فهرست کامل فیلم های برتر سال ۲۰۱۶

فرهنگ و هنر ۱۲ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

فهرست کامل فیلم های برتر سال ۲۰۱۶

مجله معتبر کایه دو سینما که زمانی خانه بزرگانی چون ژان-لوک گدار و فرانسوا تروفو بود،فهرست ۱۰ فیلم برتر را که در یک سال گذشته در فرانسه اکران شده‌اند، منتشر کرد.

فهرست امسال کایه دو سینما تقریباً به طور کامل متشکل از فیلم‌هایی است که اولین بار در دنیا ماه مه پیش در جشنواره فیلم کن روی پرده رفتند.

کمدی خانوادگی “تونی اردمان” به کارگردانی مارن آدی که نماینده آلمان در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار امسال است، در صدر فهرست مجله فرانسوی قرار دارد.
سومین فیلم بلند داستانی آدی یک مطالعه عمیق درباره شخصیت انسان‌هاست. داستان درباره یک معلم موسیقی است که می‌‌کوشد با رگباری از شوخی‌ها، ماهیت بیش از حد جدی دخترش را که موقعیت کاری بیش از هر چیز دیگر برایش اهمیت دارد، اصلاح کند.
“تونی اردمان” تنها فیلم آلمانی بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره کن بود و هرچند نتوانست در این بخش جایزه‌ای دریافت کند، اما از سوی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی)، به عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه اصلی جشنواره کن انتخاب شد.

“ال” به کارگردانی پل ورهوفن کارگردان هلندی دومین فیلم برگزیده سال از نگاه نویسندگان و منتقدان کایه دو سینما است. ایزابل هوپر در این فیلم که به نمایندگی از فرانسه در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار رقابت می‌کند، نقش مدیر ارشد یک شرکت تولید بازی‌های ویدیویی را دارد که در خانه‌اش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و بعد از این اتفاق در پی انتقام است.

“شیطان نئون” ساخته نیکلاس ویندینگ رفن کارگردان دانمارکی در فهرست کایه دو سینما در رده سوم قرار گرفته است. این فیلم هم مانند “تونی اردمان” و “ال” در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن حضور داشت، اما برخلاف آن دو فیلم چندان در کن مورد استقبال اهالی رسانه قرار نگرفت. ال فانینگ در این تریلر ترسناک نقش یک مدل جوان به نام جسی را دارد که در لس آنجلس رقبای حسودش برای او دردسر درست می‌کنند.

“کارول” به کارگردانی تاد هینز سال ۲۰۱۵ یکی از رقبای جدی فصل جوایز سینمایی بود، اما امسال در فرانسه اکران شد و به فهرست ۱۰ فیلم برتر سال راه پیدا کرد.

کایه دو سینما سال گذشته فیلم “مادرم” به کارگردانی نانی مورتی کارگردان ایتالیایی را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد.

فهرست کامل فیلم های برتر سال 2016

فهرست فیلم‌های برتر سال ۲۰۱۶ به انتخاب کایه دو سینما به شرح زیر است:

۱- “تونی اردمان” (Toni Erdmann) به کارگردانی مارن آدی

۲- “ال” (Elle) به کارگردانی پل ورهوفن

۳- “شیطان نئون” (The Neon Demon) به کارگردانی نیکلاس ویندینگ رفن

۴- “Aquarius” به کارگردانی کلبر مندوسا فیلیو

۵- “Slack Bay” به کارگردانی برونو دومون

۶- “خولی‌یتا” (Julieta) به کارگردانی پدرو آلمودوار

۷- “عمودی ماندن” (Staying Vertical) به کارگردانی آلن ژیرودی

۸- “La Loi de la jungle” به کارگردانی آنتونین پرتیاتکو

۹- “کارول” (Carol) به کارگردانی تاد هینز

۱۰- “Le bois dont les rêves sont faits” به کارگردانی کلر سیمون

مجله کایه دو سینما  Cahiers du cinéma

کایه دو سینما (به فرانسوی:Cahiers du cinéma، به معنی دفترچه‌های سینما) یک مجله سینمایی تأثیرگذار و معتبر فرانسوی است که در سال ۱۹۵۱ توسط آندره بازن، ژاک دونیول-والکروز و ژوزف-ماری لودوکا بنیان گذاشته شد. این مجله در پی توقف و دگرسانی نشریه ریویو دو سینما با سردبیری اریک رومر و حضور منتقدانی همچون ژان لوک گدار، فرانسوا تروفو، کلود شابرول و ژاک ریوت آغاز به‌کار کرد. نشریه سینمایی پوزیتیف به‌عنوان مهم‌ترین رقیب این مجله در فرانسه به‌شمار می‌رود.

کایه دو سینما ضمن طرح و دفاع از نظریهٔ مؤلف که تأکید ویژه بر «دستخط» مؤلف دارد، به کشف سینماگران مؤلفی همچون اورسن ولز، جان فورد، آلفرد هیچکاک و هاوارد هاکس پرداخت.

سردبیر استفان دلورم
دسته‌بندی سینمایی
بسامد ماهانه
چاپ کننده فایدون پرس
سال بنیانگذاری ۱۹۵۱
کشور فرانسه
زبان فرانسوی
وب‌گاه cahiersducinema.com

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of