جزییات کامل نشست خبری روحانی دی ۹۵

اخبار ۲۸ دی ۱۳۹۵ 2 دیدگاه

جزییات کامل نشست خبری روحانی دی ۹۵

حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز سه شنبه ۹ دی ۹۵ ساعت ۱۶ نشست خبری دارد. ما در این مقاله از پورتال وهاران برای شما ضمن اطلاع رسانی در مورد زمان برگزاری نشست خبری حسن روحانی، اعلام می کنیم جزییات این نشست و در صورت ممکن فیلم نشست خبری روحانی را هم در همین مقاله به صورت کامل درج خواهیم کرد.

متن کامل منشور حقوق شهروندی روحانی

صحبت های روحانی در نشست خبری ۲۸ دی ۹۵

نهمین نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور با خبرنگاران داخلی و بین‌المللی امروز (سه شنبه) از ساعت ۱۶ آغاز می شود.

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور با اعلام خبر نشست خبری روحانی در ساعت ۱۶ امروز، گفت: رییس جمهور در این نشست که همزمان با نخستین سالروز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) برگزار می شود، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت تدبیر و امید به محضر ملت شریف ایران، به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پاسخ می دهد.

پرویز اسماعیلی افزود: بیش از ۲۲۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار در این نشست خبری که در ساختمان شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار می شود، حضور خواهند داشت.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور اظهارداشت: نشست خبری ریاست محترم جمهور به طور زنده از شبکه های بین المللی و داخلی از جمله شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی و همچنین رادیو سراسری ایران پخش ‌می‌شود.

آخرین نشست خبری رئیس جمهور اسفند سال گذشته برگزار شده است.

متن کامل صحبت های رئیس جمهور در نهمین نشست خبری ۲۸ دی ۹۵

روحانی بعد از ظهر امروز در نهمین نشست خبری خود ضمن ابراز خوشنودی از حضور میان فعالان رسانه ای، تصریح کرد : لازم می دانم از مردم قدرشناس، بزرگوار، فهیم و زمانشناس، ملت بزرگ ایران برای حضور در ضایعه درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که با اشک و آهشان، حرکت پرشورشان در خیابان ها طی مراسم نماز و بدرقه آن پیکر پاک و همچنین حضورشان در مراسم ترحیم تشکر و سپاسگزاری کنم.

وی افزود: مردم ما به خوبی قدر بزرگان و خادمانشان و آنها که در پیروزی انقلاب اسلامی ، استقرار این نظام ، توسعه وآبادانی کشور تاثیر گذار بودند و از همه مهم ترآنها را که در نشان دادن راه صحیح در مسائل مهم اجتماعی و کشوری موثر بودند می دانند.
آقای روحانی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر خدمات شایان توجهشان به انقلاب، نظام و کشور با صبر، متانت ، سکوتشان و آنجا که برای نظام لازم می دیدند با بیان آرامشان و در مسائل بسیار مهم سیاسی با روش اعتدالی ، عقلانی و با خردشان و همچنین با حوصله و سعه صدرشان به ما نشان دادند که بهترین روش و راه برای اداره کشور، برای تعامل با افکار مختلف و اندیشه های مختلف کدام است .
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز آن مرد بزرگ در میان ما نیست ، امروز ما نمی توانیم به طور مستقیم از افکار آن مرد بزرگ برای آینده مان استفاده کنیم اما شیوه ، راه ونصایح او و آنچه برای ما به یادگار گذاشتند از نوشته ها و آثار صوتی شان و از همه سرمایه هایی که برای ما به یادگار گذاشتند می توانیم استفاده و بهره برداری کنیم.
آقای روحانی تاکید کرد: با راه اعتدال و خرد و همچنین با صبر و حوصله برای حل معضلات کشور تلاش کنیم.
وی ادامه داد: ضمن تشکر از ملت بزرگ ایران از همه فعالان سیاسی خواهش می کنم که همین فضا و شیوه را برای آبادانی کشور عزیزمان نه برای امسال بلکه برای سال های پیش رو ادامه دهند.
رئیس جمهور گفت: از همه مهم تر آن است که در یک فضای آرام و اعتدالی فرمان الهی و دستورهای خداوند و اخلاق زیر پا گذاشته نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: نکند به خاطر برخی از مسائل فردی ، گروهی و جناحی بخواهیم راستی، درستی، اخلاق حسنه و همچنین شیوه هایی را که خداوند بزرگ و قرآن مجید به ما توصیه کرده است به دست فراموشی بسپاریم .
آقای روحانی با تشکر از مردم به خاطر حمایت از دولت گفت: اگر ما در فضای سیاسی ، فرهنگی، علمی و اقتصادی دستاوردهایی داشتیم به خاطر حضور، تلاش، کمک، ایستادگی ، استقامت ، اندیشه، صبر و حوصله و امید مردم به آینده این کشور و نظام بوده است .
آقای روحانی یادآور شد: بحمدالله در بسیاری از زمینه ها پیشرفت های خوبی داشتیم و در بسیاری از زمینه ها هم نیاز به تلاش بیشتر داریم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در نهمین نشست خبری خود افزود: بحمدالله در بسیاری از زمینه ها پیشرفت های خوبی داشتیم و در بسیاری دیگر از زمینه ها نیز، نیازمند تلاش بیشتری هستیم.

وی اضافه کرد: راه ما هم سپاس و هم شکر به درگاه خداوند درقبال کارهای انجام گرفته است و هم تلاش و کوشش پیگیر برای دستیابی به اهدافی است که هنوز به آنها نرسیده ایم.

رئیس جمهور گفت: بسیار خوشحالم که از آغاز سال به مردم وعده داده بودم که از امسال تلاش ما بر این است که به رشد ۵ درصدی دست پیدا خواهیم کرد و بسیار سپاسگزارم از فعالان اقتصادی، از خدمتگزاران مردم، از همه مقامات، از همه کارگزاران، از همه قوا که دست به دست هم دادیم که امروز شاهد رشد بیش از ۵ درصد هستیم .

آقای روحانی افزود: رشد ۷ و ۴ دهم درصد که در منطقه ما نظیری برای آن در حال حاضر نمی شناسیم و در سطح جهان هم نمونه های خیلی زیادی با توجه به شرایط این سال ها که جهان معمولا با یک نوع رکود اقتصادی مواجه است ندارد.

وی ادامه داد: بسیار سپاسگزارم از همه مردم، از همه کارآفرینان که ما توانستیم در زمینه اشتغال قدم بسیار بزرگی برداریم.

رئیس جمهور گفت: گرچه تا رسیدن به مقصد نهایی و مطلوب هنوز فاصله زیادی داریم اما اینکه در طول یک سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص در کشور ما ایجاد شود نظایر زیادی ندارد و در خود دنیا نیز نظیر زیادی ندارد.

روحانی ادامه داد: من در گفتگوی تلویزیونی گفتم شش کشور هستند که به طور متوسط بالای ۶۰۰ هزار شغل در سال های اخیر به وجود آورده اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایجاد ۷۰۰ هزار شغل بسیار بزرگ است اظهار داشت: البته در کشور به خاطر انباشت مسائلی که در سال های گذاشته داشته ایم هنوز نیاز به کار زیادی وجود دارد.

وی در ادامه گفت: نکته سوم موفقیت ما در مذاکرات هسته ای و برجام است، برجام تعلق به دولت یازدهم و شخص خاصی ندارد، برجام از آن ملت ایران، رهبری مقتدر کشور، شهیدان، شهدای هسته ای و دیگر فداکاران کشور و متعلق به استقامت یک ملت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه برجام یک دستاورد بزرگ ملی است تصریح کرد: کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید درباره برجام بیش از حد سخن و یا کمتر از حد لازم درمورد برجام سخن بگوید.

آقای روحانی افزود: از برجام مهم تر برای ما حق و موفقیت یک ملت است، چرا در پیشگاه خداوند درمورد موفقیتمان شاکر نباشیم؟ زیرا هیچ کس در این دنیا مدعی موفقیت ۱۰۰ در صد نیست و هر کاری ممکن است نقص و ایرادی داشته باشد اما در مجموع این کار یک موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.

وی با بیان اینکه ما در اخلاق پیروز شدیم گفت: هیچ کس تردید نکند که برجام پیروزی ملت ایران در اخلاق است.

رئیس جمهور افزود: ما به دنیا گفته بودیم دنبال سلاح هسته ای و کشتار جمعی نیستیم، ما به دنیا گفته بودیم آنچه درباره نظام، ملت و حکومت ایران درمورد سلاح کشتار جمعی گفته می شود دروغ و اتهام است.

آقای روحانی ادامه داد: ما در برجام برای دنیا به اثبات رساندیم ملت و نظام ایران راستگوست و آنها که علیه این نظام به ناروا سخن گفته اند امروز در تاریخ جهان و پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.

وی گفت: کمتر کسی از صاحبنظران در این کشور فکر می کرد موضوع پی ام دی حل شود و آژانس بین المللی انرژی اتمی رسما اعتراف کند که مسائل گذشته ایران در زمینه هسته ای پایان یافته است، از این پس درمورد آینده ما بررسی ها را ادامه می دهیم؛ پایان این پرونده به معنای موفقیت اخلاقی ملت بزرگ ایران بود.

آقای روحانی با اشاره به موفقیت ایران از لحاظ سیاسی اضافه کرد: ما از لحاظ سیاسی پیروز و موفق شدیم زیرا به دنیا گفتیم که ایران نظامی نیست که با او رفتار امنیتی در دنیا بشود.

رئیس جمهور افزود: ایران کشوری است که می تواند به عنوان یک بازیگر فعال و سازنده در صحنه باشد و غیبت ایران در صحنه های منطقه و جهان یک خسارت برای همه جهانیان بود.

وی ادامه داد: می خواستیم به دنیا بگوییم که ایران هراسی نادرست است، از ایران نترسید، ایران به دنبال صلح و امنیت برای منطقه و جهان است.

رئیس جمهور گفت: می خواستیم به دنیا بگوییم که ایران استحقاق آن را ندارد که تحت فصل ۷ سازمان ملل به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهانی را به خطر افکنده است باشد، ما از لحاظ سیاسی موفق و پیروز شدیم.

رئیس جمهور گفت: برخی کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا در اجرای برجام سنگ اندازی هایی کرده اند؛ البته توقع ما هم از آمریکا از ابتدا این چنین بود.

روحانی در ادامه سخنانش در نهمین نشست خبری در دولت یازدهم افزود: ما از نظر سیاسی موفق و پیروز شدیم و قطعنامه های ظالمانه را به دست همان مرجعی که تصویب کرده بود لغو کردیم و برای احقاق حقوق ملی موفق شدیم.

رئیس جمهور گفت: ما غنی سازی را حق ملت ایران می دانستیم و می گفتیم مانند هر کشور پیشرفته دیگر حق داریم از فعالیت های صلح آمیز هسته ای استفاده کنیم و این موفقیت ما بود که اکنون سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت های صلح آمیز ما را به رسمیت شناخته اند که این موفقیت و پیروزی حقوقی ما بوده است.

روحانی افزود: ما از نظر اقتصادی نیز موفقیت بسیار خوبی به دست آوردیم، ما به مردم گفته بودیم زمانی توافق هسته ای را می پذیریم که دولت هایی که با آنان مذاکره می کردیم همه تحریم های هسته ای ایران را بالمره کنار بگذارند.

جزییات کامل نشست خبری روحانی دی 95

رئیس جمهور گفت: ما به آنان گفته بودیم که قدم به قدم آماده نیستیم که تحریم ها را کنار بگذارند به نحوی که یک روز بگویند پتروشیمی آزاد است پس از سه ماه بگویند نفت پس از چند ماه بگویند فعالیت های مربوط به فلزات گرانبها بعد در زمینه حمل و نقل، پس از چند ماه بگویند فعالیت های مرتبط به بیمه و پس از مدتی بگویند روابط بانکی آزاد است.

آقای روحانی تاکید کرد: ما گفته بودیم تحریم ها باید بالمره برداشته شود و من به ملت بزرگ ایران می گویم همه تحریم های هسته ای پس از اجرایی شدن برجام در ۲۷ دی سال گذشته برداشته شده است.

رئیس جمهور گفت: ما امروز در نفت و گاز، حمل و نقل و بیمه تحریمی نداریم و اکنون رابطه ما با دولت ها و بانک های بزرگ دنیا در تعاملات بانکی عادی است؛ البته بانک هایی که دارای سهام خصوصی هستند گاهی احتیاط های بیش از حد می کنند.

آقای روحانی با اشاره به سنگ اندازی های آمریکا در اجرای برجام افزود: وقتی دولتی، دولت خصم است پیداست که از همه توانش برای اجرای یک توافق استفاده نکند.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به اینکه امروز مردم ما به حقوق بسیار فراوانی در زمینه اقتصادی دست یافته اند و اگر مشکلاتی باقی مانده است باید آنها را حل و فصل کنیم گفت: مردم عزیز ما بدانند در توافقات جهانی حتی توافق با یک کشور ممکن است در اجرا با مشکلاتی رو به رو شود و بعضی موارد به دلخواه کار پیش نرود اما ما نباید حوصله خود را از دست بدهیم و باید منافع ملی خودمان را در نظر بگیریم.

روحانی از برجام به عنوان یک توافق بزرگ نام برد و افزود: طبیعی است ما در زمینه یک توافق بزرگ و همچنین مسائلی که با سازمان ملل مرتبط است در برخی موارد مشکلاتی داشته باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما در مقابل بدعهدی ها با قدرت ایستاده ایم گفت: مردم ما مطمئن باشند ما مقتدرانه عمل کردیم و عمل خواهیم کرد اما عجولانه کاری نکردیم و نخواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه منافع ملی برای ما اصل است افزود: ما همواره این منافع ملی را مد نظر قرار خواهیم داد.

سپس سوالات خبرنگاران از رئیس جمهور آغاز شد و خبرنگار روزنامه شهروند به عنوان اولین سوال کننده با اشاره به آمارهای منتشر شده و نشده در خصوص فقر و حاشیه نشینی در کشور و اینکه در سالگرد برجام منتقدان دستاوردهای برجام را لوکس معرفی می کنند از رئیس جمهور پرسید: به نظر شما دستاورد برجام برای حاشیه نشینان چه بوده است؟

آقای روحانی گفت: برجام به همه ملت تعلق دارد از جمله قشرهای مستضعف.

رییس جمهور افزود: اگر ۲۷ دی ماه سال گذشته برجام اجرایی نمی شد و تحریم ها نیز به همان صورت قبل صورت نمی گرفت در آذر ماه سال گذشته کل درآمد نفتی ما بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان نبود.

وی اضافه کرد: کل درآمد نفتی ما تا پایان سال جاری با اجرای برجام حدود ۷۰ هزار میلیارد خواهد بود.

آقای روحانی افزود: اگر برجام نبود ما این پول را از کجا می خواستیم تامین کنیم و این پول از حقوق کدام یک از قشرهای مردم تامین می شد؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آنهایی که برجام را نقد می کنند، لوکس نقد می کنند گفت: نقد لوکس خیلی جا ندارد و باید به مردم بگویند اگر برجام نبود چی می شد.

وی با اشاره به نقش برجام در رونق صنعت نفت همچنین تولید و صادرات آن افزود: همین الان در زمستان سرد بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز طبیعی کشور است که اگر نمی توانیم سرمایه گذاری انجام دهیم چگونه زندگی مردم تامین می شود؟

رئیس جمهور با اشاره به وجود۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور گفت: بسیاری از آنان را که بیمه نداشتند بیمه کردیم و خدماتی را به آنها داده ایم.

وی با اشاره به اینکه برجام و آثار آن به تمام مردم تعلق دارد افزود: موضوع برجام یک موضوع ملی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نقد برجام اشکالی ندارد گفت: برجام موضوع دولت نیست که کسی فکر کند باید با دولت مقابله کند و با برجام مقابله کند چرا که آنهایی که می خواهند در برابر نقدهای تند کنند راه هایی هم هست.

وی افزود: برجام موضوع ملی است و اگر کسی بخواهد آثار برجام را کوچک نشان دهد، این یعنی کار ملت را کوچک نشان داده است.

رئیس جمهور گفت: مسئله برجام چیزی است که همه نهادهای کشور از شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی تا همه آن را تصویب کردند و بنابراین برجام تعلق به دولت ندارد و متعلق به نظام و ملت است.

وی ابراز امیدواری کرد مسئولان مربوط بتوانند خدمات خود را به مردم در مصاحبه ها و برنامه هایشان بیشتر تشریح کنند.
رئیس جمهور گفت: باید تلاش کنیم آتش بس سوریه حفظ شود و دوباره نگذاریم آتش جنگ شعله ور شود.

در ادامه نهمین نشست خبری آقای روحانی، خبرنگار شبکه الجزیره در باره گفتگوی سوری – سوری در نشست آستانه پرسید که رئیس جمهور در پاسخ به این سوال افزود: مسئله منطقه به ویژه سوریه مسئله بسیار مهمی است این درگیری ها بیش از ۵ سال در سوریه هست که کشتار زیادی هم داشت در مجموع خوشحالیم که آتش بسی مورد توافق قرار گرفته که خود این موضوع قدم مثبتی است که بین دولت و برخی از گروه ها انجام شد .

رئیس جمهور گفت: باید تلاش کنیم این آتش بس حفظ شود و دوباره نگذاریم آتش جنگ شعله ور شود نکته اساسی این است که قبلا می گفتند مذاکره عده ای سیاسی که عمدتا خارج نشین بودند اما امروز مذاکره بین دولت و گروه هایی است که در صحنه هستند از جمله گروه های مسلحی که آتش بس را پذیرفته اند بنابراین می تواند یک مذاکره واقعی و جدی تحقق یابد .

آقای روحانی گفت: سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه تلاش زیادی برای اجلاس آستانه کرده اند و ان شاءالله در روزهای آینده برگزار می شود و اساس آن مذاکره سوری – سوری است یعنی مذاکره دولت سوریه با گروه های سوری مخالف و سایر گروه ها.

وی افزود: همه تلاش ما این است که قدم اولی که در آستانه برداشته می شود قدم پایانی نباشد و آغازی باشد که ادامه داشته باشد زیرا حل مسائل سوریه منحصر به یک یا دو مسئله نیست ، در ضمن سوریه پیچیدگی های خاصی دارد مسئله کردها و نیروهای خارجی حاضر در آن مطرح است و باید بگویم تلاش جمهوری اسلامی همواره بر این بوده و هست که مسئله سوریه از طریق سیاسی و مذاکره حل و فصل شود و همه توانمان را در این راستا به کار گرفته ایم .

رئیس جمهور گفت: درباره اینکه در آینده سوریه چه کسی حاکم باشد و یا چه دولتی بر روی کار باشد و چگونه و چه کسی رئیس جمهور باشد همه اینها وابسته به نظر مردم سوریه است و هیچ کس حق ندارد از طرف مردم سوریه تصمیم بگیرد ما باید فضای صلح و ثبات را فراهم کنیم و شرایط را برای انتخابات آزاد آماده کنیم و هر چه رأی مردم باشد همه باید بپذیرند.

در ادامه این نشست خبرنگار شبکه تلویزیونی «روسیه الیوم » پرسید ۴ سال پیش در یک نشست خبری وعده کردید که رابطه ایران و کشورهای شورای همکاری خصوصا عربستان بهبود پیدا می کند در حالی که شاهد این بودیم که تشنج با عربستان بیشتر شد و حتی روابط قطع و سفارت آن نیز بسته شد اما الان صحبت هایی هست که میانجیگری هایی ازجانب کویت و عراق انجام می شود شما این حرکت های میانجیگرایانه را تایید می کنید؟ و اینکه شرایط ایران برای بهبود روابط با عربستان چیست؟

رییس جمهور در پاسخ به این سوال گفت: اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران به خصوص دولت یازدهم همواره روابط نزدیک تر با همسایگان به ویژه با کشورهای اسلامی بوده است کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هم از این مسئله مستثنا نیستند ما همیشه روابط خوب را با آنها می خواستیم و تلاشمان برای این بوده روابطمان بهتر شود.

آقای روحانی افزود: عربستان سعودی خود مشکل را آغاز کرد ، حمله به کشور همسایه که هیچ مبنایی نداشت و امروز هم ندارد و به نفع منطقه و خود عربستان است که هرچه زودتر این حملات را به کشور عزیز و برادرمان یمن قطع کند و مداخلاتی که در بحرین و در موضوع تروریسم در منطقه داشته است .

وی گفت : ما با عربستان از نظر روابط دوجانبه مشکلی نداریم که بخواهیم حل کنیم، مشکلات ما مربوط است به تجاوز عربستان به یمن و مداخلات آنها در بحرین و برنامه هایی که در منطقه دارد .

رئیس جمهور افزود: ما با عربستان درباره مسائل مختلف مذاکراتی داشتیم تا اینکه مسئله اعدام شیخ نمر پیش آمد و موضوع سفارت و به هر حال روابط را خود عربستانی ها یکجانبه قطع کردند ما خواستار قطع رابطه نبودیم .

آقای روحانی گفت: از آن زمان تا به الان کشورهای مختلفی آمدند به عنوان میانجیگری بین ایران و عربستان که تعداد زیادی هم هستند؛ ما امیدواریم ریشه های مسئله بتواند حل شود و ما می خواهیم در منطقه صلح و ثبات باشد ایران نه قصد دارد در مسائل داخلی عربستان مداخله کند و نه می خواهد که عربستان از صحنه سیاسی منطقه حذف شود، اما در عین حال وقتی عربستان به کشور همسایه مظلوم تجاوز و آن را بمباران می کند و تروریست ها از منابع مالی و تسلیحات آنها استفاده می کنند که این موضوع است که مشکل آفرین است و این مشکل هم فقط برای ایران نیست برای کل منطقه است .

وی افزود : امیدوارم مسئولان عربستان راه درستی در این زمینه انتخاب کنند و اگر عربستان تصمیم درستی اتخاذ کند ما حاضر هستیم به او کمک کنیم ، هم در مسئله یمن و درمسائل منطقه حاضریم به عربستان کنیم .

رئیس جمهور گفت : برجام فضای فعالیت را برای اقتصاد مقاومتی آسان تر می کند برجام سرمایه گذار و تولیدگر نیست بلکه رفع کننده موانع و آماده کننده فضا برای کار و تلاش است.

آقای روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره اقدامات ویژه دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی از جمله حمایت از تولید و هدایت نقدینگی سنگین به سمت تولید افزود: اولین کاری که انجام شد در نفت و گاز بود یعنی با شرایطی که برجام فراهم کرد تولید نفت از دو به ۳ میلیون بشکه و صادرات آن نیز از یک میلیون و ۱۰۰ هزار به ۲ میلیون بشکه رسید که کار بسیار عظیمی است؛ علاوه بر آن در پتروشیمی ها هم افتتاح پروژه های زیادی داشتیم که همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی افزایش تولید و صادرات گفت: در کشاورزی تحولی رخ داد چون که در گندم خودکفا شدیم و میزان خرید گندم از ۱۱ و نیم میلیون تن عبور کرد و در مجموع در تولیدات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال به ۱۱۷ میلیون تن رسیدیم که جهش و حرکت بزرگی بود.

آقای روحانی افزود: در صنعت تولید خودرو نیز جهشی در ماه های اخیر رخ داد که نتایج آن در آینده اعلام می شود علاوه بر آن در اسفند ماه خودروهای مشترک تولید داخل و خارج هم به بازار می آید که ۳۰ درصد آن صادر خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به برخی انتقادها در مورد خرید هواپیما نیز گفت: صنعت گردشگری به هواپیما مرتبط است و اتفاقا راننده تاکسی ، مغازه دار و هتل دار نیز به این موضوع مرتبط هستند چرا که صنعت هواپیمایی از پایه های گردشگری است.

وی گفت: وقتی ما می توانیم هواپیما را تامین کنیم چرا باید مردم ما پول آن را سالانه به میزان ۵ میلیارد دلار به شرکت های هواپیمایی کشورهای همسایه بدهند آیا ایرادی دارد که مردم هواپیمای تازه و سالم سوار شوند؟ البته برخی علاقه به سوار شدن هواپیماهای کهنه دارند و از آن خوشحال می شوند.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر وضع اقتصادی ما بهبود یابد ۵ استان را با راههای ریلی تا آخر امسال یا سال آینده به هم مرتبط می کنیم بنابراین اقدامات خوبی در اقتصاد مقاومتی صورت گرفته اما باید تلاش کنیم به اهداف مورد نظر مردم و مقام معظم رهبری در این زمینه دست یابیم.

رئیس جمهور گفت: اینکه در مقام عمل بعضی از حقوق شهروندی هنوز عملیاتی نمی شود متاسف هستم.

روحانی در ادامه سخنانش در نهمین نشست خبری در دولت یازدهم درباره حقوق شهروندی افزود: این موضوع جزو قول های من و یکی از وعده های انتخاباتی من در انتخابات سال ۹۲ بود.

رئیس جمهور گفت: یکی از وعده های من تهیه منشور حقوق شهروندی، انتشار آن و تلاش برای اجرای آن بود و ما در همین صد روزه اول نسخه اولیه حقوق شهروندی را منتشر کردیم و روی سایت قرار دادیم.

آقای روحانی افزود: در همان صد روز اول در مصاحبه تلویزیونی به مردم اعلام کردم، نظرهای اصلاحی زیادی آمد و این منشور تکمیل شد و با همه دستگاه های دولتی در این زمینه بحث کردیم و با حقوقدان ها جلسات بسیار متعددی برگزار شد.

رئیس جمهور ادامه داد: به نظر من منشور حقوق شهروندی یک منشور خوب و جامع است، البته ممکن است بعدها کامل تر هم بشود و موادی نیز به آن اضافه شود.

آقای روحانی گفت: منشور حقوق شهروندی متکی بر قانون اساسی مخصوصا فصل سوم قانون اساسی و متکی بر اصل ۱۳۴ قانون اساسی است به طوری که این اصل می گوید خط مشی و برنامه را رئیس جمهور تعیین می کند، بر همین مبنا برنامه ما در حقوق شهروندی همینی است که منتشر کردیم.

رئیس جمهور افزود: منشور حقوق شهروندی را به تمام دستگاه های اجرایی به همراه مواد و به صورت تک تک ابلاغ خواهم کرد و از آنها خواهم خواست که آن را اجرا کنند.

آقای روحانی گفت: حقوق شهروندی صرفا به دستگاه های اجرایی تعلق ندارد و اگر همه دولت هم حقوق شهروندی را اجرا کند و همه مردم هم دنبال آن باشند قوای دیگر هم در این زمینه باید مخصوصا قوه قضاییه کمک کند و امیدوارم دو قوه دیگر در این زمینه در کنار قوه مجریه باشند و آنها هم یاری و کمک کنند چون حقوق شهروندی و این منشور پشتوانه قانون اساسی دارد و باید آن را اجرا و به آن عمل کنیم.

رئیس جمهور افزود: اینکه در مقام عمل بعضی از حقوق شهروندی، هنوز عملیاتی نمی شود متاسف هستم و به عنوان رئیس جمهور همواره این مسائل را دنبال می کنم یعنی در دولت مخصوصا از طریق وزیر دادگستری که پیوند بین دو قوه را برعهده دارد و باید دنبال کند، هم کتبی و هم شفاهی موضوع را به طور منظم دنبال می کنم.

آقای روحانی گفت: برخی از مسائل هست که حل آنها مقداری زمانبر است ما همه تلاش خودمان را انجام می دهیم و دلمان می خواهد برخی امور همین امشب و نه فردا اجرا شود ولی تلاش و توان ما و آنچه در قانون اساسی آمده در حدی است که به کمک دیگران نیازمندیم و در برخی موارد نیازمند به اجماع نظام داریم و همه باید در یک مسئله اجماع کنیم.

آقای روحانی تاکید کرد: بسیار امیدوار به آینده هستم و امیدوارم همه این تلاش ها روزی به ثمر بنشیند.

رییس جمهور گفت: در بخش نفت و گاز چیزی به نام تحریم نداریم، نفت به اندازه ای که می خواهیم تولید و صادر می کنیم و به هر که می خواهیم می فروشیم و پولش به حساب ما می آِید.

روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید یکسال پیش قبل از امضای برجام اعلام کردید ما هیچ سندی را امضا نمی کنیم مگر اینکه تمام تحریمها برداشته شود، نه تنها تحریمها برداشته نشد بلکه تحریم جدیدی به نام «آیسا» اعمال شد و به تعبیر خود شما دو میلیارد دلار از پول ما را نیز سرقت کردند، سوال من این است شما روزی که سندها را امضا می کردید چطور شد با اینکه طرف مقابل تحریمها را برنداشت این سندها امضا شد؟

آقای روحانی در پاسخ گفت: من تصور کردم شما می خواهید بگویید تحریمها بیشتر نیز شده یعنی نه تنها کم نشده است.

وی گفت: آنچه در برجام آمده وقتی درباره تحریمها صحبت می کنیم مقصود ما تحریمهای هسته ای است و ما درباره تحریمهای دیگر مذاکره ای نکردیم و نیز به دنبال آن نبودیم و بحث درباره بقیه تحریمها سیر دیگری می خواهد .

رییس جمهور اضافه کرد: تحریمهای هسته ای با اجرایی شدن برجام در بخشهای دولتی تقریبا رفع شده است و همانطور که گفتم در بخش نفت و گاز ما چیزی به نام تحریم نداریم، نفت به اندازه ای که می خواهیم تولید و صادر می کنیم و به هر که می خواهیم می فروشیم و پولش به حساب ما می آِید.

وی افزود: ما مشکلی نداریم ، نه در نقل و انتقال پول نفت مشکل داریم و نه در فروش نفت.

روحانی گفت: در سرمایه گذاری نفت نیز ، سرمایه گذاری خارجی انجام می دهیم یکی از سرمایه گذاریهایی که شاید به زودی نهایی شود رقمی حدود ۵ میلیارد دلار است که سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: در بخش حمل و نقل نیز که می بینید تحریمها برداشته شده است، در مساله ریلی و ماشین سازی، بنابراین در حمل و نقل تحولی ایجاد شده البته بعضی ها هواپیما را می گویند اما ریل را نمی گویند .

رییس جمهور گفت: در تجهیزات پزشکی تحولاتی ایجاد شده که جا دارد وزرای ما در این خصوص به مردم توضیح دهند که بعداز برجام چه مشکلاتی از آنها رفع شده است.

وی افزود: من از وزیر نفت سوال کردم که بعداز برجام چقدر وضع فرق کرده است یعنی قبل برجام با بعد برجام و ایشان گفت برخی از تجهیزات نفت قیمتش یک دهم شده است از آقای زنگنه بپرسید توضیح می دهد که برای برخی تجهیزات مهم یک دهم پول را می دهیم و برخی از داروها و تجهیزات پزشکی که مجبور بودیم از برخی کشورها بگیریم که صد در صد از نظر کیفیتی برای ما ایده آل نبود اکنون از هر کشوری می خواهیم خریداری می کنیم بنابراین راه باز شده است .

آقای روحانی گفت: اکنون ما در بحث بیمه مشکلی نداریم و تنها در بحث بانک مشکل داریم که در این زمینه نیز بخشی از امور حل شده و بخشی نیز باقی مانده است و آن نیز مسائل مختلفی دارد که عمدتا مربوط به غیر برجام است و آنها هنوز باقی است .

وی با بیان اینکه پس تحریم برداشته شده است افزود: اینکه آمریکاییها بد عهدی کرده اند این حرف درستی است و آیسا نه اینکه یک تحریم باشد که البته بیان شما در این بحث رسا نبود و گفتید آیسا یک تحریم جدید است و اجرا نیز شده است در حالیکه آیسا تحریم جدید نیست و اجرا نیز نشده است بلکه آیسا تمدید یک تحریم قبلی است، البته همین تمدید هم از نظر ما نقض برجام است .

رییس جمهور گفت : من جمله ای نیز در ۱۶ آذر گفتم که صدا و سیمای ما گاهی می خواهد خلاصه کند زیادی خلاصه می کند که جمله ناقص درمی آید؛ من در آن سخنرانی گفتم اگر آمریکایی ها تمدید آیسا را بلا اثر نکنند این نقض فاحش برجام است که در واقع این نقض فاحش برجام را می گذارد، جمله قبلی را نمی گذارد البته صدا و سیما می خواهد خلاصه کند که وقت شنونده ها تلف نشود.

رئیس جمهور گفت: برخی ها شب که می خوابند صبح منتظرند برجام به هم بخورد.

روحانی در ادامه نشست خبری افزود: دولت امریکا دو کار انجام داد، یکی اینکه قانون تمدید را که با فشار کنگره بود رئیس جمهور امریکا آن را امضا نکرد که البته نمی خواهم بگویم حالا که امضا نکرده به وظایفش عمل کرده است بلکه وظیفه اش این بود که وتو کند که البته این موضوع نیز خیلی زیاد اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه بلافاصله این را بلااثر کردند، اگر بلااثر نمی کردند که ما در اینجا آرام ننشسته بودیم، خیلی چیزها تحقق پیدا می کرد و خیلی برنامه ها داشتیم که می بایست اجرایی شود که البته اقدام آنها تخلف بود و ما در برابر آن اقدام کردیم و اقدام ما نیز بر اساس دستوری که من به وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دادم که یکی اجرا شده و یکی نیز در حال اجراست بنابراین این قدم ها درقبال آیسا برداشته شد.

آقای روحانی گفت: اینکه ممکن است ما باز هم در آینده بدعهدی هایی را شاهد باشیم، ممکن است، اما اینکه چطور این توافق را انجام دادیم این توافق یک چارچوبی داشته و مکانیزیم هایی دارد که بر مبنای آن اگر کسی تخلف کند بر اساس آن مکانیزیم ها عمل خواهیم کرد.

وی افزود: البته در برخی اجراییات خود ما نیز که می خواستیم برجام را اجرا کنیم یک بخشی از آن دیروز تمام شد که البته برای اجرای آن وقت داشتیم که ما اجرای آن را به روزهای آخر گذاشتیم، یعنی بخشی از فردو دیروز اجرا شد.

رئیس جمهور گفت: بنابراین به نظر ما تحریم ها برداشته شده اما در زمینه بانکی هنوز باید تلاش کنیم، امریکایی ها هم بدقلق هستند و هم بدعهدی کردند و نیز ممکن است بدعهدی کنند ما باید خودمان را برای شرایط مختلف آماده کنیم .

وی افزود: البته من برای آینده امیدوارم هستم، برجام چیزی نیست که یک نفر و یا یک فردی که انتخاب شده و یا یک کشوری بگوید من از برجام خوشم نمی آید، خیلی ها ممکن است از خیلی چیزها خوششان نیاید به هر حال این برجام برای امریکا خیری است و برجام فضای جدید را در دنیا به وجود آورده است و به ضرر کسی نیست و این برد – برد است و به نفع همه است به هر حال آنها و رئیس جمهور منتخب (امریکا) اینطوری فکر می کند اما به نظر من برجام چیزی نیست که دولتی یا کسی بتواند آن را نقض کند و زیر پا بگذارد .

آقای روحانی گفت: ان شاء الله این مسیر را ادامه می دهیم و باید تدبیرمان را به کار ببندیم .

وی افزود: برخی ها شب که می خوابند صبح منتظرند برجام به هم بخورد برای چی این خواب ها را می بینند و این خواب ها چه خاصیتی دارد؟ هر شب یک مقاله ای، چیزی می نویسند که برجام پابرجا نمی ماند و پایه های برجام ضعیف شده است .

رئیس جمهور گفت: یک عده ای بودند در طول این ۱۰-۲۰ سال اخیر که البته من از قبل نیز اینها را می شناسم هرچه پیش بینی کردند برعکس درآمد اما باز هم پیشگویی می کنند نمی دانم چه خاصیتی دارد که دو مرتبه پیشگویی می کنند؟

وی با بیان اینکه برجام پایه هایش مستحکم است افزود: البته باید حواسمان درباره افراد و دولت های طرف مقابل جمع باشد و ان شاء الله جمع خواهد بود.

روحانی گفت: باید به جای این بحث ها از این فضای پیش آمده برای کشور و ملتمان بهتر استفاده کنیم.

رئیس جمهور گفت: مذاکره مجدد درخصوص برجام هیچ معنایی ندارد و این مذاکرات تکمیل شده و در سازمان ملل هم تایید شده است.

روحانی در ادامه سخنانش در نهمین نشست خبری در دولت یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ مبنی بر اینکه اگر آقای ترامپ پس از ورود به کاخ سفید درباره برجام تصمیم به مذاکره مجدد بگیرد چه تدابیری اندیشیده اید و همچنین در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار مبنی بر اینکه آیا در انتخابات سال آینده شرکت خواهید کرد؟ افزود: غیر از قسمت آخر که جواب دادن به آن سخت است به قسمت اول سوالتان پاسخ می دهم.

رئیس جمهور گفت: آقای ترامپ تا به حال در اظهاراتش درباره برجام اظهار خوشحالی نکرده و یا گفته توافق خوبی نبوده و یا آن را بدترین توافق دانسته است و با تعبیرات مختلف وی روبرو بوده ایم.

آقای روحانی افزود: اینها بیشتر شعار است و بعید می دانم زمانی که آقای ترامپ وارد کاخ سفید شود در عمل اتفاقی بیفتد چراکه برجام توافق دوجانبه نیست که ایشان بگوید خوشش می آید یا نه.

رئیس جمهور گفت: در هر حال مذاکره مجدد در بحث برجام هیچ معنایی ندارد چراکه این مذاکرات مقدمه ای برای توافق بوده و سالها طول کشیده است و تقریبا از سال ۸۲ این مذاکرات آغاز شد و در دولت یازدهم هم حدود دو سال و نیم مذاکره زمان برد و درباره بند بند و جمله جمله آن مباحث صورت گرفت.

آقای روحانی افزود: این گونه اظهارنظرها مثل این می ماند که کسی بگوید پیراهنی را که تن تان است می خواهیم به پنبه تبدیل کنیم و دوباره خیاط آن را بدوزد؛ بازگشت به گذشته هیچ معنایی ندارد و مذاکره ای درخصوص برجام نخواهیم داشت.

رئیس جمهور گفت: درخصوص اینکه با حضور رئیس جمهور جدید در کاخ سفید چه تاثیری در انتخابات ایران خواهیم داشت هم باید بگویم تاثیری ندارد چراکه ایران روند انتخاباتی خود را دارد و آنچه خواست مردم باشد در انتخابات عملی می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز حتما از رکود خارج شدیم، گفت: این به آن معنای خروج تمام اقتصاد از رکود نیست بلکه ما در کلیت اقتصاد از رکود خارج شده ایم.

روحانی در ادامه نشست خبری خود و در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر در خصوص مهم ترین اقدام پیش روی دولت یازدهم در زمان باقیمانده تا پایان کار این دولت، تصریح کرد: حدود ۷ ماه تا پایان کار دولت یازدهم باقی مانده است که دو، سه پروژه مهم از روز اول مد نظر بوده است که باید آنها را کامل کنیم.

وی افزود: مقصودم پروژه های عمرانی نیست چرا که آنها باید به طور طبیعی عملیاتی و تکمیل شوند بلکه مقصودم طرح های اساسی دولت است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت در زمینه اقتصادی تلاش کرد تا یک محیط آرام اقتصادی به وجود آورد و نگذارد نوسان های شدید در اقتصاد به وجود آید و همچنین در زمینه مهار کردن تورم تلاش کرد همواره تورم کاهنده باشد و این روند ادامه یابد؛ لذا در مدت سه سال و نیم از عمر دولت یازدهم تلاش بر این بوده و ادامه آن نیز همین است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم تورم تک رقمی را تا پایان دولت یازدهم ادامه دهیم که البته کار آسانی نیست و سخت است؛ و باید روزانه برای انجام این کار مراقبت داشته باشیم.

آقای روحانی با اشاره به عملکرد دولت در زمینه رشد اقتصادی نیز گفت: تلاش کردیم از رکود خارج شویم، ما حتما امروز از رکود خارج شده ایم اما این به معنای آن نیست که ما در تمام بخش ها از رکود خارج شده ایم چرا که در کلیت اقتصاد از رکود خارج شده ایم.

وی ادامه داد: در برخی از بخش ها مانند بخش ساختمان هنوز مشکل داریم و این بخش راکد است که باید تحولات دیگری در این بخش رخ دهد.

رئیس جمهور همچنین در خصوص عملکرد دولت در حوزه اشتغال افزود: در دو سال گذشته حرکت خوبی صورت گرفته است به طوری که در هر سال در حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده و به نظر من کار مهمی بوده است که این مسیر را باید بتوانیم با شدت بیشتری ادامه دهیم.

آقای روحانی با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری تصریح کرد: باید بتوانیم در این خصوص تا پایان این دولت راه خود را ادامه دهیم و اقدامات را نهایی کنیم.

وی گفت: باید بتوانیم از فضایی که برجام به وجود آورده است به خوبی استفاده کنیم؛ البته ان شاء الله ملت ما نیز از این فضا به خوبی استفاده خواهد کرد.

آقای روحانی ادامه داد: امروز سرمایه گذاری های مهمی آغاز شده است که این سرمایه گذاری ها باید در بخش های مختلف تکمیل شود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل گفت: کاری که هم اکنون در حوزه ریل گذاری در حال انجام است مانند خرید و ساخت لوکوموتیو ها با شرکت های خارجی و یا اقداماتی که در راستای ساخت خودرو با مشارکت شرکت های خارجی صورت گرفته به علاوه اقدامات دولت در حوزه هواپیما و توسعه بنادری مانند بندر چابهار که تا پایان سال حتما افتتاح خواهد شد، کار بسیار عظیمی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که دولت از ابتدا به دنبال آن بوده ایجاد وحدت و اتحاد بیشتری میان جامعه بوده است که ما همه باید تلاش کنیم تا این وحدت و اتحاد در جامعه به وجود آید.

آقای روحانی گفت: باید تلاش کنیم تا شادابی و نشاط در جامعه به وجود بیاید و نگذاریم شکاف ها و اختلافات بیشتر شود وقتی که باید این اختلافات کمتر باشد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در مسائل قومیتی و مذهبی تلاش های بسیار زیادی انجام داده است، افزود: برای اینکه بتوانیم پیوستگی اقوام ، مذاهب و ادیان مختلف را در ایران عزیز بیشتر کنیم دولت همچنان تلاش خود را انجام می دهد.

آقای روحانی تصریح کرد: دولت همواره به دنبال بهبود فضای علمی و آموزشی بوده است، شرکت های دانش بنیان کار بسیار بزرگی انجام می دهند چرا که هم اشتغال خوبی ایجاد می شود و هم تولید خوبی انجام می گیرد.

وی افزود: اینکه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد شرکت های دانش بنیان است به معنای این است که یک تحول بزرگ در حال رخ دادن است و این در حالی است که کار اصلی ما در حوزه توسعه اقتصادی و علمی با شرکت های دانش بنیان است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ان شاء الله در فضای آرام اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و با رشد اقتصاد و اشتغال و همچنین در فضای سیاست خارجی و روابط با دنیا و کشورهای منطقه این راه را ادامه می دهیم.

آقای روحانی افزود: ان شاء الله با توجه به اخلاق حسنه این فضا را در شش ماهه باقیمانده دولت ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور گفت: خواست ایران ادامه آتش بس، ادامه روند مذاکرات و کمک به موفقیت مذاکرات، ادامه مبارزه با گروه های داعش و جبهه النصره و در نهایت استقرار و ثبات در سوریه است.

آقای روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ۲۴ تلویزیونی فرانسه در خصوص مذاکرات آستانه و همچنین نبود کشورهایی همچون عربستان و امریکا در این مذاکرات و نتیجه ارزیابی اش از آینده این مذاکرات گفت: با تلاش جمهوری اسلامی ایران ، روسیه و ترکیه آتش بس صورت گرفت و این نشان می دهد که این سه قدرت قادرند در حلب و درکل سوریه با گروه هایی که امروز در سوریه می جنگند آتش بس
برقرار کنند و معنایش این است که این سه کشور صاحب نفوذند و می توانند این کار را انجام دهند.

وی افزود: اینکه با دعوت سه کشور ایران، روسیه و ترکیه گروه های مسلح آماده شدند که در آستانه با دولت سوریه مذاکره کنند معنایش این است که قدم اول موفقیت آمیز بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به کمک مخرب برخی کشورها در موضوع سوریه و همراهی آنان با تروریست ها گفت: برخی از این کشورها در مذاکرات آستانه نیستند اما به هر حال آنچه مهم است این است که گروه هایی که الان هستند بتوانند با دولت سوریه در زمینه هایی که قدم های اولیه است به توافق برسند.

رئیس جمهور افزود: اگر اجلاس آستانه بتواند اولین قدم موفقیت خود را به دست آورد مفید و سازنده خواهد بود.

آقای روحانی گفت: خواست ایران ادامه آتش بس، ادامه روند مذاکرات و کمک به موفقیت مذاکرات، ادامه مبارزه با گروه های داعش و جبهه النصره و در نهایت استقرار و ثبات در سوریه است.

وی افزود: امیدواریم در نهایت سوریه به ثبات و استقرار دست یابد که در نتیجه این ثبات، انتخابات واقعی و تحول باری در آینده سوریه محقق شود.

رئیس جمهور در پایان با عذرخواهی از طولانی شدن فاصله نشست خبری امروز با نشست های پیشین ابراز امیدواری کرد این موضوع در آینده جبران شود.

آقای روحانی گفت: امیدوارم بتوانیم در آینده جبران کنیم به نحوی که هم قضای مافات شود و هم اگر کفاره ای داشت پرداخت و جلسات بیشتری برگزار کنیم تا خبرنگاران بتوانند پرسش های بیشتری مطرح کنند.

رئیس جمهور افزود: حتما عده ای از خبرنگاران نیز در نشست خبری امروز می خواستند صحبت کنند که به علت کمبود وقت موفق نشدند که در نشست های خبری بعد به پرسش های آنان نیز پاسخ خواهم داد.

آقای روحانی همچنین از خبرنگاران و مسئولان حاضر در نشست خبری امروز قدردانی کرد.

رئیس جمهور در نشست خبری ۹۰ دقیقه ای امروز خود، علاوه بر سخنانش در ابتدای نشست به ۱۱ سوال خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

صحبت های روحانی درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی

رئیس‌جمهور گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ما نشان دادند که بهترین روش و راه برای اداره کشور و تعامل با افکار مختلف کدام است.

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نهمین نشست خبری رئیس‌جمهور با رسانه های داخلی و خارجی که به مناسبت سالگرد اجرای برجام عصر امروز در سالن شهید بهشتی ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به خدمات شایان توجه آیت‌الله هاشمی نسبت به انقلاب، نظام و کشور اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با صبر، متانت، بیان آرام در مسائل مهم سیاسی، روش اعتدالی، عقلانیت، خرد، حوصله و سعه صدرشان و همچنین سکوتشان در هر جا که برای نظام لازم دیدند به ما نشان دادند که بهترین روش برای اداره کشور و تعامل با افکار مختلف کدام است.

رئیس‌جمهور ضمن تشکر از مردم قدرشناس، فهیم و زمان شناس ایران برای حضور در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود:‌ مردم با حضور و اشک و آه و حرکت پرشورشان در مراسم تشییع، بدرقه و ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان دادند که قدرشناس بزرگان و خادمان تاثیرگذار برای کشور و استقرار نظام و همچنین توسعه آبادانی کشور هستند.

روحانی با بیان اینکه امروز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در میان ما نیست و ما نمی توانیم مستقیم از افکار آن مرد بزرگ برای آینده مان بهره بگیریم، تصریح کرد: شیوه راه و روش و نصایح او و هر آنچه از نوشته و آثار صوتی برایمان به یادگار گذاشته اند و باید مورد بهره برداری قرار دهیم و راه اعتدال، خرد، صبر و حوصله را برای حل معضلات کشور در پیش بگیریم.

وی ضمن تشکر دوباره از حضور مردم در مراسم های بدرقه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: از همه فعالان سیاسی نیز خواهش می کنم که این فضا را ادامه دهند نه فقط برای امسال بلکه برای سالهای پیش رو نیز همین شیوه را برای آرمان های کشور ادامه دهند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مهمتر از همه چیز آن است که در یک فضای آرام و اعتدالی فرمان الهی و دستورات خداوند و اخلاق زیر پا گذاشته نمی شود. پس نکند به خاطر برخی مسائل فردی، گروهی و جناحی بخواهیم راستی و درستی و اخلاق حسنه را به دست فراموشی بسپاریم.

وی با تشکر از مردم به خاطر حمایت هایشان از دولت خدمتگزار خود، گفت:‌ اگر ما در فضای سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی دستاوردهایی داشته‌ایم همه به خاطر حضور، تلاش، کمک، ایستادگی، استقامت و صبر و امید مردم به آینده کشور و نظام بوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بسیاری از زمینه های پیشرفت‌های خوبی داشتیم و در زمینه‌های دیگر نیازمند تلاش بیشتر هستیم، خاطر نشان کرد: راه ما هم، سپاس و شکر به درگاه خداوند نسبت به کارهای انجام گرفته است و هم تلاش و پیگیر برای دستیابی به اهدافی است که هنوز به آن‌ها نرسیده‌ایم.

روحانی با ابراز خوشحالی از تحقق وعده‌ای که به مردم داده بود در زمینه دستیابی به رشد ۵ درصدی، گفت:‌ از کارآفرینان و فعالان اقتصادی و خدمتگزاران مردم و همه مقامات و قوا سپاسگزارم که همه دست به دست هم دادیم تا امروز شاهد رشد بیش از ۵ درصد در کشور باشیم.

در برجام از نظر سیاسی موفق شدیم

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه ما رشد ۷٫۴ درصدی داشته‌ایم، گفت: در منطقه چنین رشدی را نمی‌شناسیم و در حال حاضر در سطح جهان هم با توجه به شرایط رکود اقتصادی نمونه‌های خیلی زیادی از این رشد وجود ندارد. البته باید از مردم و کارآفرینان تشکر کنیم که توانستیم در اشتغال قدم بزرگی برداریم گرچه تا مقصد نهایی و مطلوب فاصله داریم.

روحانی اضافه کرد: اینکه در طول یک سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص درکشور ایجاد شده نظایر زیادی ندارد و تنها ۶ کشور هستند که در این سال‌ها بالای ۶۰۰ هزار شغل به طور متوسط ایجاد کرده‌اند. البته برای کشور ما به خاطر انباشت مسایل گذشته نیاز به اشتغال بیشتر است.

وی به مذاکرات هسته‌ای و برجام اشاره کرد و یادآور شد: موفقیت ما در برجام متعلق به دولت یازدهم یا شخص خاصی نیست، بلکه ازآن ملت بزرگ ایران،‌ رهبری مقتدر کشور، شهیدان و شهدای هسته‌ای و دیگر فداکاران است و تعلق به استقامت یک ملت دارد و یک دستاورد بزرگ ملی است.

روحانی همچنین تصریح کرد: کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم حرفی بزند. برای ما از برجام مهم‌تر حق و موفقیت یک ملت است؛ چرا که در پیشگاه خدا باید نسبت به موفقیتمان شاکر باشیم. البته هیچ کس مدعی موفقیت ۱۰۰ درصد در هیچ کاری نیست و باید برآیند کار را در نظر گرفت که جمع این کار موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.

وی اضافه کرد: ما در برجام در اخلاق پیروز شدیم. ما به دنیا گفته بودیم که به دنبال سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی نیستیم و آنچه که نسبت به دولت و حکومت ایران درباره سلاح کشتار جمعی گفته می‌شود دروغ است. ما در برجام به اثبات رساندیم که نظام ایران راستگو است و آنها که علیه نظام ما به ناروا سخن گفتند در تاریخ جهان و پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.

رئیس دولت یازدهم در ادامه یادآور شد: کمتر تحلیلگری فکر می‌کرد مسأله PMD حل شود و آژانس رسماً اعلام کند مسائل هسته‌ای گذشته ایران پایان یافته و نسبت به آینده کار را ادامه می‌دهیم. پایان این پرونده به معنی موفقیت اخلاق ملت ایران بود. ما در برجام از نظر سیاسی موفق شدیم چون به دنیا گفتیم ایران نظامی نیست که بتوان با آن رفتار امنیتی کرد و کشوری است که می‌تواند به عنوان بازیگر فعال در صحنه باشد و غیبت ایران در صحنه‌های جهان یک خسارت برای همه جهانیان بود.

وی اضافه کرد: ما خواستیم به دنیا بگوییم ایران هراسی نادرست است و از ایران نترسید. ایران به دنبال صلح و امنیت در جهان است و استحقاق آن را ندارد که تحت فصل هفت سازمان ملل به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته،قرار گیرد. ما از نظر سیاسی پیروز شدیم و قطعنامه‌های ظالمانه را به دست همان‌ها که آن را وضع کرده بودند لغو کردیم.

روحانی با بیان اینکه ما در برجام برای احقاق حقوق ملی موفق شدیم، اظهار کرد: ما غنی‌سازی را حق ملت ایران می‌دانستیم و می‌گفتیم مثل هر کشور دیگری حق تلاش در زمینه صلح آمیز هسته‌ای را داریم. این موفقیت حقوقی ما بود که آژانس فعالیت ما را به رسمیت شناخت.

وی با اشاره به موفقیت برجام در زمینه اقتصادی، بیان کرد: ما به مردم گفتیم که زمانی توافق را می‌پذیریم که همه تحریم‌های هسته‌ای را دولت‌های مذاکره کنند بالمره کنار بگذارند و آماده نیستیم که تحریم‌ها را قدم به قدم کنار بگذارند. یعنی یک روز پتروشیمی، یک روز نفت، یک روز فلزات گرانبها، یک روز حمل و نقل، یک روز بیمه و یک روز روابط بانکی را آزاد کنند، بلکه گفته بودیم تحریم‌ها باید بالمره برداشته شود.

روحانی همچنین تأکید کرد: به ملت بزرگ ایران می‌گویم همه تحریم‌های هسته‌ای بعد از اجرا شدن برجام در ۲۷ دی سال گذشته برداشته شد. ما امروز در نفت، گاز، حمل‌ و نقل و بیمه تحریمی نداریم و مسائل بانکی ما با دولت‌ها و بانک‌های بزرگ دنیا به صورت عالی است. البته بانک‌هایی که دارای سهام خصوصی‌اند گاهی ‌احتیاط‌های بیش از حدی را انجام می‌دهند و برخی کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا در اجرای برجام سنگ‌اندازی می‌کنند، توقع ما هم اینچنین بود چون وقتی یک دولت خصم است طبیعی است که از همه توان خود استفاده نکند.

یکی از اهداف بزرگ ما در مسأله برجام ایجاد اشتغال برای جوانان بود

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در بخش دیگری در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر راه‌حل دولت برای جلوگیری از تندروی‌هایی چون ایجاد زمزمه‌هایی مبنی بر رد صالحیت رئیس جمهوری در انتخابات آتی و جلوگیری از حضور شخصیت‌هایی چون سیدمحمد خاتمی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی چیست؟ اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی یک شخصیت بزرگ نظام ما بودند و جای خالی ایشان به نظر من هیچ وقت پر نمی‌شود، ایشان مصداق روایات دینی ما هستند که می‌گوید وقتی یک آدم بزرگ از دنیا برود جای او هرگز پر نمی‌شود.

وی افزود: از لحاظ شخصیتی جای آیت‌الله هاشمی چون شهید بهشتی و شهید مطهری خالی است، اما امیدواریم همه تلاش کنیم که تا حدی که ممکن است در راه آن مرد، کوشا باشیم.

روحانی در پاسخ به بخش دیگری از سوال ایلنا مبنی بر وجود زمزمه‌هایی برای رد صلاحیت رئیس جمهوری در انتخابات ۹۶، اظهار کرد: ما را با شورای نگهبان دعوت نیاندازید. روابط ما با شورای نگهبان خوب بوده و خوب است. اینها شایعات است و انتخابات یک فرآیندی دارد که تا رسیدن به آن نیز فرصت فراوانی باقی مانده است. امروز باید برای خدمت به نظام و جامعه کمربندهایمان را محکم کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: مردم در هر حادثه‌ای نشان می‌دهند که چه عظمتی دارند از جمله در حادثه رحلت آیت‌الله هاشمی عظمت خود را نشان دادند و ما نیز باید نسبت به چنین مردمی خدمت‌گزار باشیم و برایشان کار و تلاش انجام دهیم. واقعاً مهم‌تر از همه چیز حتی انتخابات و مسائلی که شما به آن اشاره کردید خدمت به نظام و مردم است که اهمیت دارد به صورتی که ما تا روز آخر باید کار کنیم و همیشه در خدمت مردم باشیم. هرچند که من امیدوارم نگرانی‌هایی که به آن اشاره کردید روز به روز کاسته شود و فضای وحدت ملی که در رحلت آیت‌الله هاشمی نمود خوبی داشت و از جناح‌ها، تفکرات و گرایش‌های مختلف در کنار هم قرار گرفتند حفظ شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر برنامه‌های دولت برای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، اظهار کرد: همه متولدین دهه ۶۰ باید در دهه ۸۰ برایشان کار ایجاد می‌شد. اما متأسفانه از نیمه دوم دهه هشتاد روند اشتغالزایی متوقف شد و اشتغال خالص از سال‌های ۸۴ به بعد چیزی نیست و در حدود صفر به شمار می‌آید. میزان اشتغال در آن دوره ۱۴ هزار شغل در سال بوده است و این در حالی است که در آن سال‌ها وضع فروش نفت ما بسیار خوب بود اما به جای ایجاد اشتغال، واردات افزایش پیدا کرد که آثارش نیز همچنان وجود دارد.

روحانی با بیان اینکه ما باید آثار رویه قبلی را در اداره جامعه جبران کنیم، اظهار کرد: از طرفی فضای دانشگاهی در سال‌های اخیر با رونق گرفتن و ایجاد دانشگاه‌هایی چون پیام نور،‌ علمی کاربردی و… افزایش و توسعه یافت و این دانشگاه‌ها جوانان را جذب کردند تا حدی که امروز جمعیت دانشگاهیان ما به حدود ۵ میلیون نفر رسیده است و این دانشجویان به ترتیب فارغ‌التحصیل می‌شوند به شکلی که سالیانه تقریباً ۸۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها خارج می‌شوند و از تابستان پارسال تا تابستان امسال بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند که این آمار، آمار کم‌سابقه‌ای است.

وی ادامه داد: در حالی که تعداد متقاضیان شغل به بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است ما توانسته‌ایم تنها ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم و ۵۰۰ هزار نفری که برای اشتغال وارد بازار شده‌اند بیکار مانده‌اند و از طرفی جمعیت بیکاران گذشته نیز همچنان باقی مانده است و حتی اگر ما ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل هم ایجاد می‌کردیم تنها می‌توانستیم بیکاری را ثابت نگه داریم.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه یکی از اهداف بزرگ ما در موضوع برجام ایجاد اشتغال برای جوانان بود، اظهار کرد: ما کوشیده‌ایم تا بخش‌های مختلف اقتصادی را فعال کنیم و از هفت، هشت ماه گذشته تاکنون بخش کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشته است به شکلی که وقتی من در سال گذشته و در همین روزها مصاحبه‌ای کردم تا تلاش کنیم که جنس‌های مانده در انبار را به فروش برسانیم امروز انبارهایمان تقریباً از جنس‌های باقیمانده خالی شده است.

روحانی ادامه داد: به آنهایی که می‌گویند در کشور رکود وجود دارد و می‌گویند ما چیزی در راستای رونق اقتصادی نمی‌بینیم می‌گویم که عینکی برای خود تهیه کنید یا خود را درمان کنید. حداقل بروید و وضعیت صنعت را در سال گذشته و از جمله در ذوب آهن ببینید و با امروز مقایسه کنید. البته من نمی‌گویم که در همه جا توفیق حاصل شده است چرا که هنوز بخش‌های غیرفعال در اقتصاد ما بسیار است و ما نیز نمی‌توانیم تسهیلات را به طور کامل در اختیار همه بخش‌ها قرار دهیم.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه استانداران مختلف کشور در ماه‌های اخیر گزارش وضعیت استان‌هایشان را به وی ارائه کرده‌اند، گفت: در ماه‌های اخیر تقریباًَ همه استانداران کشور به تهران آمده‌اند و گزارشی از وضعیت استان‌های خود داده‌اند و از کمبودهایشان گفته‌اند اما کمبودها آنقدر زیاد است که هنوز به طور کامل جبران نشده است. ما در سال ۹۳،‌ ۳ درصد رشد داشته‌ایم و در سال ۹۲، ۲ درصد که نهایتاً ۵ درصد می‌شود. اما ما هنوز نتوانسته‌ایم چاله‌های موجود را پر کنیم ولی آثار رونق را در همه جا می‌توان مشاهده کرد و به لطف خدا امسال حرکت‌های خوبی انجام شده است که ادامه نیز خواهد یافت.

ایران قصد دخالت در مسائل داخلی عربستان را ندارد

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران قصد دخالت در مسائل داخلی عربستان را ندارد و نمی خواهد این کشور در منطقه حذف شود.

به گزارش پورتال وهاران حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه الجزیره در خصوص خروج از بحران سوریه و برگزاری اجلاس آستانه گفت:‌ مسئله منطقه ما و به ویژه سوریه مسئله بسیار مهمی است که درگیری‌های پنج ساله در آن کشتار زیادی داده است و اکنون خوشحال هستیم که بین دولت و برخی گروه های مسلح به غیر از داعش و جبهه النصره آتش بس صورت گرفته است.

وی با تاکید بر حفظ این آتش بس افزود: پیش از این مذاکرات برای حل بحران سوریه این بود که عده ای خارج نشین می‌نشستند و صحبت می کردند اما امروز مذاکره میان دولت سوریه و گروه های مسلح در صحنه است که می‌تواند مذاکره‌ای واقعی و جدی باشد.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: سه کشور ایران، ‌روسیه و ترکیه نیز در اجلاس آستانه تلاش می‌کنند که اساس مذاکرات سوری سوری باشد. همه تلاش ما این است که قدم اول در آستانه، قدم پایانی نبوده بلکه آغازی برای پایان یافتن مسائل سوریه باشد.

روحانی همچنین تصریح کرد: مسائل زیادی همچون مسئله کردها و نیروهای خارجی در سوریه مطرح است که باید همه آن‌ها با مذاکره حل شود و تلاش جمهوری اسلامی ایران این است که مسئله سوریه به صورت سیاسی و با مذاکره حل شود اما اینکه آینده سوریه چه می‌شود و رئیس‌جمهور چه کسی خواهد بود، مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند و رای و نظرآنها ملاک است.

رئیس‌جمهور کشورمان همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار روسیه الیوم در خصوص رابطه ایران و عربستان سعودی و بحث هایی مربوط به میانجی گری کویت و عراق برای حل این مسئله، گفت: اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران و به خصوص دولت یازدهم برقراری رابطه نزدیک با همسایگان و به ویژه کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: در میان کشورهای شورای هماهنگی خلیج فارس نیز مستثنی وجود ندارد و همیشه تلاش بر روابط بهتر است. عربستان بود که مشکل با حمله به یک کشور همسایه که هیچ مبنا نداشت و ندارد، شروع کرد و اکنون به نفع عربستان است که حملات به یمن و مداخله در بحرین را پایان دهد.

روحانی یادآور شد : ما با عربستان از نظر روابط دو جانبه مشکلی نداریم که حل کنیم و مشکلات به مداخلات این کشور در بحرین، حمله به یمن و مداخله در مسائل منطقه بر می گردد. در موضوع حمله به سفارت عربستان نیز، این کشور به صورت یک جانبه روابط خود را قطع کرد که از همان زمان کشورهای مختلفی خواستند بین ایران و عربستان میانجی گری کنند، کویت، عراق و مسئولان حدود هشت کشور دیگر در این رابطه صحبت کردند. ما امیدواریم ریشه های مسئله حل شود چون ما می خواهیم در منطقه صلح و ثبات برقرار شود.

رئیس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: ایران قصد دخالت در مسائل داخلی عربستان را ندارد و نمی خواهد این کشور در منطقه حذف شود. اما وقتی به کشورهای همسایه خود حمله و مداخله می‌کند و تروریسم ها از منابع آن‌ها استفاده می‌کنند مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین اگر عربستان تصمیم هایی اتخاذ کند ما نیز حاضریم به عربستان کمک کرده و در کل منطقه ای با ثبات و وحدت بیشتر ایجاد کنیم.

گزارش پایانی پورتال وهاران از نهمین نشست خبری حسن روحانی دی ۹۵

عصرگاهی با رئیس جمهور به صرف “پرسش و پاسخ”

نهمین نشست خبری رئیس دولت یازدهم با اصحاب رسانه عصر امروز با حضور برخی دولتمردان و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، عصر امروز(دوشنبه) نهمین نشست خبری حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان با نمایندگانی از دویست رسانه داخلی و خارجی برگزار شد.

در این نشست برخی اعضای هیئت دولت همچون محمد باقر نوبخت، محمد نهاوندیان، مرتضی بانک، ولی‌الله سیف، محمد جواد ظریف، سید حسن قاضی زاده هاشمی، علی طیب نیا، محمود واعظی، صالحی امیری، تخت روانچی و دویست نماینده از رسانه‌های داخلی و خارجی و مدیران عامل و مدیران مسئول رسانه ‌ها حضور پیدا کرده بودند.

در این نشست که از ساعت ۴ بعد از ظهر شروع شد؛ ابتدا رئیس‌جمهور سخنان خود را در سه محور اصلی، قدرشناسی از مردم جهت حضوردر مراسم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، درخواست وی از مردم و سیاست مداران برای ادامه فضای سیاسی ایجاد شده حول وحدت ملی و توضیحاتی درباب مذاکرات هسته‌ای درسالگرد امضای توافق برجام آغاز کرد.

در یک ساعت و نیم نشست خبری رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه یازده رسانه داخلی و خارجی پرسش های خود را مطرح کرده و پاسخ های رئیس‌جمهور را شنیدند.

اولین پرسش را روزنامه شهروند پرسید. سوالی مبنی برآنکه دستاوردهای برجام برای مردم و فقرا چه بوده است. از رئیس‌جمهور خواسته شد تا تشریح کند دستاوردهای برجام لوکس نبوده است و در پاسخ رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد که شاید برخی از نقدهایی که به این توافق نامه می‌شود لوکس باشد؛ چراکه برجام توافق نامه ای برای همه مردم است.

دومین پرسش را خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مطرح کرد. این سوال به ضرورت همبستگی میان بزرگان نظام جهت پایان دادن به تندروی‌ ها و تهمت زدن‌های سیاسی پیش از دست دادن شخصیت های نظام باز می‌گشت.

روحانی پس از پاسخ به این سوال بار دیگر تکرار کرد که فضای وحدت و همدلی که پس از رحلت آیت‌الله هاشمی ایجاد شده بود باید ادامه پیدا کند.

سوال سوم را خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در ارتباط با ایجاد اشتغال برای تحصیل کرده‌ ها پرسید. رئیس‌جمهور با تصدیق این امر که در ایجاد اشتغال عقب هستیم یادآور شد که یکی از اهداف برجام ایجاد اشتغال برای جوانان بود و در این راستا طی یک سال، ۷ هزار شغل ایجاد شده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره به مذاکرات سوریه اشاره کرد و سپس رسانه روسیه الیوم نظر روحانی را در ارتباط با حرکت های میانجی گرایانه برخی از کشورها برای تصحیح رابطه میان ایران و عربستان جویا شد.

محور پرسش صدا و سیما در ارتباط با اقتصاد مقاومتی بود. رئیس‌جمهور نیز در واکنش به این پرسش خاطر نشان کرد که برجام فضا را برای برکنار کردن موانع ایجاد می‌کند که همین برطرف کردن موانع خودش یکی از شرایط ایجاد اقتصاد مقاومتی است.

یکی از رسانه‌ها از روحانی درباره منشور حقوق شهروندی که یکی از وعده‌های انتخاباتی او در سال ۹۲ بود پرسید. روحانی نیز در پاسخ به او تاکید کرد که منشور حقوق شهروندی به زودی به دستگاه های اجرایی ابلاغ خواهد شد.

رسالت هشتمین رسانه‌ای بود که به توافق نامه برجام اشاره کرد و مدعی شد که تحریم های جدیدی تحت عنوان ISA علیه ایران صورت گرفته است. رئیس‌جمهور در تصحیح پرسش او خاطر نشان کرد که ISA تحریمی قدیمی است که مجددا توسط آمریکا علیه ایران تمدید شده است.

شبکه تلویزیونی بلومبرگ به روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید و تاثیر سیاست وی بر برجام و سیاست ایران اشاره کرد. روحانی در این باره اظهار کرد که با وجود مخالفت ترامپ با توافق نامه برجام، از آنجایی که این توافق نامه دو جانبه نیست و در شورای عالی امنیت سازمان ملل نیز به تصویب رسیده است، پا بر جا می‌ماند. وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر این رسانه یادآور شد که سیاست های ترامپ تاثیری بر انتخابات آینده ایران نخواهد گذاشت.

شبکه خبر سیما از روحانی خواست تا مهمترین کاری که دولت تا پایان دوره اش انجام خواهد داد را شرح دهد و در ادامه کانال ۲۴ شبکه فرانسه به مذاکرات آستانه شرق حلب و تلاش ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد آتش بس اشاره کرد که رئیس‌جمهور پاسخ سوالات مطرح شده را داد.

از حاشیه های این مراسم می توان به بخشی از صحبت های رئیس‌جمهور در ارتباط با نوسازی ناوگان هوایی اشاره کرد که روحانی یادآور شد کسانی از نوسازی هواپیما ناراحت هستند می توانند از هواپیماهای کهنه و قدیمی که هنوز وجود دارند برای سفرهای خود استفاده کنند. این سخن با خنده و تشویق حضار مواجه شد.

در بخشی از این کنفرانس خبری رئیس‌جمهور با انتقاد از عملکرد صدا و سیما با مزاح تصریح کرد که این رسانه ملی برای این که وقت مردم را نگیرد گاهی اوقات بخش اول سخنان او را کوتاه کرده و بخش دوم را پخش می‌کند که این امر موجب می‌شود منظور کامل وی به مردم منتقل نشود.

این در حالی است که رسانه ملی در میان یازده رسانه شرکت کننده توانست دوبار تریبون را برای پرسش از رئیس‌جمهور به خود اختصاص دهد.

نشست خبری رئیس‌جمهور پیش از اذان مغرب در ساعت ۵:۳۰ به اتمام رسید و با توجه به برگزاری این نشست در سالروز اجرای برجام، در پایان به شرکت کنندگان، کتابی تحت عنوان «برجام؛ سیاست‌ها، دستاوردها و الزامات» از کتاب‌های پژوهشکده مطالعات راهبردی هدیه داد.

گرداوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

2
دیدگاه بگذارید

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
رحمان محمدی اصل

حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی خودتان بارها اقرار نموده اید دولت ایران بموجب برجام بیش از دو نیم برابر ظرفیت دولت قبلی توانسته نفت و گاز صادر نماید لطفاً بفرمائید پول بیش از دو نیم برابر کجا رفته ، که دولت در سال ۹۴ با کسری بودجه به مبلغ ۵۷ هزار و ۱۷ میلیارد مواجه گردید

ناشناس

بسیار عالی