آموزش دو روش خواندن نماز آیات + احکام کامل

مناسبتی ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

آموزش دو روش خواندن نماز آیات + احکام کامل

در احکام دینی ما مسلمانان نماز خواندن به دو صورت واجب و مستحب وجود دارد که نمازهایی مانند نماز آیات در برخی مواقع و به واسطه بروز حادثه ای از قبلی ماه گرفتگی، زلزله، خورشیدگرفتگی و امثالهم بر افراد مکلف از نظر دینی واجب می شود و باید آن در همان زمان وقوع حادثه خواند، در غیر اینصورت باید قضای آن را به جا آورد. در این مقاله از پورتال وهاران برای شنا نحوه خواندن این نماز را به دو صورت آموزش دهد ایم. با ما همراه باشید.

نحوه خواندن نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد ، که به دو روش خوانده می شود.

روش اول خواندن نماز آیات:

بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

آموزش دو روش خواندن نماز آیات + احکام کامل

روش دوم خواندن نماز آیات:

بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

همچنین بخوانید:  متن و اس ام اس عید فطر 96

اکنون به عنوان نمونه، نماز آیات را به شکل کوتاه آن با تقسیم سوره “قدر” بیان می کنیم:

پس از نیت، با گفتن “الله اکبر” نماز را شروع می کنیم.

سوره حمد را بخوانید و حالا پس از بسم الله الرحمن الرحیم ، آیه اول سوره قدر را بخوانید

به رکوع بروید

برخیزید و آیه دوم سوره قدر را بخوانید (بسم الله الرحمن الرحیم نمی خواهد فقط آیه بعدی سوره قدر) به رکوع بروید

برخیزید و آیه سوم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

برخیزید و آیه چهارم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

برخیزید و آیه پنجم سوره قدر را بخوانید؛ به رکوع بروید

به سجده بروید(دو بار سجده مثل نماز عادی)

رکعت دوم را مانند رکعت اول بخوانید، فقط در رکعت دوم می توانید قنوت را هم بخوانید

سپس رکوع پنجم را بعد از قنوت بجا آورده، سر از رکوع برداشته و به سجده می روید.

با تشهد و سلام ، نماز را به اتمام می رسانید.

ضمناً این نماز را می توان به جماعت خواند، چرا که جز نمازهای واجب است.

احکام نماز آیات

١- از وقتى که خورشید یا ماه شروع به گرفتن مى‏کند انسان باید نماز آیات را بخواند و بنابر احتیاط واجب باید به قدرى تاخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.

٢- اگر خواندن نماز آیات را به قدرى تاخیر بیندازد ، که آفتاب یا ماه شروع به باز شدن کند، باید نیت ادا و قضا نکند ولى اگر بعد از باز شدن تمام آن،نماز بخواند، باید نیت قضا کند.

همچنین بخوانید:  متن دعای روز چهارم ماه رمضان 96 همراه با ترجمه و تفسیر

٣- اگر مدت گرفتن خورشید یا ماه بیشتر از خواندن یک رکعت‏باشد ولى انسان نماز را نخواند، تا به اندازه خواندن یک رکعت ‏به آخر وقت آن مانده باشد باید نیت ادا کند بلکه اگر مدت گرفتن آنها به اندازه خواندن یک رکعت هم باشد بنابر احتیاط واجب باید نماز آیات را بخواند و ادا است.

4- موقعى که زلزله و رعد و برق و مانند اینها اتفاق مى افتد، انسان باید فورا نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت‏ بخواند ادا است.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *