اطلاعات کامل در مورد ناباروری زنان (علل و علائم و پیشگیری و درمان)

سلامت , سلامت جنسی ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

اطلاعات کامل در مورد ناباروری زنان (علل و علائم و پیشگیری و درمان)

وهاران در این مقاله در بخش سلامت جنسی همه آنچه که باید در مورد نازایی زنان بدانید را منتشر می کند. این مقاله شامل علل نازایی زنان ، علایم نازایی زنان ، درمان نازایی زنان ، درمان نازایی زنان با طب سنتی ، درمان نازایی زنان با مواد غذایی و رژیم ، دارو برای درمان نازایی زنان ، عوارض درمان نازایی زنان و روش های پیشگیری از نازایی زنان می باشد.

نازایی زنان چیست؟

در پزشکی هرگاه زن و شوهری در سن باروری ۱۲ ماه پس از ازدواج علی‌رغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روشهای پیشگیری، بچه‌دار نشوند یکی از زوجین دچار ناباروری است. ناباروری در انسان می‌تواند منشأ پدری مانند واریکوسل و آزواسپرمی داشته باشد یا منشأ مادری مانند سندرم ترنر، آژنزی تخمدان، سندرم آشرمن. البته باید توجه داشت که ناباروری به معنی عدم تولید گامت نیست بلکه عدم توان تولد نوزاد زنده را گویند مثلاً در مردان بیماری کم‌نطفگی می‌تواند علت باشد، یا پس از انجام وازکتومی فرد بالقوه اسپرم تولید می‌کند ولی در عمل نمی‌تواند بچه دار شود. مشابه این حالت در زنان نداشتن مادرزادی رحم و نیز پس از انجام عمل قطع لوله‌های فالوپ است.

بر پایه پژوهش‌ها در ایران ۲۰ درصد زوج‌ها در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می‌کنند. بر اساس این آمار نقش و علل مردانه بیش از ۶۰ درصد موارد را شامل می‌شود که این میزان از آمار جهانی بالاتر است.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

علل ناباروری زنان

ناباروري را اين طور تعريف كرده اند: ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري از بارداري.
ناباروري در ده تا پانزده درصد از زوج ها ديده مي شود. علل ناباروري مي تواند مربوط به زن يا مرد يا هر دو باشد. حدود 40% از مشكلات ناباروري مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوج ها نيز عامل ناباروري مشخص نيست. به عبارت ديگر در اين زوج ها هر دو نفر با توجه به انجام آزمايش هاي موجود مشكلي ندارند ولي به علل نامشخصي بچه دار نمي شوند.
طي دو دهه اخير گام هاي بلندي در رابطه با تشخيص و درمان ناباروري برداشته شده است و حدود 65 درصد از زوج هاي نابارور با استفاده از روش هاي موجود صاحب فرزند شده اند.

1) اختلال در تخمك گذاري

اختلال در تخمك گذاري، علت عمده ناباروري در زنان است. به طوري كه 39% علل ناباروري زنان مربوط به اين مسئله است . بدون عمل تخمك گذاري لقاح انجام نمي شود و بنابراين زن باردار نمي شود . بعضي از زن ها ممكن است تخمك گذاري نكنند و يا به طور نامنظم و كم تخمك گذاري كنند و بنابراين ممكن است يا عادت ماهيانه نداشته باشند و يا عادت ماهيانه آنها كم و نامنظم باشد و حتي بعضي خانم ها با آنكه داراي عادت ماهيانه منظم هستند، داراي اختلال در تخمك گذاري هستند.

2) اختلال در لوله هاي رحمي

در بعضي زنان، لوله هاي رحمي به طور كامل و يا ناقص بسته است. در نتيجه اسپرم به تخمك نمي رسد. بسته بودن لوله هاي رحمي مي تواند به دليل عفونت، آندومتريوز و يا چسبندگي هايي پس ازعمل جراحي باشد. همچنين ممكن است اين لوله ها پس از يك حاملگي خارج رحمي بسته شوند. در كشورهاي در حال توسعه نسبت به كشورهاي توسه يافته به علت شيوع بيماري هاي عفوني دستگاه توليدمثلي، ميزان اختلال در لوله هاي رحمي بيشتر است. به طور كلي 30% علل ناباروري زن ها مربوط به اختلال در لوله هاي رحمي است .

3) آندومتريوز

آندومتريوز، حالتي است كه در آن سنگفرش رحم (آندومتر)‌ رشد می کند و از رحم هم فراتر مي رود و لوله هاي رحمي را نيز مي پوشاند و حتي آنها را مي بندد و در عمل تخمك گذاري اختلال به وجودمي آورد. آندومتريوز علت 13% موارد ناباروري است و حدود 70% زنان داراي آندومتريوز، نابارور هستند.

4)‌ اختلال درگردن رحم يا رحم

ناهنجاري هاي گردن رحم مي تواند سبب ناباروري شود كه از آن جمله مي توان به مشكلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت هاي گردن و رحم و يا كيفيت نامناسب ترشحات رحم اشاره كرد. از طرفي تومورهاي بدخيم رحم و يا بعضي جاي زخم هاي موجود در ديواره رحم مسبب ناباروري است.

5)‌ مشكلات دستگاه ايمني بدن

مشكلات مربوط به دستگاه ايمني بدن و عوامل ايمونولوژيك نقش مهمي در ايجاد ناباروري دارند. تشخيص و درمان اينگونه بيماران مشكل است. در بعضي خانم ها،‌ عليه اسپرم مرد ماده اي بنام آنتي بادي ترشح مي شود كه اسپرم ها را از بين مي برد و يا آنها را غيرفعال مي كند و يا حتي سبب سقط خود به خود در بعضي از آبستني ها مي شود.

‌علل ناباروری ژنتیکی

علل ناباروری اعم از مشکلات هورمونی و چاقی تا غیر طبیعی بودن سلول های جنسی (تخمک و اسپرم) همگی می تواند به نوعی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی باشد. برای مثال استعداد چاقی، ابتلا به عفونت و حتی لزوم انجام یک جراحی که به ناباروری می انجامد همگی هر چند کوچک می توانند به عوامل ژنتیکی مربوط باشند. امروزه مطالعات بر روی ژنهای خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیکی بر ناباروری را آشکار ساخته اند.
بعضی از عوامل ژنتیکی بر ناباروری مردان تاثیر می گذارند، در حالی که بعضی عوامل دیگر بر روی هر دو جنس و یا فقط بر روی زنان تاثیر گذارند. برای مثال جابجایی های کروموزومی می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد اما سندروم کلاین فلتر که در آن ترکیب کروموزوم های جنسی به صورت XXY در می آید تنها مختص مردان است و سندروم ترنر که در آن بیمار فقط دارای کروموزوم جنسی X است تنها مختص زنان است.

عوامل ناشناخته

گاه ممكن است پس از يك معاينه دقيق پزشكي، زن و شوهر كاملا‌ سالم تشخيص داده شوند ولي به علل ناشناخته بارور نشوند. اگرچه معمولا بعد از دو سال تعداد زيادي از اين زوج ها بچه دار مي شوند، اما تعدادي از آنها حتي بعد از گذشت سه سال بدون استفاده از روش هاي پيشگيري بچه دار نمي شوند، در اين صورت بايد تحت درمان قرار بگيرند.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

نشانه های نازایی در زنان

چنان چه باردار شدن برای شما و همسرتان تبدیل به یک چالش شده است،‌ بدانید تنها شما نیستید که دچار این مشکل هستید. مطالعات نشان داده اند که 10 تا 15 درصد ‌از زوج ها نابارور هستند. ناباروری به معنای عدم توانایی در بارداری، علی رغم وجود روابط جنسی متعدد و بدون جلوگیری کردن از بارداری در عرض حداقل یک سال، تعریف می شود.

چنان چه تعریف ناباروری شامل حال شما و همسرتان می شود، ‌این احتمال وجود دارد که عامل قابل درمانی، تلاش تان برای بچه دار شدن را مختل نماید. ناباروری می تواند به دلیل یک عامل منفرد در فرد یا در همسر وی ایجاد شده باشد و یا ترکیبی از عوامل مختلف از حامله شدن فرد و یا تداوم حاملگی جلوگیری کند. خوشبختانه درمان های مختلف موثری برای غلبه بر ناباروری وجود دارند که احتمال بارداری را به طور قابل توجهی می افزایند.

بیشتر زوج ها در طی 6 ماه اولی که تلاش شان برای باردار شدن را آغاز می کنند به هدف شان یعنی باردار شدن نایل می گردند. به طور کلی بعد از 12 ماه آمیزش بدون جلوگیری، حدود 85 درصد از زوج ها باردار می شوند و در طی 36 ماه باقی مانده، در حدود 50 درصد از زوج ها به طور خود به خود آبستن می شوند. نشانه اصلی ناباروری عدم توانایی زوج ها در باردارشدن است و نشانه مهم دیگری وجود ندارد. در برخی موارد خانم های نابارور دوران قاعدگی غیرطبیعی دارند. این احتمال وجود دارد که یک مرد نابارور نیز نشانه هایی از مشکلات هورمونی مانند تغییراتی در رشد موها و یا عملکرد جنسی اش داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به طور کلی نباید خیلی نگران ناباروری بود مگر این که شما و همسرتان به طور منظم برای حداقل یک سال، آمیزش داشته باشید و بارداری رخ ندهد. به هر جهت اگر شرایطی به شرح زیر برای شما مصداق دارد باید زودتر از گذشت یک سال با پزشک خود مشورت کنید:

– اگر خانمی هستید با سن بالاتر از 30 سال و یا به مدت 6 ماه دوران قاعدگی نداشته اید.
– اگر خانمی هستید با سابقه سیکل های پریودی دردناک یا نامنظم، درد لگنی، آندومتریوز، بیماری التهابی لگن(PID) و یا سقط جنین های مکرر.
– اگر آقایی با تعداد اسپرم کم هستید و یا سابقه مشکلات جنسی، پروستات و یا بیضه دارید.

فرایند تولید مثل انسان، فرایند پیچیده ای است. برای باردار شدن بایستی فرایند تخمک گذاری و لقاح به درستی صورت گیرند. هر ماه غده هیپوفیز در مغز یک خانم پیامی را برای تخمدان ها به منظور آماده سازی یک تخمک جهت تخمک گذاری صادر می کند. هورمون های هیپوفیزی(هورمون FSH و هورمون LH) تخمدان ها را تحریک به رهاسازی تخمک می کنند که این مرحله، تخمک گذاری نامیده می شود. در این مدت که معمولاً در روزهای 14 تا 28 سیکل قاعدگی واقع است، زن توانایی باروری را دارا می باشد. تخمک در طول لوله فالوپ حرکت می کند و می تواند در مدت تقریباً 24 ساعت بعد از رهاسازی اش بارور شود. احتمال حاملگی در هنگامی که آمیزش یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری صورت گرفته باشد، بیشتر است. برای این که بارداری صورت گیرد می بایستی در این مدت یک اسپرم با تخمک در لوله فالوپ ترکیب شود. اسپرم قابلیت بارورسازی تخمک را تا 72 ساعت دارد و باید همزمان با تخمک در لوله فالوپ حضور داشته باشد. به منظور رسیدن یک اسپرم به تخمک، مرد باید نعوظ و انزال کافی برای تحویل مایع منی به واژن داشته باشد. باید تعداد اسپرم به اندازه کافی باشد و باید شکل درستی داشته و در مسیر درست حرکت کند. به علاوه زن باید محیط رحمی و واژن سالمی داشته باشد تا امکان حرکت اسپرم به سمت تخمک وجود داشته باشد. چنان چه تخمک بارور گردد تخم حاصله به درون رحم حرکت کرده، جایی که در آن به آستر رحمی می چسبد، و یک فرایند رشد 9 ماهه را شروع می کند. در برخی از زوج ها که قصد بچه دار شدن دارند، با اختلالی در این فرایند پیچیده روبه رو می شوند که منتج به ناباروری می گردد.

هر یک از والدین و یا هر دوی آن ها می توانند علت ایجاد ناباروری باشند:

– در حدود 20 درصد از موارد ناباروری به دلیل اختلال در جنس مرد می باشد.
– در حدود 30 تا 40 درصد از موارد، ناباروری به دلیل اختلالی در هر دو جنس زن و مرد می باشد.
– در 40 تا 50 درصد باقیمانده ناباروری به طور کامل به دلیل وجود اختلالی در زن می باشد.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

دلایل معمول ناباروری در زنان

دلایل معمول ناباروری زنان عبارت هستند از: آسیب لوله فالوپ، التهاب آندومتر، اختلالات تخمدان، بالا بودن سطوح هورمون پرولاکتین، سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)، یائسگی زودهنگام، فیبروئید خوش خیم رحمی و چسبندگی لگنی.

آسیب یا انسداد لوله فالوپ

معمولاً آسیب لوله فالوپ به دلیل التهاب لوله فالوپ می باشد.عفونت با کلامیدیا Chlamydia که یک بیماری انتقالی جنسی است بیشترین و رایج ترین علت این عارضه می باشد. ممکن است فرد متوجه التهاب لوله فالوپ نشود و نشانه ای در وی وجود نداشته باشد؛ ولی همچنین می تواند منجر به درد و تب نیز شود. آسیب لوله ای از طرف دیگر می تواند منجر به نوعی حاملگی شود که تخم بارور شده قادر به عبور از لوله فالوپ و جایگذاری در رحم نیست(حاملگی خارج از رحم ). پس، عفونت لوله ای می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در باروری شود. علاوه بر آن که خطر حاملگی خارج از رحم با هر بار ابتلا به عفونت لوله ای افزایش می یابد.

آندومتریوز

آندومتریوز زمانی ایجاد می گردد که بافت رحمی در خارج از رحم جای گذاری و رشد داشته باشد و معمولاً عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ تحت تاثیر قرار می گیرد. این جای گذاری به سیکل هورمونی پاسخ داده و همزمان با آستر رحمی به صورت ماهانه رشد کرده و دچار ریزش و خون ریزی می شود و بدین نحو منتهی به التهاب می شود. درد لگنی و ناباروری در زنان مبتلا به آندومتریوز معمول هستند.

نارسایی تخمدان

برخی از موارد ناباروری زنان به دلیل نارسایی تخمدانی است. اختلال قسمتی از مغز که تنظیم تخمدانی را به عهده دارد می تواند منجر به سطوح پایین دو هورمن LH , FSH شود. حتی بی نظمی ناچیزی در سیستم هورمونی می تواند از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان جلوگیری کند(عدم تخمک گذاری). دلایل اختلالات مسیر هیپوتالاموس – هیپوفیزی که منتج به عدم تخمک گذاری می شوند عبارت هستند از صدمات فیزیکی، تومور، ورزش شدید و گرسنگی. به علاوه برخی از داروها نیز می توانند با نارسایی تخمدان مرتبط باشند.

بالابودن میزان پرولاکتین(هیپر پرولاکتینمیا)

هورمون پرولاکتین، سینه را تحریک به تولید شیر می کند. سطوح بالای آن در زنانی که باردار یا شیرده نیستند می تواند تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین افزایش سطوح پرولاکتین می تواند تعیین کننده وجود تومور هیپوفیزی باشد. به علاوه برخی از داروها می توانند سطوح پرولاکتین را افزایش دهند. ترشح شیر در صورت باردار نبودن یا شیرده نبودن نشانه ای از سطوح بالای پرولاکتین است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

در این سندروم بدن شما مقدار زیادی هورمون آندروژن تولید می کند که تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد و یا این که حساسیت سلول ها به هورمون های زنانه کمتر از معمول بوده که نتیجه آن عدم تخمک گذاری فعال است. همچنین این سندرم با مقاومت انسولین و چاقی نیز مرتبط است.

یائسگی زود هنگام (نارسایی تخمدان نارس)

یائسگی زودرس به معنای قطع قاعدگی و تخلیه تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی است. اگر چه علت مشخصی ندارد ولی شرایط خاصی با ایجاد یائسگی زود هنگام مرتبط هستند که عبارتند از: بیماری های سیستم ایمنی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی و استعمال دخانیات.

فیبروئیدهای رحمی

فیبروئیدها تومورهای خوش خیمی هستند که در دیواره رحمی وجود دارند و در زنان سنین 30 تا 40 سال معمول هستند. فیبروئیدها به ندرت از طریق مسدود کردن لوله های فالوپ منجر به ناباروری می شوند. غالباً فیبروئیدها در جایگذاری تخم بارور شده مداخله ایجاد می کنند.

چسبندگی رحمی

چسبندگی های رحمی، گروهی از بافت های همبند جای زخم هستند که ارگان ها را بعد از عفونت رحمی، آپاندیسیت یا جراحی های شکمی و رحمی به یکدیگر متصل می کنند. این بافت های همبند می توانند در باروری اختلال ایجاد کنند.

دلایل دیگر

– برخی از داروها: ناباروری های زود گذر می توانند با مصرف برخی از داروها ایجاد گردند. در بیشتر موارد ناباروری بعد از قطع داروی مربوطه برطرف می گردد.
– مشکلات تیروئیدی: نارسایی های غده تیروئید اعم از پُرکاری تیروئید(هیپرتیروئیدیسم) و یا کم کاری تیروئید(هیپوتیروئیدیسم) می توانند در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد کرده و منجر به ناباروری شوند.
– سرطان و درمان های آن: سرطان های خاصی به ویژه سرطان های دستگاه تولید مثلی زنان به شدت بر باروری زنان اثر مخرب دارند. پرتو درمانی و شیمی درمانی هر دو توانایی تولید مثل زنان را تحت تاثیر قرار می دهند. شیمی درمانی برعملکرد تولید مثل و باروری زنان و مردان اثر مخرب دارد.
– دیگر شرایط پزشکی: شرایط پزشکی مرتبط با بلوغ دیررس و یا آمنوره(قطع قاعدگی) می توانند بر باروری زنان اثرگذار باشند و دیگر شرایطی مانند بیماری کوشینگ، بیماری سلول های خونی داسی شکل، بیماری کلیوی و دیابت.
– دریافت کافئین: مصرف بالای کافئین می تواند منجر به ناباروری در زنان شود.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

متداول ترین و مهمترین روش های درمان ناباروری زنان

روش های زیادی برای درمان ناباروری زنان وجود دارد. برخی از گزینه های درمانی به دنبال استفاده از دارو برای بازگرداندن تخمک گذاری هستند. اما بعضی از درمان ها با روش تهاجمی تری بر روی تولید مثل اثر می گذارند. پس از این که مشکل ناباروری مشخص شد، تنها شخصی که می تواند در انتخاب روش های درمان ناباروری زنان به آن ها کمک کند، پزشک متخصص است. برای انتخاب نوع درمان فرد باید از خطرات، منافع، هزینه ها و عوارض جانبی بالقوه آن برای مادر، پدر و کودک اطلاعات کافی داشته باشد. پس اگر به دنبال اطلاعات جامع در مورد روش های درمان ناباروری زنان هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.
استفاده از داروها برای درمان مشکلات تخمک گذاری

همچنین بخوانید:  آموزش ماساژ انگشتان دست با تکنیک Jin Shin Jyutsu + تصویر

بر اساس گزارش متخصصان کلینیک مایو، بالای ۲۵ درصد از موارد ناباروری در زنان از مشکلات تخمک گذاری ناشی می شود. بنابراین، جای تعجب نیست که دارو درمانی برای بازگرداندن قدرت تخمک گذاری زنان، جز اولین و اصلی ترین درمان ناباروری زنان باشد. خوشبختانه اکثر مشکلات تخمک گذاری با دارو درمان می شوند.

