تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

سرگرمی ۰۸ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

در مطلب قبلی سایت وهاران اس ام اس تبریک هالووین را گردآوری کردیم و در این مطلب در مورد تاریخچه هالووین برای شما کاربران عزیز مطالبی را جمع آوری کرده ایم که امیدواریم برای شما مفید باشد.

تاریخچه هالویین:

نام :

ریشه هالویین باز می گردد به جشن باستانی سلتیک ها بنام “ساو- این”. سلت ها که در دو هزار سال پیش در نواحی ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه زندگی می کردند، سال نو را در اول نوامبر جشن می گرفتند. این روز برای ایشان نماد پایان تابستان و برداشت محصول و آغاز زمستان تاریک و طولانی بود که بیشترین تعداد مرگ و میر سالانه را نیز بهمراه داشت.

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

تبریک هالووین 9 آبان 95

سلت ها باور داشتند که شب سال نو مرز بین دنیای مردگان و زنده ها کمرنگ و ضعیف می شود و به همین منظوردر شب سی و یکم اکتبر را به مناسبت ورود ارواح مردگان به دنیای زنده ها مراسم برپا میکردند. ایشان باور داشتند که این شب مناسب ترین زمان برای موبدان سلت – ملقب به دروید (بر وزن فروید)- جهت انجام پیش گویی برای سال آینده است. طبعا برای مردمی که زندگیشان شدیدا در معرض خطر عوارض طبیعی بود، این پیش گویی ها می توانست منشاء دلگرمی و راهکار زندگی ایشان در ماه های سرد زمستان باشد.
به منظور بزرگداشت این روز موبدان آتش های مقدس بزرگ برپا می کردند و مردم برای سوزاندن و قربانی کردن مقداری از محصول و احشام خود به دور آنها جمع می شدند.

در این مراسم سلت ها لباس هایی از پوست حیوانات به تن می کردند و کلاه هایی از اسکلت جمجمه آنها به سر می گذاشتند و سعی می کردند تا آینده همدیگر را پیش گویی کنند. در پایان مراسم، آتش بخاری های سرپناه های خود را – که عصر آنروز خاموش کرده بودند- دوباره روشن می کردند و سعی می کردند تا پایان زمستان روشنشان نگاه دارند تا از گزند بخت بد و سختی محافظتشان کند.
تا سال 42 میلادی، ارتش روم اغلب نواحی تحت اشغال سلت ها را به تصرف خود در آورد و طی دوره چهارصد ساله ایکه رومی ها به این نواحی حکمراندند، دو جشن مخصوص روم نیز به مراسم سلت ها وارد شد. اولی “فرالیا” نام داشت که در روزی از اواخر اکتبر برگزار می گردید و به یادبود و بزرگداشت رفتگان اختصاص داشت و دیگری “پومونا” بود که در آن به شکرگزاری از الهه خرمن و میوه ها می پرداختند.
تا سال 800 میلادی، نفوذ مسیحیت به سرزمین سلت ها فراگیر شده بود و به فرمان پاپ بونیفاس چهارم مقرر شد تا روز اول نوامبر را به بزرگداشت تمام قدیسین اختصاص دهند و “روز تمام قدیسین” نامیده شود.
امروزه تارخ شناسان بر این باورند که پاپ سعی داشت رسوم متداول در این سرزمین های با مناسبتهایی مذهبی جایگزین کند. این نام به زبان متداول در سرزمین سلت ها “آل هالو مس” تلفظ می گردید و بعد ها به “آل هالو ایو” و “آل هالوز ایون” تغییر نام داد و امروزه “هالویین” نامیده می شود.

همچنین بخوانید:  موفقیت مردان کچل : واقعیت یا شایعه؟!

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

جشن هالووین 2016

خوراکی گرفتن از مردم (تریک- اور- تریت):

این رسم احتمالا برمیگردد به روز های اولیه این جشن در انگلستان. در آن روزها فقرا در روز جشن به در خانه اغنیاء می رفتند و تقاضای خوراک می کردند و آنها نیز مطابق رسم متداول با نوعی کیک مشهور به “کیک روح” از ایشان پذیرایی می کردند. این آیین توسط کلیسای وقت ترویج شده بود تا هم فرهنگ کمک به فقرا در ذهنیت مردم ریشه به دواند و هم جایگزین رسم باستانی قرار دادن خوراک در بیرون از منزل برای دور نگهداشتن ارواح سرگردان از خانه، گردد. این رسم کم کم مخصوص کودکان شد و ایشان در شب جشن به در منزل همسایه ها رفته و از ایشان غذا و یا پول و یا آبجو دریافت می کردند.

لباس ها و آرایشات و ماسک های ترسناک:

این رسم ریشه اروپایی و سلتیک دارد. در صدها سال پیش، زمستان زمانی ترسناک و ناامن بشمار می آمد. میزان سرما و یخبندان شدید تر از امروز بود و ممکن بود ذخیره غذای خانواده ها به قدر کافی نباشد و یا بیماری و کمبود امکان گرمایش موجب مرگ و میر وسیع گردد. در روز هالویین که باور عموم بر ورود ارواح سر گردان به دنیای زندگان بود مردم برای احتراز از به مخاطره افتادن جانشان در مواجه با ارواح و برای آنکه توسط ارواح شناخته نشوند در هنگام خروج از خانه خود را با لباس مبدل و ماسک و گریم تغییر قیافه می دادند تا به تصورشان ارواح ایشان را با بقیه ارواح و شیاطین به اشتباه بگیرند و با ایشان کاری نداشته باشند.

همچنین بخوانید:  اس ام اس تبریک تولد حضرت عیسی مسیح (ع) 2018

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

آداب و رسوم جشن هالووین 95

با ورود مهاجران اروپایی به آمریکا و کانادا، این جشن سنتی هم به قاره جدید پاگذارد. در ابتدا بواسطه وجود جو تندروی مذهبی این مراسم صرفا به جشن خرمن و شکرگزاری محدود می گردید اما با ورود گروه های مهاجر بسیار از ایرلند و انگلستان و ضعف تدریجی نفوذ کلیسا دوباره پوشیدن لباس ها و ماسک های ترسناک متداول گردید و این جشن چنان محبوبیتی پیدا کرد که امروزه به دومین جشن مهم آمریکای شمالی بدل گردیده و سال گذشته نزدیک به 7 میلیارد دلار برای این مراسم هزینه گردید.
این جشن سالی یک بار در آمریکا برگزار میشود و هزاران بلیط برای دیدن نمایش های ترسناک و هیجان انگیز آن در سراسر دنیا فروخته میشود .در این جشن که قسمت هایی از آن شبیه به قاشق زنی ایرانیان در چهار شنبه سوری است کودکان با علایم و نشانه های ترسناک و ماسک هایی به شکل جن به خانه همسایه ها رفته و از آن ها تقاضای تنقلات می کنند

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

تاریخچه جشن هالووین

مردم کشورآمریکا بر این باورند که با نصب کردن صورتک های ترسناک و خواندن آوازورقص شیطانی میتوانند شیطان را برای یک سال ازخانه هایشان دور کنند و زندگی خوب و آرام و عاشقانه ای داشته باشند .
در این جشن هر شخصی موظف است که برای دور کردن شیطان از خودش و کسانی که دوستشان دارد یک کدو تنبل را به شکل صورتک شیطانی بسازد .
نکته جالب این است که افراد متعصب به این جشن بر این عقیده اند که اگر از کدو تنبل های تزئین شده آماده در فروشگاه ها استفاده کنند حتما شیطان به طور کامل از آنها دور نخواهد شد .
گروهی از طرفداران این جشن ملی آمریکا بر این باورند که به وجود آمدن گرد باد ها و طوفان های شدید به دلیل این بوده است که مردم در سال قبل به جشن هالوون بی توجهی کرده اند!

همچنین بخوانید:  عکس لباس مجلسی از جنس طلا 24 عیار به قیمت 3 میلیارد در ویترین یک فروشگاه

تاریخچه هالووین / جشن هالووین / شب هالووین / تبریک هالووین

برگزاری جشن هالووین

نکته جالب این است که گروهی منتقدان اعتقاد دارند که این جشن یک نوع سیاست برای جذب توریست است چون در آمد آمریکا از فروش بلیط های هالوون آنقدر زیاد است که برابر در آمد فروش نفت کشورهای نفت خیز است!
پنج بیلیون دلار هر ساله هزینه این جشن در آمریکا است ولی در آمد حاصل از فروش و جذب توریست به هجده بیلیون دلار میرسد که این رقم باور نکردنی است !برای جشن امسال تاکنون هجده هزار بلیط برای نمایشهای نیمه شب ترسناک خیابانی در آمریکا فروخته شده است !

مترجم: ندا رحیمی

اختصاصی سایت وهاران

www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *