جزییات پلمب بیمارستان معروف تهران به خاطر تخمک فروشی یک دختر مجرد

اخبار ۱۷ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جزییات پلمب بیمارستان معروف تهران به خاطر تخمک فروشی یک دختر مجرد

به دنبال اهدای تخمک یک دختر ازدواج نکرده با شناسنامه جعلی، بخش نازایی یک بیمارستان مشهور تهران پلمب شد.

به گزارش پورتال وهاران؛ فروش تخمک برای رفع مشکل نازایی در روش IVF کاسبی جدید برخی دختران جوان به خصوص دختران دانشجو است تا از این طریق درآمدی کسب کنند و در همین راستا باندهایی توسط سودجویان متعددی تشکیل شده که اقدام به اغفال دختران می کنند.

اهدای تخمک برای دختران ممنوع می باشد ولی اهدای تخمک برای زنان منع قانونی ندارد گرچه بازار سیاه و سودجویی از طریق فروش تخمک ممنوع بوده و مسئولین نظارتی به شدت با آن برخورد می کنند.

قیمت خرید تخمک از دختران و زنان حدود یک میلیون تومان است که سودجویان در ازای دریافت سود چند صد درصدی آن را به نیازمندان واگذار می کنند.

در همین راستا، در پی وخامت حال یک دختر مجرد، مادرش اقدام به شکایت از بیمارستان کرد که با بررسی های مسئولین مشخص شد که این دختر با شناسنامه جعلی متعلق به دوستش به ایران بیمارستان جهت کاشت و اهدای تخمک مراجعه کرده است.

در تحقیقات انجام شده از این دختر مشخص شده که یک باندی اقدام به اغفال دختران می کرده و در ازای دریافت یک میلیون تومان آن ها را برای اهدای تخمک به بیمارستان معرفی می کرده است که برخی از افراد این باند دستگیر شده و پیگیری های قضایی در حال انجام است.

بررسی ها مشخص کرده پیش تر نیز اتفاقات مشابهی صورت گرفته است.

گفتنی است، IVF یعنی لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه که این روش به علت محسناتش در ایران بسیار رواج پیدا کرده است.

جزییات پلمب بیمارستان معروف تهران به خاطر تخمک فروشی یک دختر مجرد

بیمارسنان متخلف در تهران و فروش تخمک غیر قانونی

اطلاعاتی بیشتر در مورد اهدا تخمک

اهدای تخمک

در بعضی موارد علل ناباروری به گونه ای نیست که با تجویز دارو یا روش های پیشرفته درمان ناباروری بتوان آنها را رفع کرد. برای مثال در بعضی زنان به خاطر سن بالا، یائسگی زودرس و اختلالات دیگر، علیرغم سالم بودن ارگان های باروری به علت نداشتن تخمک از امکان باروری محروم اند.
در این افراد تنها راه باروری دریافت تخمک اهدایی از یک داوطلب است. در محیط آزمایشگاه تخمک اهدایی توسط اسپرم های مرد که همسر گیرنده تخمک است لقاح می یابد و جنین حاصله از این لقاح در رحم زن نابارور منتقل می شود.
اولین کودک حاصل از اهدای تخمک در جهان در سال ۱۹۸۴ متولد شده است و این روش هم اکنون در کشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم در اهدای تخمک

– حداکثر سنی فرد گیرنده تخمک ۴۵ سال است. البته فرد باید کاملا از خطرات باروری در سنین بالا مطلع باشد و پس از
مشاوره های لازم با متخصص و روان پزشک برای این کار اقدام کند.
– لازم است زوجی که می خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گیرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را درنظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند.
– آزمایش های اولیه پیش از درمان باید به طور کامل انجام شود. آزمایش اسپرموگرام مرد، معاینات عمومی فیزیکی، آزمایش های روتین قبل از بارداری نظیر سرخجه، آزمایش های ایمنی، تعیین گروه خون و RH، ایدز، هپاتیت، معاینات لگنی، بررسی حفره رحم و سونوگرافی برای اندازه گیری حجم رحم و درصورت لزوم هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی تعدادی از این آزمایش ها است.
ضمنا رحم فرد گیرنده تخمک در زمان عمل باید آمادگی داشته باشد که لازم است اقدامات لازم از قبل انجام گیرد.
– سن اهدا ‌کننده تخمک بهتر است بین ۲۱ تا ۳۴ سال باشد و ترجیحا این فرد قبلا بچه دار شده باشد چراکه شانس حاملگی را در فرد گیرنده تخمک بالا می برد.
– خصوصیات فیزیکی فرد گیرنده و اهدا کننده تخمک بهتر است هماهنگ باشد. خصوصیاتی نظیر، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی.
– فرد اهدا کننده تخمک (Donor) باید از نظر ژنتیکی کاملا سالم باشد،‌ همین طور از نظر بیماری هایی نظیر سیفلیس، هپاتیت، ایدز نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.
– ارزیابی روان شناختی فرد اهدا کننده تخمک توسط یک شخص حرفه ای نیز بسیار توصیه می شود. این سابقه شامل بررسی سابقه خانوادگی، تحصیلی، ثبات روحی،‌انگیزه اهداء، سابقه بارداری سخت، روابط بین فردی، سابقه قضایی و قانونی، سابقه بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی است.

ملاحظات اخلاقی اهدای‌ تخمک

همواره بحث های فراوانی در رابطه با اهدا کننده تخمک جریان داشته است که آیا بهتر است فرد اهدا کننده یا دونور شناخته شده یا ناشناس باشد.
بسیاری از دریافت کنندگان تمایل به دریافت تخمک از اهدا کنندگان ناشناس هستند چرا که تمایل دارند حریم خصوصی خود را حفظ کنند. اما در مقابل عده ای نیز اصرار به شناختن اهدا کننده دارند. برای آنها سابقه اجتماعی، فرهنگی اهدا کننده تخمک و ویژگی های ژنتیکی اش اهمیت زیادی دارد.
موضوع دیگر آشکار کردن یا پنهان داشتن موضوع از کودک حاصل از این عمل است. در مواردی که بنابر ملاحظاتی این حقیقت کتمان می شود همواره این خطر وجود دارد که حقیقت ناخواسته آشکار شود. این موضوع به ویژه در خانواده هایی که تفاهم و توافق وجود ندارد بیشتر اهمیت می یابد.
به هر حال مهم این است که استانداردهای سلامت جسمی و روانی در مورد اهدا کنندگان رعایت شود و برای پیشگیری از مشکلات آتی رضایت نامه از اهدا کننده و گیرنده دریافت شود.

گردآوری : پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of