انواع داروها می توانند به تحریک تخمک گذاری کمک کنند. داروهایی که در این زمینه استفاده می شوند، همچنین می توانید برای زنانی که به طور مداوم تخمک گذاری نمی کنند نیز کاربرد داشته باشند. نوع داروهایی که برای درمان مشکلات تخمک گذاری استفاده خواهد شد به علت زمینه ای مشکل بستگی دارد. اما اصولا برای استفاده از این درمان، داروهای زیر تجویز می شوند:

کلومیفن سیترات (کلومید)

کلومیفن سیترات یکی از رایج ترین درمان های مشکلات تخمدان است. این دارو خوراکی و غیر هورمونی بر روی غده هیپوفیز تاثیر می گذارد. کلومیفن سیترات سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) را افزایش می دهد. اساسا، کلومید مکانیسم های طبیعی هورمون هایی که تخمک گذاری را ترویج می دهند را تحریک می کند. اغلب برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) از این دارو استفاده می شوند. در زنان با تخمک گذاری طبیعی نیز ممکن است کلومیفن سیترات برای افزایش شانس باروری تجویز شود.

هورمون انسان گونادوتروپین جفتی یا HCG

یکی دیگر از درمان های شایع ناباروری استفاده از هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) است. این هورمون باعث تحریک فولیکول های تخمدانی برای انتشار تخمک می شود.

داروهای تجویزی برای مشکلات پرولاکتین

پرولاکتین هورمونی است که باعث تولید شیر می شود. سطح بالا این هورمون می تواند تخمک گذاری را مختل کند. به همین خاطر است که زنان شیرده در شرایط خاص نیازی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ندارند. برای زنانی که سطح پرولاکتین بدنشان بالا است، بروموکریپتین جهت کنترل این هومورن تجویز می شود. این دارو به نام Parlodel نیز شناخته می شود.

داروهای تجویزی برای درمان سندرم تخمدان

زنان مبتلا به مقاومت به انسولین و سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح بالاتر از حد نرمال از هورمون های مردانه (آندروژن) در بدن دارند. این هورمون می تواند تخمک گذاری را قطع کند. متفورمین (گلوکوفاژ) مقاومت انسولین را کاهش می دهد. پس از کاهش مقاومت به انسولین، سطح آندروژن نیز پایین آمده و تخمک گذاری از سر گرفته می شود.

پزشکان اغلب متفورمین را با FSH یا کلومیفن سیترات تجویز می کنند. ترکیب این داروها کمک می کند تا تخمک گذاری به طور منظم تحریک شود.

خطر چند قلوزائی

تحریک تخمک گذاری می توانید منجر به انتشار بیش از یک تخمک شود. اگر مشکل زنده بودن چند فولیکول همزمان توسط پزشک بررسی نشود، مشکلات بالقوه جدی در انتظار مادر است. زنانی که از تخمدانشان چندین تخمک آزاد می شود، احتمال چند قلو زایی دارند. جنین های متعدد در معرض خطر بالاتری برای موارد زیر می باشند:

تولد زودرس
نقص خاصی به هنگام تولد
وزن کم هنگام تولد

اگر تحت درمان باروری هستید، احتمال پرش بدنتان از روی چرخه قاعدگی وجود دارد. در واقع احتمال این که یک دوره را از دست بدهید هست. با این حال اگر در هر چرخه بیش از ۲ یا ۳ فولیکول آزاد می کنید باید با پزشک مشورت کنید.

جراحی ناباروری

اگر لوله های فالوپ مسدود شده و یا آسیب دیده باشند می توانند مشکلات ناباروری ایجاد کنند. دلایلی که ممکن است لوله های فالوپ را مسدود کنند عبارتند از:

بیماری التهابی لگن

حاملگی خارج رحمی قبلی (حاملگی که در خارج از رحم رخ می دهد)
بستن لوله های رحمی (جراحی عقیم سازی زنان)
هیدروسالپنکس (پر شدن لوله از مایع)

این مشکلات اغلب می توانند با عمل جراحی اصلاح شوند و انسداد رفع شود. گاهی اوقات نیز لوله فالوپ آسیب دیده کلا برداشته می شود. این کار می تواند لقاح آزمایشگاهی (IVF) را آسان تر کند.

این نوع جراحی می توانند در شرایط زیر نیز استفاده شوند:

برداشتن بافت اضافی در زنان مبتلا به آندومتریوز
حذف چسبندگی های لگن
درمان فیبروئیدهای
اختلالات رحم
معکوس کردن بستن لوله های رحمی

روش های کمک باروری (ART)

تکنولوژی کمکی تولید مثلی (ART) یک گروه از روش های مورد استفاده برای کمک به زوج های نابارور است. برای این درمان، تخمک از تخمدان زن برداشته شده و با اسپرم ترکیب و جنین ایجاد می شود. جنین زنده پس از لقاح برای لانه گزینی به رحم مادر منتقل می شوند. انواع مختلفی از تکنولوژی کمکی تولید مثلی برای زوج های مختلف وجود دارد. در مقایسه با دارو درمانی، این روش گران تر است. و در بسیاری از موارد، بیش از یک درمان مورد نیاز است.

استفاده از گامت اهدا کننده

همه زوجین قادر نیستند که با گامت های خود باردار شوند. برخی از افراد برای باردار شدن به این شیوه نیز مشکل دارند. آنها ممکن است برای استفاده از این روش، یکی از موارد زیر را انتخاب کنند:

اهدای تخمک
اهدای اسپرم
اعطا جنین

استفاده از گامت های کمک کننده و جنین می توانید شانس حامله شدن را بهبود بخشد. با این حال، برخی از زوج ها نگرانی های عاطفی در مورد روند این درمان دارند. بسیاری از پزشکان مشاوره را برای والدینی که قصد استفاده از گامت اهدا کننده را دارند، توصیه می کنند.

انواع ART

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

IVF توصیف لقاحی است که در خارج از بدن رخ می دهد. این روش اغلب برای زنانی که لوله های فالوپشان مسدود است و یا مردانی که اسپرم کمی دارند، استفاده می شود. پزشکان قبل از برداشتن تخمک، بدن زن را به القای تخمک گذاری، جهت تولید تخمک های متعدد، وادار می کنند. تخمک های بالغ با اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب می شوند. چند روز بعد، می توان جنین بارور را در رحم زن کاشت.

علاوه بر این اگر چند لقاح انجام شده باشد، دیگر جنین ها می توانند برای چرخه های بعدی منجمد شوند و بعدا از آن ها استفاده شود. کاشت جنین به روش IVF خطر بارداری چند قلویی را افزایش می دهد. حاملگی چند قلویی دوره بارداری را سخت تر کرده و خطراتی مانند تولد زودرس نوزادان را به همراه دارد.

روش ZIFT

ZIFT نیز به نوعی انتقال جنین به لوله های رحمی است. این یک نوعی IVF استاندارد است. اما به جای انتقال تخم بارور شده به رحم، آنها را به لوله های فالوپ منتقل می کنند. سپس این تخمک بارور، خودش برای لانه گزینی به رحم می رود. این روش معمولا در موقعیت های استفاده می شود که زوج پس یک سال کامل تلاش برای بارداری و تلاش های متعدد برای تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) شکست خورده اند.

روش GIFT

این روش، نوع کمتر شایع ART است. در این روش اسپرم و تخمک گرفته شده به لوله فالوپ ریخته می شود. در این روش باید لوله های فالوپ سالم باشد که بارداری انجام شود.

تزریق اسپرم به داخل (ICSI)

این روش نیز یکی از روش های ART است که برای درمان ناباروری مردان استفاده می شود. این یک شکل از IVF است. ICSI می تواند به باروری زمانی که اسپرم کمی وجود دارد و یا اسپرم کیفیت پایینی دارد، کمک کند. در ICSI یک اسپرم به یک تخمک بالغ تزریق می شود. سپس تخمک بارور شده به رحم یا لوله فالوپ منتقل می شود.

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

در این روش، اسپرم آماده به رحم زن تزریق می شود. دور زدن دهانه رحم در این روش شانس لقاح و لانه گزینی را افزایش می دهد.

