مصادیق تخلف در انتخابات ۹۶ اعلام شد

اخبار ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ 6 دیدگاه

مصادیق تخلف در انتخابات ۹۶ اعلام شد

قوه قضائیه مصادیق تقلب در انتخابات ۹۶ را اعلام کرد. پورتال وهاران در این مقاله مصادیق تخلف در انتخابات ۹۶ را برای شما عزیزان منتشر می کند.

مصادیق جرم انتخاباتی در روز رای گیری انتخابات ۹۶

مصادیق تخلفات انتخاباتی در ماده ۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری مورد اشاره قرار گرفته است و قوه قضائیه بر اساس ماده ۳۴ این قانون مکلف است یکی از شعب موجود در هر حوزه قضائی را به‌ منظور رسیدگی خارج از نوبت به تخلفات و جرائم انتخاباتی اختصاص دهد.

بر اساس این قانون مصادیق جرائم انتخاباتی به شرح زیر است:

۱) خرید و فروش رأی.

۲) تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورت جلسات.

۳) تهدید یا تطمیع در امر انتخابات.

۴) رأی دادن با شناسنامه جعلی.

۵) رأی دادن با شناسنامه دیگری.

۶) رأی دادن بیش از یک بار.

۷) اخلال در امر انتخابات.

۸) کم و زیاد کردن آراء یا تعرفه‌ها.

۹) تقلب در رأی‌گیری و شمارش آراء.

۱۰) رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد.

۱۱) توصیه به انتخاب کاندیدای معین از طرف اعضاء شعبه اخذ رأی اعم از مجریان یا ناظران یا هر فرد دیگر محل صندوق رأی به رأی دهنده. تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد انتخاباتی از قبیل: تعرفه و برگ رأی و صورت جلسات و تلکس و‌تلفنگرام‌ها و تلگراف‌ها.

۱۳) باز کردن و یا شکستن قفل و محل نگهداری و لاک و مهر صندوق‌های رأی بدون مجوز قانونی.

۱۴) جابجایی، دخل و تصرف یا معدوم نمودن اسناد انتخاباتی بدون مجوز قانونی.

۱۵) دخالت در امر انتخابات با سند مجعول.

۱۶) ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی با اسلحه یا بدون اسلحه در امر انتخابات.

۱۷) دخالت در امر انتخابات با سمت مجعول و یا به هر نحو غیر قانونی.

تبصره یک این ماده از قانون تصریح دارد که چنانچه وقوع جرایم مندرج در ماده فوق موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات مؤثر باشد مراتب وسیله وزارت کشور به منظور طرح در شورای نگهبان به هیأت مرکزی نظارت اعلام می‌گردد.

تبصره دو نیز بیان می‌دارد که هیأت‌های اجرائی و نظارت موظفند در صورت اطلاع از ارتکاب هر یک از جرائم فوق، موضوع را برای رسیدگی به مرجع قضائی ذی‌صلاح اعلام نمایند. موضوع باید بلافاصله توسط دادستان حوزه مربوطه رسیدگی شود.

ماده ۳۴ این قانون می‌گوید: قوه قضائیه یکی از شعب موجود در هر حوزه قضائی را به‌منظور رسیدگی خارج از نوبت به تخلفات و جرائم انتخاباتی اختصاص می‌دهد.

تبصره این ماده قانونی نیز عنوان می‌کند که به تخلفات و جرائمی که به وسیله نامزد‌ها صورت می‌گیرد پس از برگزاری انتخابات، در شعبه رسیدگی به تخلفات و جرائم انتخاباتی در تهران رسیدگی می‌شود.

مصادیق تخلف در انتخابات 96 اعلام شد

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

6
دیدگاه بگذارید

4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمد

در جواب رضا بنده ی خدا قضیه گندش درومده تا جایی که جنتی گفته تخلفات چشمگیر بود ولی سلامت انتخابات را تایید میکنم…..فقط واسه این که آبرو شورای نگهبان نره تایید کرد فیلم اومده آرای رییسی از تو سطل آشغال درمیاد بیرون یا از زیر فرش مسجد فیلم اومده بیرون که روی تعرفه ها اسم روحانی از قبل نوشته شده ولی مهر شورای نگهبان رو برگه ها نیست یعنی تقلب مدارکی هم هست که یک نفر دوبار رای داده …تو نت و تلگرام دنبالش بگردید فیلمی هست که نماینده رییسی رو از شعبه پرت کردن بیرون و راه نمیدن داخل… Read more »

رضا

محمد آقا سلام
دوست خوبم اول موضع خودت را مشخص کن من متوجه نشدم شما سر پیازی یا ته آن
در پیام قبلی از روحانی دفاع می کنی و حالا از رییسی
لطف کن و مطلب قبلی که ارسال کردی را یکبار دیگه مرور کن ممنون میشم این کار را انجام بدی
در ضمن بنده با پیام ارسالی شما در ۵ خرداد موافق هستم

دکتر بیسواد

متاسفانه دولت آقای روحانی بزرگترین و مهندسی شده ترین تخلفات را در انتخابات ۹۶ انجام داد. ایشان مدیون تک تک آرائی است که از روی بی درایتی و یا عمد اخذ نشد. تمام تلاش دست اندرکاران انتخابات عموما بر پایین آوردن رای آقای رئیسی بود. هر چند که این دولت تزویر باز بر مسند ریاست نشست ولی قطعا با پرونده های رانت خواری و اختلاس و دست اندازی به اموال مردم و… تخریب اراء ملت لکه ننگی بر چهره خود خواهد گذتشت و به عنوان خیانتکارترین دستگاه اجرایی در اذهان باقی خواهد ماند. این دولت خائن به دست خودش نابود… Read more »

محمد

دقیقا تخلف صورت گرفته. وگرنه این مردک ۵ میلیون رای داشت نه ۱۵ میلیون. به روستاییا کلی پول داده بود و کلی وعده دروغ. بسیجیا و طلبه ها رو فرستاده بود که بگن اگه آقای روحانی دوباره بیاد اسلام از بین میره. روز انتخاباتم که همه شاهد بودن، ساعت ۱۲ شب شورای نگهبان که طرفداران خود آقای رییسی هست، درا رو بست، در حالیکه همه طرفداران آقای روحانی توی صف بودن. به نظرم به تخلفات انتخاباتی سال ۸۸ رسیدگی کنین. خودم حداقل ده موردش رو شاهد بودم. اما حیف که نمیشه تاریخ ننگین رو عوض کرد

رضا

آقا یا خانم عزیز :
۱- سعی کن مودب باشی
۲انتخابات بازه زمانی دارد یعنی حداقل و حد اکثر
۳- شما از کجا میدانیدافرادی که بعد از ساعت ۱۲ پشت در بودند طرفداران روحانی بودند خب ممکن است که این افرا دطرفداران ریسی باشند
۴- در قضاوت کردن همیشه منصف باش عجولانه تصمیم نگیر

ناشناس

درسته در انتخابات به طور واضح تقلب کردند و به جای مردم خودشان رأی دادند از قبل همه چیز برنامه ریزی شده بود تا روحانی برنده شود خدایا خودت به دادمان برس