موفقیت دانشمندان در تشخیص سرطان به کمک یک تراشه

اخبار , سلامت ۲۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

موفقیت دانشمندان در تشخیص سرطان به کمک یک تراشه

بیماری سرطان یکی از هولناک ترین بیماریهای قرن است که در همه کشورها بویزه کشورهای در حال توسعه شیوع زیادی یافته است. در این مطلب از پورتال وهاران برای شما خبری خوش در خصوص روش تشخیص زودهنگام سرطان توسط محققان خارجی را گردآوری کرده ایم.

دانشمندان آمریکایی یک روش جدید آزمایشگاه روی تراشه را طراحی کرده‌اند که می‌تواند به تسهیل تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن کمک کند.

به گزارش پورتال وهاران به نقل از زی‌نیوز، دستاورد جدید محققان و مهندسان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز و دانشگاه بریگهام یانگ می‌تواند راه را برای درمان جدید این بیماری مرگبار هموار کند.

موفقیت دانشمندان در تشخیص سرطان به کمک یک تراشه

نشانگرهای زیستی ژنومی می‌تواند از پتانسیل زیادی برای تشخیص و انواع جدید درمان مانند ایمنی‌درمانی برخوردار باشد.

رویکردهای مینیاتوری شده آزمایشگاه روی تراشه از کاندیدهای اصلی برای توسعه آزمایشات تشخیصی بادوام به شمار می‌روند؛ زیرا کوچک و مقرون به صرفه هستند و تنها به حجم محدود آزمایشی نیاز دارند.

محققان توانسته‌اند رویکرد جدید را برای پردازش نمونه‌های مولکول زیستی از خون توسعه دهند. این تکنیک می‌تواند به تحلیل و شناسایی چند هدف در یک پلت‌فرم سیلیکونی تشخیص مولکول بپردازد.

تعریف سرطان

سَرَطان (در برخی منابع فارسی با نام چَنگار آمده است) نامی است که به مجموعۀ بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که از تکثیر مهارنشدۀ یاخته‌ها پدید می‌آیند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا مواردی که موجب اختلال در فعالیت سلول‌ها می‌شوند در هسته سلول اشکال وارد کنند، مانند مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه‌هایی مانند نور آفتاب. در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ طبیعی سلولی و تمایز، یک تعادل وجود دارد.

گردآوری : پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of