این نوع از روش به طور کلی ART در نظر گرفته نمی شود. دلیل این است که به دستکاری تخمک نیاز ندارد. با این حال، برخی از زنان قبل از IUI نیاز به تحریک تخمک گذاری دارند. این کار شانس موفقیت را افزایش می دهد.

IUI یک شکل از تلقیح مصنوعی است. تلقیح مصنوعی نیز می تواند از طریق واژن انجام شود. با این حال، این روش به ندرت برای زنان با مشکلات باروری انجام می شود. IUI از تلقیح واژن شانس حاملگی را افزایش می دهد.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

داروهای درمان ناباروری در زنان

داشتن 2 تا 3 بار آمیزش جنسی در هفته احتمال باروری را افزایش می دهد.

درمان ناباروری بستگی به علت ناباروری، مدت زمان نابارور بودن، سن والدین و الویت های فردی دارد. برخی علت های ناباروری قابل درمان نیستند. اما با پیشرفت های به دست آمده، امکان باردار شدن یک خانم از طریق تکنولوژی و فرایندهای مربوط به تولید مثل وجود دارد.

روش های زیر برای زن یا مرد و یا هر دوی آن ها استفاده می شوند:
معمولا توصیه می شود تعداد آمیزش های خود را افزایش دهند. داشتن 2 تا 3 بار آمیزش جنسی در هفته احتمال باروری را افزایش می دهد. به هر جهت تعداد انزال های بیشتر می تواند از تعداد اسپرم ها نیز بکاهد. اسپرم در دستگاه تناسلی زن تا 72 ساعت مقاومت می کند و یک تخمک نیز می تواند تا 24 ساعت بعد از تخمک گذاری بارور باقی بماند.

درمان های مربوط به زنان

داروهای باروری:

اصلی ترین درمان برای زنان نابارور که به دلیل اختلال در تخمک گذاری دچار ناباروری هستند، مصرف داروهای باروری می باشد. این داروها تخمک گذاری را تنظیم یا تحریک می کنند. به طور کلی آن ها مشابه هورمون های طبیعی مثل LH و FSH عمل می کنند و روند تخمک گذاری را فعال می نمایند.

داروهای باروری عبارت هستند از :

کلومیفن

این دارو به صورت خوراکی استفاده می شود و در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا دیگر نارسایی تخمدانی هستند، باعث تحریک تخمک گذاری می شود.

این دارو منجر به رهاسازی هورمون های LH و FSH از غده هیپوفیز می شود و این دو هورمون نیز باعث رشد فولیکول تخمدانی، یعنی فولیکولی که حاوی تخمک است، می گردند.

گنادوتروپین های انسانی یا HMG

این داروی تزریقی برای زنانی استفاده می شود که به دلیل نارسایی غده ی هیپوفیز، تخمک گذاری ندارند. بر خلاف داروی کلومیفن که غده هیپوفیز را تحریک می کند، این دارو و دیگر گنادوتروپین ها به طور مستقیم تخمدان ها را تحریک می کنند. این دارو شامل هورمون های LH و FSH می باشد.

هورمون تحریک کننده فولیکول یا FSH

عملکرد FSH ، تحریک تخمدان ها به منظور رشد و تکامل فولیکول های حاوی تخمک است.

گنادوتروپین های جنین انسانی یا HCG

این دارو در ترکیب با کلومیفن، HMG و FSH استفاده می شود. این دارو باعث تحریک فولیکول برای رهاسازی تخمک می شود.

آنالوگ هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)

این درمان برای زنانی استفاده می شود که سیکل های نامنظم تخمدانی و یا تخمک گذاری نابالغی را قبل از رسیدن کامل فولیکول دارند.

متفورمین (گلوکوفاژ)

این داروی خوارکی باعث افزایش میزان تخمک گذاری می شود. این دارو زمانی استفاده می گردد که مقاومت به انسولین، علت ناباروری باشد. مقاومت به انسولین در ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک نقش دارد.

بروموکریپتین

این دارو برای زنانی استفاده می شود که به دلیل داشتن پرولاکتین بالا، سیکل های تخمک گذاری نامنظمی دارند. پرولاکتین هورمونی است که در زنان شیرده باعث تولید شیر می شود. بروموکریپتین تولید هورمون پرولاکتین را مهار می کند.

مهار کننده های آروماتاز

آروماتاز آنزیمی است که تبدیل تستوسترون را به ترکیب آروماتیک استرادیول تسریع می کند. این دسته از داروها در درمان سرطان پیشرفته ی سینه به کار می روند. گاهی اوقات پزشکان این دارو را برای زنانی که تخمک گذاری ندارند و به درمان کلومیفن سیترات نیز پاسخ نداده اند، استفاده می کنند.

این گروه از داروها به دلیل عوارض جانبی که دارند، در خیلی از کشورها مورد تایید نمی باشند. این عوارض جانبی عبارت هستند از: نارسایی های مادرزادی و سقط جنین.

داروهای باروری و خطر حاملگی های چند قلویی:

داروهای تزریقی باروری، احتمال چند قلوزایی را افزایش می دهند، ولی داروهای خوراکی باروری مانند کلومیفن، احتمال چند قلوزایی را در حد کمتری افزایش می دهند. استفاده از این داروها نیاز به کنترل دقیق از طریق آزمایشات خون، آزمایشات هورمونی و اندازه گیری های اولتراسوند سایز فولیکول تخمدان دارد.

به طور کلی، هر چه تعداد جنین ها بیشتر باشد، خطر تولد نوزاد نارس و درد زایمانی بیشتر است. نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات و بیماری های مختلف هستند. این خطرات برای سه قلوها بیشتر از دو قلوها و حاملگی های تک نوزادی است.

زمانی که چندین جنین در یک بارداری به وجود می آیند، برداشت یک یا تعداد بیشتری از جنین ها(کاهش بارداری چندقلویی) می تواند شرایط بهتری را برای بقای جنین ایجاد کند.

این کار مشکلات احساسی جدی ای را برای بسیاری از افراد به وجود می آورد. چنان چه شما و همسرتان می بایستی تحت درمان با داروهای باروری قرار گیرید، بهتر است قبل از شروع درمان، در رابطه با امکان فوق الذکر با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی:

جراحی نیز می تواند یکی از راه های درمان ناباروری باشد. مسدود شدن لوله های فالوپ رحم و یا دیگر مشکلات مربوط به لوله های فالوپ را می توان از طریق جراحی برطرف نمود. از طریق روش های لاپاراسکوپی می توان عمل های بسیار ظریف و حساس را در لوله های فالوپ انجام داد.

معمولاً درمان ناباروری که علت آن آندومتریوز باشد، کار دشواری است. اگر چه هورمون هایی که در قرص های ضد بارداری یافت می شوند، در درمان التهاب آندومتر (دیواره ی رحم) و از بین بردن درد موثر هستند، ولی در درمان ناباروری کاربردی نداشته اند. چنان چه شما مبتلا به آندومتریوز هستید، پزشک تان از درمان هایی برای تحریک تخمک گذاری استفاده خواهد کرد.

تکنولوژی تولید مثل کمکی (ART):

ART ، انقلابی در درمان ناباروری است. پیشرفت های پزشکی، بسیاری از زوج ها را قادر به داشتن کودک بیولوژیک خودشان کرده است.

معمول ترین اشکال ART عبارت هستند از:

باروری خارج از رحم (IVF)

IVF یکی از موثرین اشکال ART می باشد. در این فرایند، تخمک بالغ را از بدن خانم برداشته و آن را با اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه بارور می کنند و جنین حاصله را 3 تا 5 روز بعد از بارور شدن، در رحم مادر جایگذاری می کنند.

زمانی که هر دو لوله فالوپ مسدود شده باشند،IVF پیشنهاد می شود. این درمان در بسیاری از شرایط دیگر نیز استفاده می شود، از جمله آندومتریوز، ناباروری ناشناخته، ناباروی به علت فاکتورهایی از طرف مرد و نارسایی های تخمک گذاری.

IVF احتمال چند قلوزایی را افزایش می دهد، زیرا معمولاً چندین تخم بارور شده در بافت رحم جایگذاری می شوند. همچنین در IVF نیاز به آزمایش های مکرر خون و تزریق روزانه هورمون ها می باشد.

ART در شرایط زیر بهتر عمل می کند:

زمانی که خانم رحم سالمی دارد؛ به خوبی به داروهای باروری پاسخ می دهد؛ تخمک گذاری طبیعی دارد و یا می تواند به خوبی از تخمک اهدا شده استفاده کند.

در این روش، اسپرم مرد باید سالم باشد. درصد موفقیت ART بعد از سن 35 سالگی کاهش می یابد.

عوارض درمان های ناباروری

درمان های ناباروری، عوراض خاصی دارند که عبارتند از:

حاملگی چند قلویی:

بیشترین و معمول ترین عارضه در درمان با ART ، حاملگی چند قلویی است. تعداد جنین های نگه داشته شده و بالغ شدن آن ها و نهایتاً تولدشان، تصمیمی است که توسط زوج ها گرفته می شود. چنان چه چندین جنین در طی لقاح به وجود آمده باشند، برداشت یک یا چند تا از آن ها امکان پذیر است (کاهش بارداری چندقلویی). بدین ترتیب احتمال بقا برای جنین های باقی مانده افزایش می یابد.

