جزییات خبر پرداخت سود سهام عدالت در سال 96

اخبار 12 بهمن 1396 110 دیدگاه

جزییات خبر پرداخت سود سهام عدالت در سال 96

اکثر مردم و شاید بتوان گفت همه مردم هر روزه به دنبال اخبار جدید سهام عدالت و احبار لحظه به لحظه سود سهام عدالت هستند و منتظر هستند خبر زمان دقیق واریز سود سهام عدالت در سال 96 اعلام شود. اما هر روز که می گذرد خبری از زمان واریز سهام عدالت سال 96 نیست.

چند ماه است که دولت به مردم اعلام کرده است که شماره شبای بانکی خود را وارد کنند که سود سهام عدالت را به آن شماره واریز کنند. احتمالا تاکنون همه مردم شماره شبای خود را وارد سامانه سهام عدالت کرده اند اما همچنان خبری از پرداخت سود سهام عدالت در سال 96 نیست.

سامانه سهام عدالت هر چند وقت یک بار اطلاعیه هایی در مورد سهام عدالت مبنی بر تایید شدن یا نشدن شماره شبای مشمولان سهام عدالت منتشر می کند.

همچنین اطلاعیه های متعددی در مورد هشدار به مردم در مورد سهام عدالت نیز منتشر می کند چرا که افراد سودجویی هستند که می خواهند در این میان به سودی برسند اما با کلاهبرداری! و به همین دلیل است که هر چند روز یک بار سایت سهام عدالت اطلاعیه های زیادی در این مورد که مراقب افراد سودجو باشید را ابلاغ می کند.

باید دید آیا سود سهام عدالت در سال 96 به حساب مشمولان واریز می شود یا همه اطلاعیه ها مبنی بر واریز سود سهام عدالت در سال 96 همچنان ادامه دارد؟

پورتال وهاران در این مقاله جدیدترین و کامل ترین اخبار سود سهام عدالت سال 96 را برای شما عزیزان منتشر می کند.

این مقاله به طور روزانه همه اخبار سهام عدالت سال 96 را به طور کامل بپوشش می دهد.

برای مطالعه اخبار سهام عدالت، روی لینک های زیر کلیک کنید. تاریخ هر کدام از اخبار سود سهام عدالت در مقابل همان خبر درج شده است.

اخبار سهام عدالت بهمن 96

آغاز مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت مشمولان به صورت گروهی از فردا پنجشنبه 12 بهمن 96

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: از ابتدای دهه فجر، یعنی از روز 5 شنبه 12 بهمن ماه مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت مشمولان به صورت گروهی آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ پوری حسینی صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به این که از اسفندماه سال گذشته صورتحساب مشمولان در سامانه سهام عدالت برای اطلاع آنها از میزان سهامشان قابل دسترسی است گفت: بر این اساس تا پایان شهریور ماه امسال مشمولان فرصت داشتند در صورت تمایل نسبت به تسویه مانده بدهی اقساط سهام عدالت خود اقدام کنند که البته این مهلت تا پایان مهرماه تمدید شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس امسال سود سال مالی 95 شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت که حدود 3800 میلیارد تومان است به تناسب میان بیش از 49 میلیون مشمول سهام عدالت در حال توزیع است.

وی اذعان داشت: سود سهام عدالت مشمولان نهادهای حمایتی شامل مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و آن دسته از مشمولانی که اقدام به تسویه مانده بدهی سهام عدالت خود کرده اند 150 هزار تومان و بقیه مشمولان متناسب با ارزش سهام عدالت آنها است.

پوری حسینی اضافه کرد: در مرحله نخست پرداخت سود سهام عدالت که از 19 دیماه انجام شد، برای همه مشمولانی که شماره شبای بانکی خود را داده اند یک سوم سود تقسیمی سال مالی 95 شرکتها واریز شده است.

وی گفت: بر این اساس از ابتدای دهه فجر، یعنی از روز 5 شنبه 12 بهمن ماه مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت مشمولان به صورت گروهی آغاز خواهد شد.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص آن دسته از مشمولانی که از فردا(5 شنبه) باقیمانده سود سهام عدالت خود را دریافت می کنند افزود: مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی، ایثارگران، زنان سرپرست خانوار و دختران مجرد، خدام مساجد و حسینیه ها، بیماران خاص، مددجویان و کارکنان موسسات خیریه، فعالان قرآنی، قالی بافان، زندانیان آزاد شده و تحت حمایت، تاکسیرانان، خبرنگاران و … از جمله 16 گروهی هستند که جمیعت آنها حدود 22 درصد جمعیت کل مشمولان سهام عدالت را شامل می شود و از فردا تسویه کامل سود سهام عدالت آنها که حدود 600 میلیارد تومان است انجام می شود.

پوری حسینی تاکید کرد: در مجموع مشمولانی که فردا سود سهام عدالت خود را دریافت نخواهند کرد و پس از پایان دهه فجر و تا پایان سال به مرور سود سهام عدالت آنها واریز خواهد شد عبارتند از کارمندان شاغل و بازنشستگان کشوری و لشکری، کارگران فصلی و ساختمانی، روستائیان و عشایری که مددجوی کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیستند و مددجویانی که قبلا تحت پوشش نهادهای حمایتی بوده اند و با بهبود شرایط زندگی از پوشش این نهادها خارج شده اند.

وی ادامه داد: این دسته از مشمولان فردا سود سهام عدالت دریافت نخواهند کرد که 78 درصد کل جمعیت مشمولان سهام عدالت را شامل می‌شوند.

وی گفت: بنابراین بجز این 4 گروه که سود سهام عدالت آنها پس از دهه فجر و تا پایان سال به مرور واریز خواهد و در این زمینه نیز اطلاع رسانی می‌شود، بقیه مشمولان سود سهام عدالت خود را همزمان با آغاز دهه فجر، از فردا دریافت می‌کنند.

پوری حسینی ادامه داد: سود سهام عدالت تنها به میان مشمولانی توزیع می شود که شماره شبای حساب بانکی خود را وارد سامانه سهام عدالت کرده اند، بنابراین از حدود 11 میلیون مشمول باقی مانده ای که تا کنون شماره شبای خود را وارد این سامانه نکرده اند تقاضا داریم هر چه سریع تر این کار را انجام دهند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: مشمولانی که از فردا سود سهام عدالت خود را می گیرند، این اتفاق به منزله تسویه مانده سود سهام عدالت مربوط به سال مالی 95 شرکتهای سرمایه پذیر است که به آنها داده شده است و دیگر تا پایان سال سودی نخواهند گرفت.

وی در ادامه با تقدیر و تشکر از همه افرادی که در پیشبرد طرح توزیع سهام عدالت و توزیع سود زحمات فراوانی کشیده اند از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی اذعان داشت: با پرداخت سود سهام عدالت گام بلندی در تعیین تکلیف بیش از 49 میلیون مشمول سهام عدالت انجام شد و مشمولان متوجه این موضوع هستند که سهام عدالت تخصیصی به آنها چقدر است و چقدر سود از این طریق نصیب آنها شده است.

پوری حسینی افزود: بر این اساس در صورت آزادسازی سهام عدالت مشمولان این اختیار را خواهند داشت نسبت به نگهداری یا فروش سهام خود اقدام کنند که در حال حاضر منتظر تصویب و قوانین لازم در این زمینه هستیم.

وی همچنین در خصوص افزایش عرضه های سازمان خصوصی سازی تا پایان سال افزود: به صورت معمول عرضه های این سازمان در ماههای پایانی سال افزایش پیدا می کند، چرا که پس از پایان فصل مجامع شرکتها و ارائه صورتهای مالی و گزارشات آنها برای قیمتگذاری و عرضه سهام معمولا این اتفاق در ماههای پایانی سال عملی می شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان این که خوشبختانه همکاری خوبی در وزارت اقتصاد و هیات واگذاری برای تسریع در عرضه های این سازمان در حال انجام است افزود: بر اساس زحمات و تلاش های صورت گرفته بی اعتمادی‌ها نسبت به مزایده های سازمان خصوصی سازی از بین رفته است و ما نیز در سازمان خصوصی سازی در تلاش هستیم تا از بخش خصوصی حمایت‌های لازم و ویژه ای در این زمینه داشته باشیم.

پوری حسینی همچنین در واکنش به خبرهای منتشر شده در خصوص نامه احمد توکلی به قوه قضائیه اذعان داشت: این کار آقای توکلی بی اخلاقی است و با توجه به این که قبلا هم ایشان موضوع واگذاری سهام شرکت آلومینیوم المهدی را در هیات داوری و سایر مراجع قانونی و قضایی مطرح کرده اند و رای نهایی سازمان خصوصی سازی را از هر گونه تخلف مبرا دانسته است، بنابراین رفتار ایشان به نوعی مصداق بارز مقاومت، کارشکنی و تخلف در برابر خصوصی سازی است.

