هشتمین جشنواره فیلم فجر / جشنواره فیلم فجر ۸ / جشنواره فجر ۱۳۶۸

فرهنگ و هنر ۲۶ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

هشتمین جشنواره فیلم فجر / جشنواره فیلم فجر ۸ / جشنواره فجر ۱۳۶۸

پورتال وهاران در این مقاله به معرفی هشتمین جشنواره فیلم فجر می پردازد.

مقررات جشنواره :

۱ـ هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر توسط مدیریت جشنواره ها و مجامع سینمایی (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به مناسبت بزرگداشت یازدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه ۱۳۶۸ در تهران برگزار می شود.

۲ـ هدف جشنواره عرضه و معرفی فیلم های با ارزش یک سال فعالیت فیلمسازی و تشویق هنرمندان برگزیده است.

۳ـ برنامه های هشتمین دوره جشنواره در دو بخش ویژه سینمای ایران و سینمای بین المللی برگزار می شود.

۴ـ برنامه های سینمای ایران شامل قسمت های زیر است:

الف: مسابقه ـ حداکثر ۲۰ فیلم بلند برای شرکت در این قسمت پذیرفته خواهد شد. فیلم های این بخش نباید قبل از بهمن ۱۳۶۸ نمایش داده شده باشد.

یک شورای انتخاب که اعضایش را شورای برگزاری جشنواره تعیین خواهد کرد فیلم های این بخش را انتخاب خواهند کرد. به کلیه

فیلم هایی که به مسابقه راه می یابند گواهی شرکت اهدا خواهد شد.

ب: خارج از مسابقه ـ این بخش در ارتباط نزدیک با بخش مسابقه است و فیلم هایی در آن به نمایش در می آیند که هم ارز فیلم های مسابقه هستند اما به لحاظ رعایت مقررات محدودیت در پذیرش از جهت تعداد و یا عضویت یکی از سازندگان فیلم در هیأت داوری، نمی تواند در بخش مسابقه به نمایش درآید.

ج: مرور یک سال سینمای ایران ـ فیلم های این بخش شامل تولیدات بعد از دهه فجر ۱۳۶۷ تا دهه فجر ۱۳۶۸ می باشد و نباید قبل از بهمن ۱۳۶۸ نمایش داده شده باشد.

د: نمایشگاه پوسترهای سینمایی و عکس ـ پوسترها و عکس های فیلم های تولید شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی (باستثنای پوسترها و عکس های شرکت داده شده در دوره های قبل جشنواره) در این رویداد مسابقه ای عرضه خواهد شد.

ه: چشم انداز نمونه فیلم (آنونس) ـ آثار این بخش که مسابقه ای است از میان محصولات تولید شده سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ برگزیده خواهد شد (باستثنای آنونس های شرکت داده شده در دوره های قبل جشنواره).

۵ـ هر استودیو، سازمان، نهاد و شخص می تواند هر تعداد فیلم که مایل باشد به جشنواره ارائه نماید. فیلم ها می تواند سیاه و سفید یا رنگی، ۱۶ یا ۳۵ میلیمتری باشد.

۶ـ فیلم های مسابقه را یک هیأت داوری که رئیس و اعضایش را شورای برگزاری جشنوره تعیین می نماید، قضاوت خواهند کرد. اشخاصی که در تهیه یا توزیع یکی از فیلم های بلند مسابقه سهمی داشته باشند نمی توانند در هیأت داوری شرکت داشته باشند.

هیأت داوران ۴۸ ساعت قبل از اعلام نتایج برندگان، می توانند نامزدهای دریافت جایزه برای هر رشته را اعلام نمایند.

نماینده ای از جشنواره می تواند بدون حق رأی در بحث های هیأت داوران شرکت کند.

۷ـ هیأت داوران در بخش مسابقه جوایز زیر را اهدا می نماید:

سیمرغ بلورین، برای بهترین فیلم

سیمرغ بلورین، جایزه ویژه هیأت داوران

سیمرغ بلورین، برای بهترین کارگردان

سیمرغ بلورین، برای بهترین فیلمنامه

سیمرغ بلورین، برای بهترین فیلمبرداری

سیمرغ بلورین، برای بهترین موسیقی متن

سیمرغ بلورین، برای بهترین تدوین

سیمرغ بلورین، برای بهترین بازیگران نقش اول و دوم

سیمرغ بلورین، برای بهترین صدابرداری یا صداگذاری (یا هر دو)

سیمرغ بلورین، برای بهترین جلوه های ویژه

سیمرغ بلورین، برای بهترین چهره پردازی (گریم)

سیمرغ بلورین، برای بهترین صحنه آرایی

هیأت داوری می تواند حداکثر ۴ گواهی افتخار به مواردی که در فهرست جوایز پیش بینی نشده است، اهدا نماید.

۸ـ یک هیأت داوری جداگانه که اعضایش را شورای برگزاری جشنواره تعیین می کند، آثار بخش تبلیغاتی را قضاوت و جوایز زیر را با ذکر دلیل اهدا می نماید:

بهترین نمونه فیلم بلند (آنونس)

بهترین پوستر فیلم بلند

بهترین عکس های فیلم بلند

هیأت داوری می تواند حداکثر ۳ گواهی افتخار نیز به هنرمندان این بخش اهدا نماید.

۹ـ هیچ جایزه ای در مسابقه فیلم های بلند یا مواد تبلیغی نمی تواند بطور هم ارزش بین دو یا چند اثر تقسیم شود.

۱۰ـ نهادها و ارگان هایی که در ارتباط با فعالیت های سینمایی و فرهنگی هستند و تمایل به اهدای جوایزی به فیلم های شرکت داده شده در بخش مسابقه دارند، باید علاقمندیشان را کتباً حداقل ۴۵ روز پیش از آغاز جشنواره، با ارائه آیین نامه نوع جایزه ای که قصد دارند به فیلم ها یا هنرمندان اهدا نمایند به دفتر مدیریت جشنواره ها و مجامع سینمایی اطلاع دهند.

۱۱ـ نهادها، سازمان های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی که مایلند فیلم هایشان را در قسمت های مختلف جشنواره شرکت دهند باید نکات زیر را رعایت نمایند:

الف: برگ های درخواست شرکت در جشنواره را تکیمل نموده و همراه عکس، پوستر، بروشور و غیره حداکثر تا پانزدهم آذرماه ۱۳۶۸ به دفتر جشنواره، تحویل نمایند.

ب: نسخ فیلم ها باید حداکثر تا پانزدهم دی ماه ۱۳۶۸ به دفتر جشنواره تحویل گردد.

۱۲ـ تصمیم درباره برنامه های جشنواره و همچنین تاریخ و ساعت نمایش فیلم ها با جشنواره خواهد بود. پس از تحویل کپی فیلم ها به دفتر جشنواره، امکان خارج کردن آنها از برنامه وجود ندارد.

۱۳ـ اخذ تصمیم نهایی درباره هر نکته ای که در مقررات حاضر پیش بینی نشده یا ابهامات ناشی از مفاد آن با مدیر جشنواره است و تقاضای شرکت در جشنواره به منزله قبول کامل مقررات بالا است.

سینمای بین المللی

بخش سینمای بین المللی هشتمین دوره، اختصاص به نمایش آثاری دارد که امکان ارزیابی بهتر و بیشتر وضعیت و موقعیت سینمای ایران را در مقایسه با سایر کشورها فراهم می آورند. بجز بخش بین المللی کودکان و نوجوانان که مسابقه ای است، بقیه بخش ها جنبه آموزشی و اطلاعاتی دارند.

برنامه های سینمای بین المللی شامل قسمت های زیر است:

جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان

جشنواره جشنواره ها

نمایش های ویژه

گنجینه های فیلمخانه ای

جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان

جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان، در سه قسمت مسابقه، خارج از مسابقه و مرور برگزار می شود.

۱ـ مسابقه

الف ـ جشنواره در بخش مسابقه با عرضه و معرفی فیلم های بارازش چه در شکل و چه در محتوی در نظر دارد تا به تسریع رشد و اعتلای سینمای کودکان و نوجوانان کمک کند و هنزمندان این رشته را با زبان و امکانات سینما به عنوان یک وسیله بیان و ارتباط هنری در بهترین و پیشرفته ترین جلوه های این هنر آشنا سازد. هدف دیگر، توسعه روابط بین المللی بین سازندگان فیلم های کودکان و نوجوانان و ایجاد فرصت جهت تبادل نظر و شناخت روحیات و خلقیات کودکان جهان و ایجاد تفاهم و اخوت بین آنهاست.

ب ـ جشنواره فیلم هایی را که مناسب کودکان و نوجوانان تا ۱۵ ساله است می پذیرد. فیلم ها می توانند زنده، عروسکی، نقاشی متحرک، کوتاه، نیمه بلند یا بلند باشند. (کوتاه: ۳ تا ۳۰ دقیقه، نیمه بلند: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه و بلند بیشتر از ۶۰ دقیقه).

ج ـ فیلم هایی که حداکثر ۵ سال از تولیدشان گذشته باشد و در دوره های گذشته جشنواره شرکت نداشته باشند و قبل از بهمن ۱۳۶۸ نمایش عمومی نداشته باشند، می توانند در مسابقه شرکت نمایند.

د ـ هر کشور می تواند حداکثر دو فیلم بلند و سه فیلم کوتاه در بخش مسابقه شرکت دهد، اما کشور میزبان می تواند سه فیلم بلند و چهار فیلم کوتاه در جشنواره به نمایش درآورد.

ه ـ یک شورای انتخاب فیلم های بخش مسابقه را انتخاب خواهد کرد و تصمیم شورا برای نمایش فیلم قطعی خواهد بود.

و ـ یک هیأت داوران بین المللی شامل پنج تا هفت نفر که اعضای آن از بین هنرمندان و صاحبنظرانی که در ارتباط با فعالیت در

زمینه های خاص کودکان و نوجوانان هستند، برگزیده خواهند شد (از ایران حداکثر دو تن در هیأت داوران عضویت خواهد داشت) تا فیلم های مسابقه را قضاوت کرده و جوایز زیر را اهدا نمایند.

