ساعت شروع ماه گرفتگی 16 مرداد 96 + ساعت پایان / عکس

اخبار ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

ساعت شروع ماه گرفتگی 16 مرداد 96 + ساعت پایان / عکس

کسوف و خسوف یا همان خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی که بر اثر چرخش زمین و موقعیت آن در فضا پیش می آیند از اتفاقات طبیعی هستند که قدرت خدار را بیش از پیش برای ما یادآوری و نشان می دهند. امشب مصادف با 16 مرداد 96 هم خسوف روی می دهد که در ایران هم قایل رویت است و ما در این مقاله از پورتال وهاران به جهت اینکه خواندن نماز آیات واجب می شود، ساعت شروع و پایان این رویداد طبیعی را منتشر کرده ایم. با ما همراه باشید.

 

امشب بخشی از قرص ماه تاریک می‌شود

ساعت شروع ماه گرفتگی 16 مرداد 96 + ساعت پایان

679 روز از آخرین باری که خسوف کلی در آسمان ایران رخ داد، می‌گذرد. اگر ماه‌گرفتگی نیمسایه‌ای 23 بهمن 95 را ـ‌که دیدنش با چشم غیرمسلح چندان محسوس نبود ـ کنار بگذاریم، بامداد ششم مهر 94 آخرین باری بود که شاهد غوطه‌ور شدن ماه در سایه زمین در فضا بودیم و دیدیم در جریان این رخداد، رخ ماه چگونه مسی‌رنگ می‌شود.

به گزارش پورتال وهاران، حالا امشب، دوشنبه 16 مرداد قرار است ماه در مسیر گردش خود به دور زمین، برای ساعتی بخشی از قرصش وارد مخروط بزرگ سایه زمین در فضای بین‌سیاره‌ای شود. پدیده‌ای که از آن با عنوان رخداد «خسوف جزئی» یاد می‌کنند و از دید ما در زمین این طور به نظر می‌رسد که بخشی از رخ گرد ماه کامل بشدت تاریک شده است. این ماه‌گرفتگی در بخش بزرگی از جهان شامل آسیا، آفریقا، اروپا و استرالیا دیده می‌شود.

از نظر زمانی این پدیده با وقوع خسوف نیمسایه‌ای در ساعت 20 و ده‌دقیقه آغاز می‌شود. به این معنی که در این زمان قرص ماه وارد نیمسایه زمین در فضا می‌شود. این رویداد همزمان است با طلوع ماه در شمال غربی ایران. با این حال بی‌درنگ شاهد تاریک‌شدن بخشی از قرص ماه نخواهید بود و تشخیص آغاز شدن خسوف قدری دشوار، اما اگر دقت کنید قابل تشخیص است. تقریبا باید تا حوالی ساعت 21 و 53دقیقه صبر کنید تا لبه قرص ماه به سایه زمین در فضا برسد. از این زمان به بعد بویژه اگر با دوربین دوچشمی شکاری یا تلسکوپ قرص ماه را تماشا کنید، خواهید دید که چگونه‌ها گودال‌ها، دشت‌ها و کوه‌های سطح ماه یکی یکی به زیر لبه گرد سایه زمین می‌روند و تاریک می‌شوند. جالب است بدانید که حدود 2700 سال پیش، بابلی‌ها از روی رصد خسوف و گرد بودن ناحیه تاریک پیش رونده روی ماه با انجام محاسبات هندسی و ریاضی متوجه شدند که در جریان پدیده ماه‌گرفتگی، سایه زمین روی قرص ماه می‌افتد و از همین‌جا فهمیدند که زمین، کره‌ای گرد است.

