اسامی نامزدهای جایزه گرمی ۲۰۱۷

فرهنگ و هنر ۱۷ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اسامی نامزدهای جایزه گرمی ۲۰۱۷

نامزدهای جشنواره گرمی ۲۰۱۷ معرفی شده اند که پورتال وهاران در این مقاله به جزییات این خبر می پردازد

پنجاه و نهمین دوره جوایز معتبر موسیقی «گرمی» نامزدهای خود را در شاخه‌های گوناگون معرفی کرد.

نامزدهای مهمترین جوایز دنیای موسیقی در حالی اعلام شد که با رقابت «بیانسه» خواننده آمریکایی و «اَدل» خواننده زن انگلیسی در مهمترین شاخه‌ها همراه است.

«بیانسه» با نامزدی در ۹ شاخه یکه‌تاز نامزدهای امسال گرمی است و پس از آن «دریک»، «ریحانا» و «کانیه وست» هر کدام با هشت نامزدی و «اَدل» نیز با چهار نامزدی در شاخه‌های مهم بهترین آلبوم، ضبط، آهنگ و آلوم پاپ قرار دارند.

در این دوره از جوایز گرمی حدود ۱۳ هزار نفر از فعلان عرصه موسیقی بیش از ۲۱ هزار قطعه موسیقی منقاضی حضور در این رقایت را مورد بررسی و سپس رأی‌گیری قرار دادند و در نهایت نامزدهای شاخه‌های گوناگون را معرفی کردند.

«۲۵» از «اَدل»، «لیموناد» از «بیانسه»، «دیدگاه» اثر «دریک»، «هدف» از «جاستین بیبر» و «راهنمای یک ملوان در زمین» از «استرگیل سیمپسون» نامزدهای بهترین آلبوم سال جوایز گرمی معرفی شدند.

در شاخه بهترین ضبط سال نیز «سلام» از «اَدل»، «ساختار» از «بیانسه»، «۷ سال» از «لوکاس گراهام»، «کار» اثر «ریحانا» و «دریک» و قطعه «Stressed out»  از گروه موسیقی دو نفره «تونتی وان پایلوتس» نامزد کسب جایزه شناخته شدند.

قطعات «سلام» از «اَدل» خواننده انگلیسی، «ساختار» از «بیانسه» به همراه «عاشق خودت باش» از «جاستین بیبر»، «۷ سال» از «لوکاس گراهام» و آهنگ «I Took a Pill in Ibiza» از «مارک پوزنر» برای کسب جایزه گرمی بهترین تک آهنگ سال رقابت می‌کنند.

«فرانک اوشن» با آلبوم جدیدش تحت عنوان «بلوند» واجد شرایط لازم برای رقابت در جوایز گرمی امسال شناخته نشد و «کاینی وست» دیگر خواننده معروف آمریکایی نیز پیش از این گفته بود در اعتراض به عدم حضور «فرانک اوشن» جوایز گرمی امسال را بایکوت می‌کند.

از دیگر نامزدهای مهم جوایز گرمی امسال می‌توان به «دیوید بوئی» خواننده معروف راک اشاره کرد که ژانویه امسال درگذشت. آلبوم «ستاره سیاه» از «دیوید بوئی» که دو روز پیش از مرگش منتشر شد، در چهار بخش بهترین آلبوم سبک آلترناتیو، بهترین ترانه راک، بهترین اجرای راک و بهترین کارگردانی جوایز گرمی ۲۰۱۷ نامزد کسب جایزه است.

مراسم پنجاه و نهمین دوره جوایز موسیقی گرمی روز ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) برگزار می‌شود.

اسامی نامزدهای جوایز گرمی 2017

آشنایی با جوایز گرمی ۲۰۱۷

جایزهٔ گِرَمی (به انگلیسی: Grammy Awards) (در اصل: جایزهٔ گرامافون) یا گرمی نام جایزه ای افتخاری است توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط،که برای تشخیص دستاوردهای برجسته ای که به طور عمده در صنعت موسیقی زبان انگلیسی رخ داده اهدا می شود. مراسم سالانه اهدای جوایز با اجرای هنرمندان برجسته و اهدای جوایزی که محبوبیت بیشتری دارند همراه است. از بین سه مراسم بزرگ موسیقی جهان، گرمی بزرگ‌ترین آن‌ها است. ارزش جایزهٔ گرمی برابر با جایزهٔ اُسکار در صنعت فیلم‌سازی و جایزهٔ اِمی در تلویزیون است.