پروانه زرین، برای بهتری فیلم

پروانه زرین، جایزه ویژه هیأت داوران

پنج پروانه نقره به بهترین کارگردان، بهترین بازیگر کودک و نوجوان، بهترین فیلم های کوتاه، نیمه بلند و بلند زنده، نقاشی متحرک و عروسکی.

هیچ جایزه ای نمی تواند بطور هم ارزش بین دو یا چند فیلم تقسیم شود. به فیلم های راه یافته به مسابقه گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت.

ز ـ برگ های تقاضای شرکت در مسابقه بین المللی کودکان و نوجوانان حداکثر تا پانزدهم آذر و نسخ فیلمها تا پانزدهم دی ماه بایستی به نشانی جشنواره بین المللی فیلم فجر، خیابان دکتر شریعتی، قلهک، طبقه فوقانی سینما فرهنگ، تهران ۱۹۱۳۹ ارسال گردد.

ح ـ اخذ تصمیم نهایی درباره هر نکته ای که در مقررات حاضر پیش بینی نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن با مدیر جشنواره است و تقاضای شرکت در جشنواره به منزله قبول کامل مقررات بالا است.

۲ـ خارج از مسابقه

الف ـ فیلم های ارزشمندی که به لحاظ محدودیت سال تهیه و یا تکمیل تعداد فیلم های مسابقه، موفق نشده اند به بخش مسابقه راه یابند، در این بخش نمایش داده خواهد شد.

ب‌ ـ جشنواره می تواند فیلم هایی را برای شرکت در این بخش دعوت کند.

ج ـ به کلیه فیلم های شرکت کننده در بخش مسابقه و خارج از مسابقه گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت.

۳ـ مرور، بزرگداشت

این بخش اختصاص به مرور یک دوره مکتب و سبک خاص فیلمسازی کودکان و نوجوانان، یا بزرگداشت سینماگرانی است که خاص کودکان و نوجوانان فیلم می سازند.

جشنواره جشنواره ها:

فیلم های این برنامه از میان برگزیده ای که در جشنواره های جهانی به نمایش درآمده اند، انتخاب خواهد شد.

نمایش های ویژه:

فیلم های این قسمت، از میان آثار برگزیده دهه هشتاد، اعم از داستانی، بازسازی شده و یا مستند کشورهای مختلف که نمایشگر روندها و سبک های جدید باشند، انتخاب خواهد شد.

گنجینه های فیلمخانه ای:

این برنامه بمنظور ستایش از کوشش های ارزشمند یک هنرمند، یا تأکید بر همیت یک مکتب یا شیوه یا نوع خاص فیلمسازی که به درک بخش هایی از تاریخ سینما کمک کند، از طرف جشنواره ترتیب می یابد.

بیانیه هیأت داوران :

با درود به روان پاک اثوه تقوی و جهاد و مهربانی و عدالت، امام خمینی قدس سره الشریف که روح بلندش در ملکوت به رفیق اعلی پیوسته و در جوار قرب محبوب ازلی مأمن و مأوا یافته و امت اسلام را تا ابد در فراق خود به حسرت نشانده است. و با آرزوی توفیق رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای در تداوم اسلام ناب محمدی (ص) آنکه همیشه دوست دار هنرمندان و یار و راهنمایشان بوده است. با یاد ارواح طیبه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که عزت و شرف و سربلندی امت اسلام را با خون خود تضمین نمودند.

و همچنین با آرزوی موفقیت هنرمندان ارجمند میهن اسلامی در تداوم هنر اسلامی هنری که بگفته حضرت امام رضوان الله تعالی علیه ترسیم روشن عدالت و شرافت و الضاف و تجسم تلخ کامی گرسنگان مغضوب قدرت و پول است. بحمدالله با تلاش بسیار هنرمندان و دست اندرکاران، سینمای ایران به جایگاهی رسیده است که توجه به تفکر اسلامی و هویت ملی هنری باور و اصل اساسی آن گشته است. و دوری از تقلید و تصنع و یافت استقلال فرهنگی هنری همت آن شده است. سه سال پیش یکی از فیلمسازان ایران که از پیشاهنگان سینمای هوشمند ایران است در فیلم خود پرسشی فراروی دیگر سینماگران و هنرمندان نهاد که بغایت ساده و به نهایت بنیادین بود. پرسشی که نفس طرح آن در سینمای ایران نشان دیگری بود از تنفس فیلمسازان در فضای معصوم و عطرآگینی که به برکت جهاد صادقانه امت بر پهنه میهن اسلامی سایه افکنده است، پرسشی که همیشه ستون فقرات هنر دینی بوده است: خانه دوست کجاست؟

این پرسش ابدی انسان است و مسأله همیشه او بر کره خاک، که تنها در زمانی که نسیمی از حقیقت بر او وزیدن بگیرد او حجاب تعلقات مادی را از پیش چشمانش به کنار می زند و در خاطرش زنده می شود. سینمای ایران با توجه با توجه عمیقی که در هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر به این پرسش نشان داده است می رود تا سرفصل جدیدی در تاریخ تمدن سینما در ایران آغاز کند. خصیصه بارز این فصل، جدیت هنرمند، جهان بینی عمیق و رو به گسترش او و شک و تردید اصولی او به پاسخ های فریبنده ای است که فرهنگ شیطانی استکبار در قالب فلسفه ها و مکاتب گوناگون و رنگارنگ عرضه می کند.

هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با آثار برتر خود نشان می دهد که سینماگر اندیشمند ایرانی نه تنها پاسخ خود را یافته است بلکه در طرح پاسخ و در دامن زدن به این سؤال هنرمندانه عمل می کند. او می رود تا مخاطب جهان خود را نیز در این میدان مجاب کند که بشر آنگاه رستگار می شود و حیات طیبه می یابد که خود را از سلطه جهان بینی تنگ مادی برهاند و از دریای شیرین معرفت و عشق الهی جرعه ای بنوشد.

پیروزی در این میدان خطیر را برای کلیه سینماگران ارجمند کشور از درگاه خداوند مسئلت می کنیم. همچنین آرزو می کنیم که سینماگران و فیلمسازان ایران، همچنان که روزبروز در عرصه بین المللی موفقیت های بیشتر کسب می کنند بر تلاش خود برای ایجاد و حفظ هویت مستقل وزلال سینمای ایران اسلامی بیفزاین و اجازه ندهند سردمداران استکبار جهانی به لطائف الحیل در این هویت خلل وارد سازند یا آن را در چشمانمان کم مقدار جلوه دهند.

پیش از اعلام برندگان جوایز باید اضافه شود که چون مطابق مقررات جشنواره هیأت داوران می بایست چهل و هشت ساعت پیش از مراسم اختتامیه نامزدهای دریافت جایزه هر رشته اعلام کند، تنها توانست نسبت به فیلم هایی به داوری بپردازند که تا پایان روز نوزدهم بهمن ماه جهت داوری به داوران ارائه شده بود. و چون فیلم «ای ایران» ساخته ناصر تقوائی با همه زحمات شبانه روزی ایشان و دست اندرکاران تا آخرین لحظات مقرر به دست داوران نرسید، لذا این فیلم مورد ارزیابی داوران قرار نگرفت.

بیانیه هیأت داوران بخش مسابقه مواد تبلیغی فیلم ها:

وسایل و مواد تبلیغی برای فراخوانی مخاطب در مشاهده ی فیلم بجز کاربرد اقتصادی، دارای جوهره ی فرهنگی است. مجموعه ی گوناگون مواد تبلیغاتی دعوت کننده ی عام است تا با ارائه صادقانه اطلاع در قالبی هنری، بدون اینکه قصد فریب مخاطب را در خود داشته باشد، آگاهی مناسبی از فیلم مورد تبلیغ را به مخاطب خاص خود برساند. در هفتمین جشنواره فیلم فجر با هدف ایجاد رقابت سالم در جهت ارتقاء فرهنگی و هنری این مجموعه، مواد تبلیغی فیلم ها در چهار بخش: نمونه ی فیلم، عکس برای فیلم، اعلان سینمایی دیواری و عنوان بندی فیلم مورد داوری قرار گرفت.

هشتمین جشنواره فیلم فجر / جشنواره فیلم فجر 8 / جشنواره فجر 1368

اهداف :

هدف جشنواره عرضه و معرفی فیلم های با ارزش یک سال فعالیت فیلمسازی و تشویق هنرمندان برگزیده است.

موضوعات جشنواره :

سینمای ایران

مسابقه

مسابقه ی فیلم های اول

مرور یک سال سینمای ایران

سینمای بین الملل

جشنواره جشنواره ها

نمایش های ویژه

فیلم های ایرانی

فیلم های خارجی

گنجینه های فیلمخانه ای

سینما و ادبیات

سینمای کودکان و نوجوانان

مسابقه

فیلم های ایرانی

فیلم های خارجی

خارج از مسابقه

فیلم های ایرانی

فیلم های خارجی

فیلم های کوتاه نقاشی متحرک و عروسکی شوروی

به یاد یون پوپسکو گوپو

مروری بر فیلم های کودکان و نوجوانان عباس کیارستمی

ده سال سینمای کودک و نوجوان ایران

فیلم های لورل و هاردی

توضیحات :

هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر مشترک با چهارمین جشنواره کودک و نوجوان برگزار شد.

شرکتهای برگزیده در جشنواره بین المللی فیلم فجر ـ دوره هشتم (۱۳۶۸)

حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی

سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای فیلم مهاجر (۱۳۶۸ )

لیست فیلمهایی که در جشنواره بین المللی فیلم فجر ـ دوره هشتم (۱۳۶۸) شرکت داشته اند.