همچنین بخوانید:  انتخاب خوراکی برای وعده صبحانه بر اساس ماه تولد

خونریزی یا عفونت:

مانند هر فرایند تهاجمی دیگری، در درمان های ناباروری و تکنولوژی های مربوط به آن نیز خطر خونریزی و عفونت وجود دارد.

وزن کم هنگام تولد:

بالاترین درصد خطر وزن کم هنگام تولد، مربوط به حاملگی های چند قلویی است. در حاملگی تک نوزادی نیز بالاترین خطر وزن کم هنگام تولد، مربوط به درمان از طریق ART است.

نارسایی های مادرزادی:

ممکن است درمان ART با نارسایی های مادرزادی همراه باشد. ولی این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری برای تایید دارد. اگر می خواهید از این روش درمانی استفاده کنید، بهتر است بدانید که تا کنون، ART موفق ترین روش برای درمان ناباروری بوده است.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS):

در صورت تحریک بیش از حد، تخمدان ها بزرگ می شوند و منجر به درد و نفخ می گردند. معمولاً علائم خفیف و متوسط این سندرم نیاز به درمان ندارند و از بین می روند، اگر چه بارداری می تواند بهبودی این علائم را به تاخیر بیندازد. ندرتاً تجمع آب در حفره شکمی و قفسه سینه باعث تورم شکم و تنگی نفس می شود. این تجمع آب می تواند حجم خونی را کاهش داده و فشار خون کاهش یابد. موارد شدید این سندرم نیاز به درمان فوری دارند. زنان جوان و کسانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، نسبت به بقیه در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان می باشند.

روش هایی که ناباروری را به صفر می رسانند

طبق آمارهای موجود بیش از 15 درصد از زوج های جوان کشورمان نابارورند و قدر مسلم این مسئله، موجبات رنجش خاطر زوج ها را در زندگی مشترکشان رقم می زند. از این رو پزشکان تلاش کرده اند تا با ابداع روش های نوین درمان ناباروری، بذر امیدی در دل این افراد بکارند.

طبق گفته پزشکان برای باروری نیاز به تخمك، اسپرم، مسیر و محیط سالم وجود دارد و در نتیجه درمان های ناباروری نیز بر این اساس صورت می گیرند. دارو درمانی، اهداء رحم، اهداء جنین و رحم جایگزین و یا اجاره ای، آی یو آی، آی وی اف از جمله روش های درمانی ست که متخصصان از آن نام می برند.

دکتر فاطمه داوری فوق تخصص نازایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص روش های درمان ناباروری به مهرخانه گفت: در واقع ما از روش های درمان ناباروری برای زنان، زمانی استفاده می کنیم که راه های دارودرمانی را پشت سرگذاشته و نتیجه ای کسب نکرده باشند.

دارو درمانی

وی ادامه داد: اختلال در تخمک گذاری از شایع ترین علل ناباروری در زنان است؛ بر همین اساس در اغلب روش های درمانی یكی از داروهایی كه تخمك گذاری را تحریك می كند وجود دارد، به خصوص برای زنانی كه مشكل تخمك گذاری دارند و در اغلب موارد نیز پاسخ مناسب داده و منجر به باروری می شود. داروهای متنوع خوراكی مثل كلومیفن و تزریقی مثل آمپول های محرك تخمدان، از جمله این داروها هستند. البته استفاده از داروهای درمانی نیز یک دوره درمانی 3 تا 6 ماهه را می طلبد.

«آی یو آی» یا تلقیح مصنوعی مایع منی

داوری تصریح کرد: روش دیگری که از آن نام برده می شود، روش تلقیح مصنوعی مایع منی ست. این روش در مواردی که علت نازایی مربوط به مرد است یا زنانی كه مشكل ایمونولوژیك یا مشكلات مربوط به دهانه رحم دارند، استفاده می شود، در واقع در این روش در شرایط آزمایشگاهی، مایع حاوی اسپرم تغلیظ شده و با سرنگ از طریق واژن به داخل رحم تزریق می شود.

وی اضافه کرد: در واقع فرد در این روش نیازی به عمل ندارد و از روش دیگر که آی وی اف هست بسیار ارزان تر خواهد بود. البته این روش برای اینکه اثرگذار باشد، نیاز به اسپرم مناسب دارد.

تلقیح مصنوعی جنین داخل رحم (آی وی اف)

داوری در ادامه به روش آی وی اف اشاره کرد و بیان داشت: آی وی اف روش دیگری ست که با استفاده از تكنولوژی پیچیده آزمایشگاهی، تخمك به دست آمده از تخمدان زن را با اسپرم تلقیح كرده و سپس تخم حاصل در محیط آزمایشگاهی 48 تا 72 ساعت نگهداری شده و رشد داده می شود و پس از اطمینان از نبود اختلالات ژنتیك، تخم رشدیافته را در رحم مادر می كارند.

این فوق تخصص نازایی تصریح کرد: از این روش برای موارد عدم موفقیت در درمان تنبلی تخمدان و همینطور در تمام موارد انسداد لوله ها و كاهش شدید اسپرم، استفاده می شود.

اهداء تخمک

داوری اضافه کرد: در بعضی موارد علل ناباروری به گونه ای نيست كه با تجويز دارو يا روش های پيشرفته درمان ناباروری، بتوان آنها را رفع كرد. برای مثال برخی زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان های باروری به علت نداشتن تخمك، از امكان باروری محروم اند. در اين افراد تنها راه باروری دريافت تخمك اهدايی از يك داوطلب است.

وی ادامه داد: در این روش نیاز به اهدا کننده ای ست که پس از بررسی شرایط وی، از جمله: متأهل بودن، داشتن سن زیر 35 سال و گذراندن یک بارداری سالم، در محيط آزمايشگاه، تخمك اهدايی وی توسط اسپرم های مرد كه همسر گيرنده تخمك است، لقاح می يابد و جنين حاصله از اين لقاح به رحم زن نابارور منتقل می شود.

ناگفته نماند که اولين كودك حاصل از اهدای تخمك در جهان در سال 1984 متولد شده است و اين روش هم اكنون در كشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن، سال هاست كه مورد استفاده قرار می گيرد.

داوری در خصوص روش اهدا تخمک به بیان چند نکته پرداخت و اظهار داشت: لازم است زوجی كه می خواهند با روش اهدای تخمك تحت درمان قرار گيرند، تحت مشاوره باشند و تمام جوانب اين كار اعم از مسائل روحی، روانی و ساير مسائل را درنظر بگيرند و با آگاهی كامل درمان را آغاز كنند.

وی ادامه داد: همچنین آزمايش های اوليه پيش از درمان، بايد به طور كامل انجام شود و حتی بهتر است خصوصيات فيزيكی فرد گيرنده و اهداكننده تخمك هماهنگ باشد؛ خصوصياتی مثل رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی، ارزيابي روان شناختی فرد اهدا كننده تخمك نيز بسيار توصيه مي شود.

اهداء جنین

بسیاری از زوجین محروم از داشتن فرزند، با داشتن مشکلاتی از قبیل نداشتن تخمک سالم، نداشتن اسپرم و یا عدم امکان باروری جنین، امکان مشارکت در تشکیل جنین بیولوژیکی خود را نداشته و در این ارتباط ناچار به استفاده از روش اهدای تخمک و در غیر این صورت، جنین اهدایی هستند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران از روش دیگری نیز نام برد و بیان داشت: اهدا جنین روش دیگری ست که مورد استفاده قرار می گیرد؛ در واقع زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد، اهدای جنین محسوب می شود.

وی ادامه داد: اهدای جنين در دو مورد انجام می شود؛ از یک سو در مواردی كه مشكل ناباروری مربوط به مرد است و مرد قادر به توليد اسپرم نيست و (نه در نمونه مایع منی و نه در بیوپسی بیضه ها)، در این صورت ناگزير بايد از اهدای‌ جنين استفاده شود. از سوی دیگر نیز در بیمارانی که احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی به نسل بعد وجود دارد؛ شامل بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس، مثل هموفیلی یا ناهنجاری های مادرزادی که با اهدای جنین قابل برطرف شدن باشد. در این روش از اهدا تخمک و اسپرم یک زوج دیگری که مشکل نازایی ندارند و تمایل به اهدای جنین دارند، استفاده می شود.

در انتظار کودک

داوری اضافه کرد: روند اهدای جنين به اين ترتيب است كه زوجين بعد از مراجعه به مركز ناباروری و محرز شدن اين مسئله كه با هيچ كدام از روش های درمان ناباروری امكان درمانشان وجود ندارد، به واحد مددکاری ارجاع می شوند. مددکار توضیحات کامل درباره مسائل مختلف، ناشناس ماندن، طول زمان انتظار و … را ارائه می کند و پس از طی مدت انتظار، نامه ای برای دادگاه خانواده و پزشكی قانونی برای احراز صلاحیت اخلاقی و جسمی و اجتماعی دريافت می كنند، زوجین پس از صدور مجوز و موافقت حقوقی می توانند در سیکل درمانی قرار بگیرند. در حال حاضر در پژوهشگاه رویان با توجه به ضوابط، اهدای جنین ناشناس، فقط از طریق جنین های منجمد شده قبلی به زوج های نابارور استفاده می شود.