وی گفت: ما در سازمان خصوصی سازی با یقین کامل اعلام می کنیم که تمامی واگذاریهای سازمان خصوصی سازی با رعایت قانون و قانونمندی کامل صورت گرفته است و از هر گونه نظارت و ارائه گزارش به نهادهای نظارتی در خصوص واگذاریها استقبال می کنیم. اما نکته مهم در این زمینه این است چرا آقای توکلی که هنوز رای نهایی دادگاه را در خصوص بروز تخلف در زمینه واگذاریها دریافت نکرده است، اقدام به رسانه ای کردن اظهارات خلاف واقع خود می کند و در تلاش است تا اذهان عمومی را در مقابل سازمان خصوصی سازی قرار دهد.

وزیر اقتصاد: پرداخت کامل سود سهام عدالت دهک‌های پایین در دهه فجر

وزیر اقتصاد از پرداخت کامل سود سهام عدالت دهک‌های پایین درآمدی در دهه فجر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ مسعود کرباسیان با اشاره به تصمیمات جدید دولت در خصوص پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: پرداخت کامل سود سهام عدالت برای اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین درآمدی در دهه فجر امسال صورت می‌گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که در این مرحله کل سود سهام عدالت طبقات پایین درآمدی پرداخت شود افزود: مشمولانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند در دهه فجر امسال، باقی مانده سود سهام عدالت خود را به میزان 100 هزار تومان برای هر فرد دریافت خواهد کرد.

وی با اشاره به این که در مرحله نخست توزیع شود سهام عدالت، این دسته از مشمولان سود 50 هزار تومانی دریافت کرد‌ه‌اند گفت: سود سهام عدالت بقیه مشمولان نیز به مرور پرداخت خواهد شد؛ چراکه ما سود شرکتهای مشمول سهام عدالت را به مرور دریافت می کنیم و تخصیص خواهیم داد.

جدیدترین اخبار سهام عدالت دی 96

واریز سود سهام عدالت از فردا؛ حداکثر سود ۵۰ هزار تومان

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که سود سهام عدالت از فردا (سه شنبه) به حساب مشمولان واریز می شود گفت: از فردا ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.

پوری حسینی با اشاره به بازدید امروز رئیس جمهور از وزارت امور اقتصادی و دارایی که با حضور معاونین و روسای سازمانهای تابعه این وزارتخانه برگزار شد گفت: در این جلسه گزارشی از وضعیت و مصوبات شورای عالی اصل 44 قانون اساسی و همچنین اقدامات صورت گرفته در راستای ساماندهی و توزیع سود سهام عدالت ارائه شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: همچنین در این گزارش اعلام شد بسترسازی‌های لازم برای توزیع سود سهام عدالت و همچنین هماهنگی های لازم با بانکها انجام شده و شماره شبای افرادی هم که اقدام به درج آن در سامانه سهام عدالت کرده اند در دسترس است.

وی اضافه کرد: بنابراین سازمان خصوصی سازی آمادگی‌های لازم به لحاظ حقوقی، اداری و اجرایی را برای توزیع سود سهام عدالت میان مشمولان را دارد و از فردا واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولانی که ثبت نام آنها قطعی شده و شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند انجام خواهد شد.

پوری حسینی در ادامه با اشاره به این که شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت تا پایان سال فرصت دارند سود تقسیمی مجامع خود را به حساب این سازمان واریز کنند اذعان داشت: تا کنون از 3800 میلیارد تومان سود تقسیمی مجامع شرکتهای سبد سهام عدالت، حدود 1200 میلیارد تومان دریافت شده است.

وی همچنین با اشاره به این که بنا داریم سود سهام عدالت را در دو یا سه نوبت تا پایان سال به حساب مشمولان واریز کنیم، در خصوص میزان سود واریزی به حساب مشمولان نیز گفت: کسانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان است سودی بالغ بر 150 هزار تومان دریافت خواهند کرد و بقیه مشمولان نیز به تناسب ارزش سهام عدالتی که دارند سود دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس از فردا 50 هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.

آدرس سایت سهام عدالت

www.samanese.ir

آدرس پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت

www.news.samanese.ir

اطلاعات تماس با روابط عمومی سهام عدالت

تلفن سهام عدالت

83338

فکس سهام عدالت

88085667

ایمیل سهام عدالت

[email protected]

کانال تلگرام سهام عدالت

@sahamedalatse

telegram.me/sahamedalatse

 

روی لینک ها کلیک کنید

شمارش معکوس برای واریز سود سهام عدالت سال 96 آغاز شد (22 شهریور 96)

بالاخره زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد (5 مرداد 96)

واریز بیش از 4 هزار میلیارد تومان سود میان مشمولان سهام عدالت (3 مرداد 96)

وزیر اقتصاد : آزاد شدن سهام عدالت به زودی (31 تیر 96)

تعداد مشمولان سهام عدالت به تفکیک استان ها اعلام شد (25 تیر 96)

اخبار جدید از واریز سود سهام عدالت در شهریور 96 (20 تیر 96)

مبلغ سود سهام عدالت و زمان واریز سود سهام عدالت تیر 96 + جزئیات (14 تیر 96)

اگر شماره شبا سهام عدالت تان تایید نشده حتما بخوانید (12 تیر 96)

پیامک سهام عدالت برای این گروه از مشمولان ارسال نمی شود + جزئیات خبر (11 تیر 96)

جهانی شدن سهام عدالت در سال 96 + جزئیات (22 خرداد 96)

پیامک سهام عدالت به مشمولین سود سهام عدالت خرداد 96 (15 خرداد 96)

اعلام زمان واریز اولین سود سهام عدالت سال 96 (10 خرداد 96)

نکاتی در مورد ثبت شماره شبا توسط مشمولین سهام عدالت (8 خرداد 96)

واریز سود سهام عدالت مهر 96 (27 اردیبهشت 96)

تکلیف مشمولان سهام عدالت که شماره شبای اشتباه داده اند چیست؟ (26 اردیبهشت 96)

اخبار جدید از زمان پرداخت سود سهام در سال 96 (23 اردیبهشت 96)

آدرس سایت همه بانک های ایران برای دریافت شماره شبا (19 اردیبهشت 96)

نحوه تایید شماره شبا سهام عدالت (16 اردیبهشت 96)

اطلاعیه مهم درباره توزیع سود سهام عدالت (14 اردیبهشت 96)

ارتباط مستقیم با سامانه سهام عدالت (11 اردیبهشت 96)

آخرین مهلت ارائه شماره شبا برای سهام عدالت (2 اردیبهشت 96)

اطلاعیه مهم برای مشمولین سهام عدالت (30 فروردین 96)

مشمولان سهام عدالت برای ثبت نام کجا مراجعه کنند؟ (29 فروردین 96)

زمان درج شماره شبا در سامانه سهام عدالت (27 فروردین 96)

دریافت شماره شبا برای سود سهام عدالت (20 فروردین 96)

مالکیت مشمولان بر سهام عدالت به میزان اقساط پرداخت شده (16 فروردین 96)

احتمال ثبت نام جدید برای سهام عدالت (13 فروردین 96)

سود نقدی پرداختی به مشمولین سهام عدالت پس گرفته می‌شود  (7 فروردین 96)

هشدار به متقاضیان سهام عدالت/ فعلا ثبت‌نام جدید نمی‌شود (6 فروردین 96)

شاخص های بورسی درباره سهام پالایشگاهی چه می گوید؟ (28 اسفند 95)

تعداد متوفیان سهام عدالت اعلام شد (23 اسفند 95)

چه افرادی باید به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند؟ (22 اسفند 95)

ثبت نام مشمولان جدید سهام عدالت (22 اسفند 95)

شرایط ثبت نام در سامانه سهام عدالت + جدول زمانبندی (21 اسفند 95)

سود سهام عدالت هر نفر چقدر است؟ (19 اسفند 95)

زمان واریز سود سهام عدالت سال 95 سهام عدالت اعلام شد (16 اسفند 95)

صاحبان سهام عدالت با این شماره تماس بگیرند (15 اسفند 96)

اخبار کامل سهام عدالت سال 96 / سود سهام عدالت 96 / سایت سهام عدالت samanese.ir

سهام عدالت چیست / سود سهام عدالت چیست

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده است. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

در آبان ماه سال ۱۳۸۵ محمود احمدی‌نژاد در یک مراسم دولتی، واگذاری سهام عدالت را با هدف «کاهش فقر» اعلام کرد. احمدی‌نژاد واگذاری سهام عدالت را «تحولی بزرگ» می‌دانست که به عقیده وی مبنای آن «توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرها مختلف جامعه بود.»[۴]

«آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید. تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در همین روز بر عزم راسخ دولت جدید در عملی ساختن این پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال ۱۳۸۵ در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد. در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد.[۴]

خصوصی‌سازی

تا پیش از اجرای طرح سهام عدالت خصوصی‌سازی بسیار کند پیش می‌رفت و آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی تا آن زمان واگذار شده بود ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود. در همان سال ۱۳۸۵ بعد از تفسیر تازه‌ای که از اصل ۴۴ قانون اساسی شد، دولت اجازه یافت تا ۸۰ درصد سهام کارخانجات، بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند که تا آن زمان بنابر قانون اساسی باید در اختیار دولت می‌بود. با تفسیری که از اصل ۴۴ صورت گرفت دولت اجازه یافت تا سهام شرکت‌های بزرگ نظیر خودروسازی‌ها، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز را واگذار کند. با این مجوز تازه، واگذاری‌ها شرکت‌های دولتی سرعت گرفت هر چند کارشناسان اقتصادی می‌گویند در این مدت بخش عمده‌ای از شرکت‌ها به سازمان‌ها و نهادهای شبه دولتی و «خصولتی» واگذار شده است و سهم واگذار شده به بخش خصوصی ناچیز بوده است.[۴]

آمار نشان می‌دهد که تا پایان دولت محمود احمدی‌نژاد نزدیک به ۴۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی به شبه دولتی‌ها واگذار شده است. آمار نشان می‌دهد که بیشتر از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در پانزده سال گذشته واگذار شده است که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان این سهام مربوط به سهام عدالت بوده است.[۴]

به گفته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۹۵ درصد از شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی در دولت احمدی‌نژاد درنهایت به این بخش نرسیده و دوباره به دولت «بازگشته» یا به «نهادهای عمومی غیردولتی» واگذار شده است.[۵]

علی طیب نیا وزیر اقتصاد گفت که “سهام عدالت به شیوه‌ای که اجرا شد، جز بی‌صاحب سازی بنگاه‌های اقتصادی ثمری نداشت و ۶۲ بنگاه اقتصادی بی‌صاحب شدند، آیا سهامداران عدالت در حال حاضر امکان مدیریت شرکت‌ها را دارند؟”[۴]

قرار بود در سال ۱۳۹۳ پرونده خصوصی‌سازی بسته شود اما به دلایل مختلف نظیر نبود مشتری، دولت نتوانست سهام برخی شرکت‌ها را واگذار کند. دولت امیدوار بود این برنامه پیش از پایان سال ۱۳۹۵ تمام شود ولی به نظر می‌رسد برنامه خصوصی‌سازی برخلاف پیش بینی‌ها در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه خواهد یافت.[۴]

پرونده سهام عدالت 96

تا آبان ۱۳۹۵ سود شرکت‌های سهام عدالت ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان سود سهام عدالت بین گروه‌هایی از مردم توزیع شد. نحوه واگذاری سهام عدالت و اقدام دولت احمدی‌نژاد برای توزیع سود سهام عدالت اقدامی تبلیغاتی برای انتخابات عنوان شد. از جمله علی مطهری در خرداد ۹۲ تقسیم سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مصداق «بداخلاقی انتخاباتی و خرید رای» عنوان کرد.[۵] در هفتم اسفندماه ۹۲ تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست خود مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد سهام عدالت را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کردند.[۵] سرانجام مجلس با تصویب قانونی جلوی توزیع آن را گرفت.

نحوه پرداخت سود سهام عدالت 96

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده است؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از ۶۰ شرکت دولتی تعریف شده است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت علی‌السویه بین سهامداران تقسیم می‌شود. طبق قانون، دولت باید سهام عدالت را از ابتدای سال ۹۵ آزاد می‌کرد اما امکان دارد این آزادسازی ماه‌ها بعد از پایان مهلت قانونی طول بکشد و عملاً پرداخت سهام عدالت به انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری نزدیک خواهد شد.[۶]

در مرداد ۱۳۹۵ سید جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه سودی که در دولت گذشته بابت سهام عدالت به عده‌ای از شهروندان پرداخت شده غیرقانونی بوده، می‌گوید به هیچ عنوان سودی بابت سهام عدالت به شهروندان پرداخت نخواهد شد، بلکه تنها در پایان سال ۱۳۹۵ بابت مقدار آزادسازی این سهام تعیین تکلیف می‌شود.[۷]

در اوایل آذر ۱۳۹۵ سازمان خصوصی‌سازی ایران اعلام کرد که بعد از ده سال، تکلیف سهام عدالت در سال آینده روشن می‌شود و از پایان سال آینده سود سهام عدالت به دارندگان آن پرداخت خواهد شد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت که «از نظر ما طرح سهام عدالت به انتهای خود رسیده است و منتظریم با پایان یافتن مجامع، شرکت‌های سرمایه پذیر حساب‌هایشان را ببندند.» او در عین حال تأکید کرده که هنوز «ابهام‌های مختصری دربارهٔ شناسایی مشمولان، سبد سهام، سازو کارهای ساماندهی آن برای آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.» برای حل این مشکل، دولت لایحه تهیه کرده است و قرار است آن را به مجلس بفرستد و پس از آن «تکلیف سهام عدالت روشن‌تر می‌شود.»[۴]

در اواسط دی ماه سال ۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از ۶۰ شرکت حاضر در سبد سهام را ۱۹۹ هزار و ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد. بعلاوه سود مصوب مجمع عمومی شرکتها در این مدت ۳۰۹ هزارو ۵۷۴ میلیارد ریال و همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ۵۱ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال و مانده طلب سود از شرکت‌ها ۵۸ هزار و ۷۸۸ میلیارد ریال بوده است.[۸]

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد واجدین سهام عدالت در پایان سال ۹۶ می‌توانند سود سال ۹۵ خود را دریافت کنند.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

110
دیدگاه بگذارید

73 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
86 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
یکی ...........

گور باباشون سهامم بخورن نوش جونشون

علی

چند سال پش میگفتند که در نروژ برای هر یک نروژی حدودا 400000(چهارصدهزارتومان ایران)پول یارانه میدهند.جالب اینه که دهک مهک ندارند و فقیر و غنی یکسان هستند .

بهروز

مملکتی که تو کل دنیا از نظر جمع ثروت نفتی و گازی و معدنی تو دنیا اوله 39 میلیونش برا فقط 70 هزار تومن اینجوری به تکاپو افتادن باید به حالش گریه کرد. عربستانی که فقط نفت داره هر بچه ای که بدنیا میاد براش مقرری ماهیانه میذاره که حتی تا اخر عمرشم کار نکنه مشکل اقتصادی نداره . بعد اونا میشن وهابی و ضد دین سردمداران ایرانی میشن دنباله رو پیامبر . خدا جون بسه دیگه

ناشناس

ممنونم

مجید

من برای ده نفر از اعضای خانواده مان ثبت نام کردم ولی پیامی که ارسال نشده هیچ اون مبلغ پونصد هزار تومان که توی صورتحساب شده بود کلا صفر شده الان چند بار از اکانت ها رو چک کردم همش بدین شکل بوده است میشه راهنمایی دقیق بفرمایید

مجید

من الان پنج ساله بیکارم ، سربازی ام رفتم ، الانم رفتم تو سایت سهام عدالت دیدم بیست هزار تومنم به دولت بدهکار شدم

vahid

فک کنم سود و سهامی در کار نباشه الکی میگن بیاید ثبت نام کنید اگه میخواید بریزید مثل ادم بریزید اگر هم نمیخواید بریزید مردم رو سرگرم نکنید

Besm

خوب مشغول کردن این ملت بدبختو ایران بزرگترین صادر کننده نفت وگاز دنیاس بغیر از معدن فولاد…بگذریم که خاکشم طلاست.اون وقت اون وضع مردم عربستانه اینم وضع ما با کویت قطر و عمان هم کاری نداریم اوقت میگم میگیم اونا آدم نیستن.گفتن یارانه میدیم صدبرابرشو دارن پس میگیرن برا چندرغازموندش میگن شب واریز تودولت
عزامیگیرم.بخدا الان من دوساله بیکارم.اینا دیگه دستشون روشده

بی نام

بچه هایی که ۱۰ _ ۱۱ سالشونه و حساب بانکی ندارن ، چی کار باید کنند ؟
حساب رو برای سرپرست خانوار میذاشتین .
جه کاریه آخه . واسه چندرغاز بریم برای بچه و زن حساب باز کنیم . اصلاحش کنین بابا

قربانی

واقعا حیا و خجالت چیر خوبی است در برابر این مردم … پیام نوشتم میگه تکراری است در صورتی که برا اولین اومدم دیدم چیری نمیدن که هیچ میخوان پول هم بگیرن .. ارزونی خودتون احتمالا حقوق مدیران کم اومده میخوان آخر دولته شرمنده مدیران پر کار نشن اونوقت میگن واریز کنید