پخش دومین مناظره انتخاباتی ۱۵ اردیبهشت ۹۶

اخبار ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ یک دیدگاه

پخش دومین مناظره انتخاباتی ۱۵ اردیبهشت ۹۶

در فصل انتخابات ۹۶ هستیم و گام به گام تا روز موعد نزدیک تر می شویم و باید با اطلاع و آگاهی انتخاب آگاهانه ای داشت تا بتوان آینده ای درخشان را برای خود و کشورماان رقم بزنیم. در این مقاله از پورتال وهاران به یکی از برنامه های تبلیغات انتخابات ۹۶ پرداخته ایم، مناظره نامزدهای ریاست جمهوری ۹۶ با هم امروز پخش می شود و شما در ادامه جزییاتی بیشتر را مطلع می شوید.

زمان پخش دومین مناظره کاندیدهای ریاست جمهوری ۹۶

امروز جمعه (۱۵ اردیبهشت) سیدمصطفی هاشمی‌طبا نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از طریق رسانه ملی با مردم صحبت می‌کند.

برپایه این خبر همچنین دومین مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «سیاسی – فرهنگی» امروز پانزدهم اردیبهشت‌ ماه، ساعت ۱۶:۳۰ به طور همزمان از شبکه اول، خبر و رادیو ایران پخش می‌شود.

جدول پخش دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 96

دومین مناظره کاندیدای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی آغاز شد.

قرار است در این مناظره اسحاق جهانگیری ، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف ، سید مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا در زمان های تعیین شده به بیان برنامه های خود در زمینه های سیاسی و فرهنگی می پردازند.

هر نامزد در برنامه مناظره فرصت ۲۴ دقیقه ای برای اظهار نظر دارد.

ترتیب نشستن نامزدها

متن این مناظره در زیر می آید:

نامزد اول برای پاسخگویی به سوالات آقای قالیباف

سوال اول از قالیباف درباره شتاب علمی، وضعیت اموزش و پرورش و پژوهش

قالیباف: محموله ی مشکوکی که پوشاک بود در ویلایی پیدا شد که متعلق به یکی از وزرا بود/ این پرونده رسیدگی شد / سئوال این است که در یک وزارتخانه ای که اموزش و پرورش است، دارند واردات انجام می دهند، حالا قانونی یا غیرقانونی

میرسلیم خطاب به قالیباف:

شما پاسخ دقیقی به سئوالات ندادید . میرسلیم ضمن انتقاد مجدد از قالیباف گفت: شما اصلا به مسئله پژوهش اشاره نکردید. از اینکه هواپیما وارد می کنند خوشحال می شوند و برای جوانان دیگر کشورها کار درست می کنند

روحانی:

ما اگر می خواهیم مسئله ی فرهنگ و اموزش را بالا ببریم، باید به زیر بناها توجه کنیم، اولین زیر بنا اخلاق است، باید حق الناس را رعایت کنیم. فرض کنیم فردی تخلف کرده، ان کسی که باید بگوید که تخلف کرده کیست؟ . اقای قالیباف چطور در مصاحبه تلویزیونی به یک وزیر اتهام ناروا می زند. اگر ازادی نباشد، چطور جوانان می تواند به ازادی برسد.

آقای قالیباف دوستان شما، به فرزند شهید مطهری در دانشگاه شیراز حمله کردند. نمی گذارید ربنا پخش شود، ان وقت چطور دنبال اموزش عالی و تعالی هستید؟

نقد هاشمی طبا به قالیباف:

من به خود تذکر میدهم که در مورد سوال پاسخ دهم و به حاشیه نروم.

نقد جهانگیری به قالیباف:

ما باید به آموزش و پرورش یه طور جدی توجه کنیم. در دولت یازدهم وضع معیشت فرهنگیان بهتر شد اما هنوز در وضعیت مناسبی نیستند.
مظلومیت دولت و ملت را ببینید/یه دفعه گفته می شود در خانه ی وزیری قاقچاق بوده/ دویست میلیون کل ارزش پوشاکی بوده که وارد کرده به طور قانونی از طریق گمرک/ این وضعیت است.

رئیسی:

رئیسی ضمن انتقاد غیر مستقیم از قالیباف خواست که او وارد مسائل حاشیه ای نشود .صندوق فرهنگیان به یغما برده شده/این به شدت فرهنگیان را عذاب می دهد. امروز اقای روحانی بعنوان رئیس جمهور مستقر پاسخگوی این سئوالات باشند.

قالیباف:

من واقعا متعجم جناب اقای روحانی، من دارم درد مردم را می گویم، اخلاق را رعایت نمی کنم، اما شما جابعالی از کسی دفاع می کنید که پاسخگوی این مشکلات نیست.

وقتی میگویم دولت ۴ درصدی ها برای همین است.

وزیر اموزش ما چطور درست می شود از ایتالیا لباس کودک وارد می کند. اصل این واردات خطا است.

واقعا این شرم اور است که برای یک جامعه ی فرهنگی که این وضع معیشتی معلمین باشد، بعد وزیر برود واردات انجام دهد.

علت ایجاد نشدن پنج میلیون شغل این است.

وارداتچی را مظلوم می گویید، بعد هم اگر درد مردم را بگوییم، میگویند قالیباف بداخلاق است.

مردم باید تصمیم بگیرند، نه ۴ درصد در این دولت.

قرعه کشی برای نامزد دوم : آقای میر سلیم

سوال از میرسلیم: با توجه به ضرورت حفظ وحدت ملی و انسجام اجتماعی چه تعاملاتی را با گروه هاو احزاب مخالف دولت خود قائل هستید؟

میرسلیم انتقادپذیری دولت یازدهم را در قبال مخالفان خود اندک دانست و به برخی واژگان روحانی استناد کرد.

