دی 95

دومین جای خالی، کرسی آیت الله هاشمی در مجلس خبرگان رهبری است.
طبق ماده ۷۹ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، باید در استان تهران انتخابات میاندوره ای برگزار شود
تا نماینده جایگزین ایشان انتخاب شود.
قطعاً مردم به احترام مردی که بیشترین رأی را در انتخابات خبرگان آورد،
شخصی را جایگزین او خواهند کرد که در مسیر مصلحانه هاشمی گام بردارد،
فردی مانند سید حسن خمینی یا نظیر او.

اما هاشمی جز این دو جایگاه حکومتی، یک جایگاه رفیع ملی نیز داشت
و آن، جایگاه “ریش سفیدی و بزرگی جریان اصلاح و اعتدال” بود به ویژه در شرایطی که برخی رهبران این جریان،
با محدودیت های متعددی مواجه بودند و هستند.
جانشین آیت الله هاشمی

هر چند کسی نمی توان به لحاظ تاریخی و شخصیتی، جایگزین آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی شود
ولی آتیه اندیشی حکم می کند نزدیک ترین شخص به لحاظ منش و تفکر،
راه او را ادامه دهد و اصحاب اصلاح و اعتدال نیز با او همراه شوند
چه آن که طی مسیر پرسنگلاخ و ناهموار پیش رو، بدون داشتن مرجعی که همه به او اعتماد کنند
و در موارد اختلاف، به خاطر مصالح ملی نظر او را مقدم بر خویش دارند، اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود.

مروری بر شخصیت های نزدیک به مرحوم آیت الله هاشمی، جای تردید باقی نمی گذارد
که شبیه ترین شخص به او از لحاظ طرز تفکر و رویکردهای سیاسی و مدیریتی، کسی نیست جز “حسن روحانی” ، هم او که یار سالیان دراز هاشمی بود و زمانی که شورای نگهبان آیت الله را از حضور در عرصه انتخابات محروم کرد،
هاشمی در معرفی روحانی به جای خود لحظه ای تردید نکرد و تمام قد پشت او ایستاد و این حمایت را تا آخرین روز حیاتش ادامه داد.
هر چند آیت الله هاشمی، شخصیت بی بدیلی بود
اما از منظر عملگرایی سیاسی، باید روحانی را جایگزین او دانست و تمام قد پشت او ایستاد ؛
روح آیت الله نیز از این عقلگرایی و واقع بینی دوستدارانش حتماً شاد خواهد شد.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
شریعت بهشتی حامد صفایی

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس مصلحت نظام آقای دکتر حداد عادل خواهد شد چرا که از قبل در لوح محفوظ اسم ایشان برای این کار ثبت شده بود