حمید سوریان در خندوانه ۱۴ فروردین ۹۶ + فیلم و بیوگرافی

فرهنگ و هنر ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

حمید سوریان در خندوانه ۱۴ فروردین ۹۶ + فیلم و بیوگرافی

حمید سوریان در خندوانه فروردین ۹۶ حضور می یابد. خندوانه دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶ ساعت ۲۱ از شبکه نسیم پخش شد. بعد از پخش خندوانه حمید سوریان ، پورتال وهاران در این مقاله صحبت های حمید سوریان در خندوانه را منتشر می کند. اما علاوه بر مصاحبه حمید سوریان در خندوانه ، در این مقاله می توانید بیوگرافی حمید سوریان و همچنین فیلم خندوانه دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶ را مطالعه و مشاهده نمایید.

حمید سوریان در خندوانه دوشنبه ۱۴ فروردین ۹۶

حمید سوریان کشتی گیر ایرانی دارندهٔ ۶ مدال طلای کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و یک طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن است که دیشب به خندوانه آمد.حمید سوریان

شامگاه دوشنبه ۱۴ فروردین، حمید سوریان کشتی گیر ایرانی وزن ۵۹ کیلوگرم، دارنده شش مدال طلای کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و یک طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن مهمان برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شد.

سوریان در پاسخ سوال رامبد جوان که پرسید این روزها مشغول چه کاری است، گفت:«بعد از المپیک ۲۰۱۶ ریو، شش ماه است که استراحت می کنم. در المپیک تمام تلاشم را کردم تا اتفاق خوبی رقم بزنم و دل هموطنانم را شاد کنم اما متاسفانه نتیجه نگرفتم. بنابراین سعی کردم با فاصله گرفتن از ورزش شرایط روحی ام را بازسازی کنم.»

این ورزشکار در ادامه در پاسخ به این که آیا بعد از ریو مورد بی مهری قرار گرفت یا نه گفت:«جواب دادن به این سوال آسان نیست. دنیای قهرمانی، دنیایی پر رمز و راز است و نامهربانی هم در آن هست. یک قهرمان زمانی که نتیجه نگیرد مورد کم لطفی واقع می شود. این کم لطفی گاهی اوقات مغرضانه است و گاهی بی غرض.»

او ادامه داد:«مردم همیشه نسبت به قهرمانانشان محبت دارند و تنها دلیلی که باعث می شود یک ورزشکار تن به سختی ها بدهد مهر و محبت مردم است. کم لطفی ها یا از سوی مدیران است یا حاصل مدیریت غلط که در هر محیط کاری می تواند وجود داشته باشد.»

در ادامه رامبد جوان به شکستگی گوش های سوریان اشاره کرد و او در جواب گفت:«۱۰، ۱۲ ساله بودم که گوشم شکست. از وقتی خودم را شناختم همراه پدر و دو برادر بزرگ ترم به سالن کشتی می رفتم. از فرق سر تا کف پایم به دفعات دچار شکستگی شده است. در ۱۸، ۱۹ سالگی فکم شکست، الان هم دو پلاتین در پایین صورتم است.»

سوریان در مورد وزنش هم به شوخی گفت:«همان طور که خانم ها دوست ندارند سن شان را بگویند، کشتی گیران هم روی وزن شان حساسند. آن موقع که کشتی می گرفتم ۵۹ کیلو بودم، الان فکر کنم ۶۵ یا ۶۷ کیلو باشم. در هر صورت بیشتر از ۷۰ کیلو نیستم.»

در ادامه رامبد جوان وزنه ای روی صحنه آورد و بعد از وزن کشی مشخص شد که خودش ۹۳ کیلو و سوریان ۷۰ کیلو هستند.

سوریان که در خانواده ای با حضور شش برادر در محله شهر ری بزرگ شده است گفت:«هنوز هم به محله قدیمی مان سر می زنم و رفقای بچگی ام را دارم. زمان هایی که به شهر ری می روم زیباترین لحظات زندگی ام است. من در جنوبی ترین نقطه تهران خیلی چیزها را با پوست و گوشت و استخوانم حس کرده ام.»

او که چند سالی است به عنوان سفیر بهزیستی مشغول فعالیت است در پایان در مورد کاری که خواهد کرد تا یک یا چند نفر را خوشحال کند توضیح داد:«به مکان هایی که خود بهزیستی صلاح بداند کمک خواهم کرد و همچنین کودکانی که در مناطق محروم هستند و سالن ندارند می توانند بیایند تا به آن ها آموزش بدهم و همین طور کودکان کار.»

فیلم حضور حمید سوریان در خندوانه ۱۴ فروردین ۹۶

دانلود فیلم حضور حمید سوریان در خندوانه ۱۴ فروردین ۹۶

حمید سوریان در خندوانه 14 فروردین 96 + فیلم و بیوگرافی

زندگینامه حمید سوریان

حمید سوریان (زادهٔ ۲ شهریور ۱۳۶۴ در شهر ری)[۱] کشتی‌گیر ایرانی[۲] وزن ۵۹ کیلوگرم و دارندهٔ ۶ مدال طلای کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و یک طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن است. سوریان از نظر تعداد و کیفیت مدال، بهترین کشتی‌گیر تمام ادوار ایران است.[۳][۴]

کودکی و نوجوانی حمید سوریان

حمید سوریان فرزند محمد سوریان و اعظم‌السادات شادالله‌زاده، جوان‌ترین عضو یک خانواده ۸ نفره است. وی ۵ برادر دارد. حمید در کنار کوه طبرک در شهرری متولد شده و مدارج تحصیلی تا دبیرستان را در این منطقه طی کرده است. او تحت تأثیر دو برادرش، محسن و مرتضی، که هر دو کشتی‌گیر بودند، به کشتی علاقه‌مند شد و سپس از سال ۱۳۷۶ و زیر نظر عبدالله زارع، به طور جدی کشتی را آغاز کرد. این روند تا شرکت در مسابقات بین‌المللی آسیایی و جهانی تحت نظر مربیان‌اش زارع و محسن سوریان ادامه یافت.[۵]

زندگی ورزشی حمید سوریان

حمید سوریان در سال ۲۰۰۱ عضو تیم ملی نوجوانان در وزن ۴۶ کیلوگرم شد و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. در سال ۱۳۸۶ قهرمان قهرمانان ورزش ایران شد. در سال ۲۰۰۵ و در سن ۲۰ سالگی، توانست اولین مدال طلا را در مسابقات جهانی بوداپست به دست آورد و عنوان قهرمانی بزرگسالان جهان را از آن خود کند. این مدال طلا پنج بار دیگر در رقابت‌های جهانی گوانگ‌ژو سال ۲۰۰۶، مسابقات جهانی ۲۰۰۷ باکو، رقابت‌های جهانی ۲۰۰۹ هرنینگ دانمارک، رقابت‌های ۲۰۱۰ مسکو و ۲۰۱۴ تاشکند تکرار شد. ۲ طلای مسابقات بزرگسالان آسیا در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ از دیگر دستاوردهای سوریان است.[۶] روزهای پایانی سال ۲۰۱۰ و کل سال ۲۰۱۱ را می‌توان بدترین سال‌های زندگی ورزشی او نامید.[چرا؟][۷] در این سال محسن حاجی‌پور در وزن ۵۵ کیلوگرم شرکت کرد و سوریان در مسابقات جهانی شرکت نکرد.[۸] مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن مهمترین افتخار ورزشی حمید سوریان است.

جوانان

حمید سوریان در سال ۲۰۰۴ در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا مدال نقره گرفت، او همچنین در سال ۲۰۰۵ نشان طلای این دوره از مسابقات جهانی را از آن خود کرد. سوریان در مهرماه ۱۳۸۴ (۲۰۰۵ میلادی) در حالی که هنوز در رده جوانان قرار داشت، به دلیل نشان دادن عملکردی بالاتر از این رده، در مسابقات جهانی بزرگسالان شرکت داده شد.

قهرمانی جهان بوداپست ۲۰۰۵ حمید سوریان

سوریان جوان که در آن زمان کشتی‌گیری ناشناخته بود، در بوداپست دو کشتی‌گیر به نام‌های ووگار راگیموف اوکراینی و بایرام اوزدمیر از ترکیه را در دوره‌های نخست مسابقه‌ها به ترتیب با امتیاز ۶–۲ و ۷–۲ شکست داد و پس از کشتی با ازارو ریواس کوبایی که قهرمان سال ۱۹۹۹ جهان و نایب قهرمان المپیک سیدنی و قهرمان قاره آمریکا شد بود، در این پیکار سرنوشت‌ساز، موفق شد در وقت اول ۲ بر ۱، در وقت دوم ۷ بر ۱ (نتیجه نهایی ۹–۲)؛ این حریف کوبایی را شکست دهد. ارمک کوکتیف از قزاقستان حریف بعدی سوریان بود. در این دیدار سوریان حریف خود را با ۶ امتیاز شکست داد و راهی مسابقه نهایی شد و با شکست پارگ ائون چول از کره جنوبی مدال طلا گرفت. سوریان در پنج کشتی که برگزار کرد در تمام آنها برنده بود. مجموعاً ۳۵ امتیاز از حریفان گرفت و ۱۴ امتیاز واگذار کرد.

قهرمانی جهان گوانگ ژو ۲۰۰۶ حمید سوریان

سوریان در رقابت‌های قهرمانی جهان گوانگ‌ژو سال ۲۰۰۶ در فینال روشن بایراموف را شکست داد و از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. سوریان در دیدارهای ماقبل فینال خود لیندزی لوکار آمریکایی، ونلین ونکف بلغار و ووگار راگیموف را شکست داده بود.

قهرمانی جهان باکو ۲۰۰۷ حمید سوریان

سوریان در این رقابت‌ها به ترتیب شین پارکر استرالیایی، آندرس نیبلم دانمارکی، لیندزی دولاکر آمریکایی، ویرگیل مونتینو از رومانی، کریستین فریس صرب را شکست داد. سوریان در فینال در مقابل پارک ائون چول قرار گرفت و با نتیجه ۲ بر ۱ وی را شکست داد. سوریان با این طلا، سومین مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان خود را به دست آورد.

المپیک ۲۰۰۸ پکن حمید سوریان

سوریان در اولین المپیک خود در المپیک ۲۰۰۸ به ترتیب پس از برد برابر ونلین ونکوف از بلغارستان و الگین الوایس از پالائو در دور سوم مسابقات مغلوب نظیر مانکیف، روسی شد.[۹] در ادامه او با پیروزی برابر کریستین فریس از صربستان به دیدار رده‌بندی رسید که با باخت برابر پارک ائون چول کره‌ای به مقام پنجم این رقابت‌ها رسید.[۱۰]

قهرمانی جهان دانمارک ۲۰۰۹ حمید سوریان

سوریان در فینال پس از غلبه بر هاکان نیبلوم دانمارکی با نتیجه مقتدرانه ۷ بر ۰ در رقابت‌های جهانی هرنینگ دانمارک چهارمین مدال طلای قهرمانی جهان خود را به دست آورد. وی پیش از این در دیدارهای ما قبل فینال خود اسپنسر مانگو، رومن آمویان و ارهان کاراکس را شکست داده بود.

قهرمانی جهان مسکو ۲۰۱۰ حمید سوریان

سوریان که برای بار پنجم در قهرمانی جهان شرکت کرد به ترتیب محمد بوترفاسا را از الجزایر، ونلین ونکوف بلغاری، جانی هاپامیکی فنلاندی و حریف سرسخت خود رومن آمویان آرمنی را شکست داده بود. سوریان در فینال ۵ بر ۳ در یک دیدار حساس چوی گیو-جین کره‌ای را شکست داد. سوریان با این طلا برای بار پنجم مدال طلا و قهرمانی خود را در قهرمانی جهان تکرار کرد.

بازی‌های آسیایی گوانگ ژو ۲۰۱۰ حمید سوریان

حمید سوریان در رقابت‌های ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو ناکام ماند و با ۲ شکست در مسابقات وزن ۵۵ کیلوگرم کشتی فرنگی در بازی‌های ۲۰۱۰ از دور مسابقات حذف شد. کارشناسان یکی از دلایل ناکامی او را کم کردن مکرر وزن و ضعف بدنی ناشی از آن عنوان کردند.[۱۱]

المپیک ۲۰۱۲ لندن حمید سوریان

سوریان سهمیه المپیک ۲۰۱۲ را در مسابقات گزینشی قزاقستان به دست آورد. سوریان در نخستین مبارزه خود در المپیک لندن، بعد از ظهر ۵ اوت به وقت لندن با آرسن اِرالیف از قرقیزستان روبرو شد و توانست ۳ بر ۱ او را شکست دهد. در مرحله یک چهارم نهایی پیتر موداس از مجارستان و در نیمه نهایی هاکان اریک نیبلوم از دانمارک را از پیش رو برداشت و به فینال رسید.[۱۲] در فینال با شکست دادن روشن بایراموف حریف سرسخت خود در ۲ وقت پیاپی و با اقتدار موفق شد مدال طلای ۵۵ کیلوگرم فرنگی مردان المپیک ۲۰۱۲ را تصاحب کند. مدال طلای سوریان نخستین مدال المپیک کشتی فرنگی ایران پس از ۴۰ سال است.[۱۳] او پس از قهرمانی با پرچم ایران دور افتخار زد[۱۴] و مدالش را در روز تولد مادرش به او تقدیم کرد.[۱۵][۱۶][۱۷]

قهرمانی جهان ازبکستان ۲۰۱۴ حمید سوریان

سوریان در این دوره به ترتیب و با اقتدار الکس آنچیت، محمود فهمی، اسماعیل بوررو، تال ممدوف و المورات تاسمورادوف را از پیش رو برداشت و به فینال رسید. سوریان در فینال با پیروزی ۲ بر ۱ خود مقابل مینیگیان سمنوف برنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۲ ششمین مدال طلای جهانی خود را در رقابت‌های قهرمانی جهان در ازبکستان کسب کرد. به این ترتیب او با کسب هفتمین مدال طلا رکورد ۶ مدال طلای عبدالله موحد یکی از اسطوره‌های کشتی را شکست و از از نظر مرغوبیت تعداد مدال بهترین کشتی‌گیر تاریخ ایران نام گرفت.[۱۸]

قهرمانی جهان لاس وگاس ۲۰۱۵ حمید سوریان

حمید سوریان پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم مقابل ریایبر رودریگز از ونزوئلا به پیروزی دست یافت و در دور سوم نیز جانی هاپاماکی فنلاندی را با ضربه فنی شکست داد و راهی یک‌چهارم نهایی شد. سوریان در این مرحله در حالی‌که با نتیجه ۲ بر صفر از روشن بایراموف دارنده مدال‌های طلای جهان و نقره المپیک عقب بود؛ بعد از دریافت اخطار دوم، با تصمیم رئیس تشک دیسکالیفه شد. وی در گروه شانس مجدد با نتیجه ۶ بر ۵ مغلوب یون وونچول از کره شمالی شد و شانس حضور در دیدار رده‌بندی را نیز از دست داد.[۱۹]

حمید سوریان در المپیک ۲۰۱۶ ریو

حمید سوریان پس از ناکامی در کسب سهمیه المپیک در مسابقات جهانی لاس وگاس و دو تورنمنت گزینشی در قزاقستان و مغولستان، در آخرین شانس برای حضور در المپیک در تورنمنت استانبول شرکت کرد و با چهار پیروز پی در پی که همگی با ضربه فنی و بدون دادن حتی یک امتیاز بود، موفق به کسب سهمیه المپیک از مسابقات گزینشی استانبول شد. او در فینال کشتی‌گیر آمریکایی را ضربه فنی کرد.[۲۰] حمید سوریان در المپیک ریو در دیدار اول خود در مقابل شینوبو اوتا با نتیجه نزدیک ۶ بر ۵ شکست خورد و از صعود به مرحله بعد بازماند. با فینالیست شدن اوتا، سوریان به مرحله شانس مجدد راه یافت و در اولین دیدار خود در مقابل المت کبیسپایف نایب قهرمان ۲۰۱۱ جهان نتیجه را واگذار کرد و حذف شد.

سبک کشتی حمید سوریان

مهدی رستم‌پور کارشناس کشتی در مورد سبک فنی او می‌نویسد: «اگر اعجوبه اش می دانند، نه صرفاً به خاطر پنج طلای جهانی بلکه بیشتر به دلیل ریزه‌کاری های مبتکرانه اش است. اینکه ساختار فن “کنده فرنگی” را تغییر داده و وقتی حریفان را لیفت می‌کند، نمی‌توانند متوجه شوند از سمت راست یا چپ، یا حتی از روبرو یا از پشت، تابانده خواهند شد! به همین خاطر از هرگونه بدلکاری یا بکار بستن تمهیدات دفاعی باز می‌مانند.»[۶]
الکساندر کارلین، کشتی‌گیر افسانه‌ای روس، حمید سوریان را «بهترین» خوانده است.[۲۱]

حواشی حمید سوریان

اهدای مدال

او در سال ۸۸ و سه ماه پس از انتخابات مدال طلای جهانی خود را به محمود احمدی‌نژاد تقدیم کرد. سوریان ۵ سال بعد و در در یک برنامه زنده تلویزیونی از شبکه سه گفت آن اتفاق (تقدیم مدالش به احمدی‌نژاد) تصمیم خودش نبوده و از این پس قبل از حضور در هر برنامه‌ای در مورد آن کسب اطلاع می‌کند.[۲۲] محمد بنا ادعای او را تأیید کرده است.[۲۳][۲۴]
سه سال بعد، حمید سوریان پس از بازگشت از المپیک لندن، بخشی از جوایز المپیکی خود را به زلزله زدگان آذربایجان شرقی اهدا کرد.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of