جزییات کامل بازداشت زائران ایرانی در خاک عراق اربعین ۹۵

اخبار ۲۸ آبان ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جزییات کامل بازداشت زائران ایرانی در خاک عراق اربعین ۹۵

دلیل بازداشت ۶۰۰ زائر ایرانی در خاک عراق

شب گذشته حدود ۶۰۰ نفر از کسانی که مدارک قانونی نداشتند، خارج از معابر رسمی به خاک عراق وارد شدند که توسط ماموران انتظامی این کشور دستگیر و تحویل ماموران امنیتی ایران شدند.

حمیدرضا گودرزی _ سخنگوی ستاد مرکزی اربعین _ گفت: با وجود تمام تذکرات حضوری و رسانه‌ای مبنی بر خروج قانونی و با مجوزهای لازم از مرز و همچنین تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از خروج غیرقانونی، متاسفانه در شب گذشته (پنج شنبه ۲۷ آبان) تعدادی از افراد، خارج از معابر رسمی به داخل خاک عراق وارد شدند که توسط نیروهای عراقی دستگیر و به کشور ایران تحویل داده شدند.

وی با تاکید بر اینکه با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد، افزود: از همه عزیزانی که مجوز قانونی دارند انتظار داریم تا مرز شلمچه و چذابه را برای خروج انتخاب کنند و از سایر هموطنانی که مجوزهای قانونی (گذرنامه و روادید) ندارند نیز درخواست داریم تا زیارت خود را به سال آینده موکول کنند.

روز گذشته دولت عراق به خاطر ورود غیرقانونی شماری از زائران که قصد حضور در پیاده‌روی اربعین داشتند، مرز مهران را یک‌طرفه بست. رییس ستاد مرکزی اربعین نیز شب گذشته گفت که ازدحام بیش از حد جمعیت افرادی که مدارک معتبر و قانونی نداشتند، مرز مهران را مختل و مانع خروج زائران مجاز و دارای ویزای عراق شده است. طبق اظهارات ذوالفقاری، دولت عراق صراحتا اعلام کرده مرز مهران را تنها در صورتی باز می کند که فقط افراد دارای مدارک معتبر (گذرنامه و ویزا) وارد خاک عراق شوند.

به دنبال بسته شدن این مرز، شماری از متقاضیان حضور در پیاده‌روی اربعین از مسیرهای اصلی خارج شده و به سمت بیراهه‌ها حرکت کردند تا از این طریق خارج شوند، رییس ستاد مرکزی اربعین شب گذشته به این مساله اشاره کرد اما به نظر می‌رسد حضور جمعیت غیرقابل پیش‌بینی، کنترل شرایط را خارج کرده است.

جزییات کامل بازداشت زائران ایرانی در خاک عراق اربعین 95

دستگیری زائران فاقد ویزا در عراق

جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا گفت: عده ای از افراد که شب گذشته با سوءاستفاده از شلوغی جمعیت توانسته بودند از دروازه مرزی عبور کنند توسط مرزبانان عراقی بازداشت و با رایزنی و هماهنگی به داخل کشور بازگردانده شدند و در اختیار دستگاه قضا قرار گرفتند.
سردار «محسن  فتحی زاده»در جمع اصحاب رسانه در پایانه مرزی مهران اظهار کرد: تاکنون یک میلیون و ۴۴۷ هزار زائر از مرزهای سه گانه وارد کشور عراق شده اند که بیش از ۶۵۰ هزار زائر مربوط به مرز مهران،۴۴۶هزار زوار مرز چزابه و ۳۰۷ هزار زائر نیز در مرز شلمچه بودند.
وی بابیان اینکه تردد از مرز مهران روان بوده و فرایند عبور از مرز مهران تسریع می یابد افزود: ۳۰۰۰ نفر تاکنون از مرز مهران به دلیل نداشتن مدارک قانونی ازجمله گذرنامه و ویزا به شهرهای خود بازگشت داده شده اند.
فتحی زاده خاطرنشان کرد: عده ای از افراد هم که دیشب با سوءاستفاده از شلوغی جمعیت توانسته بودند از دروازه مرزی عبور کنند توسط مرزبانان عراقی بازداشت و با رایزنی و هماهنگی به داخل کشور بازگردانده شدند و در اختیار دستگاه قضا قرار گرفتند.
وی بابیان اینکه این افراد بـا هماهنگی دستگاه قضا و امکاناتی که مسئولان استان ایلام در اختیار ما قرار داده اند به شهرهای عقبه بازگردانده شدند افزود: در ساعات اولیه بامداد امروز به خاطر تجمع عده ای از افراد قانون شکن مشکلاتی برای تردد زائران به وجود آمد و موجب توقف تردد زائران شد که با دخالت نیروهای مرزبانی ، این افراد کنار زده شدند و گیت ها برای ورود زائران باز شد.
جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا تأکید کرد: به هیچ وجه امکان تردد بدون مدارک قانونی معتبر وجود ندارد و کسانیکه به مرزها مراجعه می کنند حتماً گذرنامه و روادید در دست داشته باشند.
وی اضافه کرد: از مردم می خواهیم برای تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی ( ع )  به خصوص در مرز مهران از ورود بدون ویزا و گذرنامه به این مرز خودداری کنند.

جزییات کامل بازداشت زائران ایرانی در خاک عراق اربعین 95

اختصاصی پورتال وهاران

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of