روحانی: ما اگر می خواهیم در مسائل سیاسی و اجتماعی به اهدامان برسیم، باید به افکار مختلف را به رسمیت بشناسیم. در همین انتخابات، چه کسانی هستند که در فضای مجازی کاری به انها ندارند، و چه کسانی هستند که هروز کارشان دارند به بهانه های مختلف.
اگر میخواهیم به شرایط مناسب برسیم باید حقوق مساوی را برای احزاب و گروه ها را رعایت کنیم. وقتی خانمی از اهل سنت منصوب می کنیم، مورد حمله قرار میگیریم که چرا یک خام و یک نفر از اهل سنت منصوب شده .

حقوق شهروندی انشا نیست، ما یک ایران داریم و همه باید از حقوق مساوی برخوردار باشیم

هاشمی طبا:

گواهی میدهم که بزرگترین هجمه ها علیعه این دولت اتفاق افتاده است. درآمد و هرینه ها مشخص است
وعده هایی که میدهیم با توجه به بودجه محدود. در وسط کار میمانیم.

جهانگیری:

انتقاد یکی از بزرگترین نعمت ها برای مسولان است . همه موظف هستیم از انتقاد استقبال کنیم . ما خانه احزاب را در دولت یازدهم احیا کردیم / ما ۸ هزار سازمان مردم نهاد را مجوز داده ایم / ما از ازادی مطبوعات به طور کامل حمایت کرده ایم/از فضای مجازی با تمام قدرت دفاع کردیم، جلوی تمام کسانی که می خواستند شبکه های اجتماعی را فیلتر کنند، ایستادیم.

با تمام توان تخریب می کنند دولت را و احدی هم به انها کاری ندارد.

رئیسی:

بهترین دوست من کسی است که ایرادهای من را بگوید. حقوق شهروندی عبارت نیست از رونمایی از یک سند، حقوق شهروندی حق کار کردن است. من در رسانه ها دیدم که وزیر با خبرنگار برخورد میکند .

قالیباف:

به گونه ای صحبت نکنیم که امروز انقلاب مانع حقوق شهروندی افراد است/همه باید از حقوق برخوردار باشند/نمی دانم منظور روحانی چه بود؟ امروز دانشگاه های ما در دولت شما، دانشگاه های ما سیاسی نیستند

میرسلیم:

وقتی وزیر با خبرنگار برخورد میکند این یعنی حقوق شهروندی؟ اصل هشتم قانون اساسی چرا اجرا نمیشود.

ردم قول و قرارهای دولت را شنیده اند و عملکرد را دیده اند، نتایج ان را با تحمل سختی و حق کشی و اثار درداور تخلفات و رشوه ها لمس کرده اند. نمی توان با لفظی بازیگری کنیم و مردم را فریب دهیم؟

پذیرش انتقاد کار ساده ای نیست. کار هر کسی نیست. برخی از وزرا از اطلاعات استفاده می کنند و کاسبند.

قرعه کشی برای انتخاب نامزد سوم: آقای رئیسی

سوال: چه راهکار موثری برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام خواهید داشت و چگونه می توانید با بد عهدی آمریکا مقابله کنید

رئیسی: برجام یک توافقی است که براساس مذاکرات و براساس انچه دولت و فرایندی که طی شده با همه ی اشکالاتی که این قرارداد دارد، شکل گرفته . تاکید می کنم برجام اشکالاتی دارد.

در حین مذاکره، نکاتی مطرح شد، اینکه گفته شود از ناحیه دولت و جناب روحانی که خزانه خالی است، این پیامی بسیار بد از جانب جمهوری اسلامی است / اینکه گفته شده باشد، اگر ما توافق نکنیم، ممکن است با یک اقدام تاسیسات ما را مورد هجوم قرار دهد، این بد است.

مثل این ماند که بگوییم ما نیرو نداریم، بسیار اتفاق بدی است.

ما در این سند، ما در اجرا هم پیشگام شدیم، هم به صورت تمام اجرا کردیم. دولت توانایی نقد کردن چک برجام را به هیچ عنوان ندارد. پیام هایی که داده شده یرای ما مشکل ایجاد کرده است. هیچ اتفاقی با برجام در سفره مردم اتفاق نیافتاد.

قالیباف:

در اجرای برجام، اثارش برای مردم ما چه بوده؟ برجام مشکل مردم را حل نمیکند چون ایراد از سیستم اداری دولت است. حتی اگر برخی مسائل در برجام حل شود، چون اشکالات ما در سیستم اجرایی دولت است/این دولت با نگاه و روشی که دارد، وقتی جلوگیری از قاچاق اتفاق نمی افتد، اگر امکانی هم بیاید، باز ۴ درصدی ها بهره مند می شوند ما باید حق مان را از ۴ درصدی ها و برجام بگیریم.

میرسلیم:

اقای رئیسی نفرمودید که برجام صدای مظولمیت را به جهان رساند، و جهان فهمید که دنبال سلاح هسته ای نیستیم.

چطور می شود قبل از مذاکرات دانش بالند خود را داریم، تحریم ها هم برقرار است، بعد از مذاکرات تحریم ها تشدید می شود، اما محدودیت ها برای پیگیری تکنولوژی هسته ای برقرار می ماند.

سئوال میرسلیم از رئیسی: چگونه میتوانید حقوق ایران را در برجام از طرف مقابل بگیرید؟و راهتان چیست؟

روحانی:

افرادی که امروز کاندیدا هستند، باید بگویند با برجام چه میخواهند بکنند و برای اجرای برجام اگر توافقی مورد قبول است، پس چرا این همه بیلبورد زدید و فحاشی کردید به انهایی که در حین مذاکرات بودند؟

پشت تریبون، حین مذاکرات، برخی همانند مخالفین مردم ایران به مذاکره کنندگان حمله کردند

حریم های هسته ای تماما برداشته شد؟ اگر برجام نبود الان صدور نفت ما ۲۰۰ هزار بشکه بود؟ و اگر برجام نبود چطور اینچنین وعده می دادید؟

وقتی ترامپ امد، شماها خوشحالی کردید که این برجام را نابود می کند.

