ممکن است مرز مهران در روز اربعین ۳۰ آبان ۹۵ باز شود!؟

اخبار ۲۸ آبان ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ممکن است مرز مهران در روز اربعین ۳۰ آبان ۹۵ باز شود!؟

مرز مهران در آبان ۹۵ از صبح دیروز بسته شده است و این اقدام از سوی دولت عراق صورت گرفته است. بر طبق گفتگوی خبری که با مسئولین ستاد اربعین از شبکه دو انجام گرفته است این کشور قصد ندارد که مرز مهران را به روی زائران باز کند و این امر تا روز اربعین ادامه دارد، اما آیا مرز مهران برای روز اربعین باز می شود؟ در ادامه با جزییات این خبر همراه ما باشید.

ممکن است مرز مهران در روز اربعین 30 آبان 95 باز شود!؟

باز شدن مرز مهران در روز اربعین آبان ۹۵

متن گفتگوی خبری مسئولین ستاد اربعین در شبکه دو سیما آبان ۹۵

رئیس کمیته سیاسی کنسولی ستاد اربعین، دبیر ستاد مرکزی اربعین، رئیس کمیته بهداشت و سلامت ستاد اربعین و جانشین فرماندهی یگان‌های ویژه ناجا با حضور در گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما به تشریح جدیدترین برنامه ریزی های ستاد اربعین پرداختند.

“حسن قشقاوی” رئیس کمیته سیاسی کنسولی ستاد اربعین، “مجید آقابابایی” دبیر ستاد مرکزی اربعین، “کولیوند” رئیس کمیته بهداشت و سلامت ستاد اربعین و سردار “حبیب الله جان نثاری” جانشین فرماندهی یگان های ویژه ناجا با حضور در گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما به تشریح جدیدترین برنامه ریزی های ستاد اربعین پرداختند.

احتمالا دولت عراق تصمیم به باز کردن مرز مهران تا روز اربعین ندارد

در ابتدای این برنامه، مجید آقابابایی دبیر ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه از صبح امروز دولت عراق مرز مهران را جهت تردد زائرین به سمت خاک عراق بسته است گفت: احتمالا دولت عراق تصمیم به باز کردن مرز مهران تا روز اربعین ندارد و تصمیم دارد این مرز را به صورت یکطرفه ، صرفا برای خروج ایرانیان به سمت جمهوری اسلامی ایران هدایت و مدیریت کند.

وی اعلام کرد: بیش از دو میلیون روادید توسط سفارت عراق و دفاتر موقت عراقی در ۱۲ شهر صادر شده و بیش از یک میلیون و نهصد هزار نفر وارد خاک عراق شده اند.

در ادامه این بحث حسن قشقاوی ، رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد اربعین نیز اظهار داشت: به لحاظ عدد و رقم ۲ میلیون ویزا صادر شده و یک میلیون و نهصد هزار نفر نیز وارد خاک عراق شده اند لذا حدود صد هزار نفر از زائرین موفق به ورود به خاک عراق نشده اند و این در حالی است که در مرز مهران و چذابه ما ظرفیت ساماندهی صد و شصت هزار نفری را داریم و بخاطر برنامه ریزی های دقیقی که شده بود نباید مشکلی در تردد زوار به وجود می آمد.

وی با بیان اینکه چیزی به دولت عراق نگفته ایم که تا الان انجام نداده باشد افزود: متاسفانه جمعیت زیادی بدون ویزا به مرزهای کشور رفته اند که این موضوع ایجاد مشکل کرد.

سردار حبیب الله جان نثاری جانشین فرماندهی یگان ویژه ناجا نیز اظهار داشت: بسته شدن مرز مهران بدون اطلاع قبلی اتفاق افتاد لذا شاهد تراکم بسیار خودروها و زائرین در این منطقه بودیم.

وی اضافه کرد بر این اساس طی اطلاعیه ای از زوار درخواست کرده ایم که مرزهای دیگر عبور کنند.

مرز شلمچه ظرفیت پذیرش زائرین به خاک عراق را دارد

سردار جان نثاری تصریح کرد: گویا مرز چذابه هم بعدازظهر امروز بسته شده ولی مرز شلمچه ظرفیت زائرین برای ورود به خاک عراق را دارد.

سردار جان نثاری جانشین فرماندهی یگان های ویژه ناجا در ادامه با اشاره به اینکه، از امروز موج بازگشت آغاز شده است گفت: از مرز مهران ۴۵ هزار، مرز شلمچه۳۵ هزار و از مرز چذابه۱۷ هزار به کشور بازگشته اند.

وی با بیان اینکه، امروز حدود۱۰۰ هزار زائر به کشور باز گشته است افزود: زائران از همان مرزی که وارد کشور عراق شدند باید به کشور باز گردند.

امنیت کار مشترک مردم و پلیس است

سردار جان نثاری با تاکید بر اینکه، امنیت کار مشترک مردم و پلیس است خاطرنشان کرد: این همکاری در شرایط خاص باید صورت گیرد تا با کمترین حادثه برگشت داشته باشیم.

کولیوند رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین با اشاره به اینکه، تجهیزات و امکانات نسبت به سال گذشته سه برابر شده است بیان کرد: حدود ۱۰ درصد از زائران اعزام شده از خدمات سلامت بهره مند شوند.

کولیوند با اشاره به اینکه، ۴۳۷ آمبولانس در سه مرز زمینی کشور حضور دارند گفت: ۴۱ درمانگاه سرپایی و ۲۰ بیمارستان ثابت و ۸ بیمارستان سرپایی خدمات سلامت را به زائران ارائه می دهند.

وی با بیان اینکه، تاکنون رضایتمندی مردم از ارائه خدمات خوب بوده است گفت: هوا از روز یکشنبه سرد می شود لذا زائران بهتر است مواظب سلامت خود باشند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین بااشاره به اینکه، متخصصین مبارزه با بیماری در پایگاه های مرزی و در کشور عراق حضور دارند اظهار داشت: بیماری های واگیردار را کنترل خواهیم کرد لذا اگر زائری با تب بالا و مشکلات گوارشی مواجه شد سریعا به پایگاه های بهداشت و درمان مراجعه کند.

از زائران تقاضا می شود تا از خود درمانی پرهیز کنند

وی با بیان اینکه، از زائران تقاضا می شود تا از خوددرمانی پرهیز کنند تا بتوانیم از شیوع بیماری های واگیردار جلوگیری کنیم ادامه داد: متخصصین با دماسنج های لیزی امر غربالگری را انجام می دهند.

کولیوند با اشاره به اینکه، در داخل کشور عراق تلفن درمانگاه های ثابت و سیار در اختیار زائران گذاشته شده است افزود: تمام نیرو ها مستقر هستند تا کنترل دقیق و کامل صورت گیرد.

تاکنون بیش از۴۰۰ هزار نفر به کشور بازگشته اند

آقا بابایی با اشاره به اینکه، مرز چذابه و شلمچه در حال مانیتورینگ است گفت: از۱۱ صفر تاکنون بیش از۴۰۰ هزار نفر به کشور بازگشته اند.
وی با بیان اینکه، کمیته حمل و نقل برنامه مناسبی را برای انتقال مسافران در نظر گرفته است ادامه داد: در زمان رفت به غیر از ترافیک تقریبا مشکلی وجود نداشت لذا در رابطه با بازگشت زائران از تجربه سال قبل استفاده خواهیم کرد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه، ۱۰ هزار خودروی بین شهری برای جابه جایی زائران در نظر گرفته شده است گفت: در مرز شلمچه، چذابه و مهران مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت بنابراین، سپاه و شهرداری اتوبوس هایی را برای انتقال از پایانه های مرزی تا محل پارکینگ عمومی یا اتوبوس های برون مرزی پیش بینی کرده است تا امر خدمت رسانی به خوبی صورت گیرد.

قشقاوی با اشاره به اینکه، کسانی که ویزا ندارند باید برگردند گفت: تاکنون دولت عراق با ما ناهماهنگی نداشته است.

وی با بیان اینکه، زمان صدور ویزا فردا به اتمام می رسد اظهار داشت: در طول سال ده ها یادداشت به عراق داده ایم تا ویزا برداشته شود لذا هیچ بهانه ای در رابطه با ویزا وجود ندارد زیرا عراق درگیر جنگ است و هر کسی که ویزا ندارد نباید اصراری برای رفتن داشته باشد که پذیرفتنی نیست.

قشقاوی با تاکید بر اینکه، بهتراست کسانی که ویزا ندارد برگردند گفت: علت بسته شدن مرز عدم ویزا بوده است لذا از مردم تقاضا داریم که همکاری کنند تا بتوانیم با کشور عراق رایزنی برای کسانی که ویزا دارند کنیم تا آنها هم نیز از مرز خارج شوند لذا احتمال باز شدن مرز وجود دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of