فیلم کارگردان

آب را گل نکنید (۱۳۶۸) شهریار بحرانی

آخرین پرواز (۱۳۶۸) احمدرضا درویش

آخرین مهلت (۱۳۶۸) پرویز تأییدی

الماس بنفش (۱۳۶۸) رحیم رحیمی پور

ای ایران (۱۳۶۸) ناصر تقوایی

بازی تمام شد (۱۳۶۸) مهدی صباغ زاده

باغ سید (۱۳۶۸) محمدرضا اسلاملو

بچه های طلاق (۱۳۶۸) تهمینه میلانی

پرواز پنجم ژوئن (۱۳۶۸) علیرضا سمیع آذر

پنجاه و سه نفر (۱۳۶۸) یوسف سیدمهدوی

پول خارجی (۱۳۶۸) رخشان بنی اعتماد

تا مرز دیدار (۱۳۶۸) حسین قاسمی جامی

تماس (۱۳۶۸) خسرو ملکان

تمام وسوسه های زمین (۱۳۶۸) حمید سمندریان

تولد (۱۳۶۸) عبدالرحیم شرفی فریمانی

جستجوگر (۱۳۶۸) محمد متوسلانی

خواستگاری (۱۳۶۸) مهدی فخیم زاده

دخترم سحر (۱۳۶۸) مجید قاری زاده

دزد عروسک ها (۱۳۶۸) محمدرضا هنرمند

دستمزد (۱۳۶۸) مجید جوانمرد

دل نمک (۱۳۶۸) امیر قویدل

دندان مار (۱۳۶۸) مسعود کیمیایی

دو سرنوشت (۱۳۶۸) مهران تأییدی

رانده شده (۱۳۶۸) جهانگیر جهانگیری

ریحانه (۱۳۶۸) علیرضا رئیسیان

زمان از دست رفته (۱۳۶۸) پوران درخشنده

زیر بامهای شهر (۱۳۶۸) اصغر هاشمی

ساوالان (۱۳۶۸) یداله صمدی

شب دهم (۱۳۶۸) جمال شورجه

شما فرشته اید (۱۳۶۸) محمدعلی میاندار

شنا در زمستان (۱۳۶۸) محمد کاسبی

شنگول و منگول (۱۳۶۸) پرویز صبری

صنوبرهای سوزان (۱۳۶۸) عباس شیخ بابایی

عبور از غبار (۱۳۶۸) پوران درخشنده

غفلت (۱۳۶۸) کامران ملکی

فانی (۱۳۶۸) افشین شرکت

کاکلی (۱۳۶۸) فریال بهزاد

کلوزآپ (۱۳۶۸) عباس کیارستمی

گل سرخ (۱۳۶۸) حمید تمجیدی

مادر (۱۳۶۸) علی حاتمی

مرگ پلنگ (۱۳۶۸) فریبرز صالح

مهاجر (۱۳۶۸) ابراهیم حاتمی کیا

هامون (۱۳۶۸) داریوش مهرجویی

وسوسه (۱۳۶۸) جمشید حیدری

افق (۱۳۶۷) رسول ملاقلی پور

برهوت (۱۳۶۷) محمدعلی طالبی

تا غروب (۱۳۶۷) جعفر والی

در جستجوی قهرمان (۱۳۶۷) حمیدرضا آشتیانی پور

در مسیر تندباد (۱۳۶۷) مسعود جعفری جوزانی

دوران سربی (۱۳۶۷) خسرو معصومی

دیده بان (۱۳۶۷) ابراهیم حاتمی کیا

روز باشکوه (۱۳۶۷) کیانوش عیاری

زرد قناری (۱۳۶۷) رخشان بنی اعتماد

سرب (۱۳۶۷) مسعود کیمیایی

شاخه های بید (۱۳۶۷) امراله احمدجو

طپش (۱۳۶۷) مهدی فخیم زاده

عروسی خوبان (۱۳۶۷) محسن مخملباف

کارآگاه ۲ (۱۳۶۷) بهروز غریب پور

کشتی آنجلیکا (۱۳۶۷) محمد بزرگ نیا

گراند سینما (۱۳۶۷) حسن هدایت

گلنار (۱۳۶۷) کامبوزیا پرتوی

لنگرگاه (۱۳۶۷) کیومرث پوراحمد

مشق شب (۱۳۶۷) عباس کیارستمی

میهمان ناخوانده (۱۳۶۷) ?

نار و نی (۱۳۶۷) سعید ابراهیمی فر

آن سوی آتش (۱۳۶۶) داریوش عیاری

جعفرخان از فرنگ برگشته (۱۳۶۶) ?

شیرک (۱۳۶۶) داریوش مهرجویی

گل مریم (۱۳۶۶) حسن محمدزاده

ماهی (۱۳۶۶) کامبوزیا پرتوی

آلبوم تمبر (۱۳۶۵) کیومرث پوراحمد

باشو غریبه کوچک (۱۳۶۵) بهرام بیضایی

خانه دوست کجاست؟ (۱۳۶۵) عباس کیارستمی

رابطه (۱۳۶۵) پوران درخشنده

طلسم (۱۳۶۵) داریوش فرهنگ

گال (۱۳۶۵) ابوالفضل جلیلی

آوار (۱۳۶۴) سیروس الوند

بای سیکل ران (۱۳۶۴) محسن مخملباف

شهر موش ها (۱۳۶۴) مرضیه برومند

محمدعلی طالبی

کلید (۱۳۶۴) ابراهیم فروزش

اولی ها (۱۳۶۳) عباس کیارستمی

بی بی چلچله (۱۳۶۳) کیومرث پوراحمد

حاجی واشنگتن (۱۳۶۱) علی حاتمی

دونده (۱۳۶۱) امیر نادری

مدرسه ای که می رفتیم (۱۳۵۹) داریوش مهرجویی

مسافر (۱۳۵۳) جلال مهربان

کشورهای شرکت کننده در جشنواره

بین المللی فیلم فجر ـ دوره هشتم (۱۳۶۸)

آلمان آمریکا اسپانیا استرالیا اسلواک

انگلستان ایتالیا ایران ترکیه چک

چین دانمارک روسیه رومانی ژاپن

سوئد سوئیس فرانسه کوبا لهستان

مجارستان مکزیک هندوستان یوگسلاوی

داوران:

عزت اله انتظامی مسابقه فیلم های اول و دوم

ناصر تقوایی مسابقه فیلم های اول و دوم

ایرج تقی پور مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم ها

ابراهیم حاتمی کیا مسابقه فیلم های اول و دوم

محمدحسین حقیقی مسابقه فیلم های اول و دوم

حسین خسروجردی مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم ها

سیف اله داد مسابقه سینمای ایران

حبیب صادقی مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم ها

فرهاد صبا مسابقه سینمای ایران

منوچهر عسگری نسب مسابقه سینمای ایران

هوشنگ کامکار مسابقه سینمای ایران

محمدباقر کریمیان مسابقه سینمای ایران

تورج منصوری مسابقه فیلم های اول و دوم

دبیر:سیدمحمد بهشتی

بخشهای جشنواره بین المللی فیلم فجر ـ دوره هشتم (۱۳۶۸)

تعداد کل بخش ها : ۸

بخش خارج از مسابقه سینمای ایران ۱ فیلم

نام فیلم کارگردان

مشق شب (۱۳۶۷) عباس کیارستمی

بخش ده سال سینمای کودک و نوجوان ایران ۱۶ فیلم

نام فیلم کارگردان

کارآگاه ۲ (۱۳۶۷) بهروز غریب پور

گلنار (۱۳۶۷) کامبوزیا پرتوی

لنگرگاه (۱۳۶۷) کیومرث پوراحمد

شیرک (۱۳۶۶) داریوش مهرجویی

ماهی (۱۳۶۶) کامبوزیا پرتوی

آلبوم تمبر (۱۳۶۵) کیومرث پوراحمد

باشو غریبه کوچک (۱۳۶۵) بهرام بیضایی

خانه دوست کجاست؟ (۱۳۶۵) عباس کیارستمی

رابطه (۱۳۶۵) پوران درخشنده

گال (۱۳۶۵) ابوالفضل جلیلی

شهر موش ها (۱۳۶۴) مرضیه برومند

محمدعلی طالبی

کلید (۱۳۶۴) ابراهیم فروزش

اولی ها (۱۳۶۳) عباس کیارستمی

بی بی چلچله (۱۳۶۳) کیومرث پوراحمد

دونده (۱۳۶۱) امیر نادری

مدرسه ای که می رفتیم (۱۳۵۹) داریوش مهرجویی

بخش سینمای بین المللی ـ ده سال سینمای کودک و نوجوان ایران ۲ فیلم

نام فیلم کارگردان

میهمان ناخوانده (۱۳۶۷) ?

مسافر (۱۳۵۳) جلال مهربان

بخش مرور بر فیلم های کودکان و نوجوانان عباس کیارستمی ۳ فیلم

نام فیلم کارگردان

مشق شب (۱۳۶۷) عباس کیارستمی

خانه دوست کجاست؟ (۱۳۶۵) عباس کیارستمی

اولی ها (۱۳۶۳) عباس کیارستمی

بخش مرور یکسال سینمای ایران ۴۵ فیلم

نام فیلم کارگردان

آب را گل نکنید (۱۳۶۸) شهریار بحرانی

آخرین پرواز (۱۳۶۸) احمدرضا درویش

آخرین مهلت (۱۳۶۸) پرویز تأییدی

الماس بنفش (۱۳۶۸) رحیم رحیمی پور

ای ایران (۱۳۶۸) ناصر تقوایی

بازی تمام شد (۱۳۶۸) مهدی صباغ زاده

باغ سید (۱۳۶۸) محمدرضا اسلاملو

بچه های طلاق (۱۳۶۸) تهمینه میلانی

پرواز پنجم ژوئن (۱۳۶۸) علیرضا سمیع آذر

پنجاه و سه نفر (۱۳۶۸) یوسف سیدمهدوی

پول خارجی (۱۳۶۸) رخشان بنی اعتماد

تا مرز دیدار (۱۳۶۸) حسین قاسمی جامی

تماس (۱۳۶۸) خسرو ملکان

تمام وسوسه های زمین (۱۳۶۸) حمید سمندریان

تولد (۱۳۶۸) عبدالرحیم شرفی فریمانی

جستجوگر (۱۳۶۸) محمد متوسلانی

خواستگاری (۱۳۶۸) مهدی فخیم زاده

دخترم سحر (۱۳۶۸) مجید قاری زاده

دزد عروسک ها (۱۳۶۸) محمدرضا هنرمند

دستمزد (۱۳۶۸) مجید جوانمرد

دل نمک (۱۳۶۸) امیر قویدل

دندان مار (۱۳۶۸) مسعود کیمیایی

دو سرنوشت (۱۳۶۸) مهران تأییدی

رانده شده (۱۳۶۸) جهانگیر جهانگیری

ریحانه (۱۳۶۸) علیرضا رئیسیان

زمان از دست رفته (۱۳۶۸) پوران درخشنده

زیر بامهای شهر (۱۳۶۸) اصغر هاشمی

ساوالان (۱۳۶۸) یداله صمدی

شب دهم (۱۳۶۸) جمال شورجه

شما فرشته اید (۱۳۶۸) محمدعلی میاندار

شنا در زمستان (۱۳۶۸) محمد کاسبی

شنگول و منگول (۱۳۶۸) پرویز صبری

صنوبرهای سوزان (۱۳۶۸) عباس شیخ بابایی

عبور از غبار (۱۳۶۸) پوران درخشنده

غفلت (۱۳۶۸) کامران ملکی

فانی (۱۳۶۸) افشین شرکت

کاکلی (۱۳۶۸) فریال بهزاد

کلوزآپ (۱۳۶۸) عباس کیارستمی

گل سرخ (۱۳۶۸) حمید تمجیدی

مادر (۱۳۶۸) علی حاتمی

مرگ پلنگ (۱۳۶۸) فریبرز صالح

هامون (۱۳۶۸) داریوش مهرجویی

وسوسه (۱۳۶۸) جمشید حیدری

در جستجوی قهرمان (۱۳۶۷) حمیدرضا آشتیانی پور

مشق شب (۱۳۶۷) عباس کیارستمی

بخش مسابقه سینمای ایران ۱۸ فیلم

نام فیلم کارگردان

آخرین پرواز (۱۳۶۸) احمدرضا درویش

ای ایران (۱۳۶۸) ناصر تقوایی

باغ سید (۱۳۶۸) محمدرضا اسلاملو

بچه های طلاق (۱۳۶۸) تهمینه میلانی

پول خارجی (۱۳۶۸) رخشان بنی اعتماد

تمام وسوسه های زمین (۱۳۶۸) حمید سمندریان

جستجوگر (۱۳۶۸) محمد متوسلانی

دندان مار (۱۳۶۸) مسعود کیمیایی

ریحانه (۱۳۶۸) علیرضا رئیسیان

زیر بامهای شهر (۱۳۶۸) اصغر هاشمی

ساوالان (۱۳۶۸) یداله صمدی

عبور از غبار (۱۳۶۸) پوران درخشنده

کلوزآپ (۱۳۶۸) عباس کیارستمی

مادر (۱۳۶۸) علی حاتمی

مرگ پلنگ (۱۳۶۸) فریبرز صالح

مهاجر (۱۳۶۸) ابراهیم حاتمی کیا

هامون (۱۳۶۸) داریوش مهرجویی

در جستجوی قهرمان (۱۳۶۷) حمیدرضا آشتیانی پور

بخش مسابقه فیلم های اول و دوم ۱۵ فیلم

نام فیلم کارگردان

آخرین پرواز (۱۳۶۸) احمدرضا درویش

آخرین مهلت (۱۳۶۸) پرویز تأییدی

باغ سید (۱۳۶۸) محمدرضا اسلاملو

بچه های طلاق (۱۳۶۸) تهمینه میلانی

پرواز پنجم ژوئن (۱۳۶۸) علیرضا سمیع آذر

پنجاه و سه نفر (۱۳۶۸) یوسف سیدمهدوی

تا مرز دیدار (۱۳۶۸) حسین قاسمی جامی

تمام وسوسه های زمین (۱۳۶۸) حمید سمندریان

دو سرنوشت (۱۳۶۸) مهران تأییدی

ریحانه (۱۳۶۸) علیرضا رئیسیان

شنا در زمستان (۱۳۶۸) محمد کاسبی

شنگول و منگول (۱۳۶۸) پرویز صبری

فانی (۱۳۶۸) افشین شرکت

کاکلی (۱۳۶۸) فریال بهزاد

در جستجوی قهرمان (۱۳۶۷) حمیدرضا آشتیانی پور

بخش مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم ها ۳۱ فیلم

نام فیلم کارگردان

دل نمک (۱۳۶۸) امیر قویدل

افق (۱۳۶۷) رسول ملاقلی پور

برهوت (۱۳۶۷) محمدعلی طالبی

تا غروب (۱۳۶۷) جعفر والی

در مسیر تندباد (۱۳۶۷) مسعود جعفری جوزانی

دوران سربی (۱۳۶۷) خسرو معصومی

دیده بان (۱۳۶۷) ابراهیم حاتمی کیا

روز باشکوه (۱۳۶۷) کیانوش عیاری

زرد قناری (۱۳۶۷) رخشان بنی اعتماد

سرب (۱۳۶۷) مسعود کیمیایی

شاخه های بید (۱۳۶۷) امراله احمدجو

طپش (۱۳۶۷) مهدی فخیم زاده

عروسی خوبان (۱۳۶۷) محسن مخملباف

کارآگاه ۲ (۱۳۶۷) بهروز غریب پور

کشتی آنجلیکا (۱۳۶۷) محمد بزرگ نیا

گراند سینما (۱۳۶۷) حسن هدایت

گلنار (۱۳۶۷) کامبوزیا پرتوی

مشق شب (۱۳۶۷) عباس کیارستمی

نار و نی (۱۳۶۷) سعید ابراهیمی فر

آن سوی آتش (۱۳۶۶) داریوش عیاری

جعفرخان از فرنگ برگشته (۱۳۶۶) ?

گل مریم (۱۳۶۶) حسن محمدزاده

ماهی (۱۳۶۶) کامبوزیا پرتوی

باشو غریبه کوچک (۱۳۶۵) بهرام بیضایی

خانه دوست کجاست؟ (۱۳۶۵) عباس کیارستمی

طلسم (۱۳۶۵) داریوش فرهنگ

گال (۱۳۶۵) ابوالفضل جلیلی

آوار (۱۳۶۴) سیروس الوند

بای سیکل ران (۱۳۶۴) محسن مخملباف

حاجی واشنگتن (۱۳۶۱) علی حاتمی

مدرسه ای که می رفتیم (۱۳۵۹) داریوش مهرجویی

موضوعات جوایز بین المللی فیلم فجر ـ دوره هشتم (۱۳۶۸)

۱ – بهترین تدوین

برنده :

هامون (۱۳۶۸) … حسن حسندوست

نامزد :

پول خارجی (۱۳۶۸) … شیرین وحیدی

جستجوگر (۱۳۶۸) … عباس گنجوی

ساوالان (۱۳۶۸) … حسین زندباف

مهاجر (۱۳۶۸) … حسین زندباف

۲ – بهترین جلوه های ویژه

برنده :

مهاجر (۱۳۶۸) … اصغر پورهاجریان

نامزد :

آخرین پرواز (۱۳۶۸) … علی رستگار

جستجوگر (۱۳۶۸) … ایرج صفدری

هامون (۱۳۶۸) … محمدعلی نقی کنی

در جستجوی قهرمان (۱۳۶۷) … مصطفی رستگاری

۳ – بهترین صدابرداری

برنده :

زیر بامهای شهر (۱۳۶۸) … جهانگیر میرشکاری

زیر بامهای شهر (۱۳۶۸) … حسن زاهدی

نامزد :

پول خارجی (۱۳۶۸) … سیدهاشم موسوی

پول خارجی (۱۳۶۸) … شاپور حکیمی

تمام وسوسه های زمین (۱۳۶۸) … مسعود بهنام

عبور از غبار (۱۳۶۸) … محمود سماک باشی

هامون (۱۳۶۸) … اصغر شاهوردی

۴ – بهترین صداگذاری

برنده :

مهاجر (۱۳۶۸) … محسن روشن

نامزد :

آخرین پرواز (۱۳۶۸) … اسحاق خانزادی

ساوالان (۱۳۶۸) … اسحاق خانزادی

مادر (۱۳۶۸) … روبیک منصوری

۵ – بهترین طراحی صحنه

برنده :

آخرین پرواز (۱۳۶۸) … مجید میرفخرایی

نامزد :

جستجوگر (۱۳۶۸) … میهن بهرامی

ساوالان (۱۳۶۸) … حسن هدایت

مادر (۱۳۶۸) … علی حاتمی

هامون (۱۳۶۸) … فریار جواهریان

۶ – بهترین عکاسی

برنده :

بای سیکل ران (۱۳۶۴) … عزیز ساعتی

شرکت کننده :

برهوت (۱۳۶۷) … عزیز ساعتی

تا غروب (۱۳۶۷) … مهدی مستوفی

در مسیر تندباد (۱۳۶۷) … حسین ملکی

دوران سربی (۱۳۶۷) … فرهاد عفراوی

روز باشکوه (۱۳۶۷) … رضا مهاجر

زرد قناری (۱۳۶۷) … میترا محاسنی

گراند سینما (۱۳۶۷) … حسین ملکی

نار و نی (۱۳۶۷) … یحیی دهقان پور

نار و نی (۱۳۶۷) … محمد غفوری

ماهی (۱۳۶۶) … علیرضا پورامین

باشو غریبه کوچک (۱۳۶۵)

گردآوری: پورتال وهاران  www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of