گزارش کامل مناظره انتخاباتی سوم جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶

اخبار ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

گزارش کامل مناظره انتخاباتی سوم جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶

مناظره سوم ۲۲ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۶ از شبکه یک و خبر سیما برگزار شد. موضوع مناظره سوم اقتصادی است. اگر می خواهید گزارش سومین مناظره ۲۲ اردیهشت ۹۶  را بخوانید این مقاله پورتال وهاران را مطالعه نمایید چرا که گزارش کامل آخرین مناظره انتخاباتی ۲۲ اردیبهشت ۹۶ را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل اقتصادی آغاز شد.

قرار است در این مناظره اسحاق جهانگیری، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، مصطفی آقا میرسلیم و مصطفی هاشمی ‌طبا به بیان برنامه‌های اقتصادی خود برای دولت دوازدهم بپردازند.

پیش از این دو مناظره با موضوعات مسائلی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برگزار شده است.

اسحاق جهانگیری به عنوان اولین نامزد پشت تریبون آخرین مناظره قرار گرفت

جهانگیری: کاندیداها از سوابق خودشان نترسند

▪️حتما یکی از مهمترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی توجه شده، راه اندازی تولید داخلی است. تولید داخلی آسیب خایی دارد که یکی از مهمترین آنها قاچاق کالاست. رانتخواران از قاچاق کالا استفاده می کنند.

▪️برای آینده برنامه دقیقی انجام گرفته و ۱۰ کالای اصلی قاچاق مشخص شده تا با آن مبارزه شود

▪️در یک مقطعی از تاریخ، مسائل کشور رفت به سمت شعار دادن. به همین دلیل قاچاق و فساد افزایش پیدا کرد. اقتصاد کشور به سمت فروپاشی رفت. نمایندگان همین تفکر امروز در صحنه حضور دارند. مردم باید دقت کنند چقدر حرفهایی که کاندیداها میزنند قابل اجراست. آقای رییسی یک ماه قبل از انتخابات گفتند می خواهم در خدمت امام رضا باشم، اما جلسه پیش گفتند روی این برنامه شش ماه کار شده

▪️کاندیداها از سوابق خودشان نترسند، بگویند در نیروی انتظامی بودیم، فلان کار کردیم. بگویند در قوه قضاییه بودیم، چقدر با فساد کار کردیم. آقای رییسی بیش از ۳۰ سال در قوه قضاییه بوده، بگویند برای فساد چه کرده اند؟ هیچ کس به اندازه ایشان در رده اول قوه قضاییه نبوده است. درباره این پاسخ بدهند.

رئیسی:

پشتوانه برنامه ما کارهای بسیاری است که در دانشگاه های کشور اجام شده و از روزی که وارد شدم از استاید استفاده کرده ام و از تجربیات استفاده کرده ام و برنامه ام مدون است.

قاچاق کالا کجا تولید می شود؟ دستگاه اچرایی دارد پرونده تولید می کند. قضات دارند پیگیری می کنند/ دولت خود مسئولینش وزیر باشند اما اگر خودشان در بخش خصوصی باشند، طبیعتا اتفاق نمی افتد.

با کنترل مبادی ورودی میتوان جلوی قاچاق را گرفت .

هاشمی طبا در نقد سخنان جهانگیری:

من اطلاعاتی را که فقط از روزنامه های خودمان کسب کردم می گویم که از ۱۱۴ اسکله رسمی قاچاق وارد کشور می شود که در هیچ جای دنیا قابل درک نیست

چطور از اسکله های رسمی قاچاق وارد می شود ، البته تاکید بر آن است که گمرک ایران مبادی خود را محکم کرده است و اظهار بر این است که مناطق آزاد حداکثر رقمی که کالا وارد می شود حدود ۴۵۰ میلیون دلار است

این ۱۱۴ اسکله از آن کیست چرا شناخته نمی شود و به مردم اعلام نمی شود.

قالیباف:

وقتی که در یک دولتی، بعضی از اعضا و مدیرانش که اقتصاد در دستشان است، ولی وزرای انجا پایه گذار حقوق های نجومی می شوند، مثل جهانگیری که در دوره وزارت پاداش های چند میلیاردی برای خودتان تصویب کردید

چون وزرای شما مشغول کار تجاری هستند، وقتی فردی مدیربانک را معین میکند، و ۴۰ میلیارد تومان بدون هیچ روالی جابجا می کند، خب این است، پیشگیری وظیفه شماست.

میرسلیم:

اقای جهانگیری شما که به رئیسی ایراد میگیرید، خودتان برنامه ارائه دهید .

۴ سال قاچاق مملکت را بیچاره کرده، حالا میگویید برنامه بدهند بقیه.

روحانی:

در مسئله ی قاچاق و مفاسد، اولیت توجه ما این باشد که باید به ریشه ها بپردازیم/ چرا قاچاق بوجود می اید/اگر کیفیت تولید داخلی را بالا ببریم، قاچاقی دیگر نمی ماند

پس باید در کشور، رقابت ازاد ایجاد کنیم، باید به بخش خصوصی مهلت دهیم

باید به رسانه ها اجازه دهیم، حرف بزنیم

باید به رسانه ها اجازه دهیم، حرف بزنند، وقتی از املاک نجومی گفت، جلوی انها را نگیریم

جهانگیری:

فکر میکنم، اقای رئیسی سابقه و برنامه شان را اعلام کنند.

زمانیکه دولت اصلاحات بود، بحث قاچاق ۲، ۳ میلیارد دلار بود، اما وقتی تحوی لگرفتیم ۲۳ میلیارد دلار بودیم، اقای میرسلیم دولت ایده ال شما قاچاق را به ان میزان رساند

قالیباف عادت به خلاف گویی کرده است. دولت با افتخار افتاد دنبال ماجرای حقوق نجومی، مدیران متخلف کنار گذاشتند

اقای قالیباف، با املاک مردم چه کردید، ۲۲۰۰ میلیارد تومن املاک مردم را به حراج گذاشتید. دادستان گفت تا الان به ۵۹ مورد تخلف در بحث املاک نجومی رسیدیم، لابی کردید و نگذاشتید مجلس آن را پیگیری کند .می خواهند با همان روحیه نظامی گری میخواهند کشور را جلو ببرند. شما که بیشترین تخلف را در بانک ها داشته اید/ این موسسات اعتباری را شما ایجاد کرده اید/ فقط به خاطر مصالح ملی این حرف ها را نمی زنم. میدانید در بانک شهر چه می گذرد؟ می دانید بانک سرمایه را با چه قیمتی به چه کسی واگذار کرده اید؟
آقای قالیباف، طلبکار شده اید؟ اقای قالیباف، وقتی مردم در سال ۹۱ پول دارو نداشتند، شما در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزارتومانی می فروختید

قالیباف: امیدوارم از حرف هایتان عقب نشینی نکنید

میرسلیم به عنوان دومین نامزد پشت تریبون آخرین مناظره قرار گرفت

سوال از میرسلیم: برنامه مهمی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تدوین شده این است که به نفت به عنوان یک ماده خام متکی نباشیم

میرسلیم در پاسخ به سوال مطرح شده:

روشی که دولت اتخاذ کرده و به آن افتخار می کند که خام فروشی نفت را از یک میلیون به دو و نیم میلیون بشکه در روز برساند بر خلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی است و افتخاری هم ندارد.

توسعه صادرات نیازمند مقررات ویژه گمرکی است. تسهیل صادرات نباید به گونه ای باشد که مانع تقویت صدور کالاهای تولیدی ما و گسترش آنها در کشورهای هدف ما شود. متاسفانه تعرفه ها به گونه ای تعیین شده که موجب می شود سود آن را کشورهای وارد کننده که همسایگان ما هستند ببرند.

این نحوه صادرات به شکلی نیست که ما را تقویت کند و شیوه مناسبی برای بدست آوردن منابع ارزی نیست.

دولت حتما باید تشویق کننده باشد. از برنامه های مهم ما این است که تولید کنندگان را تشویق کنیم برای ارتقای کیفیت و صدور کالاها.

روحانی در نقد سخنان میرسلیم:

▪️صادرات مسئله بسیار مهمی است. با برجام بازار صادرات به روی کشور ما باز شد. پتروشیمی و میعانات ما توانستند صادر شود.

▪️من تعجب می‌کنم؛ صادرات نفت خام بر مبنای قانون مجلس و سیاست‌های کلی است که آقای میرسلیم می‌فرمایند.

▪️ما در غرب کارون امروز ۳۰۰ هزار بشکه در روز می‌توانیم نفت صادر کنیم که قبلاً حدود ۵۰-۶۰ هزار بشکه بود. ایشان می‌گویند غرب کارون نفت استخراج نکنیم تا عراقی‌ها ببرند.

▪️در دیپلماسی نفتی و اوپک توانستیم حق خودمان را پس بگیریم. بازاری که عربستان داشت از آن استفاده می‌کرد. همه کشورها نفت خود را کاهش دادند جز ایران که نفت خود را افزایش داد.

جهانگیری در نقد سخنان میرسلیم

▪️اطلاعات آقای میرسلیم راجع به مسایل کشور بسیار ناقص است. من فکر میکردم به دلیل حضورش در مجمع تشخیص اطلاعات بیشتری داشته باشند.

▪️رهبری تاکید کردند که چون بنده مورد وثوق ایشان و رییس جمهور هستم، فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی را برعهده بگیرم.

▪️در تمام زمینه ها تلاش کردیم که خام فروشی به صادرات کالا منجر شود.

▪️برای اولین بار میزان صادرات ما از واردات بیشتر شد که در این دولت اتفاق افتاده است.

▪️آیین نامه هایی را ابلاغ کردیم که چگونه از صادارت کالاها حمایت کنیم. برای خام فروشی عوارض گذاشتیم. خط اعتباری گذاشتیم برای کشورهایی که کالای ایرانی را می برند .یک بسته حمایتی برای صادرات ایجاد کردیم.

توهین مستقیم قالیباف به جهانگیری و روحانی: همانطور که قبلا گفتم،‌۴درصدیها خیلی پرو هستند!

▪️او پیش از این دولت روحانی را دولت ۴درصدیها خوانده بود.

تذکر میرسلیم به قالیباف پس از سخنان تند علیه جهانگیری و روحانی در وقت نقد سخنان میرسلیم:

لطفا در موضوع حرف بزنید، موضوع خام فروشی و صادرات است. در بحث فساد، به وقتش حرف بزنید

قالیباف در نقد سخنان میرسلیم:

▪️مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین عملکرد و روحیه ۴ درصدی‌ها.

▪️نکاتی که آقای جهانگیری گفتند که دروغ آشکار است. گفتند ۲۲۰۰ میلیارد دزدی در املاک نجومی شده است و این باید ثابت شود و این حق برای من است.

▪️در املاکی که گفته شد بنده نامه به دادستان نوشتم و اعلام کردند که جرم و تخلف سازمان یافته نبود و چون فساد حقوق نجومی شما در آمده بود مشاور آقای روحانی جلسه گذاشت و در آن جلسه گفتند املاک نجومی را معادل‌سازی کنند تا این آبروریزی از بین برود. این است که من همیشه می‌گویم ۴ درصدی‌ها خیلی پر رو هستند و خیلی جو سازی می‌کنند.

▪️آقای جهانگیری بانک گردشگری برادر خودتان را جمع کنید. آقای جهانگیری شما از این دولت وقتی که وزیر بودید در ونک در منطقه ۳، ۳۸۵ متر زمین گرفتید به قیمت متری ۱۴۰ هزار تومان بعد ما املاک نجومی دادیم؟

▪️مجلس در قضیه املاک تحقیق و تفحص از شورای شهر را وارد ندانست چون سیاسی‌کاری کردید. نجومی‌بگیر و نجومی‌خور شما هستید.

حسن روحانی به عنوان سومین نامزد پشت تریبون آخرین مناظره قرار گرفت

سوال از روحانی: مهمترین مشکل نظام بانکی از نظر جنابعالی چیست و چه برنامه‌ای برای اعطای وام‌های هدفمند برای تولید، خدمات، مسکن، ازدواج و سایر موارد ضروری دارید.

روحانی در پاسخ به سوال مطرح شده:

▪️یکی از ارکان بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای ما بانک‌ها هستند. در بودجه عمرانی هم تصمیم ما بر این است که بودجه عمرانی را با همکاری و تقویت بانک‌ها بتوانیم افزایش دهیم و با همکاری هم بتوانیم طرح‌های عمرانی را انجام دهیم. بانک‌ها نیاز به اصلاح دارند.

▪️برخی از موسسه‌های اعتباری غیرمجاز در دولت قبل بوجود آمدند از جمله همین موسسه متعلق به دستگاه آقای رئیسی که کلی وقت ما را گرفت تا به نحوی پول مردم را برگردانیم. تلاش زیادی برای بانکی که برای همان دستگاه آقای رئیسی است انجام شد. سرمایه‌بانکهای دولتی را دو برابر کردیم. بانک‌ها را اولاً برای تولید نیاز داریم.

▪️در سالی که گذشت ۲۴ هزار واحد تولیدی از تسهیلات استفاده کردند. این تسهیلات باعث شد بنگاه‌های کوچک و متوسط امروز فعال شده‌اند.

▪️ما از طریق بانک‌ها سرمایه خارجی را جذب می‌کنیم.

▪️اگر بخواهیم در کشور وضع زندگی و معیشت مردم درست شود و فقر ریشه‌کن شود و اقتصاد ما ظهور کند یکی از راه‌هایش تقویت بانک‌هاست و گرفتن اعتبار از بانک‌های مختلف است.

▪️امروز با یک بانک خارجی به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به توافق رسیدیم. برای تحول در زندگی مردم نیاز به افزایش صادرات داریم.

▪️دوستان مرتب می‌گویند که ما به مردم پول می‌دهیم برای شغل، یارانه و نمی‌گویند این پول را از کجا می‌آورید؟ از بانک مرکزی می‌گیرید؟ به معنای اینکه از این جیب مردم به آن جیب می‌گذارند؟ این یعنی تورم ۵۰-۷۰ درصد.

▪️چرا نمی‌گویید منابع این پول‌هایی که می‌خواهید بدهید از کجا هست؟آیا مردم یارانه نقدی را بیشتر دوست دارند یا طرح تحول سلامت را؟

▪️در دولت بعد برنامه‌مان این است که هر روستایی که سرمایه‌ای برای اشتغالش بیاورد ما بتوانیم ۲ برابر آن را به آن فرد بدهیم.

جهانگیری نقد سخنان روحانی

▪️نظام بانکی نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد. اقتصاد ایران بانک محور است. متاسفانه در دوره گذشته با بانک مثل خزانه دولت برخورد شد. منابع بانکی در جاهایی حبس شد. معوقات بانکی به وجود آمد.

▪️وام ازدواج را از سه به ده میلیون تومان افزایش دادیم. یک میلیون نفر وام ازدواج گرفتند.