روحانی به رئیسی: شما چه اطلاعاتی دارید که در زمینه هسته ای سخن می گویید

هاشمی طبا:

درحالیکه ما تحریم شده بودیم، چون کبک بعضی ها سر خودشان را زیر برف بردند و گفتند تحریم اثر ندارد .

۵۰ درصد اتومبیل های سوپرلوکس را با همان پولی که نفت را در ان دوره با واسطه می فروخفتند، خریدند، یک چنین میراثی به این دولت رسیده است.

وقتی برای پز دادن خزانه را خالی کردند برخی از دوستان کف میزدند .

جهانگیری:

یکی از مهمترین موفقیت های تاریخ مان، برجام بود/ما حق هسته ای را به ثبت رساندیم/ما ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کردیم، چرا فراموش کردیم؟

ما به جای یک میلیون بشکه نفت، الان دو نیم میلیون بشکه نفت صادر میکنیم

اگر وضع دولت سابق ادامه داشت صادرات نفت متوقف میشد. کشور امروز آماده توسعه است

رئیسی:

من اطلاعاتم راجع به برجام زیاد است، من درجلسات زیادی شرکت کردم

قرار بود با برجام چه اتفاقی بیافتد، روحانی گفت هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ کارخانه ها/ الان رکود در کشور وجود دارد

لیخند روحانی و جهانگیری پس از سخنان رئیسی در مورد برجام

خودشان می گویند تحریم را برنمی داریم، اما من معتقدم در مقابل دشمن نباید ضعف نشان دهیم

اگر طرف مقابل ببیند که از با دولتی روبرو هستند که از حقوق مردم نمی گذرد، این چنین برخورد نمی شود

۵۰۰ خانواده ی ما در منا جان دادند، چند روز جنازه ها را انها تحویل نمی دادند

نگاه دولت در سیاست خارجی را ملتمسانه توصیف کرد

سیدمصطفی هاشمی طبا به عنوان چهارمین نامزد پشت تریبون قرار گرفت

سوال از هاشمی طبا: مهمترین اولویت های سیاست خارجی شما چیست؟ بویژه چه سیاست و برنامه ای برای تقویت جریان مقاومت و مقابله با جریان تروریست دارید؟

اگر در سیاست خارجی دقت و استراتژی صحیح نداشته باشیم؛ به نتیجه نمی رسیم.

قالیباف:

اگر دولت فعلی می گوید من در مذاکره موفق بوده ام، دلیلش این است که در دیپلماسی قدرت موفق بوده ایم

برنامه ام این است که وزارت خارجه و تجارت بین الملل داشته باشیم

روحانی:

ما با دیپلماسی است که درحال مذاکره در مورد امنیت سوریه هستیم

بسیار مهم است که ما بتوانیم از قدرت دیپلماسی هم برای امنیت خودمان و ثبات منطقه استفاده کنیم و هم قدرت خود را از لحاظ سیاسی و اقتصادی بالا ببریم.
در این دولت از روز اول از اهرم سیاست خارجی استفاده شد. سال‌ها بود که این اهرم کنار گذاشته شده بود و به خوبی از این اهرم بهره‌برداری نمی‌شد.
در این مذاکرات هسته‌ای توانستیم حق خودمان را به کرسی بنشانیم.
همه می‌گفتند بر فرض روزی توافق هسته‌ای به ثمر برسد، پی‌ام‌دی را می‌خواهید چه کار کنید؟ چون ما در آن متهم شده‌ایم. ما این مسئله را حل کردیم. آژانس اعلام کرد همه مسائل گذشته با ایران بسته شده
با همین قدرت دیپلماسی امروز برای سوریه مذاکره می‌کنیم.
اگر ما می‌خواهیم از مسائل منطقه درست استفاده کنیم باید بتوانیم در میز مذاکره حل کنیم.
من مسئولیت‌هایی در دفاع مقدس داشتم و در مذاکرات سیاسی حضور داشتم.
دفاع مقدس ما تمام شد، آیا همه حقوق ما استیفاء شد؟ خب دیپلمات‌های ما باید این را حل کنند.

میرسلیم در نقد هاشمی طبا:

چگونه می خواهید از حق این شهدایی که دادیم و دنیا مدیون آن است دفاع کنید
حق ما از رود هیرمند را چطور می گیرد کاری که دولت یازدهم نکرده است
چگونه در ترکیه مذاکره می کنید که مانع سدها بر سرچشمه ها شوید
چطور با قطری ها مذاکره می کنید
چطور میخواهید از حیثیت ایرانیان دفاع کنید، ایرانیان را ماموران ترک کتک می زنند و زنان ما را تفلیسی ها لخت می کنند.

هاشمی طبا:

شعارهای برخی دوستان بر حل همه ی مسائل کشور با یک جرقه است

نگوییم سرمایه دار زالوصفت؛ باید سرمایه دار خارجی را بپذیریم

وحانی در پاسخ به رئیسی: مگر نمی گویید که مذاکره صحنه جنگ هست، شما علیه دیپلمات های ما که در میدان جنگ بودند چه حرف های نامربوطی زدید؟

اسحاق جهانگیری به عنوان پنجمین نامزد پشت تریبون قرار گرفت

کشور عزیز ما ایران، امن ترین و قدرتمندترین کشور منتطقه است، برنامه دولت شما برای استمرار و تقویت این قدرت چیست؟

جهانگیری:

ماشین اقتصاد از دره بیرون امده بعنوان یک فرزند پدر معدنکار، مسایل و درد و نگرانی خانواده قربانیان حادثه اخیر را می داند. من یک اصلاح طلبم و ماشین اقتصاد و فرهنگ کشور از ته دره درآمده و باید با فرهنگ غنی خود و برجام قدرت ها را تضعیف کنیم. باید جلوی ماجراجویی و خامی دوباره در این کشور را گرفت. جایگاه ریاست جمهوری، جایگاه سیاستمداران کاراموز نیست مردم ایران محدودیت میخواهید یا ازادی/عزت می خواهید یا انزوا / تنش میخواهید یا ارامش

رئیسی در مورد سیاست خارجی و امنیت: اگر کشور شاهد دانشجویان بسیاری که مدرک به دستند و اماده حوزه کار هستند، این ها می تواند زمینه های بحران در حوزه امنیت را فراهم کند.

قالیباف:
اگر دیپلماسی قدرت در حوزه دفاعی و اگر نبود شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس، هرگز امکان مذاکره نبود اقای جهانگیری شما طوری صحبت میکنید که یک طایفه ای فقط انها تخصص دارند و سیاست میدانند، بقیه یا تند هستند یا بلند نیستند، لذا اگر انها بیایند دوباره شما را ته دره می برید. دولت احمدی نژاد به مستضعفین رسید، دولت قبل به جوان ها و انقلابیون رسید و ان ها را وارد میدان کرد.

میرسلیم:

اقتدار ما مستلزم تجهیزات است، شما شعار زیبایی داید اقای جهانگیری. اگر اقای جهانگیری امروز می بینیم امروز حرفی برای گفتن داریم، و نگرانی امریکا هم از این است، این به پشتوانه ۳۰ سال کار تحقیقاتی است. اقای جهانگیری فرصت های مهمی را از دست داده اید، دیگر نمی توانیم به شما اعتماد کنیم.

روحانی:

باید ببینیم قدرت مان امروز از ۴ سال پیش کمتر است یا نه امروز در شرایطی هستیم که ایران بعنوان یک قدرت بزرگ در منطقه از دید جهانیان است، این مهم است که ایران ، روسیه و ترکیه بار اصلی مذاکرات سوریه را بر دوش دارند؟ کی بوده تا به حال که ایران در مذاکرات بین المللی چنین نقش مهمی داشته باشد؟ اگر وضع جوانان خوب بود، پس چرا اشتغال در ۱۰ سال صفر بود

هاشمی طبا:

ما در درون تهدید جدی سرزمینی داریم، پیش بینی مهاجرت ۱۰ میلیون مهاجر می شود. حرف هایی مثل تولید انرژی هسته ای در زیر زمین شایسته ملت ما نیست، باید کارها را براساس منطق و عقل پیش ببریم. گداصفت خواندن مردم و تقسیم پول بین آنها را تحقیر مردم خواند و از بحران های جدی و نزاع بر سر آب در استان ها خبر داد.

جهانگیری: مردم عزیز یادتان می اید وضعیت اقتصادی چه بود؟ دیدم در دوران اصلاحات با گفتگوی تمدن ها ایران را در دنیا درخشان کرد این روزها احساس خطر می کنم، میدانم دو قطعی مصنوعی چه اتفاقاتی بوجود خواهد اورد؟ کار را با وعده ها به جایی اوردند که صدای رئیس مجلس را دراورد.

مردم در ۹۲ بع صحنه آمدند و مشکلات حل سد. او نبود کره، دارو، گندم و خوابیدم در صف بانگ ها برای خرید سکه را به مردم یادآور شد.

مگر در همین بیلبوردها، برای خالی کردن دل ظریف، چه تهمت هایی که زده نشد؟ اما امروز با برجام عکس یادگاری می گیرند. من جهادگرم، رهبری فرمودند این اقای جهانگیری اصلاح طلب است و از روز اول ایشان را به صداقت می شناسم.

روحانی پشت تریبون قرار گرفت

روحانی:

ما امروز شاهد آن هستیم که مردم احساس ازادی بیشتری میکنند باید بدانیم چگونه با مردم میخواهیم برخورد کنیم؟ ایا میخواهیم بیشتر در زندگی مردم مداخله کنیم؟

امار و ارقامی که داده می شود برای مردم بسیار جالب است، یاداور روزهایی است که وعده می دادند و دیدیم در پایان ان دولت ها مردم وضعشان چگونه شده بود

دیدیم با ان وضعیت چگونه عزت مردم لکه دار شد و سبک زندگی مردم اینطور شده بود که هر چه میتوانستند ذخیره می کردند برای فردا، چون اطمینانی به فردایشان نداشتند مردم فرییبی نباید بکنیم، نباید درصد درست کنیم نباید کپی برداری های ناشیانه نکنیم، یک جایی در کشوری جنبشی ۹۹ درصدی ایجاد شد، و اینجا کپی کردند و همان را تکرار می کنند.

ما باید رئیس جمهور ۱۰۰ درصد مردم باشیم یادمان هست پایان آن دولت چه بود و چه تورمی داشتیم. امروز همان وعده ها را می داند. نه اینکه انشقاق اتحاد کنند. نباید کپی برداری های ناشیانه نکنیم، یک جایی در کشوری جنبشی ۹۹ درصدی ایجاد شد، و اینجا کپی کردند و همان را تکرار می کنند، حالا چون سال ٩۶ هست بگیم جنبش ٩۶ درصدی

روی موشک شعار نوشتند تا ما از برجام استفاده نکنیم. رییس جمهور، رییس جمهور ۱۰۰ درصد ایرانیان است؛ درصدهای الکی درست نکنید!

هاشمی طبا:

اصلا کرسنت بد، اما ما در دولت احمدی نژآد به خاطر عدم اجرای ان جریمه شدیم، راست بگویید.

جهانگیری:

در ایران هیچ قومی از قوم دیگر ایرانی تر نیست، هر قومی باید زبان مادری خود را حفظ کند، این برای اذری و کردی اجرا شد.

رئیسی:

من کرمانشاه رفتم و کردستان رفتم، مردم اشک می ریزند. اگر اقایانی از من سوال می کردند منابع وعده های من کجاست، می گفتم، سامانه جامع کار و کرامت داریم.

قالیباف:

با شهرداری، در سینما، اثر کشوری داشتیم. شعار ندهیم که بگوییم مهم است و کاری نکنیم/چرا مردم را از جنگ می ترسانید. انقدر که من اسیب جنگ را دیدم، بنابراین ما بیش از دیگران قدر صلح را می دانیم.

میرسلیم:

در دوران روحانی، شاهد رشد دنیا طلبی هستیم.

روحانی:

کرسنت در داوری است، هنوز به اتمام نرسیده، در داوری باید به نتیجه برسیم کرسنت در داوری است، هنوز به اتمام نرسیده، در داوری باید به نتیجه برسیم. میخواهیم برگردیم به قبل از ۹۲ یا میخواهیم راهی که در این سه سال و نیم امده ایم، ادامه دهیم. انچه گفته می شود، وعده ای است که با واقعیت منطبق نیست.

انهایی که رشد ۲۶ درصدی را وعده میدهند، ایا درامد کشور را میتوان دوبرابر کرد؟ این وعده ی توخالی است. رشد ما در سال ۹۲، منهای هفت بود، الان که رشد ۸ درصد داریم، شعار رکود میدهید. ما به مردم وعده دادیم در کنار اجرای برجام هم سرمایه خارجی می اوریم، همه فناوری می اوریم و هم صادرات میکنیم

امروز اتومبیلی در داخل ایران با فرانسوی ها می سازیم، که تازه در خود فرانسه تولید شده و ما ۳۰ درصد آن را صادر خواهیم کرد. ما نمی گوییم می توانیم ما عمل میکنیم و به مردم گزارش می دهیم.

دومین بخش مناظره‌ انتخاباتی کاندیداها

به گزارش ایسنا، در این بخش از مناظره شش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ظرف ۲ دقیقه به سوالاتی که مجری برنامه به قید قرعه طرح می‌کند پاسخ دادند.

جهانگیری: به هیچ وجه پذیرفته نیست که کسی خود را از قانون بالاتر بداند

اسحاق جهانگیری به عنوان اولین کاندیدا در بخش دوم مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت شما در استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی هنری و سینمایی کشور برای تحقق گفتمان امام خمینی (ره) و انقلاب به ویژه حفظ ارزش‌های اسلامی – ایرانی چیست؟ اظهار کرد: فرهنگ ایرانی اسلامی سهم بسیاری مهمی در اقتدار ملی کشور دارد و ما با قدرت فرهنگی قادریم خیلی از مسائل موجود از جمله مسائل بین المللی و مسائل داخلی کشور را حل و فصل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه هنرمندان کشور در تولیدات هنری که منطبق بر مسائل ایرانی و اسلامی باشد گام‌های مهمی برداشته‌اند در همین زمینه باید به هنرمندانمان آزادی عمل بیشتری بدهیم و آن‌ها نباید نسبت به کارهای هنری که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند با محدودیت مواجه شوند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به هیچ وجه از هیچکس پذیرفته نیست که هنرمندی تمام مراحل قانونی خود را طی کند و برای اجرای کنسرتی اقدام کند، اما یک مقامی با هر شرایطی بتواند مانع کار او شود. به هیچ وجه پذیرفته نیست که کسی خود را از قانون بالاتر بداند در کشور باید قانون مبنای کار باشد.

جهانگیری تصریح کرد: دولت به طور جدی خود را مقید می‌داند که تمام ظرفیت‌های خود را به کار گیرد که هنرمندان،‌نویسندگان و تمام صاحبان اندیشه در بخش‌های مختلف فرهنگی بتوانند فعالیت خود را انجام دهند.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح تحول نظام آموزشی در بخش آموزش و پرورش گفت: نظام آموزشی که نقطه آغاز فعالیت های فرهنگی کشور است باید مورد توجه جدی دولت قرار بگیرد. دانشگاه‌ها نیز به عنوان پایگاه تولید علم و فناوری و اندیشه باید از آزادی عمل و امنیت کامل برای انجام امور خود برخوردار باشد و من در دولت آینده به این مسائل توجه خواهم کرد.

قالیباف:می‌توانیم ۵ میلیون شغل و سامانه ملی کارانه را ایجاد کنیم

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این سوال که برنامه عملی شما برای تقویت بعد پرورشی نظام آموزشی به گونه‌ای که فارغ‌التحصیلان و دانشجویان از مهارت‌های متعددی برای زندگی، کار و ساختن جامعه سالم و پویا برخوردار باشند، چیست؟ اظهار کرد: برای اجرای هر برنامه‌ای از جمله همین برنامه چالش ما حفره بین حوزه دانشگاهی و صنعت و اقتصاد ما است.

وی ادامه داد: ما در این مناظره دیدیم که با دو رویکرد مواجه هستیم و دو تفکر وجود دارد. یک تفکر معتقد است ما نداریم و نمی‌توانیم یعنی به منابع و نیروهای داخلی و منابع مادی و انسانی خیلی توجه ندارد و بیشتر متوجه سرمایه داخلی است. البته ما هم به سرمایه خارجی معتقدیم اما اساس داخل است.

این کاندیدای انتخاباتی افزود: در این تفکر می‌گویند نمی‌شود و نمی‌توانیم و تفکری است که باعث شده نتوانیم از منابع استفاده کنیم و می‌گویند نه می‌شود و نه می‌توانیم که این از مشکلات ما است. به نظرم این چهار سال دیگر برای شعار دادن و حرف زدن کافی است.

قالیباف همچنین بیان کرد: تفکر دیگر تفکر دولت مردم است که اعتقاد دارد به اندازه کافی منابع مالی، انسانی و روش‌ها و نیروی خوب با جوانان داریم. می‌توانیم ۵ میلیون شغل و سامانه ملی کارانه را ایجاد کنیم و ارتباطی بین محیط دانشگاه و کار برقرار کنیم و یارانه قشر محروم و کم‌درآمد را افزایش دهیم و رونق اقتصادی به وجود بیاوریم.

میرسلیم: باید یک همکاری نزدیک و مشترک میان قوه مجریه و قوه قضاییه ایجاد کنیم

مصطفی میرسلیم در پاسخ به پرسش مجری مناظره مبنی بر اینکه سیاست شما برای اتحاد و همکاری میان قوا چیست و در صورت بروز اختلاف میان قوا چقدر تابع قانون خواهید بود،‌ اظهار کرد: اهمیت قوه مجریه بسیار زیاد است و قابل مقایسه با سایر قوا نیست. خود قوه مجریه در درجه اول باید اجرا کننده خود قانون باشد و تمامی مواردی که در قانون تصریح شده است عملی کند و چنانچه ایرادی از سوی قوه مقننه به قوه مجریه گرفته شد، باید سریعا این ایراد اصلاح شود.

وی ادامه داد:‌ در دولت‌های قبلی شاهد بودیم که مجلس به اجرا نشدن برخی قوانین اعتراض می‌کرد اما آن دولت اهمیتی به این موضوع نمی‌داد. همچنین ما باید یک همکاری نزدیک و مشترک میان قوه مجریه و قوه قضاییه ایجاد کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در موضوع پیشگیری از جرایم جز با همکاری قوه قضاییه نمی‌توان موضوع را حل کرد، گفت: سرمنشأ فساد در قوه مجریه است و رییس دولت اگر تدبیری داشته باشد باید علل و عوامل این موضوع را مشخص کند و در بررسی‌های آماری در این زمینه با قوه قضاییه برای پیشگیری و مقابله از جرایم همراه شود.

میرسلیم در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه محور اصلی اتحاد و هماهنگی میان قوا رهبری است در این زمینه هیچ مشکلی نخواهیم داشت چرا که فصل الخطاب سخنان رهبری خواهد بود و در این شرایط به هماهنگی میان قوا خواهیم رسید.

هاشمی‌طبا: دولت مواردی که در فضای مجازی موجب انحراف می‌شود را کنترل کند

مصطفی هاشمی‌طبا در پاسخ به این پرسش که با توجه به ضرورت بهره‌مندی استفاده از فضای مجازی برنامه شما برای مدیریت فضای مجازی و کاهش آسیب‌های آن چیست، گفت: فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید که در شرایط فعلی نوعی تهدید است چون یک حرص و ولعی در دارندگان موبایل هوشمند وجود دارد که هر چه بیشتر اطلاعات کسب کند که بعد از مدتی این حرص و ولع فرو می‌نشیند و آنها سعی می‌کنند در موارد ضروری از فضای مجازی استفاده کنند.

وی ادامه داد: دولت در این زمینه دو وظیفه دارد. اول اینکه فضای مجازی را کنترل کند؛ مثلاً در ژاپن یا آمریکا موبایلی که در اختیار کودکان است کنترل می‌شود. وظیفه دوم این است که بدون پرده‌پوشی کانال‌های مشکل آفرین را کنترل کند که این مسأله با آزادی مغایرت ندارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: دولت وظیفه دارد آنچه به صلاح مردم است در زمینه‌های علمی، فرهنگی و هنری آزاد بگذارد اما مواردی که موجب انحراف می‌شود را کنترل کند.

روحانی:هنوز مشخص نیست سه میلیارد – چهار میلیاردی که به عنوان دور زدن تحریم‌ها بردند، دست کیست

حسن روحانی در پاسخ به این پرسش که با عنایت به ضرورت گسترش فرهنگ ساده زیستی در جامعه،‌چنانچه جنابعالی رئیس جمهور شدید تا چه اندازه سطح زندگی کابینه شما در تراز اقشار متوسط جامعه خواهد بود؟ گفت: در مسئله ساده زیستی در مقام عمل باید به قوانین، مقررات و آیین نامه‌ها ، نظارت و عمل کنیم و گرنه با شعار فردی لباس ساده می‌پوشد و می‌گوید من ساده زیستم اما بعد مشاهده می‌کنیم که بزرگترین فسادها از همان جا نشأت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: ما در سالهای گذشته دیدیم که چه فسادهای بزرگی صورت گرفت و عده‌ای آمدند و هم خود را ساده زیست معرفی کردند و هم گفتند که ما می‌خواهیم از اموال مردم حراست کنیم اما دیدیم که میلیاردها اموال مردم از دست رفت به خاطر بی‌توجهی و عدم استفاده از فرصت امریکایی‌ها توانستند دو میلیارد دلار پول ما را ضبط کنند در حالی که ده ماه فرصت بود این اوراق منتقل شود و از دست مردم گرفته نشود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم حفاظت و حراست از اموال و حقوق مردم گفت: هنوز مشخص نیست که سه میلیارد – چهار میلیاردی که به عنوان دور زدن تحریم‌ها از اموال مردم بردند و غارت کردند دست کیست و چه کسانی به او اجازه دادند؟ دستگاه قضایی باید در این زمینه به مردم پاسخ دهد .

روحانی اظهار کرد:باید شبکه‌ای ایجاد کنیم که در آن همه چیز شفاف باشد در این زمینه دولت به دنبال قانون شفافیت و اجرای آن است آیین نامه‌های آن را نیز نوشته و دستگاه‌ها در حال آموزش در این زمینه هستند.

روحانی در پایان تاکید کرد: چنانچه همه چیز شفاف باشد در آن زمان اعتماد،‌اطمینان و ساده زیستی حاصل می‌شود.

رییسی:احترام با بخشنامه و سخنرانی به دست نمی‌آید

ابراهیم رییسی در پاسخ به این سوال که برنامه‌اش برای ارتقای شأن و منزلت فرهنگیان و معلمان و بهبود سطح معیشتی و علمی آنها چیست،‌ اظهار کرد: معلمین شغل ممتازی دارند که آینده‌سازان کشور را تربیت می‌کنند و شغلشان انبیایی است.

وی ادامه داد: احترام با بخشنامه و سخنرانی و در هفته معلم و روز معلم به دست نمی‌آید و اینها کافی نیست، بلکه باید زمینه ارتقای علمی معلمان فراهم شود تا بتوانند دانش‌افزایی کنند و به روز شوند.

این کاندیدای انتخابات با بیان اینکه در شأن یک معلم نیست که برای رفع مشکل خود به سوی مشاغل دیگر برود، افزود: من از آن زمان که یادم است مسأله معلمان به عنوان یک مسأله مطرح بود که باید یک زمانی مطرح شود و واقعاً به آنها توجه شود. باید در اقصی نقاط کشور به صورت جدی و نه شعاری مورد توجه قرار بگیرند و این مسأله در دولت کار و کرامت در اولویت است.

رییسی همچنین گفت: نقش دادن به معلمان در آموزش و پرورش و امور فرهنگیان مهم است چون آنها صاحب‌نظر هستند. نمی‌توان در برنامه‌های درسی، استانداردسازی و عدالت آموزشی و بسیاری از زمینه‌ها آنها را به حساب نیاورد. وقتی می‌گوییم که منزلت حفظ شود به معنی به حساب آوردن معلم‌ها است.

جهانگیری :آزمودنی را آزمودن خطاست

در ادامه مناظره تلوزیونی کاندیداها آنها بر اساس زمانی که برایشان باقی مانده بود به ارایه جمعبندی پرداختند که اسحاق جهانگیری در این بخش با اشاره به مطالبی که محمدباقر قالیباف در مناظره گذشته مطرح کرده بود، اظهار کرد: آقای قالیباف دو مطلب درباره زباله‌ها و شورایاری‌ها گفتند که جفتش خلاف بود. ایشان گفتند که از زباله‌ها برق تولید می‌کنیم اما الان ۸ هزار تن زباله جمع می‌شود که فقط از ۲۰۰ تن آن برق تولید می‌شود و درباره شورایاری‌ها هم دولت مصوبه داده است که کمک انجام شود.

وی افزود: مردم عزیز شما حرف‌ها را شنیدید، آزمودنی را آزمودن خطاست. از گذشته باید عبرت بگیرید. انتخابات پیش رو انتخاب بین بد و بدتر نیست، میان راه و بیراهه است. پروژه توسعه ایران را ناتمام نگذاریم. باید به ادامه راه بیاندیشیم و از تغییر و تحول نترسیم.

جهانگیری در پایان گفت: من نگرانی‌هایم را درباره آینده ایران گفتم و ایران فرصت‌های زیادی دارد و شما که برای اولین بار رأی می‌دهید به همه روستاییان، عشایر، معلمان عزیز، بازنشستگان و دانشجویان پای صندوق‌های رأی بیایید و سرنوشت کشور را تغییر دهید.

رییسی: می‌شود بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد کاهش داد

ابراهیم رئیسی در جمع بندی اظهارات خود در این مناظره با اشاره به اینکه نه دنبال بازگشت به گذشته هستیم و نه تحمل وضع موجود گفت: دنبال تغییر به نفع مردم هستیم باید برنامه ها از مشکلات مردم گره گشایی کنند.

وی اظهار کرد: دولت مستقر دو راه دارد یکی اینکه بگوید چه کارهایی انجام داده و میخواهد آن‌ها را تکمیل کند در این زمینه مردم ببینند آیا به برنامه ها عمل شده است، ‌دوم اینکه رقیب هراسی کند. در سخنان آقایان امروز رقیب هراسی موج می‌زد این نوع برخورد اخلاقی نیست ما برنامه و سخن داریم، می‌گوییم می‌شود بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد کاهش داد، این عین قانون است وظیفه دولت است که این کار را انجام دهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین ادامه داد: دولت هم باید از امکانات داخلی استفاده کند باید از نیروی جوان و پای کار استفاده کند امام و رهبری جوانان را باور کردند، باید ببینیم بین آنچه انجام می‌شود با آنچه باید انجام می‌شده چه فاصله‌ای وجود دارد در این دولت می‌توان از همه نیروهای دغدغه‌مند صالح و کارآمد استفاده شود که شرطش کار است و حفظ کرامت همه مردم در اقصی نقاط کشور.

رئیسی در پایان گفت:‌ بدهی دولت به نظام بانکی چقدر شده است؟ حتما دو برابر شده است، ‌هزینه‌های جاری و هزینه‌های نهاد ریاست جمهوری چقدر افزوده شده است؟

محمدباقر قالیباف:با بازگشت مردم به عرصه اقتصاد اختلاف طبقاتی از بین خواهد رفت

محمدباقر قالیباف در جمع‌بندی نهایی صحبت‌های خود و با احتساب زمان تخصیص یافته از سوی کمیته نظارت بر تبلیغات کاندیداها از مناظره قبلی اظهار کرد: من در دولت مردم بر این اعتقادم که شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد و سیستم‌های هوشمند برای اصلاح ساختار به کار گرفته شوند و در شفافیت نیز مردم بر اساس اصل هشتم قانون اساسی بر مدیران و مسئولان نظارت کنند و بدانند وزرا و مسئولان دولت کجا کار می‌کنند و اموال آنها چیست.

وی خاطرنشان کرد: من به همه کاندیداها پیشنهاد می‌دهم که در هفته آینده به مردم و قوه قضاییه اموال خود و بستگان درجه یک خود را اعلام کنیم و مردم بدانند که با چه کسانی طرف هستند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه با هوشمندسازی سیستم‌ها فساد از بین خواهد رفت، اظهار کرد: باید دست ۴ درصد را از اموال بیت‌المال و دور زدن قانون کوتاه کنیم با این کار دغدغه‌های ۹۶ درصدی‌ها را نیز که توده‌های مردم هستند حل خواهیم کرد و آنها به عرصه اقتصاد باز خواهند گشت. در این شرایط ما می‌توانیم از معضلات اقتصادی نجات پیدا کنیم و می‌توانیم شغل ایجاد کنیم.

