روز جهانی کوروش بزرگ / ۷ آبان ۹۶ / ۲۹ اکتبر میلادی

سرگرمی ۰۷ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

روز جهانی کوروش بزرگ / ۷ آبان ۹۶ / ۲۹ اکتبر میلادی

در آیین ما ایرانیان بسیاری از رسوم و آداب برگرفته از تاریخ ما است. کورش و زمان حکومت او هم جزئی برتر در تاریخ ایران محسوب می شود چرا با منشور حقوق بشر خود نامی دیگر برای خود در سراسر دنیا رقم زده است. به دلایل مختلف و بنا به اقدامات مهم کورش روزی در تاریخ بین المللی به عنوان روز کورش کبیر نامگذاری شده است.

روز کوروش کبیر چه تاریخی است؟

روز کورش بزرگ، یا روز کوروش، روز کوروش ۲۹ اکتبر (۷ آبان) است. این روز سالروز ورود کوروش به بابل است. کوروش بزرگ اولین پادشاه ایران است که اولین منشور حقوق بشر در جهان به نام او منسوب است و به همین دلیل این منشور به عنوان منشور کوروش شناخته شده است.در این روز علاقه‌مندان به کوروش و تاریخ و تمدن ایران‌زمین برای پاسداشت فرهنگ و تمدن ایرانی به پاسارگاد، مقبره کوروش می‌روند و گردهم جمع می‌شوند تا یاد و نام کوروش را گرامی بدارند.

گفتنی است که این روز به خصوص در ایران و در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده و انگلستان جشن گرفته می شود،

***

عکس پروفایل کوروش کبیر ۹۶ | عکس کوروش کبیر برای تلگرام

***

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

متن منشور حقوق بشر کوروش بزرگ

هفت آبان روز جهانی کوروش بزرگ

کوروش بزرگ برای هیچ کدام از ما ناشناخته نیست. حتی اگر از ستایش کنندگانش نباشیم، از او زیاد شنیده‌ایم؛ از پیروزی‌های چشمگیر و کشور‌گشایی‌های او گرفته تا منشور حقوق بشر وی، از منجی یهودیان و افسانه‌ی ذوالقرنین بودن تا اسطوره‌ی پادشاهی و تمدن کهن ایرانیان، از پاسارگاد تا تخت‌جمشید با‌شکوه.
اما در این مطلب ۳ نکته از آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد خواهیم گفت که شاید هیچ وقت نمی‌دانستید و یا تا به حال به آن‌ها توجه نکرده‌اید:

۳ نکته مهم در مورد آرامگاه کوروش بزرگ

معماری آرامگاه کوروش از چه بنایی متاثر شده است؟

آرامگاه کوروش، مانند سایر آثار معماری هخامنشی، تلفیقی از هنر تمدن‌های گوناگون است. اما این اثر را به طور خاص تلفیقی از زیگورات‌های بین‌النهرین –سکوی مطبق- و آرامگاه‌های اورارتویی –اتاقک شیروانی‌مانند- دانسته‌اند؛ با دیدن تصویر زیگورات چغازنبیل واقع در خوزستان و به جا مانده از عیلامیان، شباهت‌های این دو اثر باستانی را متوجه می‌شویم.

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

بیوگرافی کوروش بزرگ + عکس

آیا می‌دانستید گوردختر دشتستان، نیای آرامگاه کوروش بزرگ به حساب می‌آید؟

اگر تا به حال این اثر را ندیده باشید حتما از شباهت آن به آرامگاه کوروش و البته گمنامی آن شگفت‌زده می‌شوید. ساختمان گور‌دختر در استان بوشهر، مانند مقبره‌ی کوروش بزرگ در پاسارگاد، از سکویی چند پله‌ای و اتاقکی شیروانی‌دار تشکیل شده و تنها در ابعاد با آن متفاوت است. هنوز مشخص نشده است این بنا آرامگاه کدامیک از هخامنشیان است ولی کاملا مشخص است آرامگاه کوروش، شکل تکامل‌یافته‌ی گوردختر است.

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

آرامگاه کوروش بزرگ کجاست؟

تا به حال به شباهت آرامگاه حکیم فردوسی و کوروش بزرگ دقت کرده بودید؟

آرامگاه فردوسی نخستین بار توسط آندره گدار طراحی شد و تا نیمه‌های اجرا هم پیش رفت اما به علت شباهتی که به اهرام مصر داشت با مخالفت ذکاء‌الملک فروغی روبه‌رو شد و کار طراحی به حسین لرزاده رسید تا مقبره‌ای به سبک هخامنشی برای حکیم فردوسی ساخته شود. نمای کلی مقبره‌ی کنونی که با نظارت هوشنگ سیحون بازسازی شده است، بی‌درنگ آرامگاه کوروش را به یاد ما می‌آورد. با دیدن تصویر این اثر متوجه می‌شویم که حتی تا چه اندازه به زیگورات‌های ذکرشده شباهت دارد.

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

تاریخ روز جهانی کوروش بزرگ + جشن

اقدامات کوروش

کلمه شاهراه از راهی که کورش کبیر بین سارد پایتخت کارون و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده است .
کورش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد .

کورش پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد که بیش از ۱۰۰۰ متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری کرد .

اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کورش کبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد .
دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کورش در شمال ایران در سال ۵۴۴ قبل از میلاد برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخت ، ساخته شد

اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰ سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد .

کمبوجبه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود .

داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد .

داریوش کبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و ۲۰۰۰ سال جلو تر از خود می اندیشید . )

داریوش در پایئز و زمستان ۵۱۸ – ۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغد آورد .

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

اقدامات کوروش بزرگ + عکس

داریوش بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد ..

داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت .

اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۶۵ سال به طول انجامید .

داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن – کره – عسل و پنیر میداده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند

داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است .

تقویم کنونی ( ماه ۳۰ روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی “دنی تون” بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است .

روز جهانی کوروش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

عکس کوروش بزرگ و همسرش

داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند .

داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه – وزارت آب – سازمان املاک –سازمان اطلاعات – سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد .

اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد

داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد .

فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد .

در طول سلطنت داریوش کبیر ۲۴۲ حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی بوده که با ۲۴۲ مورد شورش مقابله کرد و همه را بر جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه ۱۰ میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت

همچنین :

اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با ۱۱۵ سرباز

اولین مردمانی که مس را کشف کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند در شهر سیلک در اطراف کاشان .

اولین مردمانی که حروف الفبا را ساختند در ۷۰۰۰ سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند

روز جهانی کوروش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

فرزندان کوروش بزرگ + تاریخ مرگ کوروش بزرگ

اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند ایرانیان بودند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی

اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایراینان بودند .

اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند(به دستور جمشید بزرگ در هر نوروز سیب در یه کاسه پر از آب می گذاشتن که نشانه چرخش زمین به دور خورد و خورشید می باشد).

اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کردند ایرانیان بودند .

اولین مردمانی که قاره آمریکا را کشف کردند ایراینان بودند و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتادند .

روز جهانی کورش بزرگ / 7 آبان 95 / 29 اکتبر میلادی

کورش بزرگ کی بود؟

***

عکس پروفایل کوروش کبیر ۹۶ | عکس کوروش کبیر برای تلگرام

***

اختصاصی سایت وهاران

www.vaharan.com


برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of