رئیسی نقد سخنان روحانی:

▪️در مصاحبه قبل اعلام کردم که یک بار برای همیشه یک مناظره‌ای را بین آقای روحانی و مسئولن دولت قبل برگزار کنند تا همه چیز تمام شود. نمی‌شود که هر چه بگوییم بگویند دولت قبل.

▪️آقای روحانی اشاره می‌کنند که در دولت بعد فلان کار را می‌کنیم، چرا در همین دولت این کار را نکردید؟ ۴ سال کشور را به ناحق و ناروا معطل گذاشتید. آینده را حواله ندهید.

▪️شما یکی از گلابی‌هایی که باید از برجام می‌چیدید سرمایه‌گذاری خارجی بود. سرمایه خارجی شما چقدر است؟

▪️آماری که ما داریم آن است که صادرات غیر نفتی ۱۰ درصد کاهش داشته است. آمارسازی که می‌کنید کار درستی نیست.

هاشمی طبا در نقد سخنان روحانی

▪️بدون تردید مشکلات بانکی از دولت قبل و شاید دولتهای قبلی به ارث رسیده. اگر نگوییم دولت قبلی چه کرده مراجعه به تاریخ را معلق گذاشته ایم. نمی شود گذشته را منکر شد چرا که عملکرد گذشته تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی ما دارد.

▪️نظام بانکی کمی اصلاح شده اما نظام بانکداریِ به اصطلاح اسلامی از اروپا نشات گرفته. ما فقط عقود اسلامی را به نظام بانکی سوار کرده ایم و تمام کسانی که عقود را امضا می کنند متوجه نیستند چه چیزی را امضا می کنند.

▪️اگر قرار است بانک به تولید و تجارت و صادرات ما کمک کند باید خیلی شفاف باشد و موضوع وام دادن و قرض دادن را مشخص کنیم. بانکها به بنگاه های مالی تبدیل می شوند. باید در نظام بانکداری تغییر اساسی ایجاد شود.

میرسلیم در نقد سخنان روحانی

▪️خود آقای روحانی اشاره کردند که نظام بانکداری ما از نقاط ضعف دولت است.

▪️این اختلاسهای کلانی که صورت گرفته چکونه میخواهید برخورد کنید. بسیاری از اینها از نورچشمی های دولتی هستند

▪️برخی از دولتمردان شما در بانکها سهیم هستند. بانکداری الان رباخواری است. کلاه شرعی برایش درست کرده اند و رباخواری می کنند. چه کار میخواهید بکنید. مراجع اعتراض می کنند اما چه کار کرده اید؟

▪️بانکها به ورشکستگی رسیده اند چه کار میخواهید کنید. اگر مردم بدانند چه اتفاقی در بانکها رخ داده سلب اعتماد می شود.

روحانی در سخنان تکمیلی:

▪️آقای رییسی تا حالا چند بار گفته اند که خوب است بین دولت فعلی و گذشته مناظره شود. من با خود ایشان مناظره می کنم چون همه وزرای دولت قبل در ستاد ایشان فعال هستند و برایش برنامه می نویسند. ما با خود آقای رییسی حاضریم مناظره بگذاریم.

▪️شما مگر در قوه قضاییه نبودید چرا به مفاسد و مشکلات رسیدگی نکردید؟ چطور آمریکایی ها که پول مردم را مصادره کردند شما کاری نکردید؟ ما در سالهای گذشته فرصت داشتیم این پول را برگردانیم اما برگردانده نشد.

▪️در دولت گذشته که پول نفت را به یک نفر دادند چه کار کردید؟ در سازمان تامین اجتماعی دوست قضایی شما آن مفاسد را به وجود آورد کجا بودید؟ چه کردید؟

▪️ ۳.۸میلیارد پول مردم کجاست؟ با امضای چه کسانی این پولها برده شد؟ شما سالها در سازمان بازرسی و قوه قضاییه بودید چرا با اینها برخورد نکردید؟

▪️چطور الان کوچکترین تخلفی رخ میدهد سخنگوی قوه قضاییه بلافاصله اعلام می کند که بسیار هم خوب است اما باید عادلانه تخلفات همه را اعلام کند اما قوه قضاییه در دولت قبل کجا بود؟

▪️می گویید ما کشاورزان را به آینده حواله می دهیم ما که در گندم خودکفا شدیم. ۲۱ میلیون تن مواد عذایی در این دولت ذخیره شده، ما به آینده حواله می دهیم؟

▪️نظارت ما بر بانکها با دولت گذشته اصلا قابل مقایسه نیست. آقای قالیباف خودشان در جریان هستند. البته مصوبه شورای عالی امنیت ملی و دستور رهبری و همه کمک کرده اند در این زمینه.

▪️ ۹هزار میلیارد تومان به وام ازدواج جوانان دادیم. نباید غیراخلاقی حرف بزنیم.

▪️آقای قالیباف چرا کلام غیراخلاقی به کار می برید. در طول چهار سال هر روز علیه دولت تخریب کردید. ساختمانهای مجلل در شمال تهران گرفتید و فیلم ساختید و در روزنامه هایتان تخریب کردید. به اندازه کافی تخریت کردید. مردم در ۲۹ اردیبهشت تصیم خودشان را اعلام خواهند کرد.

سوال از هاشمی طبا:

برنامه دولت شما برای رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در صنعت، کشاورزی و خدمات به ویژه برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی چیست؟

هاشمی‌طبا در پاسخ به سوال مطرح شده:

▪️همانطور که قبلاً هم عرض کردم زیربنای همه اینها حفظ ایران است. ایران، نفت، گاز، آب، خاک، جنگل، هوا و رودخانه خودش را در اختیار ما گذاشت و ما آن را تخریب کردیم.

▪️در اقتصاد مقاومتی چند بند مهم آمده است که یکی صادرات است، دوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و اصلاح قانون بانکداری، سوم استفاده از نیروهای تلاشمندی که امروز در اصناف، کارفرمایان و کسانی که امروز به طور بالقوه و بالفعل کار می‌کنند.

▪️آنهایی که بالقوه کار می‌کنند باید گسترش دهیم و ممکن است جزء چهار درصدی ها هم باشند.

قالیباف در نقد سخنان هاشمی طبا:

▪️بحث تولید بحث مهمی است. در تولید نیازمند نیروی انسانی کارآمد، تکنولوژی مناسب و نیازمند سرمایه مناسب هستیم.امروز وقتی نگاه می‌کنیم در کشور در بخش‌های مختلف نیروی مناسب و آموزش دیده داریم.

▪️سرمایه‌داخلی ما اگر درست هدایت شوند، سرمایه خوبی هم داریم البته که باید از سرمایه خارجی هم استفاده کنیم و باید امنیت سرمایه داخلی را برقرار کنیم و بعد سرمایه خارجی جذب کنیم.

▪️هر روز بیکاری بیشتر می‌شود و کارخانه‌های ما چند ده هزار تعطیل شده و روند تعطیلی چه کوچک و چه بزرگ ادامه‌دار است.

▪️چگونه می‌توانیم یک میلیون شغل در سال ایجاد کنیم؟

▪️آیا این‌ها ریشه در بحث ۴ درصدی‌ها ندارد که فقط افراد خاصی بیایند و استفاده کنند و بقیه استفاده نکنند.

میرسلیم در نقد سخنان هاشمی طبا:

▪️علت واقعی که تولید خوابیده چیست.؟ مشکل ما بی توجهی به مساله تولید است. هشتاد درصد شهرکهای صنعتی خوابیده.

▪️راهکار شما برای سرپا ایستادن تولید چیست؟ واردات بی رویه ما بیشتر از کشورهای همسایه است. وارداتی که فرزند وزیر اخیرا وارد کرده تولید را می خواباند.

