ثبت ملی ربنای شجریان و واکنش همایون شجریان

اخبار , فرهنگ و هنر ۲۲ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ثبت ملی ربنای شجریان و واکنش همایون شجریان

ربنا شجریان ثبت ملی شد و این اتفاق باعث خوشحالی بسیاری از مردم و به ویزه خانواده شجریان شده است. همایون شجریان در اینستاگرام به خبر ثبت ملی ربنا شجریان واکنش نشان داد. پورتال وهاران در این مقاله جزئیات خبر ثبت ملی شدن ربنای شجریان به همراه واکنش همایون شجریان به ثبت ملی ربنا را برای شما عزیزان منتشر می کند.

ربّنای شجریان ثبت ملی شد

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای محمدرضا شجریان را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند اهدا کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، عصر روز سه‌شنبه (۱۹ اردیبهشت) در نشستی که با حضور همایون شجریان و سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی‌پور گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان، ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

معاون رئیس‌جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند افزود: استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌ دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطرات‌شان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.

«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به‌یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است.

این اثر با شماره ١٣٩۶در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شده است.

ثبت ملی ربنای شجریان و واکنش همایون شجریان

واکنش همایون شجریان به ثبت ملی ربنا

همایون شجریان در اینستاگرام با انتشار عکس زیر نوشت:

دوستان عزیزم با سپاس از مهر و محبت همیشگى شما نازنینان و آرزوى شادى و تندرستى براى یک یک تان، متنى که تصویرش را مشاهده میکنید

مربوط به لوحى ست که ظهر امروز در جلسه اى سرکارخانم دکتر احمدى پور رییس سازمان میراث فرهنگى براى رساندن به دست پدر به من سپردند.

با همت دکتر احمدى پور و عزیزان در سازمان میراث فرهنگى ربناى همیشه جاودان و ماندگار پدر که متعلق به مردم عزیز و لحظات زیباى خلوت با

آفریدگارشان بوده و هست ثبت میراث فرهنگى گردید.

ثبت ملی ربنای شجریان و واکنش همایون شجریان

ثبت ملی ربنای شجریان و واکنش همایون شجریان

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of