همچنین بخوانید:  زمان و مکان و جزییات کامل مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر 95

خسوف جزئی امشب حوالی ساعت 22 و 52دقیقه به اوج می‌رسد تا در نهایت 64/24 درصد از قرص ماه وارد سایه زمین شود. سرانجام ماه‌گرفتگی جزئی حوالی ساعت 23و 48دقیقه به پایان می‌رسد و ماه در ساعت یک‌و21دقیقه بامداد سه‌شنبه 17 مرداد، به کلی از نیمسایه زمین در فضا خارج خواهد شد و این خسوف به پایان خواهد رسید. ماه‌گرفتگی بعدی امسال چهارشنبه 11 بهمن رخ خواهد داد.

عکس های ماه گرفتگی در ایران مرداد 96

 

زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران زیباترین تصاویر ماه گرفتگی مرداد 96 در ایران

 

آموزش دو روش خواندن نماز آیات برای ماه گرفتگی + احکام کامل

در احکام دینی ما مسلمانان نماز خواندن به دو صورت واجب و مستحب وجود دارد که نمازهایی مانند نماز آیات در برخی مواقع و به واسطه بروز حادثه ای از قبلی ماه گرفتگی، زلزله، خورشیدگرفتگی و امثالهم بر افراد مکلف از نظر دینی واجب می شود و باید آن در همان زمان وقوع حادثه خواند، در غیر اینصورت باید قضای آن را به جا آورد. در این مقاله از پورتال وهاران برای شنا نحوه خواندن این نماز را به دو صورت آموزش دهد ایم. با ما همراه باشید.

نحوه خواندن نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد ، که به دو روش خوانده می شود.

روش اول خواندن نماز آیات:

بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

همچنین بخوانید:  جزییات کامل خبر انفجار ساختمان در اکباتان دی 95

آموزش دو روش خواندن نماز آیات + احکام کامل

روش دوم خواندن نماز آیات:

بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

اکنون به عنوان نمونه، نماز آیات را به شکل کوتاه آن با تقسیم سوره “قدر” بیان می کنیم:

پس از نیت، با گفتن “الله اکبر” نماز را شروع می کنیم.

سوره حمد را بخوانید و حالا پس از بسم الله الرحمن الرحیم ، آیه اول سوره قدر را بخوانید

به رکوع بروید

برخیزید و آیه دوم سوره قدر را بخوانید (بسم الله الرحمن الرحیم نمی خواهد فقط آیه بعدی سوره قدر) به رکوع بروید

برخیزید و آیه سوم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

همچنین بخوانید:  جزییات کالبد شکافی عارف لرستانی برای تشخیص علت مرگ

برخیزید و آیه چهارم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

برخیزید و آیه پنجم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

به سجده بروید(دو بار سجده مثل نماز عادی)

رکعت دوم را مانند رکعت اول بخوانید، فقط در رکعت دوم می توانید قنوت را هم بخوانید

سپس رکوع پنجم را بعد از قنوت بجا آورده، سر از رکوع برداشته و به سجده می روید.

با تشهد و سلام ، نماز را به اتمام می رسانید.

ضمناً این نماز را می توان به جماعت خواند، چرا که جز نمازهای واجب است.

احکام نماز آیات

١- از وقتى که خورشید یا ماه شروع به گرفتن مى‏کند انسان باید نماز آیات را بخواند و بنابر احتیاط واجب باید به قدرى تاخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.

٢- اگر خواندن نماز آیات را به قدرى تاخیر بیندازد ، که آفتاب یا ماه شروع به باز شدن کند، باید نیت ادا و قضا نکند ولى اگر بعد از باز شدن تمام آن،نماز بخواند، باید نیت قضا کند.

٣- اگر مدت گرفتن خورشید یا ماه بیشتر از خواندن یک رکعت‏باشد ولى انسان نماز را نخواند، تا به اندازه خواندن یک رکعت ‏به آخر وقت آن مانده باشد باید نیت ادا کند بلکه اگر مدت گرفتن آنها به اندازه خواندن یک رکعت هم باشد بنابر احتیاط واجب باید نماز آیات را بخواند و ادا است.

4- موقعى که زلزله و رعد و برق و مانند اینها اتفاق مى افتد، انسان باید فورا نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت‏ بخواند ادا است.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *