دستور جدید دولت درباره اطلاعات بانکی اشخاص / خیلی مهم

اخبار ۲۴ آبان ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دستور جدید دولت درباره اطلاعات بانکی اشخاص / خیلی مهم

از زمانی که بحث یارانه در اقتصاد ایران مطرح شده است، بسیاری از افراد که دارای تمکن مالی هستند و به اصطلاح حساب های بانکی فعال دارند از ترس سرکشی دولت به حساب ها و اطلاعات بانکی شان، حتی در سرشماری هم گویا شرکت نکرده اند و هر چه دولت عنوان می کند که سرشماری نفوس و مسکن 1395 ربطی به اطلاعات بانکی افراد ندارد، اثیر بر ترس و تصمیم این دسته از افراد ندارد. در تازه ترین اخبار اقتصادی روز گویا دولت دستور جدیدی در این خصوص صادر کرده است که در ادامه جزییاتی بیشتر را خواهید خواند.

دستور جدید دولت درباره اطلاعات بانکی اشخاص / خیلی مهم

جدیدترین تصمیم دولت درباره اطلاعات بانکی اشخاص

رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری افشای اطلاعات مالی و بانکی اشخاص را جز به موجب قانون و یا دستور مراجع قضایی، ممنوع اعلام کرد.

ولی‌الله سیف در این نامه باتوجه به اصل 22 قانون اساسی، ماده 153 قانون آیین دادرسی کیفری، ماده 648 قانون مجازات اسلامی و پیرو بخشنامه های شماره 7075 مورخ 1374.10.27 و شماره 444.ه مورخ 1387.7.4 بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری را مکلف کرد که اطلاعات حساب های بانکی اشخاص را محرمانه تلقی کرده و جز در مواردی که به صراحت قانون مکلف به ارائه اطلاعات می باشند، از ارائه اطلاعات حساب های بانکی اشخاص خودداری کنند.

پیش از این و در سال 87 بانک مرکزی با مدنظر قرار دادن اینکه اطلاعات بانکی و پولی اشخاص حقیقی و حقوقی در بانک ها از قبیل نوع حساب و میزان موجودی، از جمله اطلاعات خصوصی اشخاص محسوب می شود و ارائه این گونه اطلاعات از سوی بانک ها بدون دستور قضایی ممنوع است، بانک ها را مکلف کرده بود از اعلام وضعیت پولی و مالی دارندگان حساب، بدون وجود و ابلاغ دستور مقام قضایی به مراجع مختلف خودداری کنند.

همچنین بخوانید:  آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری 96

در مورد اسناد سری دولتی نیز اجازه رئیس قوه قضاییه لازم است و متخلف از این ماده، محکوم به انفصال از خدمات دولتی از 6 ماه تا یک سال خواهد بود.

منبع: برترینها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *