جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

اخبار ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ 2 دیدگاه

جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

با حادثه ساختمان پلاسکو و درگذشت آتش نشانان در پلاسکو خاندان سلطنت پهلوی هم واکنش نشان دادند و رضا پهلوی فرزند شاه در اینستاگرام خود با به کار بردن کلمه «هلاکت» برای شهیدان حادثه پلاسکو باعث رنجش خاطر هموطنانمان شد. در این مقاله از پورتال وهاران جزییات بیشتری در این مورد به علاوه بیوگرافی رضا پهلوی پسر شاه را برای شما اماده کرده ایم.

واکنش رضا پهلوی به حادثه ساختمان پلاسکو

رضا پهلوی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران گفت و به آتش نشانان قهرمان این فاجعه اهانت کرد. اما مردم ساکت ننشستند و پاسخ این اهانت را دادند. پس از حادثه تلخ پلاسکو کاربران فضای مجازی برای پاسداشت حرکت قهرمانانه آتش نشانان سنگ تمام گذاشتند. مردم در صفحات شخصی خود برای همدردی با بازماندگان حادثه پلاسکو تصاویر و دلنوشته های زیادی برای دیگر کاربران به اشتراک گذاشتند.
در این میان بودند کسانی که وقیحانه سعی در آلوده کردن حرکت جهادی آتش نشانان فداکار را داشتند. رضا پهلوی در جدیدترین اهانتش متنی را در صفحه شخصی خود برای حادثه پلاسکو منتشر کرد، در این متن آمده است “آتش سوزی مرگبار ساختمان پلاسکو در تهران صدها تن از ساکنان آن را به هلاکت کشید”

تصویری از اهانت رضا پهلوی به جان باختگان ساختمان پلاسکو

جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

بیوگرافی رضا پهلوی

رضا پهلوی (زادهٔ ۹ آبان ۱۳۳۹ در تهران)، ولیعهد سابق ایران، خلبان جنگنده نیروی هوایی ایران، نویسنده، فعال سیاسی و سخنگوی شورای ملی ایران است.

در سن ۷ سالگی، پدرش، محمدرضا پهلوی بر اساس قانون اساسی مشروطه، او را رسماً به عنوان ولیعهد ایران انتخاب کرد. از زمان پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، و خلع پدر او از سلطنت و برافتادن دودمان پهلوی، رضا پهلوی مجبور به زندگی در خارج از ایران شد. او از فعالان سیاسی و از مخالفان جدی نظام جمهوری اسلامی ایران است.[

به عقیده وی انتخاب محتوای نظام آینده کشور و نهایتاً شکلش باید به دست مردم ایران و نمایندگان منتخب مردم ایران باشد.[۶] رضا پهلوی اهداف اصلی خود را فعالیت برای رسیدن ایران به یک مردم‌سالاری سکولار پارلمانی و قانون اساسی منطبق بر مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام کرده‌است.
خانواده

رضا پهلوی، حاصل ازدواج محمدرضا شاه پهلوی با شهبانو فرح دیبا است. او نخستین فرزند پسر محمدرضا پهلوی و مطابق قانون اساسی دوران پادشاهی ولیعهد ایران بوده‌است.

از آنجایی که شاه ایران، در پی دو ازدواج قبلیش، نتوانسته بود فرزند پسر داشته باشد تولد رضا پهلوی برای دربار سلطنتی ایران اتفاق بسیار مهمی تلقی می‌شد و سالروز تولد او تا پایان دوره پهلوی توسط حکومت وقت گرامی داشته می‌شد. زیرا مطابق قانون اساسی فرزند ذکور به عنوان ولی عهد تداوم دهنده خاندان سلطنتی محسوب می‌شد.

او برادر بزرگ‌تر علیرضا، فرحناز و لیلا و برادر ناتنی شهناز پهلوی است، که حاصل ازدواج محمدرضا پهلوی با فوزیه است. در سال ۲۰۰۱ میلادی، لیلا پهلوی، جوان‌ترین خواهر رضا پهلوی، در لندن، در اثر خودکشی درگذشت.در سال ۲۰۱۱ میلادی، علی‌رضا برادر کوچک‌تر رضا پهلوی در بوستون، آمریکا در آپارتمان شخصی خود خودکشی نمود.

رضا پهلوی هم‌چنین پدرخوانده غیررسمی لوئیز، نوه آلبرت دوم پادشاه بلژیک است.

رضا پهلوی در روز ۲۲ خرداد ۱۳۶۵ (ژوئیه ۱۹۸۶ میلادی) با دختری ایرانی به نام یاسمین اعتماد امینی ازدواج کرد و اکنون صاحب سه دختر از او به نام‌های نور (۱۴ فروردین ۱۳۷۱)، ایمان (۲۱ شهریور ۱۳۷۲) و فرح (۲۷ دی ۱۳۸۲) است.

کودکی و ولیعهدی

رضا پهلوی فقط شش سال داشت که به کاخ اختصاصی خود راه یافت. کاخ وی، بنای قدیمی و کوچک کوشک احمدشاهی واقع در مجموعه باغ نیاوران بود که پیش از نقل مکان رضا پهلوی کاملاً بازسازی شد.[ در آن جا وی تحت نظر یک معلم فرانسوی به نام مادمازل ژوئل فوبه قرار گرفت و چند نفر از آجودان‌های شاه سابق نیز به انجام امور مختلف وی گمارده شدند.

تنها یک سال بعد و در سن ۷ سالگی، محمدرضا پهلوی تاج ولیعهدی را بر سر او نهاد. با این کار، او رسماً بر اساس قانون اساسی ولیعهد ایران شد و در صورتیکه حکومت سلطنتی سرنگون نمی‌شد می‌توانست مقام سلطنت را پس از پدرش بر عهده بگیرد. مراسم تاجگذاری در کاخ گلستان برگزار گردید.

هنگامی که رضا پهلوی به سیزده‌سالگی رسید، محمدرضا پهلوی شخصاً پرواز را به او آموخت.

جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

نوجوانی و تحصیلات

در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۵۶ رضا پهلوی، در محل پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول، نخستین پرواز انفرادی خود را با جنگندهٔ اف-۵ انجام داد.

در جریان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، رضا پهلوی ۱۸ سال داشت و به تازگی موفق به اخذ دیپلم متوسطه شده بود و در حال انجام دوره آموزش پرواز جنگنده در ایالات متحده بود. با وقوع انقلاب، رضا پهلوی دیگر نتوانست به ایران بازگردد.

در آمریکا او به تحصیل در رشته خلبانی هواپیمای جنگنده پرداخت.

پس از درگذشت محمدرضا پهلوی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در آمریکا، به تحصیل پرداخت و مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم سیاسی دریافت کرد. وی همچنین حرفه عکاسی را به طور تخصصی آموخت و هنوز آن را به شکل ذوقی دنبال می‌نماید.

جنگ ایران و عراق

او در آغاز جنگ ایران و عراق طی نامه‌ای به نیروی هوایی ایران، پیشنهاد کرد تا به عنوان خلبان جنگنده در جنگ ایران و عراق شرکت کند، که این تقاضا توسط مقامات وقت ایران بی‌پاسخ ماند.
فعالیت‌های سیاسی
سفر رسمی رضا پهلوی و هیئت همراه به مسکو، در سال ۱۹۷۶ میلادی.

نشست رضا پهلوی با ایرانیان مقیم هلند، می ۲۰۱۲

رضا پهلوی، فعالیت‌های سیاسی خود را بلافاصله پس از مرگ پدرش آغاز نمود. او مدتی به مراکش رفت. سپس در سال ۱۹۸۴ به آمریکا عزیمت کرد. رضا پهلوی به عنوان یکی از رهبران اپوزیسیون ایران شناخته می‌شود.

او با کمک مالی به رادیو نجات ایران (در قاهره) شروع به فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران کرد.

با ترور ارتشبد غلامعلی اویسی در سال ۱۳۶۲، فعالیت رضا پهلوی نیز برای مدتی رو به کاهش گذاشت و وی با ترک مراکش به آمریکا رفت.[نیازمند منبع] رضا پهلوی در کتابی که در سال ۲۰۰۲ با نام نسیم دگرگونی و به زبان انگلیسی منتشر کرد دیدگاه‌های خود را در زمینه حمایت از جنبش‌های «ناآرامی‌های مدنی و قیام‌های بدون خشونت» مطرح کرد که این کتاب هم اکنون به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است. سایر کتاب‌های وی میثاق با مردم و آزادی برای هم‌میهنانم نام دارند که هر دو به فارسی نیز برگردانده شده‌اند. همچنین در سال ۲۰۰۹ میلادی، کتابی از رضا پهلوی به نام ساعت انتخاب به زبان فرانسه منتشر شد.

رضا پهلوی، مهم‌ترین هدف از فعالیت‌های سیاسی خود را «برپایی نظامی سکولار و مردم‌سالار در ایران» می‌داند. وی همواره تأکید دارد که «مسئلهٔ اصلی رژیم جمهوری اسلامی است و مادام که این نظام بر سر کار است، مردم ایران فرصت پیشرفت و آزادی را نخواهند یافت».