این فوق تخصص ناباروری تصریح کرد: اهدای جنین؛ ‌یك روش درمانی موثر و امیدبخش برای بسیاری از زوج های نابارور است.
لازم به ذکر است، براساس “قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور” و آیین نامه اجرایی آن، هرگاه ناباروری زوجین قانونی و شرعی، هریک به تنهایی یا هر دو پس از اقدامات پزشکی اثبات شود، مراکز تخصصی درمان ناباروری ذیصلاح مجاز خواهند بود که با رعایت ضوابط شرعی و شرایط مندرج در قانون، نسبت به انتقال جنین های حاصل از تلقیح خارج از رحم زوج های قانونی و شرعی، و پس از موافقت کتبی زوجین صاحب جنین، به رحم زن زوج نابارور اقدام کنند.

رحم جایگزین

روش دیگری که شاید شما هم بسیار بیش تر از روش های دیگر نام آن را شنیده باشید، روش رحم جایگزین و یا رحم اجاره ای ست.
در واقع از میان این روش‌ها، امروزه رحم اجاره‌ای یا جایگزین به یکی از بحث‌برانگیزترین روش‌های درمان نازایی و ناباروری تبدیل شده؛ چرا که از یک سو می‌تواند راه حلی مفید برای حفظ خانواده زوج‌های نابارور باشد و از سوی دیگر آثار روحی ناگواری را ممکن است برای مادر جایگزین و مادر اصلی به همراه داشته باشد.

داوری در خصوص این روش گفت: در این نوع بارداری، تخمک مادر با اسپرم پدر، خارج از رحم بارور می‌شود و سپس در رحم جای می‌گیرد. در این حالت تخمک زنی که جنین را در رحم خود رشد می‌دهد، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و زن، تنها رحم خود را به مدت ۹ ماه و تا به دنیا آمدن نوزاد، در اختیار جنین زوجین نابارور قرا‌ر می‌دهد.

وی تصریح کرد: یکی از علل مهم ناباروری، ناتوانی مادر یا همان زوجه در حمل و پرورش جنین در رحم است. جایگزینی رحمی، زمانی ضرورت می یابد که زوجین واجد همه عوامل دخیل در شکل گیری فرزند هستند، ولی به دلیل فقدان رحم یا رحم سالم، امکان داشتن فرزند از آنها سلب شده است. تکنولوژی لقاح خارج رحمی این امکان را برای چنین زوج هایی فراهم نموده که جنین حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضی درمان، با روش رحم جایگزین در آزمایشگاه جنین شناسی، در موقعیتی مناسب به رحم شخص ثالث انتقال یابد.
این فوق تخصص نازایی اضافه کرد: زوج هایی کاندید این درمان هستند که همسر آنها بدون رحم متولد شده و یا به دلایلی رحم آنها توسط جراحی برداشته شده است و یا اینکه به علت بیماری های مختلف مثل دیابت، بیماری های قلبی، فشار خون و یا بیماری های بدخیم دیگر، مجوز پزشکی برای حاملگی را ندارند.

داوری در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به روش های درمانی که در کشور در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، من به طور قطع می توانم بگویم که تا بیش از 99 درصد نازایی ها قابل درمان است و ما نابارور، به معنای عدم توانایی در داشتن فرزند، نداریم.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

7 نسخه گیاهی برای درمان نازایی زنان

با توجه به پیچیدگی ناباروری و نازایی زنان و مردان ، پزشکان روش های دقیق و گسترده ای را تا کنون کشف و اجرا کرده اند. در میان روش های درمان نازایی زنان از سالهای دور تا کنون نسخه های گیاهی موثر در بخش طب سنتی تجویز شده است که درمانگرهای گیاهی بسیار قوی هستند.درمان نازایی زنان

شبدر قرمز برای درمان نازایی زنان

معمولا مشکلات هورمونی در زنان می تواند دلیل نازایی باشد. اندومتریوز و یا ضخیم شدن دیواره ی رحم نیز ممکن است باعث نازایی زنان شود. نوشیدن چای شبدر قرمز سه بار در روز برای تنظیم نوسان هورمونی و نیز از میان بردن رشد بی رویه ی بافت های دیواره ی رحمی بسیار مفید است.

درمان نازایی زنان با گیاه شیرین بیان

میزان پایین استروژن در بدن زنان می تواد به نازایی بینجامد. گیاه شیرین بیان به نوعی می تواند کار استروژن را در بدن زن انجام دهد. این ترکیب می تواند عدم تعادل هورمونی بدن زن را تنظیم کند.

گل پنج انگشت یک درمانگر عالی نازایی زنان

گل پنج انگشت در زمان های قدیم به عنوان میوه ای شناخته می شدند که باعث کاهش قوای جنسی می شد. با این حال این توت ها برای درمان نازایی استفاده می شوند. گل پنج انگشت به پخش استروژن، پروژسترون و تستسترون٬ که تمام شان برای باروری مفید هستند، در بدن کمک می کند.

تاثیر توت مار در درمان نازایی زنان

توت مار گیاه دیگری است که دارای ترکیباتی بسیار شبیه استروژن بوده و باعث تنظیم عدم تعادل استروژن در وضعیت بدن زن می شود.

روغن گل مغربی برای تقویت رحم و درمان نازایی زنان

برای افزایش مواد مخاطی گردن رحم،٬ 2000 میلی گرم از روغن گیاه مغربی را می توان هر روز بعد از مشورت با گیاه شناس مربوط در راستای مقدار مشخص آن٬ استفاده کرد.

ماکا نازایی زنان را درمان میکند

ماکا گیاهی است که برای درمان عدم تعادل هورمونی در زنان استفاده می شود. استفاده از آن باعث افزایش ترشح هورمون لوتئین ساز که مسئول چرخه ی تخمک گذاری و تنظیم آن است، می شود.

گیاه دونگ کویی یک درمان طبیعی نازایی زنان

دونگ کویی گیاهی است که برای درمان مشکلات مختلفی که به اعضای تناسلی زن مربوط است استفاده می شود. مصرف دونگ کویی ، رحم را برای پرورش جنین آماده می کند.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

درمان ناباروری زنان با رژیم غذایی

یک فوق تخصص تغذیه ناباروری گفت: زنانی که به ناباروری مبتلا هستند، نباید از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه زیاد استفاده کنند.

زهره خدایی در مورد دلایل تأثیر مواد غذایی بر درمان ناباروری خاطرنشان کرد: برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند که برای این دسته افراد استفاده از ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم.

وی گفت: ناباروری در زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و با توجه به دلیل ناباروری برای افراد رژیم غذایی تجویز می کنیم. مثلا افرادی که به دلیل مصرف بیش از حد قرص ضد بارداری نابارور نشده اند توصیه می کنیم تا کمتر از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین شکر و شیرین کننده های مصنوعی، انواع مربا و نوشابه ها از دیگر موادی هستند که این افراد باید از مصرف آن در طی دوره درمان پرهیز کنند.

عضو انجمن تغذیه انگلستان تصریح کرد: مصرف غذاهای تازه مانند میوه و سبزیجات همچنین مصرف روغن ماهی به صورت هفتگی برای این افراد تأکید می شود.

خدایی ادامه داد: ویتامین B۱۲، E ، روی، زینک و بتاکاروتن در قالب مکمل های خوراکی که در داروخانه ها هم موجود است توصیه می شود.

فوق تخصص تغذیه ناباروری با اشاره به اینکه برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند، گفت: به زبان عامی ما به این امر تنبلی تخمدان می گوییم که برای این دسته افراد استفاده ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم.

خدایی افزود: گاهی اوقات خانم ها به دلیل ورزش های سنگینی که انجام می دهند چربی بدن خود را به شدت از دست می دهند تا جایی که ممکن است این امر موجب اختلالات هورمونی شدید در بدنشان شود که به این افراد توصیه می کنیم تا مراقبت های لازم را در مورد نرمال نگه داشتن چربی بدن خود انجام دهند تا فعالیت هورمونی شان کم نشود.

همچنین بخوانید:  اولین داروی تزریقی ایدز به نام آلبوویرتاید روانه بازار شد

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

تاثیر شگفت انگیز این نوع بادام بر درمان ناباروری در زنان

درمان ناباروری زنان با تغذیه و مصرف برخی از خوراکی ها هم امکان پذیر است به طوری که در برزیل دانه ای را به عنوان یکی از بهترین و قدیمی ترین راههای درمان ناباروری زنان می دانند.

سلنیوم ماده ای است که نقش مهمی در افزایش قدرت تخمک سازی را ایفا می کند و در چرخه ی تولید تخمک تقویت کننده ای عالی است.

تخمک هایی که توانایی بارداری را در زنان ایجاد می کنند دوبرابر پروتئین موجود در انها نیاز به سلنیوم دارند. بهترین مواد غذایی آن دسته از مواد غذایی هستند که حاوی سلنیوم هستند که در میان مواد غذایی گوشت قرمز و غذاهای دریایی یا همان گوشت ماهی غنی ترین ها هستند. اما مطالعات اخیر در این زمینه نشان می دهد که سلنیوم در بادام برزیلی به مقدار زیادی وجود دارد و به همین دلیل در گذشته برای درمان ناباروری زنان در آن منطقه از بادام برزیلی استفاده می شده است.

محققان سلنیوم موجود در بادام برزیلی را GPX1 نامیدند .

دکتر ککو در مورد نتایج آزمایشات انجام شده در مرکز ناباروری شرق آمریکا گفت :از میان زنان مورد آزمایش قرار گرفتند آنهایی که با مصرف مواد غذایی حاوی سلنیوم تخمک های خود را تقویت کردند سریعتری به نتیجه رسیده و باردار شده اند.

در انتها دکتر ککو گفت زنانی که خیلی لاغر و به اصطلاح استخوانی هستند برای بارداری و تولید تخمک شرایط نامناسب تری دارند و باید خود را به وزن استاندارد و متعادل برسانند.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

5 ماده غذایی که باروری زنان را افزایش می‌دهد

زمانی که شما تمایل به باردار شدن دارید ضروری نیست که حتماً ماده غذایی خاصی را حذف کنید. در عوض غذاهایی هستند که مصرف آن‌ها بدن شما را در شرایط حساس و تحریک‌پذیر برای بارداری نگه می‌دارد.

در حالی که زمانی مردم تأثیر رژیم بر باروری را خرافه و جادوگری می‌دانستند، امروزه محققان دریافته‌اند که مطالعات زیادی این واقعیت را تأیید کرده‌ که مصرف برخی غذاهای خاص، شانس بچه‌دار شدن و بارداری را افزایش می‌دهد. دانستن این که این غذاها کدام‌ها هستند و نیز اینکه چگونه می‌توان آن‌ها را به رژیم غذایی وارد کرد می‌تواند به شما کمک کند که به راحتی از موهبت مادر شدن بهره‌مند شوید. زمانی که شما تمایل به باردار شدن دارید ضروری نیست که حتماً ماده غذایی خاصی را حذف کنید. در عوض غذاهایی هستند که مصرف آن‌ها بدن شما را در شرایط حساس و تحریک‌پذیر برای بارداری نگه می‌دارد:

1. غلات کامل

نباید مصرف کربوهیدرات‌ها و غذاهای نشاسته‌ای را کاملا کنار بگذارید بلکه لازم است عاقلانه انتخاب کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان‌های غلات کامل، برنج قهوه‌ای، آرد ذرت کامل، و نیز جو دو سر، به شدت کربوهیدرات های تصفیه‌شده (مانند نان سفید، برنج سفید، و آرد سفید و تصفیه‌شده) بر سطح قند خون و انسولین تأثیر نمی‌گذارند و هر ماده غذایی که برای عملکرد انسولین و تنظیم قند خون مناسب باشد، برای باروری نیز خوب است. پس جایگزینی غلات کامل به جای قندهای ساده و مواد نشاسته‌ای بدون فیبر نظیر نان سفید، بیسکویت و شیرینی می‌تواند تأثیر مهمی در افزایش باروری داشته باشد.

2. پروتئین گیاهی

پروتئین‌های با منبع گیاهی نظیر لوبیاها، نخودفرنگی، و بادام‌زمینی بر خلاف پروتئین گوشت قرمز و ماکیان با افزایش حساسیت به باروری در ارتباط هستند. لوبیا و حبوبات همچنین میزان بالایی آهن دارند؛ ماده‌ای که یک کمک‌کننده به باروری در نظر گرفته می‌شود. البته منظور این نیست که برای افزایش باروری گیاه‌خوار شوید بلکه محدود کردن میزان مصرف گوشت قرمز برای این منظور از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

3. محصولات لبنی پرچرب

شاید از شنیدن این حقیقت که شیر کامل و پرچرب، ماست پرچرب محلی و حتی بستنی از مواد غذایی‌ای هستند که باروری را افزایش می‌دهند تعجب کنید. اما مطالعه‌ای که توسط دانشگاه هاروارد انجام شده نشان داده که زنانی که از این مواد غذایی استفاده می‌کنند (در مقایسه با زنانی که لبنیات کم چرب مصرف می کرند) کمتر دچار مشکلات تخمک‌گذاری و ناباروری می‌شوند. به علاوه آنکه لبنیات حاوی کلسیم هستند و کلسیم از مهم‌ترین مواد مغذی در باروری است. البته محققین مصرف افراطی این مواد غذایی را هرگز توصیه نکرده‌اند و مصرف یک واحد از این مواد غذایی را در افزایش قدرت باروری موثر دانسته‌اند.

4. میوه و سبزی‌های تازه

مزیت‌های مصرف میوه و سبزی در افزایش قدرت باروری آن قدر زیاد است که نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم! اصلاً توجه کرده‌اید که امروزه ناباروری چقدر شایع شده است؟ و از طرفی توجه دارید که مصرف میوه و سبزی در میان دختران نوجوان چقدر کاهش یافته است؟! میوه‌ها و سبزی‌ها، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که سلامتی عمومی و مخصوصاً سلامت تولیدمثلی و تخمک‌گذاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر تمام مزایای سبزی‌ها و میوه‌ها، مرکبات و مخصوصاً پرتقال، توت‌فرنگی و سبزیجات برگ سبز، میزان بالایی فولات دارند. همان طور که می دانید فولات ماده مغذی بسیار مهمی است که علاوه بر اهمیت افزایش باروری، کمبود آن در 28 روز اول بارداری نقایص جبران‌ناپذیری در جنین برجای خواهد گذاشت. یعنی زمانی که حتی مادر هنوز از بارداری خود مطلع نیست.

5. حقایق اصلی در افزایش باروری: چربی‌های امگا 3، pufa ها و mufa ها

به چربی‌های اشباع و نیز چربی‌های ترانس خیلی محکم “نه” بگویید و چربی‌های غیراشباع و گیاهی را در رژیم غذایی جایگزین آن‌ها کنید. در این میان روغن‌های امگا 3 بهترین دوست شما در افزایش باروری‌اند. این چربی‌ها التهاب را کاهش داده و حساسیت به انسولین را بالا می‌برند. می‌دانید کجا می‌توان آن‌ها را پیدا کرد؟ مغزها، روغن کانولا، کلزا، زیتون، ماهی ساردین، میگو و البته تخم کتان از جمله منابع غذایی این چربی‌های مفید هستند.

شما می‌توانید این غذاها را به روش‌های مختلفی با هم ترکیب کنید و وعده‌های غذایی مناسبی داشته باشید که حساسیت فیزیولوژیک بدن به باروری را افزایش می‌دهند. مثلاً حریره بادام را به وعده‌ی صبحانه خود اضافه کنید یا همراه ناهار و وعده‌های اصلی مرکبات مصرف کنید. برنج قهوه‌ای بخورید و مثلاً غذاهای همراه نان را به جای نان باگت با نان سبوس‌دار بخورید. غذایی از ذرت و پنیر درست کنید و یا خوراک حبوبات و ماست را امتحان کنید. این تجربه‌های جدید همگی می‌توانند عامل کمکی در افزایش باروری در شما باشند.

ناباروری زنان چیست,ناباروری زنان ویکی پدیا,علل ناباروری زنان,علایم ناباروری زنان,درمان ناباروری زنان,نازایی زنان چیست,نازایی زنان ویکی پدیا,علل نازایی زنان

راه های مناسب برای پیشگیری از ناباروری زنان

بهترین روش پیشگیری بیماری های آمیزشی، اجتناب از تماس جنسی با فرد آلوده و تمام مایعات طبیعی بدن وی مثل بزاق دهان است. استفاده صحیح از کاندوم خطر ابتلا را تا حد زیادی کاهش می دهد. در صورت لزوم می توان برای تشخیص ابتلای فرد به بیماری آمیزشی، از تست های آزمایشگاهی استفاده کرد. باید توجه داشت که بسیاری از عفونت ها بلافاصله پس از ابتلا، قابل تشخیص نیستند، بنابراین باید مدتی اجازه داد تا تست مربوطه مثبت شود. گاهی بعضی از بیماری های آمیزشی مثل ویروس پاپیلوم انسانی را نمی توان حتی با آزمایش های دقیق نیز تشخیص داد. یکی دیگر از روش های پیشگیری، واکسن است.

بعضی از بیماری های آمیزشی ویروسی مثل هپاتیت، تبخال تناسلی و تعدادی از گونه های ویروس پاپیلوم انسانی واکسن موثر دارند. بعضی بیماری های مقاربتی باعث ایجاد زخم در ناحیه تناسلی می شوند. خطر ابتلا به ایدز در این افراد ۱۰ برابر افراد عادی است بنابراین هرگونه زخم، بریدگی یا حتی خراش جلدی خطر ابتلا به بیماری های آمیزشی را به شدت افزایش می دهد.

کاندوم برای پیشگیری

در اینکه کاندوم در پیشگیری از عفونت های آمیزشی موثر است، هیچ شکی وجود ندارد، ولی اگر استفاده از آن به صورت صحیح نباشد، از قدرت پیشگیری کنندگی آن به مقدار زیادی کاسته می شود زیرا کاندوم فقط برخی از نواحی را می پوشاند. اگر ناحیه ای از پوست بدن خراش داشته باشد (مثل دست)، عفونت به ویژه ویروس ایدز به راحتی می تواند وارد بدن شود. بهتر است از کاندوم های با جنس لاتکس استفاده و هنگام استفاده از کاندوم، نکات زیر را رعایت کرد:

– عده ای ۲ ۱ سانتی متر از کاندوم را در ناحیه نوک آلت آزاد می گذارند تا مایع منی در آن جمع شود. این کار به هیچ وجه صحیح نیست و از قدرت پیشگیری کننده کاندوم کاسته می شود.

– کاندوم نباید شل باشد.

– برخی افراد کاندوم را پس از یک بار مصرف برمی گردانند تا دوباره از آن استفاده کنند. این کار را هرگز انجام ندهید.

