درگذشت پرویز بشردوست + عکس و بیوگرافی

اخبار , فرهنگ و هنر ۰۱ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

درگذشت پرویز بشردوست + عکس و بیوگرافی

سال ۹۵ سالی بود که بسیاری از هنرمندان از جمع ما رفتند و به دیار باقی شتافتند. دنیا فنی زاده، حسن جوهرچی و… و امروز باز هم خبری تاسف برانگیز در این زمینه و خبر فوت پرویز بشردوست بازیگر تئاتر کشورمان در فضای مجازی منتشر شد و ما در این مقاله از پورتال وهاران بیوگرافی پرویز بشردوست و عکس های پرویز بشردوست را گرداوری کرده ایم. روحش شاد و یادش گرامی.

همچنین بخوانید:

عکس های مراسم تشییع پرویز بشردوست فروردین ۹۶

درگذشت پرویز بشردوست + عکس و بیوگرافی

پرویز بشردوست درگذشت

اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر ضمن تایید این خبر بیان کرد: پرویز بشردوست صبح امروز ۲۹ اسفند ماه به طور ناگهانی در منزلش درگذشت.

او افزود: طی تماس با آقای شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی پیگیری لازم انجام شد و احتمالا دوم فروردین‌ماه سال جدید این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد.

همت همچنین در یادداشتی کوتاه نوشته است: «ملک الموت دست‌بردار نیست. امروز صبح پرویز بشردوست را هم قبض روح کرد. پرویز بعد از سال‌ها داشت جانی تازه می‌گرفت، نمایشنامه‌هایش تجدیدچاپ شد، می‌خواست کار کند، اما اجل مهلتش نداد. مردی همیشه آرام، ماخوذ به حیا، مهربان و دوست‌داشتنی. فقدانش را به جامعه هنری و خانواده محترمش تسلیت عرض می‌کنم. روحش شاد و یادش گرامی.»

پرویز بشردوست که متولد سال ۱۳۲۹ بود، در سال ۴۶ فعالیت‌های تئاتری خود را آغاز و حدود یک دهه بعد یک گروه تئاتری را به اسم آژیده تاسیس کرد. او در آن سال‌ها فعالیت‌های مختلفی در حوزه نویسندگی، بازیگری و کارگردانی تئاتر داشت و سال گذشته هم مجموعه کارهایش تجدید چاپ شده بود.

از جمله آثار این هنرمند به نمایش علی انفارکتوس، عمو زنجیرباف، باغ آلبالو و فیلم همه دختران من می‌توان اشاره کرد.

بیوگرافی پرویز بشردوست

پرویز بشردوست متولد سال ۱۳۲۹ در تبریز. تحصیلات: دیپلم. فعالیت هنری‌اش را از سال ۱۳۴۶ با نمایشنامه نویسی آغاز کرد. باغ آرزوها و عمو زنجیرباف دو نمایشی است که بشردوست در دهه ۱۳۵۰ منتشر کرد. در سال ۱۳۵۳ باغ آرزو به کارگردانی محمد صالح‌علا و بازیگری بشردوست روی صحنه آمد. سال ۱۳۵۴ گروه هنری «آژیده» را تأسیس کرد و ضمن سرپرستی، به تدریس عملی تئاتر پرداخت. عمو زنجیرباف نخستین نمایش این گروه است که مدت یک ماه در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا اجرا شد. در سال ۱۳۵۵ به دعوت علی نصیریان به اداره تئاتر رفت و نمایش انفارکتوس را نوشت که شش ماه در «خانه نمایش» روی صحنه بود. برخی دیگر از نمایش نامه هایی که به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در آنها شرکت داشته، عبارتند از: خبرهای روز، تحویلدار، انفجار، افسانه ماشاالله‌خان و درخت انگور. او همچنین تعدادی فیلمنامه برای مجموعه‌های تلویزیونی نوشته است. پس از بازی در تعدادی مجموعه تلویزیونی در سال ۱۳۷۲ سینما را با بازی در همه دختران من به کارگردانی (اسماعیل سلطانیان) تجربه کرد. آخرین حضور او در صحنه تئاتر، بازی در باغ آرزوها در سال ۱۳۶۶ است که او نمایش را دوباره بازنویسی کرده بود.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of