پیش بینی سازمان هواشناسی برای کل کشور از فردا سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵

اخبار ۱۵ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

پیش بینی سازمان هواشناسی برای کل کشور از فردا سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵

کارشناس سازمان هواشناسی از آغاز بارش برف و باران در ۱۵ استان کشور طی بعد از ظهر امروز و فردا سه شنبه خبرداد.

فریبا گودرزی گفت: امروز دوشنبه در برخی از نقاط کشور از جمله استان های خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری بارش محسوس باران را خواهیم داشت.

وی افزود: در ارتفاعات این استان ها، احتمال بارش برف نیز وجود دارد.

پیش بینی سازمان هواشناسی برای کل کشور از فردا سه شنبه 16 آذر 95

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به پیش بینی بارش باران و برف در ۱۵ استان کشور اظهارکرد: از بعد از ظهر امروز دوشنبه بارش باران و برف در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، تهران، البرز، گیلان، مازندران، لرستان، بخش شمالی استان خوزستان، غرب و شمال اصفهان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی به صورت نامحسوس آغاز خواهد شد و این بارش ها طی فردا شدت می یابد.

گودرزی با تاکید بر شدت بارندگی ها در استان های شمالی کشور خاطرنشان کرد: تا پایان هفته شاهد شدت بارش باران در استان های گیلان و مازندران خواهیم بود و به شهروندان توصیه می شود برای تردد در این استان ها احتیاط کنند.

وی از کاهش محسوس دمای هوا در برخی از استان های کشور خبرداد و تصریح کرد: در برخی از استان های کشور از جمله گیلان و مازندران تا پایان هفته کاهش محسوس ۵ تا ۱۰ درجه ای دمای هوا را خواهیم داشت.

آیا می دانید هواشناسی چیست؟

مطالعه و پژوهش دربارهٔ تمامی جنبه‌های جو زمین که بطور تفصیلی از سطح زمین تا سطح بالایی جو را در بر می‌گیرد، امروزه تحت عنوان علوم جوی نامیده می‌شود. واژه قدیمی و مصطلحتر هواشناسی مطالعه سطوح پایانی جو را، که دارای تغییرات دائمی است، شامل می‌شود. بشر از ابتدای خلقت به دلیل تماس نزدیک با طبیعت و مشاهده عینی پدیده‌های جوی همواره نسبت به کشف این پدیده‌ها کنجکاوی نشان داده‌است. اولین تجربه عینی پدیده‌های جوی شاید مشاهده رعد و برق و آتش گرفتن جنگلها بوده که بعدها به کشف آتش منجر شده‌است. همچنین اولین کوشش انسان برای تهیه غذا و کشاورزی نیز همراه با دیده بانی هوا بوده‌است.

هواشناسی شاخه‌ای تخصصی از فیزیک پیشرفته‌است که از ابزارهای ریاضی پیچیده‌ای بهره می‌گیرد و بر همه علوم فیزیک تکیه‌ای استوار دارد. هواشناسی بیش از همه با نظریه تابش الکترومغناطیسی، ترمودینامیک، مکانیک کلاسیک، فیزیک شاره‌ها، شیمی فیزیک و نظریه لایه مرزی سر و کار دارد. اگر جو زیرین نیز در آن گنجانده شود، فیزیک خورشید، طیف شناسی، فیزیک پلاسما، یونش، فیزیک ذرات بنیادی، پدیده‌های اشعه ایکس، نور شناخت، فیزیک پرتوی کیهانی، پدیده‌های برانگیزش، الکترودینامیک، مگنتوهیدرودینامیک، انتشار رادیویی و سایر فرایندهای مربوطه را نیز باید فرا گرفت.

گردآوری : پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of