– کاندوم هایی که جنس آنها لاتکس یا پلی اورتان نیست، از ایدز پیشگیری نمی کنند.

– با کاندوم های لاتکس نباید از مواد روان کننده با نرم کننده روغنی استفاده کرد. چون کاندوم را قابل نفوذ می کنند.

– کاندوم هایی که در آنها از مواد طعم دهنده استفاده می شود، باعث رشد قارچ می شوند.

باید در نظر بگیرید که کاندوم پس از استفاده، به یک ماده بسیار آلوده کننده تبدیل می شود، بنابراین آن را باید دور بیندازید و از بین ببرید. کارگری که مشغول جمع آوری زباله است، ممکن است از راه تماس با کاندوم آلوده گرفتار بیماری آمیزشی شود. ماده ای به نام «نانوکسینول» به صورت ژل یا کرم به عنوان ماده پیشگیری کننده از عفونت های آمیزشی تبلیغ می شود و در بازار ایران نیز موجود است. این ماده نه تنها از بیماری های آمیزشی جلوگیری نمی کند، بلکه استفاده از آن خطر ابتلا به ایدز را در زنان افزایش می دهد.

راهکارهای پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت

رژیم های غذایی و شیوه ی زندگی هم میتوانند عامل بوجود آورنده ی این مشکلات باشد. در اینجا به چند مورد از این موارد اشاره میکنیم:

وزن

وزن زنان میتواند قدرت باروری آنان را تحت تاثیر قرار دهد. در حقیقت، طبق تحقیقات انجمن پزشکی زاد و ولد آمریکا، 12 درصد ناباروریها ناشی از نامتعادل و نامناسب بودن وزن افراد است. میزان کم چربی بدن مقدار هورمون استروژن را به قدری کاهش میدهد که قدرت باروری را از بین میبرد. همینطور زیاد بودن چربی بدن میزان هورمون استروژن را افزایش میدهد، که در این حال این هورمون مثل قرصهای ضدبارداری عمل کرده و تخمک گذاری را متوقف میکند. همچنین چاقی، باعث میشود تا درمانهای موجود کارساز نباشند.

تنها زنان نیستند که با اضافه وزن قدرت باروری را از دست بدهند. مطالعات مختلف نشان میدهند که اضافه وزن مردان تولید اسپرمهای ناسالم را افزایش میدهد. تعدادی از محققان توصیه میکنند که مردان برای حفظ قدرت باروری، باید مقدار فراوانی سبزیجات و میوه‌های تازه مصرف کنند. این مواد با فراهم کردن آنتی اکسیدانت، از آسیب دیدن اسپرمها جلوگیری میکنند. ولی در کل، تحقیقات نتایج مختلف و متفاوتی ارائه کرده‌اند.

سندرم20:01:33 پلی کیستیک تخمدان

این بیماری ناشی از عملکرد غیرطبیعی غدد درون ریز بدن است، که اغلب تخمک گذاری را دچار مشکل میکند. در زنانی که به این اختلال گرفتارند، میزان هورمونهای جنسی و هورمون انسولین نامتعادل است. و تولید تخمک و چرخه‌ی قاعدگی اغلب دچار مشکل میشوند. علاوه بر نازایی، این اختلال خطر ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و انواعی از سرطانها را افزایش میدهد. خوشبختانه، کاهش وزن فقط به میزان 5 درصد برای طبیعی شدن سطح هورمونها در بدن و بازگشت قدرت باروری کافی است. فعالیتهای فیزیکی منظم نیز اثر بسزایی دارند. همینطور رژیم غذایی حاوی فیبر نیز مهم است.

کم خونی

کمبود سلولهای خونی سالم ناشی از کمبود آهن، کمبود ویتامین B-12 و کبود فولات، با ناباروری رابطه‌ی مستقیم دارد. تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است ولی میتوان گفت که زنان میتوانند با رژیم غذایی سالم، از بروز بسیاری از انواع کم خونی‌ها پیشگیری کنند. برای پیشگیری از کمبود فولات مقدار فراوانی سبزیجات و حبوبات مصرف کنید. اگر از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنید (ازجمله لبنیات)، از غذاهای غنی شده و مکملهای غذایی برای دریافت میزان کافی ویتامین B-12 استفاده کنید.

رژیم غذایی

عادتهای غذایی متعادل و سالم میتواند به قدرت باروری کمک کند. در یک مطالعه‌ی وسیع، بیش از 17000 پرستار گزارش دادند زنانی که رژیم های غذایی مناسب دارند بیشتر از 66 درصد، کمتر به اختلالات باروری و تخمک گذاری دچار میشوند. زنان مورد مطالعه در این تحقیق رژیم غذایی سرشار از چربی‌های سیرنشده (این چربی در روغن زیتون و آجیل یافت میشود) و پروتئینهای گیاهی و چربیهای ترانس بسیار کم داشتند. این نوع عادتهای غذایی باعث میشوند که میزان انسولین به طور طبیعی به حد معمولی برسد و این امر باعث مهیا شدن آنتی اکسیدانتهای ضروری میشود.

تنباکو

مصرف تنباکو قدرت باروری را هم در مردان و هم در زنان تحدید میکند. تنباکو در زنان خطر بوجود آمدن جهشهای ژنتیکی را در تخمک افزایش میدهد. همچنین در مردان باعث تولید اسپرمهای ناسالم، کاهش میزان تولید اسپرم و اختلال در قدرت حرکتی اسپرمها میشود. همچنین نیکوتین و سایر مواد شیمیایی، تخمک گذاری را با کاستن از میزان ترشح استروژن دچار مشکل میکنند.

باید توجه داشت که نتایج بسیاری از این تحقیقات تنها رابطه‌ی بین شیوه‌ی زندگی و بیماریها را مشخص میکنند، و در بیان علت وقوع این پدیده‌ها ناتوان‌اند.

سازمان بهداشت جهانی، راهکارهایی برای پیشگیری از بیماری های آمیزشی در اختیار دولت ها قرار داده است. این راهکارها عبارتند از:

– آگاهی دادن به مردم در مورد رفتارهای جنسی پرخطر
– دسترسی عمومی به کاندوم های با کیفیت خوب و قیمت مناسب
– تشویق افراد مبتلا به بیماری های آمیزشی برای مراجعه سریع به پزشک همراه همسرشان
– گنجاندن درمان بیماری های آمیزشی در اصول بهداشتی پایه کشور
– ایجاد سرویس اختصاصی برای افرادی که رفتارهای جنسی پر خطر دارند مثل زنان خیابانی، معتادان به موادمخدر و زندانی ها
– فراهم کردن امکان درمان صحیح و موثر زوجین و آموزش به آنها
– غربالگری بیمارانی که بیماری شان از نظر بالینی بدون علامت است (مثل سیفیلیس و کلامیدیا)
– فراهم کردن امکان مشاوره و آزمایش اختیاری برای ایدز
– پیشگیری و مراقبت از سیفیلیس و التهاب ملتحمه نوزادان
– مشارکت تمام منابع شامل بخش خصوصی و جامعه در پیشگیری و مراقبت از بیماری های آمیزشی

انواع بیماری های آمیزشی

بیش از ۳۰ نوع بیماری آمیزشی وجود دارند که شایع ترین آنها در ۴ گروه به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

باکتریایی
– سوزاک،
– سیفیلیس،
– کلامیدیا
– گرانولوم مغبنی،
– شانکر

قارچی
– کاندیدیاز

ویروسی
– هپاتیت
– هرپس سیمپلکس یا همان زونا،
– ایدز
– ویروس پاپیلوم انسانی
– مولوسکوم کونتاجیوزوم که به صورت زگیل های ریز ظاهر می شود.

انگل ها
– شپش ناحیه زهار
– جرب

پیشگیری و درمان نازایی با ورزش

یکی از اصول قابل توجه در پیشگیری و درمان ناباروری در زنان ورزش است. دکتر فاطمه رمضان زاده، جراح و متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب گفت: اصولاً تحرک کافی و ورزش، نقش ویژه‌ای در کلیه مراحل مربوط به بارداری، تغییرات خاص سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران سالمندی دارد.

وی ادامه داد: ما معتقدیم زنانی که تحرک کافی دارند، زمانی که اقدام به باردار شدن می‌کنند، با مشکلات کمتری روبرو می‌شوند و به علت داشتن وزن مناسب از عوارضی مانند پرفشاری مخصوص زایمان، اختلالات گوارشی و نیز چاقی  بیش از حد مصون می‌مانند.

دکتر رمضان زاده هم‌چنین به نقش ورزش در پیشگیری از ناباوری تأکید کرد و گفت: یکی از عمده‌ترین دلایل نازایی در زنان، خصوصاً در افراد چاق مربوط به عارضه تخمدان پلی کیستیک (نوعی عارضه متابولیک) است که می‌توان با انجام حرکات ورزشی متعادل و زیر نظر پزشک این عارضه را درمان نمود و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

این متخصص زنان و زایمان در نهایت به نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان  و عوارض یائسگی  در سنین سالمندی اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر علم ثابت کرده است، با تحرک کافی در دوران نوجوانی میزان ابتلا به پوکی استخوان و عوارض شایع آن همچون شکستگی لگن در دوران سالمندی  بسیار کم خواهد شد.

گردآوری: پورتال وهاران wwww.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *