دلنوشته همسر هاشمی رفسنجانی برای او + عکسی غم انگیز دی ۹۵

اخبار , عکس ۲۲ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دلنوشته همسر هاشمی رفسنجانی برای او + عکسی غم انگیز دی ۹۵

به دنبال درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و پس از برگزاری مراسم تشییع آن مرحوم، امروز چهارشنبه ۲۲ دی ۹۵ اولین روزی است که عفت مرعشی همسر رفسنجانی صبحی بدون همسرشرا آغاز می کند. در این مقاله از پورتال وهاران برای شما عکس همسر هاشمی رفسنجانی را در نظر گرفته ایم که بسیار غم انگیز است.

عکس عفت مرعشی بعد از فوت رفسنجانی در منزلش

خانم عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی(ره) به رسم ۵٨ سال زندگی مشترک، امروز نیز هنگام صبحانه یاد ایشان را گرامی داشتند.

دلنوشته همسر هاشمی رفسنجانی برای او + عکسی غم انگیز دی 95

دلنوشته‌ امروز صبح همسر هاشمی: آشیخ اکبر! مست بگذشتی و از خلوتیان ملکوت

همسر آیت الله در دلنوشته ای کوتاه این جملات را روی کاغذ نوشت:

به عادت هر روز صبح بشقابی برایش روی میز صبحانه گذاشتم. نگاهش کردم. آشیخ اکبر آقا چهره اش امروز از همیشه نورانی تر بود.

ناگهان این بیت شعر را بی اختیار زمزمه کردم:

مست بگذشتی و از خلوتیان ملکوت

به تماشای تو آشوب قیامت برخاست

آسوده بخواب مرد بزرگوار…

بیوگرافی کامل عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی

عفت مرعشی (زاده ۱۳۱۴)، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی بود. او فرزند حجت‌الاسلام سید محمد صادق مرعشی است.

وی ۲ بار خبرساز شد. یکبار در سال ۱۳۵۸ در نجات ترور همسرش بود که در ۴ خرداد ۱۳۵۸ در حالی که دو نفر از اعضای گروه فرقان تلاش می‌کردند هاشمی را به رگبار گلوله ببندند مانع از کار آنها شد و یکبار در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ و صحنه رای دادن در حسینیه جماران بود که جملاتی از وی در رسانه‌ها انتشار یافت.
عفت مرعشی از خانواده‌ای روحانی، از فامیل بزرگ مرعشی و نتیجهٔ آیت‌الله العظمی سید محمدکاظم طباطبایی یزدی صاحب کتاب عروه الوثقی که جایگاه معتبری در همه حوزه‌ها دارد، است. مریم طباطبایی یزدی، فرزند آیت‌الله سید احمد طباطبایی یزدی و نوهٔ سید محمدکاظم طباطبایی یزدی بود که حاصل ازدواجش، ۴ پسر و ۵ دختر شد. عفت مرعشی نیز از همین خانواده است که نسبت او با دو واسطه به سید محمدکاظم طباطبایی یزدی می‌رسد.

حسین مرعشی، پسر عموی عفت مرعشی، استاندار سابق کرمان، نمایندهٔ مجلس پنجم و ششم، اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال ۱۳۸۳ و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی است.

خواهران وی، عذرا، اقدس و نصرت هستند.

عفت مرعشی، روز ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ بر اثر بیماری زخم شدید معده در بیمارستان بهمن تهران بستری شد.

ازدواج با هاشمی رفسنجانی

خانواده‌های هاشمی و مرعشی چه در سال‌های قبل و چه در سال‌های پس از انقلاب موقعیت و نفوذ بالایی در منطقه کرمان داشتند. عفت مرعشی در سال ۱۳۳۷ با مهریه «مقداری باغ پسته» به همراه «آب» با علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی ازدواج کرد.

حاصل ازدواج عفت مرعشی و هاشمی رفسنجانی ۵ فرزند به نام‌های فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است. دو دختر او با دو پسر آیت‌الله لاهوتی اشکوری امام جمعه سابق رشت و از دوستان هاشمی رفسنجانی در دوره زندان، ازدواج کردند.

نقش سیاسی عفت مرعشی

گفته می‌شود که عفت مرعشی در تصمیمات شوهرش نقش مؤثری داشته است. در ماجرای ترور هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۵۸، با تلاش وی هاشمی رفسنجانی از این سوء قصد جان سالم به در برد. در دههٔ اول انقلاب هم، او در بحث‌های درون‌خانوادگی و زنانهٔ راس حکومت نقش فعالی داشت و اخباری هم از این بحث‌ها در خاطرات هاشمی منعکس شده است. همچنین دفاع او از فائزه هاشمی و روزنامه زن او، نیز بازتاب یافته است. اما او هیچ‌گاه به شکلی آشکار در حوزهٔ سیاست به میدان نیامد. او در حوزه سیاست خارجی نیز نقش فعالی داشته است. هر چند روایت اکبر هاشمی رفسنجانی دربارهٔ رابطه با عربستان سعودی متفاوت از روایت همسرش است ولی آنطور که عفت مرعشی گفته، او آغازگر رابطه ایران و عربستان سعودی پس از کشتار حجاج در مکه (۱۳۶۶) بوده است: «بعد از جریان کشتار حجاج ایرانی در سال ۶۶، به تنهایی به عربستان سفر کردم. در این سفر، خانم ملک عبدالله میهمانی داد و یک عده را دعوت کرد و جلسه گذاشت. آنها از من خواستند که میهمانی را بپذیرم و من هم پذیرفتم. وقتی پذیرفتم روابط برقرار شد».

عفت مرعشی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۸) گفت: ” اگر بعد از انتخابات تقلب شد مردم بریزند در خیابانها.

حسین مرعشی پسرعموی او پس از پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران دستگیر و به یک سال زندان محکوم شد. فائزه هاشمی دختر او نیز در سال ۱۳۹۰ به شش ماه زندان محکوم شد و مهدی هاشمی دیگر فرزند او نیز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۸) از سوی حکومت ایران بارها تهدید به دستگیری شد. وی سرانجام در سال ۱۳۹۴ پس‌از طی بیش از ۲۸ جلسه در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و به پرداخت جزای نقدی، انفصال دائم از خدمات دولتی و تحمل ۱۰ سال حبس، محکوم شد.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of