رضا پهلوی مخالف هر گونه حمله نظامی کشورهای خارجی به ایران است البته در دوران جنگ ایران و عراق آمریکایی‌ها طی طرحی به رضا پهلوی پیشنهاد کردند فرماندهی نیروهای مخالف حکومت ایران را بعهده گرفته و پس از تصرف جزیره کیش به داخل کشور حمله و نظام را سرنگون نمایند ولی نامبرده با توجه به محبوبیت حکومت و روحانیون در بین مردم و همچنین عدم تجربه نظامی و نبود امکان عقب‌نشینی در صورت شکست عملیات، از این عمل خوداری نموده و اجرای طرح منتفی گردید. رضا پهلوی معتقد به تغییر حکومت ایران از طریق رأی مردم و همه‌پرسی است

در راستای رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم، رضا پهلوی از جامعهٔ جهانی خواست تا «از جنبش نافرمانی مدنی مردم ایران» در مقابل حکومت مذهبی این کشور پشتیبانی کنند.

او معتقد است حکومت دوره پدرش را نمی‌توان حکومت توتالیتر دانست و ایرادی که به حکومت در آن دوره وارد می‌داند نبود فضای آزاد سیاسی است،[۳۷] در عین حال می‌گوید که منتقد سرکوب‌ها و محدودیت‌های سیاسی در دوران سلطنت پدرش است.رضا پهلوی هم چنین در ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا گفت: «در صورت توافق در ایجاد حکومتی سکولار، با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با کمال میل با ایشان همکاری خواهم کرد».

در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۳ میلادی، مصاحبه تلویزیون دولتی چین با رضا پهلوی با واکنش حکومت جمهوری اسلامی روبرو شد.[۴۱] سفارت جمهوری اسلامی در پکن طی بیانیه‌ای شدیدالحن، آن را «بی‌سابقه، معنا دار و دارای تبعات» و «مداخله آشکار در امور داخلی ایران» خواند.[۴۲] در مصاحبه با تلویزیون دولتی چین، رضا پهلوی از «انتخابات آزاد» سخن‌گفته و خواهان تغییر «سیاست‌های قدرت‌های غربی در قبال حکومت جمهوری اسلامی» شده‌بود.

جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

شکایت از سیدعلی خامنه‌ای به اتهام نقض حقوق بشر

رضا پهلوی در آذرماه ۱۳۹۰، خواهان محاکمه علی خامنه‌ای، به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت در دیوان بین‌المللی کیفری شد. رضا پهلوی، در خردادماه ۱۳۹۱ در سفر به هلند در دیدار با لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان دادگاه بین‌المللی لاهه شکایت خود را از رهبر جمهوری اسلامی ایران به اتهام «جنایت علیه بشریت» به دادگاه بین‌المللی کیفری تسلیم کرد.

از آن‌جا که ایران از امضاکنندگان اساس‌نامه دیوان بین‌المللی کیفری نیست، این دادگاه علی‌القاعده نمی‌تواند علیه مقام‌های این کشور کیفرخواست صادر نماید. صدور کیفرخواست علیه مقامات ایران توسط دادگاه بین‌المللی لاهه، تنها در صورتی امکان‌پذیر است که (همانند آنچه در سال ۲۰۱۱ برای کشور لیبی اتفاق افتاد) شورای امنیت سازمان ملل متحد پرونده آن را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع بدهد.

مصاحبه با فوکوس آنلاین

رضا پهلوی در مصاحبه با آندرئا-کلاودیا هوفمان می‌گوید:

طبق قانون اساسی ما می‌بایستی به این سن رسیده باشم تا بتوانم شاه شوم. البته بعد می‌بایست در مجلس ایران هم سوگند پادشاهی یاد می‌کردم؛ بنابراین می‌توان گفت که «بنا به قانون» شاه ایرانم

محمد امینی در نقد رضا پهلوی نوشته است:

آقای رضا پهلوی، برپایه کدام اصل نانوشتهٔ دیگری در قانون اساسی مشروطه، به یکباره به این اندیشه افتاده‌اند که «بنا به قانون، شاه ایرانم»؟ اگر پایان یافتن پادشاهی احمدشاه به زور ماده واحده و در پناه بیم و هراس نمایندگان از واکنش حضرت اشرف رئیس‌الوزراء، قانونی بوده باشد، که به داوری من بوده، چرا رأی میلیون‌ها مردم به پایان پادشاهی قانونی نیست؟

گفتم که این بی آزار و کم هزینه‌ترین بخش سخنان آقای رضا پهلوی است. ایشان سخنانی را دربارهٔ شاه بودن خویش گفته‌اند که نه پیامدی دارد و نه هزینه‌ای. احمدشاه و پس از او برادرش محمدحسن میرزا هم پس از آغاز پادشاهی رضاشاه وتا هنگام مرگ، خویشتن را همچنان شاه و ولیعهد قانونی ایران می‌خواندند. صد سال پس از انقلاب فرانسه، هنری پنجم یا کنت دو شامبورد، خویشتن را پادشاه فرانسه می‌خواند! ای بسا آرزو که خاک شده.

تحریم اقتصادی ایران

جان استانتون (روزنامه‌نگار) می‌نویسد که به گزارش نمایندگان و کارکنان کنگره آمریکا، رضا پهلوی چندین بار اروپایی‌ها را لعن و نفرین می‌کند، چرا که با ایران رابطه دارند و می‌گوید که این کشورها نبایستی برای کشتی غرق شده، طناب بیندازند. رضا پهلوی خواستار تحریم سیاسی و اقتصادی ایران با مدل مشابه عراقی است درحالی که با ظاهرسازی، خود را مخالف چنین رفتارهایی برای مردمش که آزادی می‌خواهند، نشان می‌دهد. عجیب‌تر آنکه او جرج دبلیو بوش را کسی می‌داند که برای ایرانی‌ها اهمیت قائل است و اشاره به «ایرانی‌ها به اصطلاح محور شرارت، دل و جرئت یافتند»

استانتون همچنین تصویب لایحه ۵۰ میلیون دلاری آمریکا برای بنیاد دموکراسی ایران (که توسط سناتور سم براون‌بک، نماینده جمهوری‌خواه کانزاس ارائه شد) را مرتبط با زد و بندهای پنهانی رضا پهلوی با کنگره آمریکا می‌داند. این طرح که برای گسترش رادیوهای فرامرزی ایرانی-آمریکایی (مثل رادیو فردا) است، در جهت تحت تأثیر قرار دادن جوانان زیر ۳۰ سال معرفی شده است.
مصاحبه با نیویورک تایمز

رضا پهلوی، در مصاحبه ایکه در روز جمعه ۵ تیر ماه ۱۳۸۸ با خبرنگار نشریه نیویورک تایمز، دِبورا سُلومون[۵۱] انجام داد، در پاسخ این پرسش که: دین شما چیست؟—گفت:

این مسئله‌ای خصوصی ست؛ اما اگر بر پاسخ من اصرار می‌ورزید، باید بگویم که البته من بر پایه آموزش و اعتقادی راسخ، «مسلمان شیعه» هستم. در واقع خود را انسانی با ایمان و دیندار می‌دانم.

جزییات اهانت رضا پهلوی به شهدای پلاسکو + عکس

اتهامات

ادعای دریافت کمک مالی از دولت آمریکا

نشریه نیویورکر در گزارشی نوشت که رضا پهلوی در سال‌های دهه هشتاد میلادی از کمک مالی آمریکا برخوردار بوده، اما میزان این کمک‌ها پس از ماجرای ایران-کنترا کاهش یافت. همچنین این نشریه از دیدارهای وی با رهبران و شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس خبر داده بود.

دفتر رضا پهلوی ادعاهای نشریه نیویورکر را تکذیب کرده‌است.[۵۷] رضا پهلوی در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک تایمز، این ادعا را که وی از دولت آمریکا کمک‌هایی را دریافت کرده‌است را «کاملً نادرست» خواند و افزود که تنها منبع کمک‌های مالی دریافتی دفتر ایشان از سوی ایرانیانی که برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی ایران در تلاش هستند، تأمین می‌شود.

گزارش کمیسیون تاور حاکی از هک شدن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی توسط سیا برای پخش پیام ۱۱ دقیقه‌ای رضا پهلوی می‌باشد. در این متن آمده:

در تعطیلات آخر این هفته، پیام ۱۱ دقیقه‌ای فرزند شاه با هک کردن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی، بر روی موج تلویزیون ایران انداخته شد و پخش گردید. به گزارش طرفداران خانواده شاه، پخش این برنامه، موجی از اعتراض را در طرفداری از خاندان پهلوی در تهران و بقیه نقاط ایران برانگیخت.

گرداوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

2
دیدگاه بگذارید

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ش س ش

سلام من وخانواده ام جهت پول پیش خانه نیاز به کمک داریم وشماره حساب بانک ملی منه عاجزانه استمداد کمک دارم ۰۲۰۰۳۵۲۴۷۸۰۰۲

ش س ش

باسلام من یک جانباز هستم باحقوق نهصدتومان ومستاجروشدیدا به سرپناه نیازداریم وپول پیش نیازمندم ۰۲۰۰۳۵۲۴۷۸۰۰۲ وشماره حساب بانک ملی حقیره