جزییات کامل خبر تعطیلی هشتم ربیع الاول پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵

اخبار ۱۷ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جزییات کامل خبر تعطیلی هشتم ربیع الاول پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵

پورتال وهاران در این مقاله به جزییات خبر تعطیلی هشت ربیع الاول یعنی فردا پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵ می پردازد.

فردا تعطیل رسمی نیست

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: تعطیلی مناسبت آغاز سالروز امامت حضرت ولی عصر، امام زمان (عج) هنوز در شورای نگهبان در حال بررسی است بنابراین فردا پنجشنبه تعطیل نیست.

کدخدایی گفت: تعطیلی پنج شنبه ۹۵/۹/۱۸ به عنوان بخش کوچکی از قانون احکام دائم برنامه توسعه هنوز در شورای نگهبان در حال بررسی است.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه افزود: با توجه به زمانبر بودن فرایند تصویب تا ابلاغ این مصوبه عملا برای امسال قابل اجرا نیست

چرا فردا هشتم ربیع الاول تعطیل نیست؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه(۱۳ اردیبهشت) و در جریان بررسی مواد الحاقی لایحه تنظیم بخشی از احکام برنامه‌های توسعه کشور، ماده الحاقی ۳۸ این لایحه را تصویب کردند.

طبق ماده ۳۸ لایحه تنظیم بخشی از احکام برنامه‌های توسعه کشور، هشتم ربیع‌الاول، سالروز شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) و آغاز ولایت حضرت ولی‌عصر(عج) به‌‌ عنوان تعطیل رسمی در تقویم کشور تعیین شده است.

جزییات کامل خبر تعطیلی هشتم ربیع الاول پنجشنبه 18 آذر 95

مصوبات مجلس شورای اسلامی چه زمانی «قانون» می‌شود؟

روند شکل‌گیری قانون در نظام جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی به این شکل است که دولت و مجلس طرح‌ها و لوایحی را به هیئت‌رئیسه پارلمان ارائه می‌کنند و پس از بررسی آنها در کمیسیون‌های تخصصی و جلسات علنی بهارستان، این طرح‌ها و لوایح با رأی اکثریت نمایندگان مجلس به تصویب می‌رسد و به منظور انطباق آن با موازین شرع و قانون اساسی از سوی مجلس به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

براساس این گزارش، چنانچه شورای نگهبان مصوبات مجلس را مغایر موازین شرع و قانون اساسی نداند، رئیس مجلس مصوبات پارلمان را جهت اجرا و قانونی شدن، به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌کند.

ماجرای تعطیلی رسمی هشتم ربیع‌الاول چیست؟

مصوبات مجلس شورای اسلامی در صورتی قانونی است که به تأیید شورای نگهبان نیز رسیده باشد، از این رو به دلیل اینکه لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور هنوز در شورای نگهبان در حال بررسی است و این شورا درباره آن اظهارنظر نکرده، هنوز تعطیلی رسمی هشتم ربیع‌‌الاول که امسال با «۱۸ آذر» مصادف شده، قانونی نشده، بنابراین فردا؛ «۱۸ آذر» تعطیل نیست.

پیشتر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از بررسی تعطیلی و یا غیر تعطیلی ۱۸ آذر در این شورا خبر داده و گفته بود که «شورای نگهبان به زودی نظرش را در این درباره اعلام می‌کند».

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of