قالیباف با بیان اینکه با بازگشت مردم به عرصه اقتصاد اختلاف طبقاتی از بین خواهد رفت ادامه داد: هر روز شاهد فروپاشی خانواده‌ها، افزایش طلاق و افزایش اعتیاد و مهاجرت به حاشیه شهرها نخواهیم بود.

مصطفی میرسلیم:باید به نظارت عمومی و احترام به تشکل های سیاسی و اجتماعی بها بدهیم

مصطفی میرسلیم در جمع بندی صحبت‌های خود اظهار کرد: هموطنان عزیز اداره کشور جز با مشارکت شما میسر نخواهد شد. مشارکتی که صرف نظر از وابستگی طایفه‌ای مذهبی سیاسی باشد و با انتخاب مدیرانی از خود شما که از نظام و شایسته هستند صورت گیرد و شایستگی از دانش و تجربه و وجدان آن‌ها میاید.

وی با بیان اینکه باید به اهل فرهنگ و هنر بها بدهیم،‌افزود: بسیاری از تحلیل‌های اهل فرهنگ دقیق‌تر از سیاستمداران است مثلا کارگردان جوان ما سعید روستایی در فیلم ابد و یک روز با زبان هنرمندانه بیکاری و اعتیاد ومشکلات اجتماعی در جامعه را نشان داد و مفتخر به گرفتن جایزه شد اما دولت همچنان بر وجود جامعه پرنشاط تاکید می‌کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: یا مثلا رضا میرخانی در کتاب نفحات نفت فرهنگ نفتی را نقد می‌کند اما دولت ما همچنان افتخار میکند که یک میلیون صادرات را به دو و نیم میلیون رسانده یعنی همان پایبند نبودن به سیاست عدم خام فروشی ضمن آنکه پول آن هم برنمی‌گردد یا اگر برگردد به صورت کالاهای بنجول است یعنی مانع کار و اشتغال ما می‌شود در واقع بایک تیر دو نشان منفی می‌زند

وی در ادامه بیان کرد: ما باید به نظارت عمومی و احترام به تشکل های سیاسی و اجتماعی بها بدهیم چون برای نقد عملی به دولت لازم است باید به صداقت اهتمام بورزیم این پرده آویزها که در شهر برپا شده و به افتتاح پارس جنوبی اشاره میکند را به برجام وصل می‌کند در حالی که ربطی به برجام ندارد و ۵۰ درصد مربوط به دولت قبل و ۵۰ درصد مربوط به دولت الان است که این عدم صداقت را نشان می‌دهد.

میرسلیم اضافه کرد: موضوع ۸ درصد رشد اقتصادی که شش درصد آن مربوط به فروش نفت و دو درصد مربوط به فعالیت‌های اقتصادی است صداقت ایجاب می‌کند که رئیس جمهور اشاره کند این شش درصد رشد مربوط به نفت و خام فروشی بوده است .

وی در پایان گفت: ما در دنیا همیشه به دنبال صلح بوده و هستیم و هیچ گاه به دنبال تجاوز نبودیم در حالی که به ما تجاوز شده از خود دفاع کردیم اما طبق قانون اساسی همواره مدافع محرومان جهان بودیم و خواهیم بود و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم و مردم شاهد این استمرار خواهند بود.

روحانی: باید از مردم پرسید این دولت کار خوبی در کارنامه داشته است یا نه؟

حسن روحانی در جمع‌بندی سخنان خود در دومین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: گفته شد که ما به دنبال صداقت هستیم و بیان واقعیت، این موضوع کاملاً درست است. من از مردم می‌پرسم که کاندیداهایی که در طول دو هفته اخیر تبلیغات کردند و حرف زدند و مدام به دولت انتقاد کردند که البته حق آنان است، آیا این دولت کار خوبی در کارنامه نداشته است؟

وی افزود: آیا این دولت تحریم‌ها را رفع نکرده است؟ آیا این دولت طرح بیمه سلامت نداشته است؟ آیا این دولت طرح بیمه همگانی را اجرا نکرده است؟ آیا امروز به خودکفایی در گندم، گازوییل و بنزین که به زودی ایجاد می‌شود نرسیده‌ایم؟ آیا زندگی کشاورزان بهتر نشده است؟ و دولت گندم ‌آنان را دو برابر قیمت جهانی خریداری نمی‌کند؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: راه‌هایی که برای روستاها کشیده شده است و برق‌رسانی که انجام می‌شود و گازرسانی که تا پیش از این در ۱۶ هزار روستا انجام شده بود و امروز در ۹ هزار روستای دیگر هم انجام شده و نیز افزایش صادرات غیرنفتی بر واردات که در ۶۰ سال گذشته بی‌نظیر بوده،‌ انجام نشده است؟

روحانی در پایان اظهار کرد: در همین موضوع ستاره خلیج فارس هم اگر برجام نبود تا دو سال دیگر هم کمپرسورها همچنان در بندر مانده بود و کارش پیش نمی‌رفت.

هاشمی طبا:می‌توانیم با هنر صادق بودن آینده نکویی داشته باشیم

مصطفی هاشمی طبا در جمع بندی مطالب خود در پایان مناظره روز دوم با بیان اینکه هنر خوب زیستن مهارتی است که همه مردم باید آن را داشته باشند اظهار کرد: شهیدان هنر خوب زیستن و خوب مردن را یاد دادند و مردم باید وارث آن هنرمندان باشند.

وی درپایان گفت: اگر هنر خوب زیستن را سرلوحه کار خود قرار دهیم می‌توانیم به مراحلی برسیم که ایران را سربلند و عاری از عدم صداقت کنیم، می‌توانیم با هنر صادق بودن آینده نکویی داشته باشیم.

گرداوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ناشناس

باسلام
ممنون از پست خوبتون.