اولین مراسم گرمی در ۴ مه ۱۹۵۹ برگزار شد. پس از مراسم سال ۲۰۱۱، آکادمی به بازنگری و بازسازی بسیاری از دسته بندی های جوایز پرداخت. ۵۸مین مراسم جایزه گرمی در ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ در سالن استیپلز سنتر شهر لس آنجلس برگزار شد.

پیشینه

جایزه گرمی که به رسم یادبود به برندگان اهدا می‌شود، تندیس طلایی دست‌ساز یک گرامافون است که توسط بیلینگز آرت ورکز ساخته شده‌است.

تا سال ۲۰۰۶، برخلاف سایر جوایز دوره اهدای جوایز گرمی در تاریخ ۱ اکتبر آغاز شده و آلبوم‌ها و ترانه‌های انتخاب شده برای شرکت در گرمی سال بعد انتخاب می‌شوند. برای مثال آلبوم Double Fantasy از جان لنون و یوکو آنو در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۰ ساخته شد، و ۱۶ روز دیرتر از جوایز گرمی سال ۱۹۸۱ ساخته شد؛ برای همین در جوایز گرمی سال ۱۹۸۲ نامزد شد و از قضا جایزه گرمی بهترین آلبوم سال را از آن خود کرد. این تاریخ چند ماه زودتر از تقویم اسکار بود و نتایج جالبی هم داشت. برای مثال فیلم ری در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه اسکار بهترین صداگذاری شد اما برنده جایزه گرمی رده ۸۰ و رده ۸۱ (بهترین موسیقی متن فیلم) سال ۲۰۰۶ شد.

مراسم جایزهٔ گرمی دارای «چهار جایزهٔ اصلی» است که سبک‌بندی نشده‌اند:

آلبوم سال: به خواننده و تهیه‌کننده یک آلبوم اهدا می‌شود.
ضبط سال: به خواننده و تهیه‌کنندهٔ یک آهنگ اهدا می‌شود.
ترانهٔ سال: به ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز یک آهنگ اهدا می‌شود.
بهترین هنرمند جدید: به بهترین هنرمندی که برای اولین بار در صنعت موسیقی اثری از خود به صورت رسمی منتشر می‌کند تعلق می‌گیرد.

جایزه‌های ویژه

این مراسم دارای ۵ جایزهٔ ویژه‌است:

جایزهٔ اسطوره: به هنرمند زنده‌ای که دارای تأثیر و نفوذ قابل توجه بر صنعت موسیقی باشد اهدا می‌شود.
یک عمر دستاورد هنری: به هنرمندی که در طول عمر هنری خود، دستاوردهای قابل توجهی داشته‌است.
جایزهٔ امنا
جایزه تالار مشاهیر گرمی
MusiCares Person of the Year

رکوردها

اکثر مراسم گرمی توسط سر جورج سالتی، رهبر ارکستر سمفونی شیکاگو، تا ۲۲ سال برگزار شده‌است. وی خودش برنده ۳۱ جایزه گرمی بوده، و تا قبل از مرگش در سال ۱۹۹۷، ۷۴ بار نامزد شده بود.

پت متنی و گروهش جمعاً ۱۷ جایزه گرمی را از آن خود کردند، که شامل هفت جایزه متوالی برای هفت آلبوم متوالی بوده‌است. رکورد متنی تا سال ۲۰۰۵ برای برنده شدن جایزه گرمی در رده‌های متفاوت نگه داشته شد:

بهترین اجرای جاز فیوژن (۱۹۸۳, ۱۹۸۴, ۱۹۸۵, ۱۹۸۸, ۱۹۹۰)
بهترین قطعه سازی (۱۹۹۱)
بهترین اجرای زنده جاز/آلبوم (۱۹۹۳, ۱۹۹۴, ۱۹۹۶, ۱۹۹۹, ۲۰۰۳, ۲۰۰۵)
بهترین اجرای ساز جاز، انفرادی یا گروهی (۱۹۹۸, ۲۰۰۰)
بهترین اجرای ساز راک (۱۹۹۹)
بهترین ساز جاز انفرادی (۲۰۰۱)

هال بلین برنده شش جایزه متوالی بود که به عنوان رکورد سال مشخص شد:

۱۹۶۶ Herb Alpert & the Tijuana Brass – «A Taste of Honey»
۱۹۶۷ Frank Sinatra – «Strangers in the Night»
۱۹۶۸ ۵th Dimension – «Up, Up and Away»
۱۹۶۹ Simon & Garfunkel – «Mrs. Robinson»
۱۹۷۰ ۵th Dimension – «Aquarius/Let the Sunshine In»
۱۹۷۱ Simon & Garfunkel – «Bridge Over Troubled Water»

آلیسون کراس ۲۰ جایزه گرمی را برای خود برد، بیشتر از هر خواننده زن و کانتری دیگر. وی تاکنون همواره در رده هفتم فهرست برندگان بوده‌است.

هنرمند موتاون، استیو واندر برنده ۲۴ جایزه بوده که ۱۲تای آنها را در دهه ۱۹۷۰ برده‌است. سه تای آنها هم برای آلبوم سال برای سه آلبوم متوالی وی بودند.

رهبر افسانه‌ای اپرا لئونتین پرایس برنده ۱۸ جایزه بوده‌است.

خواننده سول و R&B آرتا فرانکلین کلاً ۱۸ جایزه برد که ۱۱تای آنها مربوط به بهترین اجرای وکال R&B زن بودند و ۸تای آنها به صورت متوالی (۸ جایزه اول گرمی) بود:

۱۹۶۸ – “Respect”
۱۹۶۹ – «Chain of Fools»
۱۹۷۰ – «Share Your Love With Me»
۱۹۷۱ – «Don’t Play That Song»
۱۹۷۲ – «Bridge Over Troubled Water»
۱۹۷۳ – Young, Gifted, and Black
۱۹۷۴ – «Master of Eyes»
۱۹۷۵ – «Ain’t Nothing Like The Real Thing»
۱۹۸۲ – «Hold On, I’m Comin’»
۱۹۸۶ – «Freeway of Love»
۱۹۸۸ – Aretha

کریستوفر کراس تنها خواننده‌ای بود که «چهار جایزه بزرگ» را در یک شب از آن خود کرد (ضبط سال، آلبوم سال، ترانه سال و بهترین هنرمند جدید). از طرفی دیگر، نورا جونز هم ضبط سال، آلبوم سال، و بهترین هنرمند جدید را برنده شد و در آن سال نوازندهٔ گیتار او، جس هریس برنده ترانه سال برای ‘Don’t Know Why’ شد. علیرغم اینکه نورا جونز آن ترانه را خوانده بود برنده آن نشد، زیرا آن جایزه ترانه‌ساز است.

بلا فلک بیشتر از تمام خوانندگان دیگر نامزد جایزه‌های گرمی در رده‌های مختلف شده‌است، یعنی کانتری، پاپ، جاز، بلوگراس، کلاسیک و سخنرانی، و تصنیف و اقتباس.

کریستینا اگیلرا جوان‌ترین فرد برنده جوایز بوده‌است. در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه گرمی بهترین هنرمند جدید شد. در آن موقع ۱۹ ساله بود و تاکنون برنده سه جایزه گرمی بوده‌است.

جس استون جوان‌ترین فرد نامزد شده جوایز بوده‌است. در سال ۲۰۰۵ نامزد جایزه گرمی بهترین هنرمند جدید، بهترین اجرای پاپ وکال زن و بهترین آلبوم پاپ وکال شد ولی در هیچکدام برنده نشد. در آن موقع ۱۷ ساله بود.

یوتو بیش از هر گروه راک دیگر برنده جایزه گرمی شد. تا امروز آنها برنده ۲۲ جایزه شده‌اند. آنها دو بار برنده بهترین آلبوم سال، دوبار برنده بهترین ضبط سال، دو بار بهترین ترانهٔ سال و دو بار بهترین آلبوم راک سال شدند.

اسامی نامزدهای جوایز گرمی 2017

مکان‌های اجرا و میزبانی

۱۹۵۹ تا ۱۹۷۲: The Ambassador Hotel، لوس‌آنجلس
۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷: Grand Ole Opry، نشویل
۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۸۱: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۸۲ تا ۱۹۸۳: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۸۴: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۸۸ تا ۱۹۸۹: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۹۰: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۹۳: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۹۴: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۱۹۹۷: مدیسن اسکوئر گاردن، نیویورک
۱۹۹۸: Radio City Music Hall، نیویورک
۱۹۹۹: Shrine Auditorium، لوس‌آنجلس
۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲: استیپلز سنتر، لوس‌آنجلس
۲۰۰۳: مدیسن اسکوئر گاردن، نیویورک
۲۰۰۴ تا اکنون: استیپلز سنتر، لوس‌آنجلس

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of