▪️در مورده بهره وری ضعیف چه کار میخواهید بکنید؟ تمام سرمایه گذاری هایی که خوابیده به آن نمی پردازند به دنبال سرمایه گذاری خارجی هستند. اینها برای ما راه حل نیست.

تعاونی و تولید در کشور ما خوابیده. با اینها چه می خواهید بکنید؟ ۸۵ درصد تولید ما دولتی است. چگونه می خواهید اصل ۴۴ را اجرایی کنید؟ این دولت هم مثل دولت گذشته نتوانست در این زمینه کاری بکند.

روحانی در نقد سخنان هاشمی طبا:

▪️تولید نیازمند مواردی است که از جمله آن فناوری است. امروز در دولت یازدهم ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان به خوبی فعالیت می‌کنند.

▪️تصمیم ما بر این است که از پول نفت، گاز و میعانات که اضافه می‌شود که فروشمان نسبت به گذشته ۲ برابر شده است، ۲۰ میلیارد با همکاری بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری بگذاریم.

▪️در کتاب برنامه دولت دوازهم گفتیم که از این ۲۰ میلیارد دلار که اضافه داریم ۱۵ میلیارد دلار برای توسعه و سرمایه‌گذاری خواهیم گذاشت و ۳ تا ۵ میلیارد دلار برای حمایت از فقرا خواهیم گذاشت.

جهانگیری در نقد سخنان هاشمی طبا:

▪️تولید جهت گیری اصلی است. بخش خصوصی، مدار سرمایه گذاری است. باید بخش خصوصی را حمایت کنیم.

▪️می گویند چرا از دولت گذشته حرف میزنیم، چون دولت گذشته امروز در جلسه نشسته. تمام تیم دولت گذشته امروز در ستادهای آقایان هستند.

▪️آقای میرسلیم شما که مهندس هستید چطور آمار رسمی کشور را قبول ندارید؟ همینجوری آمار می دهید که ۷۰ درصد کارخانه های کشور تعطیل است.

▪️ما مشکلات بزرگی را حل کردیم. قیمت ارز و کالاها لحظه ای تغییر می کرد و گران می شد. ما آرامش برقرار کردیم. سال ۹۵ ده میلیارد دلار سرمایه خارجی ثبت شده. ماشین اقتصاد کشور را راه انداخته ایم.

▪️آقای قالیباف یکبار نگفتم شما دروغ گفتید.گفتم خلاف می گویید. هیچوقت در زندگی ام از رانتی استفاده نکرده ام، اگر روزی زمین گرفته ام به نرخ روز گرفته ام.

رئیسی در نقد سخنان هاشمی طبا:

▪️۲۵۰ هزار کارگاه تولیدی که تعطیل شده‌اند غیر از آن اعدادی که از کار بی‌کار شده‌اند این عدد و رقمی هست که وزرای همین دولت گفته‌اند.

▪️به مردم می‌گویم تا حالا شده وام صفر درصد بگیرید؟ برخی ۳۰۰ میلیارد وام صفر دردصد گرفتند یعنی بدون آنکه ریال بهره روی آن بیاید. این پول‌ها در تولید استفاده نمی‌شود.

▪️وارد کردن میوه چه معنایی دارد؟ ما بهترین میوه‌ها را در غرب کشور خودمان تولید می کنیم.

▪️به جای این که از کف بازار، کف کشاورزی و کف روستا حرف بزنیم از بالادستی‌ها می‌گوییم.

هاشمی‌طبا در سخنان تکمیلی:

▪️آقای میرسلیم استاد سئوال کردن هستند. ایشان ۱۵ سال رئیس هیات مدیره یک شرکت موتورسازی در شمال ایران بودند، بفرمایند در این ۱۵ سال چه تحولی در آن کارخانه ایجاد کرده‌اند؟

▪️چراغی که به خانه رواست چرا می‌خواهید به دست استکبار جهانی بدهید؟ صنعت ما به جای اینکه بر مبنای صادرات شکل بگیرد فقط بر مبنای رفع نیازهای داخلی است.

▪️بنده به عنوان مهندس می‌گویم که قبلاً یک دستگاه نساجی را به دو نفر می‌دادند و امروز یک دستگاه را به ۱۰۰ نفر می‌دهند.

▪️ما در کشورهای دیگر به خوبی می‌توانیم تولید ساختمان کنیم با مصالح داخلی خودمان در ایران و الان هم در ۱۵ کشور داریم کار فنی انجام می‌دهیم.

▪️تمام شرکت‌های ما یادشان باشند که نمی‌توانند در ایران محصولاتشان را بفروشند و باید بازار جهانی پیدا کنند و صادر کننده وجود داشته باشد.

▪️از یک طرف می‌گوییم سرمایه‌گذاری خارجی و از طرف دیگر با هرگونه سرمایه‌گذاری خارجی مخالفت می‌کنیم. حرف‌های بیخود میزنیم و انتظار داریم اقتصاد و کشاورزی و … اصلاح شود.

سید ابراهیم رئیسی به عنوان پنجمین نامزد انتخابات پشت تریبون مناظره سوم قرار گرفت

سوال از رئیسی: برنامه شما برای قانون هدفمند کردن یارانه ها چیست؟

رئیسی در پاسخ به سوال مطرح شده:

▪️ابتدا من عرض کنم قبل از پاسخ به سوال که با توجه به اینکه امروز روز نیمه شعبان است در سیره مهدوی داریم که دولت مهدوی دولتی است که دولتمردانش از دو ویژگی مهم برخوردار باشند، یکی تقوا و خدا ترسی و دوم کارآمدی و قدرت اجرایی برای مردم.

▪️انتظار مردم عزیزمان در این ایام این است که دولتی باشد که ویژگی خداترسی داشته باشد و هم ویژگی کارآمدی. توجه به مردم و توجه به دیگران از ویژگی دولت مهدوی است.

▪️قبلاً یارانه داشتیم ولی یک عده خاصی دریافت می‌کردند.

▪️این یارانه امروز توزیع می‌شود با فراز و فرودهایی که داشته و شاهد هستیم وضعیت فقر با سیاست‌هایی که داشته بیشتر شده و از ۲۳ درصد به ۳۳ درصد رسیده است.

▪️ما‌ می‌گوییم که این باید افزایش پیدا کند و می‌پرسند از کجا؟ منابع آب، برق، نفت، نفت، گاز و بسیاری از حامل‌ها گران شد یعنی ۴۰ هزار میلیارد به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید و موارد دیگری برای تأمین آن وجود دارد.

▪️سفره مردم امروز کوچک‌تر شده و از مردم بپرسید آیا اقلامی که تهیه می‌کردید این اقلانم بیشتر شده یا ثابت مانده. اگر مسئولیت داریم نسبت به این قضیه باید حتماً دنبال شود.

▪️از ۱۳۳ درصد تا ۱۴۰ درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است. ما آنچه که در برنامه گفتیم هم مکتوب است و هم براساس منابعی است که کاملاً پیش‌بنیی کردیم.

هاشمی‌طبا در نقد سخنان رئیسی:

▪️آقای رئیسی ۲ بار فرمودند منابع دیگر پیش‌بینی شده و خواهش می‌کنم بگویید این منابع دیگر چیست؟

▪️نفری ۴۵ هزار تومن یارانه در دولت قبل دادیم که همه چیز چند برابر شد ما گفتیم ۴۵ هزار تومان می‌گذاریم در جیبتان اما ۵۰۰ هزار تومان به خاطر تورم از جیبشان بیرون آوردیم.

▪️امروز هم اگر بخواهیم ۲-۴ برابر یارانه را افزایش دهیم می‌شود به جای ۲۵۰ هزار تومان که می‌دهیم ۸۰۰ هزار تومان از جیبشان بر داریم.

▪️دولت فعلی تورم را کنترل کرده است. مگر قرار است که یارانه و منابع از آسمان نزول کند؟

قالیباف در نقد سخنان رییسی:

▪️ما باید کار تولید کنیم. امروز کسانی که می خواهند تولید کار کنند مثل کارخانه داران و سرمایه گذاران ما تحت فشار هستند مثل کالای قاچاق و ارز. واردات غیررویه ای در کشور وجود دارد.

▪️تجار و سرمایه دارهای ما که با زحمت می خواهند پول دربیاورند رفته اند حاشیه و نگرانند چون چهاردرصدی ها می خواهند بیشترین منفعت را از اموال عمومی ببرند. این زالوصفها مانع هستند. آقای رییسی در دولت شما برنامه مشخصی برای برخورد با اینها دارید یا خیر؟

میرسلیم در نقد رئیسی:

▪️هنر دولت این بوده که مثل دولت قبل پول یارانه را به مردم دادند، پس تولید چه شد؟

▪️اگر تولید درست شود و مردم کالا به وفور در اختیارشان باشد منافعش بسیار بیشتر از یارانه‌ای است که شما می‌گویید فلان قدر می‌دهم. صادق باشید با مردم، بگویید برای تولید ما ندادیم و بگویید به چه دلیل.

▪️تولید ۴ سال است خسارت خورده و نتایجش رکود و بیکاری است.

روحانی در نقد سخنان رئیسی:

▪️بسیار مهم است که مردم بدانند یک عده دنبال بازگشت به قبل هستند. همانطور که آن زمان پول می‌دادند به مردم اکنون هم پول بدهند.

▪️آن زمان برای پرداخت یارانه‌ها ۴۲ هزار میلیارد تومان تخلف کردند و مدارکش هم هست. برای گازرسانی به روستاها می‌شود راه روستایی را متوقف و یارانه محرومان را متوقف کنیم و می‌شود این کار را کرد، برنامه ما این نیست که اینها را قطع کنیم.

▪️برنامه یارانه تنها کافی نیست، ما دنبال یک نظام تامین اجتماعی جامع هستیم که در برنامه دولت دوازدهم آوردیم. مستمری افراد کم درآمد را بیش از ۳ برابر کردیم و با مجلس توافق کردیم و الان هم اجرا می‌شود.

▪️برای افرادی که کف درآمدی‌شان مطلق است یک حقوق برای گذران حداقل زندگی پرداخت شود. افرادی که اشتغال ندارند باید برایشان شغل درست کنیم. حداقل حقوق را بالای یک میلیون بردیم و بازنشسته‌ها را هم بالای یک میلیون بردیم.

جهانگیری در نقد سخنان رئیسی:

▪️متاسفانه یکی از اقدامات بدی که در دولت گذشته افتاد این بود که دولت گذشته سفره مردم را کوچک‌تر کرد. ۴۵ هزار تومان در جیب مردم گذاشتیم و ۲۰۰ هزار تومان برداشت کردیم.

▪️عزت ملت ایران را حفظ کنید. سرزده نروید در خانه فقرا عکس و فیلم بگیرد و به عنوان تبلیغات پخش کنید.

▪️ما می‌خواهیم معیشت و توانمندی ملت ایران را حفظ کنیم.

▪️سه راه تامین مالی برای ۱۵۰ هزار تومان یارانه‌ای که شما می‌گویید یکی گران کردن حامل‌های انرژی است یا اینکه از هزینه‌های دولت کم کنیم، یا باید بگویند می‌رویم دست در بانک مرکزی می‌کنیم و پول‌ها را برداریم، در هر روش ۱۵۰ هزار تومان می‌دهند و یک میلیون تومان بر می‌دارند.

رئیسی در سخنان تکمیلی:

▪️آقای روحانی می گویند ما یارانه مستمری بگیران را سه برابر کردیم. چه زمانی کردید؟ در روزهای آخر منتهی به انتخابات این کار را کردید. چرا قبلا نکردید؟
▪️آقای روحانی می گویند سایتی راه انداختیم تا فقرا ثبت نام کنند. چرا این کار را در ایام تبلیغات انتخاباتی کردید؟

▪️به دهدارها گفته اند نفری ده میلیون می دهیم. اینها کار تبلیغاتی است. سازمانهای حمایتی باید کاری کنند که فقرا از تحت پوشش آنها بیرون بیایند.

▪️طرح سلامت از طرحهایی بود که با نیت خوب آغاز شد اما آن میزانی که از جیب مردم داده می شود و آنچه می گویید یکی است؟

▪️شما نقدینگی را هفتصد هزار میلیارد افزایش داده اید. صداوسیما مناظره ای بین من و آقای روحانی برگزار کند تا درخصوص اقشاری که صدایشان شنیده نمی شود من حرفهایم را بزنم و کاری هم به دولت قبلی ندارم.

▪️شما به عنوان دولت پرخرج چه کردید؟ حقوق کارمندان را افزایش دادید؟ ندادید. ۲۶۰هزار میلیارد تومان افزایش خرج داشتید. چه کردید؟

▪️ما آیا نسبت به قشر فقیر مسوولیتی داریم یا نداریم؟ اگر داریم چرا کاری نکردید و فقط در ایام تبلیغاتی می گویید این کارها را کردید و می کنید.

▪️ما مردم را عاقل و اهل فکر می دانیم. مردم عقل دارند و بر اساس تعقل رای می دهند.

قالیباف به عنوان آخرین نامزد انتخابات، پشت تریبون آخرین مناظره قرار گرفت

سوال از قالیباف: مهمترین اولویت‌های شما برای افزایش رشد اقتصادی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ چیست؟

قالیباف در پاسخ به سوال مطرح شده:

▪️با یک بحران اقتصادی روبه‌رو هستیم؛ بیکاری، رکود و گرانی. در حوزه مربوط به گرانی، می‌گویند تورم کنترل شده ولی مردم می‌دانند که گرانی وجود دارد. مثلا شکر ۱۵۰۰ تومان،شده ۳۵۰۰ تومان.

▪️۳٫۵ میلیون بیکار داریم و تا ۷ میلیون هم وجود دارد. طبعا در چنین شرایطی وظیفه همه دولت‌هاست که تدبیر بیندیشد.

▪️من معتقدم دولت آقای روحانی نتوانسته در این زمینه موفق عمل کند. از قضا با افزایش هزینه‌های خود دست در جیب و سفره مردم کرده‌اند.

▪️در عملکرد دولت، افزایش قبوض را نگاه کنید. فشار یکنواختی بر قشر محروم آمد. باید به کارگاه‌های کوچک و متوسط معافیت یا تخفیف مالیاتی بدهیم. برای کسبه هم همینطور.

▪️ما ۴۰ درصد فرار مالیاتی داریم. در مالیات بر ثروت و ثروتمندان کمترین سهم دریافت مالیات را داریم. در جریان نقدینگی و جهت‌گیری آن هم همینطور.

▪️باید نیروهای جویای کار را شناسایی کنیم. البته با شکایت ایشان(روحانی) سایت ما را بستند. مهم نیست. باید ۲۵۰ هزار تومان به افراد بیکار بدهیم.

میرسلیم در نقد سخنان قالیباف:

▪️اگر مماشات کنیم و اصل ۴۴ را اجرا نکنیم مثل دولت فعلی به هیچ جایی نمی رسیم. با این شیوه به اهداف چشم انداز نمی رسیم.

▪️هسته های دانش بنیان را در کشور داریم اما حمایتی صورت نگرفته. ما آقای روحانی را بردیم از خودروی برقی رونمایی کردند اما هیچ حمایتی نکردند بلکه اجازه واردات از ژاپن را صادر کردند.

▪️این دولت اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ را نفهمید. تا فساد اداری اصلاح نشود کاری صورت نمی گیرد. در زمینه دولت الکترونیک کاری نکردند و شفافیتی وجود ندارد.

جهانگیری خطاب به قالیباف: آقای قالیباف شما تهران را گران اداره کردید، شما بخش خصوصی را کم وارد پروژه های تهران کردید. بیشتر با نهادهای نظامی فعالیت کردید.

روحانی در نقد سخنان قالیباف:

▪️سوال من از آقای قالیباف این است که ایشان درباره رشد اعلام کردند درآمد ملی کشور را ۲٫۵ برابر می‌کنند و معنی این، رشد ۲۶ درصدی است و چنین چیزی را در کل دنیا سراغ نداریم. ایشان می‌گویند پتروشیمی راه می‌اندازیم و چند صد هزار شغل ایجاد می‌کنیم. امروز ۵۴ میلیون تن پتروشیمی تولید می‌کنیم و حدود ۹ میلیون تن در این دولت اضافه شد ولی کجاست این شغلی که ادعا می‌کنید؟ شغل مستقیم و غیرمستقیم پتروشیمی در دنیا ۱۶ هزار نفر و در ایران ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر است.

▪️رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری و اشتغال و سرمایه فیزیکی ایجاد می‌شود. برای اینها چه برنامه‌ای دارید؟ در این دولت برای اولین‌بار به رشد بیش از ۸ درصد رسیدیم و می‌توانیم این راه را در دولت بعد ادامه دهیم؛ با رشد اقتصادی و کاهش تورم.

جهانگیری در نقد سخنان قالیباف:

▪️اگر ما کیک اقتصاد کشور را بزرگ کنیم، همه مردم از آن استفاده می‌کنند.

▪️یکی از سیاست‌ها، سیاست خارجی است. آیا کاندیدای موجود واقعاً در دیپلماسی وارد هستند؟ آیا اطرافیان شما طرفدار دیپلماسی هستند یا دنبال تنش‌زایی‌اند؟

▪️در قانون برنامه پیش‌بینی شده که ۷۷۰ هزار میلیارد نیاز است که رشد ۸ درصد داشته باشیم.

▪️آقای قالیباف با این افرادی که در اطراف خود دارید می توانید ۶۵ هزار میلیارد سرمایه خارجی جذب کنید؟ شما شهر تهران را خیلی گران اداره کردید. شما بخش خصوصی را کم وارد پروژه های تهران کردید. بیشتر با نهادهای نظامی فعالیت کردید. آقای قالیباف تمام کسانی که در راس امور هستند در شهرداری از نظامی‌ها هستند.

▪️یک سری جاها در بحث خصوصی‌سازی در دولت قبل به یک سری نهادهای قدرتمند واگذار شد که ما نتوانستیم آن را پس بگیریم.

رئیسی در نقد سخنان قالیباف:

▪️رشد اقتصادی، ۷ درصد است ولی حقیقت این است که ۶ درصدش مربوط به نفت است و بنابراین رشد بین ۱ تا ۱٫۵ درصد قابل قبول است. ۱۲۹ شرکت آماده کار در اصل ۴۴ بودند که این روند به شدت کاهش یافت. اگر خصولتی‌ها گرفته‌اند، شما باید جلوی آن را می‌گرفتید آقای روحانی چون شما دولت هستید.

▪️رکود در کشور ما رکورد زده است. بارها گفته‌اید رکود رفع شده است. آیا مردم هم همین را می‌فهند؟ با دیپلماسی عزتمندانه تمام این مسائل قابل حل است و اول، با کشورهای همسایه. باید پیشرانه‌های اقتصاد و تولید را فعال کنیم. مبارزه بی‌امان با قاچاق و فساد و کنترل واردات می‌تواند زمینه اشتغال را فراهم کند.

هاشمی‌طبا در نقد سخنان قالیباف:

▪️برنامه ۱۴۰۴ اهدافش اهداف بسیار والایی است.

▪️ما به حرف آدم‌های عاقل اقتصاددان که راه‌حل علمی نشان می‌دهند گوش نمی‌کنیم و براساس داده‌هایی که به ما می‌رسد می‌خواهیم علم را تغییر دهیم. در مقابل تحریم باید کمربندمان را محکم ببندیم.

▪️توسعه، تولید، پیشرفت غیر از تمرکز سرمایه، غیر از تلاش ، غیر از کوشش راه دیگری ندارد. با رنگ روغن زدن به جامعه یا بالعکس سیاه‌نمایی جامعه، توسعه‌ای ایجاد نمی‌شود.

▪️کارگردان فیلم می‌سازد و می‌رود آن طرف مرز جایزه می‌گیرد می‌گویند سیاه‌نمایی کرده؛ از این تریبون بدترین سیاه‌نمایی را در کشورمان داریم انجام می‌دهیم.

▪️به اقتصاددانمان، به بازرگانانمان توجه کنیم. اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید از همه چیزمان بزنیم و در راه توسعه بزنیم. با راحت‌طلبی و شعار راحت‌طلبی یقیناً در ۱۴۰۴ که هیچ در ۱۴۲۴ هم به ۱۴۰۴ هم نمی‌رسیم.

قالیباف در سخنان تکمیلی:

▪️وعده هایی که داده ام از جنس عدد و رقم است. بنده مدیر اجرایی بوده و سابقه کافی دارم. وعده های ما حرف و شعار نیست.

▪️من هیچ وقت خلف وعده نکرده ام. مطمئن باشید ۵ میلیون شغل را در دولت مردم اجرا خواهیم کرد. ۱.۲ این شغل را در روستاها ایجاد خواهیم کرد. در حوزه صنایع سنگنین، پتروشیمی و صنایع مادر و توجه به صنایع پایین دستی و جلوگیری از خام فروشی اقدام اساسی خواهیم کرد.

▪️حتما در جهت دهی به نقدینگی برای کارگاههای تعطیل اقدام خواهیم کرد. در حوزه گردشگری و آی تی برنامه داریم. ماهانه و سالانه گزارش کار خواهیم داد.

▪️جناب آقای روحانی در صحبتها به گونه ای بیان کردند که امروز مشکل اقتصادی وجود ندارد. هر چقدر هم بگویید نمی توانید از کارنامه اقتصادی دولت دفاع کنید. ما برنامه داریم. ما در دولت مردم متعهدیم برنامه ششم را اجرا کنیم. حتما افزایش درامد دو ونیم برابری در کشور امکانپذیر است.

▪️در کشور سابقه رشد دو رقمی داشتیم. ما باید به بخش خصوصی و تعاونی اعتماد کنیم. رفتار دولت چهاردرصدی ها طوری شده که ببینید بانکها و سرمایه ها دست چه کسانی است.

▪️وقتی نمی توانید امنیت سرمایه گذاری را مثل کاسپین تامین کنید چگونه می توانید جذب سرمایه گذاری کنید؟

▪️امروز دبیرخانه همه کشورها در تهران برقرار است و دیپلماسی ما موفق بوده است.

▪️آقای جهانگیری درباره املاک نجومی دروغ گفتید و باید ثابت کنید. هم شما و هم آقای روحانی از املاک نجومی بهره مند شده اید.

پایان بخش اول مناظره سوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم

گزارش کامل مناظره انتخاباتی سوم جمعه 22 اردیبهشت 96

بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

در بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری ظرف ۵ دقیقه به سوالاتی که به قید قرعه انتخاب شد پاسخ داده و در زمان باقیمانده ای که برای آنها محاسبه شده به سوالات پاسخ دادند.

قالیباف: تا زمانی که مبارزه با فساد صورت نگیرد در حوزه‌های کشاورزی و صنعت موفق نمی‌شویم

محمد باقر قالیباف به عنوان اولین کاندیدا در بخش دوم مناظره سوم با موضوع اقتصادی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت شما برای توسعه صنایع در بخش کشاورزی چیست؟ گفت: پیش از آنکه جواب این سوال را بدهم لازم می دانم همانطور که قول داده بودم اموال خود و خانواده ام را به اطلاع مردم عزیز برسانم.

وی با نشان دادن برگه ای رو به دوبین گفت: دارایی های من و بستگانم در کانال تلگرامی من اعلام شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

قالیباف سپس به پرسش طرح شده اشاره کرد و اظهارکرد: با تمام محدودیت هایی که در حوزه آب داریم ما باید در کشاورزی به خودکفایی برسیم. ما بر طبق برنامه ششم و سند چشم انداز برنامه ها را در حوزه های کشاورزی و روستایی ادامه می دهیم. در روستاها با صنایع کوچک و خانگی برنامه ها را پیش می بریم.

وی خاطر نشان کرد: تا زمانی که مبارزه با فساد صورت نگیرد در حوزه های کشاورزی و صنعت موفق نمی شویم.

رئیسی:فساد امروز فراجناحی شده است

ابراهیم رئیسی در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای مبارزه با فساد اقتصادی، رانتخواری و فساد سازمان‌یافته چیست، اظهار کرد: امنیت سازمان اداری کشور در گرو مبارزه با فساد است. دولت باید ساختارهای فسادزا را اصلاح کند تا شاهد این نباشیم که هر روز یک فساد در نظام اداری مطرح شود.

وی ادامه داد: فساد امروز فراجناحی شده و موضوعی که در زمینه مبارزه با فساد وجود دارد حساسیت مقابله با آن است که اگر فلان دستگاه گفت که کسی فاسد است با وی مبارزه شود و حساسیت وجود داشته باشد حال چه این فساد زیر عمامه من باشد چه زیر عمامه آقای روحانی و یا در کت آقای جهانگیری یا آقای قالیباف باشد.

رئیسی با بیان اینکه برخی مواقع شاهد مقاومت در برابر مبارزه با فساد هستیم، اظهار کرد: یک وقت می‌گویند نزدیک‌ترین فرد دارد فساد می‌کند اما در برابر آن مقاومت می‌شود. ما مصمم هستیم که در دولت کار و کرامت به هیچ کس اجازه ندهیم که در نظام اداری فساد کند و اگر کسی هم به دنبال فساد رفت گوش او را بگیریم و او را از آن اداره بیرون بیندازیم. مردم دغدغه‌مند مبارزه با فساد اداری هستند و این مساله قابل حل است.

مصطفی هاشمی طبا در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای اصلاح نظام مالیاتی و ملاحظاتتان برای تولید و اشتغال چیست؟ گفت: من به این دلیل با اعلام دارایی های نامزدها مخالفت کردم که هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد زیرا ملاک پول داشتن یا نداشتن نیست؛ چه بسا فقیر باشد اما کیسه بدوزد بنابراین درخواست می کنم که نامزدها نسبت به اعلام منابع پولی ستاد خود اقدام کنند.

وی افزود: در خصوص مالیات باید بگویم ما در این زمینه افراد را مانند کشورهای اروپایی رصد کنیم و سیستم جامع مالیاتی را به کار ببریم. حدود ۴۰ درصد از کسانی که مالیات نمی دهند در زمره مالیات دهندگان هستند، لذا باید سیستم جامع مالیاتی را طراحی کرد.

وی افزود: در مورد شرکت های پولی که مظلوم اند و نسبت به صنایع فشار زیادی بر روی آنهاست، از قبیل مالیات و ممیزی و غیره باید حتما نسبت به کسانی که تولیدات صادراتی دارند و تولید با کیفیت صادراتی می خواهیم، معافیت مالیاتی قرار دهیم.

روحانی: آقای رئیسی از افتتاحات ناراحت هستید

حسن روحانی در بخش دوم مناظره کاندیدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که به نظر جنابعالی فرصت‌ها و تهدیدات رشد نقدینگی چیست و در صورتی که رئیس‌جمهور شدید چه برنامه‌ای در زمینه مدیریت و برنامه نقدینگی خواهید داشت؟ گفت: در مساله نقدینگی مهمترین مساله موضوع تورم است که باید کنترل شود.

وی همچنین در واکنش به اظهارات ابراهیم رئیسی خطاب به او اظهار کرد: ایشان می‌گویند که چرا در ماه‌های آخر برای افتتاح پروژه‌ها به استان‌ها سفر می‌کنیم و از سمتی دیگر می‌گویند که در آنجا مصوباتی به تصویب رسیده است. این در حالی است که ما برای افتتاح مصوباتی که در گذشته داشته‌ایم به این سفرها رفته‌ایم. آقای رئیسی از افتتاحات ناراحت هستید و می‌گویید که چرا قانون را اجرا کرده‌ایم. ظاهرا شما با مسائل قانونی آشنا نیستید در حالی که مدعی هستید قدری هم حقوق خوانده‌اید.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به رئیسی با بیان اینکه شما هنوز یک قاضی محترم هستید، گفت: شما قاضی بودید و هنوز هم هستید آن وقت اینجوری به مردم تهمت می‌زنید؟ من با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام و با هر کسی که تخلفی کرده باید با او با اشد مجازات برخورد شود.

روحانی اظهار کرد: آقای رئیسی می‌گویید با فساد مبارزه کنید در حالی که در پرونده ۱۲ هزار میلیاردی یک طرف آن، آن قاضی عزل شده بود و یک طرف دیگر همکار شما بود، که فرار کرد. طرف دیگر نیز یک مقام دولتی بود که امروز در ستاد شما حضور دارد. چرا با فساد روشنی که پرونده‌اش روشن است برخورد نکردید؟

جهانگیری: آقای قالیباف ادب و صداقت چیز بسیار خوبی است آن را رعایت کنید

جهانگیری به عنوان پنجمین کاندیدا در بخش دوم مناظره خطاب به قالیباف گفت: آقای قالیباف به نظر می رسد که شما امروز آمده بودید تا چند نفر را تخریب کنید ولی اطلاعات غلط به شما داده اند، باز من نمی گویم که دروغ گفته اید می گویم که اطلاعات غلطی به شما داده اند.

وی ادامه داد: آقای قالیباف ادب و صداقت چیز بسیار خوبی است آن را رعایت کنید. اگر جز خانه ای که در تهران اعلام کرده ام اموالی از من یافتید آن را به شما می دهم. زندگی من را شخم زدند اما زندگی من از این برگه سفیدتر است.

جهانگیری همچنین گفت: خیریه ای هم ندارم که به عنوان اموال در اختیار فرزندانم قرار بدهم. شعار ندهید برنامه دادن سخت است اما شعار دادن ساده است. بگویید چه برنامه ای دارید تا در مورد آن صحبت کنیم.

وی در پایان در پاسخ به پرسش طرح شده توسط مجری برنامه مبنی بر طرح و برنامه جهانگیری برای شکوفایی درون زا و صادرات خودروی ملی در کلاس جهانی گفت: صنعت خودرو صنعت پیچیده ای است. در کشور ما ظرفیت های خوبی شکل گرفته است. قطعه سازی و تحقیق و تفحص از جمله آن است. باید با همکاری شرکت های خارجی این حوزه را گسترش دهیم.

میرسلیم: می‌شد از هسته علمی برای رشد صنعت کشور و اعتلای دانشگاه‌ها استفاده شود

میرسلیم نیز در پاسخ به پرسشی که مجری مناظره مبنی بر اینکه برنامه دولت وی برای رشد کسب و کارهای دانش‌بنیان و ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه چیست، اظهار کرد: یکی از مسائل خیلی مهم برای رشد این است که همکاری بین صنعت و دانشگاه را فراهم کنیم. ما با استفاده از جوانان مستعدی که در دانشگاه‌ها بودند هسته علمی را در کشور ایجاد کردیم و بنا به همان تحقیقات به طراحی و نمونه‌سازی و سپس به تولید انبوه رسیدیم که یکی از کارها در راستای اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه امکان ایجاد پیوندی بسیار مناسب میان دانشگاه‌ها و صنعت وجود دارد، اظهار کرد: می‌شود این پیوند را ایجاد کرد و چارچوبی برای مسائل اساسی آن طراحی نمود و دولت نیز باید از آن نیز پشتیبانی کند اما در این دولت متاسفانه یا فرصت فراهم نشد و یا باید گفت این دولت فرصت را سوزاند و به حمایت از این هسته علمی نپرداخت تا رشد پیدا کند و به عنوان الگو معرفی شود و همین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی که اینجا نشسته است از آن استفاده نکرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان اظهار کرد: می‌شد از این هسته علمی برای رشد صنعت کشور و اعتلای دانشگاه‌ها استفاده شود و وقتی چنین اتفاقاتی نیفتد جوانان ما دلزده می‌شوند و به فکر مهاجرت به خارج از کشور می‌افتند و به آنجا می‌روند.

هاشمی‌طبا در جمع‌بندی پایانی مناظره سوم شعری خواند و گفت:

ما گل‌های خندانیم، فرزندان ایرانیم، ایران پاک خود را، مانند جان می‌دانیم، ما باید دانا باشیم، هشیار و بینا باشیم، از بهر حفظ ایران، باید توانا باشیم، آباد باش ای ایران، آزاد باش ای ایران، از ما فرزندان خود، دلشاد باش ای ایران.

من دوست داشتم که نوه شش ساله خود را می آوردم و نشان می دادم که باید برای آنها کار کنیم. طبیعتا هر سیاستمدار و مدیر جامعه باید مردم را دوست داشته باشد تا بتواند کار کند. اما دوست داشتن انواع مختلفی دارد امام (ره) مردم را دوست داشت به جای اینکه در حمله بعث عراق بگوید که مردم را دوست دارم و پنهان شوید گفت مردم به جبهه بروید و جبهه ها را پرکنید و شهادت افتخار است و چنین شد که مردم به جبهه‌ها رفتند.

وی افزود: ما برای چهار تا رای آوردن نباید کاری کنیم که به عنوان دوستدار بزرگ خود را معرفی کنیم. وعده‌هایی که داده می شود عملی و منطقی نیست. من سوال می کنم که چرا منابع سه برابر شدن یارانه را نمی گویید که می گویند منابع مشخص است. از کجا؟ معلوم نیست.

وی افزود: از ابتدا که وارد شدم فرمایشات رهبری که فرمودند استقلال ملی و عظمت ملت ایران در ذهنم بوده لذا حفظ ایران در درجه اول را مدنظر داشته ام. به جای پخش یارانه و تظاهر دوست داشتن گفتم که به معلولین و بی سرپرست ها و خانواده های ناتوان باید کمک کرد لذا به مساله اقتصاد مقاومتی و تولید برای صادرات و اصلاح کشاورزی در جهت رفع مشکلات نابودی ایران که ایران همه چیز به ما داده و ما ناسپاس هستیم قدم گذاشتم. همه مردم بدانند که نفت و گاز وآب و جنگل و … در خدمتشان است والان اگر بخواهیم ادامه دهیم میراث سرزمین را خواهیم داشتم والا نه استقلال ملی خواهیم داشت و نه عظمت و سربلندی ایران .

محمدباقر قالیباف نیز در بخش جمع بندی صحبت‌های خود اظهار کرد: چون آقای روحانی و جهانگیری مطالبی را گفتند من باید موضوعاتی را مطرح کنم که فکر می‌کنم اگر به آنها اشاره نکنم حق همه مردم مظلوم و محورم و همه ایرانیان را ضایع کرده‌ام‌.

وی گفت: امروز مشکل اساسی عدم رشد اقتصادی کشور، فرصت‌های نابرابری است که در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به روحانی تاکید کرد: آقای روحانی جنابعالی می‌فرمایید هر کسی که هست باید با او برخورد شود؛ اولین برخورد را خودتان انجام دهید؛ شما که معطل هستید بستگان شما در کنار شما امروز چه می‌کنند؟ در حوزه‌های مالی،‌ اقتصادی و بانکی؛ و من مطلع هستم که شما مطلع هستید؛ چرا برخورد نمی‌کنید؛ چون خود شما هم از این رانت استفاده می‌کنید. وقتی که از این رانت استفاده کردید نمی‌توانید با آنها برخورد کنید.

قالیباف ادامه داد: آقای روحانی وقتی جنابعالی حدود ۸۰۰ متر زمین به قیمت متری ۳ هزار تومان در سال ۷۰ می گیرید حتما شجاعت برخورد با متخلف را ندارید و این درد کشور است.

وی همچنین خطاب به جهانگیری اظهار کرد: آقای جهانگیری جنابعالی می گویید نمی گویم ولی می گویید و دروغ به مردم می گویید شما بگویید که ۳۸۵ متر زمین را در دهه ۸۰ به قیمت متری ۱۴۰ هزار تومان از بیت المال در ونک گرفته‌اید بعد به ما می‌گویید که املاک نجومی؛ چرا این املاک را به نقد و اقساط به مردم بدخت نمی دهید. درد ما این است که شما می خواهید با فساد مبارزه کنید.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر حق مردم مطرح نبود این مسائل را به زبان نمی‌آوردم افزود: من اسناد مربوط به این زمینه‌ها را که به نام شخص این دو نفر است آورده‌ام؛ به همین دلیل است که این افراد می گویند نمی شود و نداریم.

قالیباف اظهار کرد: ما منابع و فرصت های بسیاری داریم اما بخاطر اینکه فساد وجود دارد و سیستم های هوشمند و اصلاح ساختاری نمی شوند این فرصت ها از بین می رود. هر چه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک؛ ما باید شجاعانه بایستیم و با فساد مبارزه کنیم. حق مردم را بدهیم و به آنها خدمت کنیم. ما به این باوریم و حتما همه ما دلسوز مردم هستیم.

میرسلیم:شخصا اعتقاد به معجزه برای حل مشکلات ندارم

میرسلیم در وقت پایانی خود خطاب به مردم گفت: هم وطنان عزیز من شخصا اعتقاد به معجزه برای حل مشکلات ندارم مگر با همکاری شما و یاری خدا و عزم جزمی برای باز کردن گره ها.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل کشور ما فساد است آن هم فساد اداری. من با رباخواری بانک ها جنگ خواهم کرد. با فساد مبارزه قاطعانه ای خواهم کرد. این امر پایان نمی پذیرد مگر آنکه افرادی فساد ستیز و پاکدست انتخاب شوند.

میرسلیم گفت: دولت من دولت دولتمردان کاسب نخواهد بود. مهار تورم با افزایش تولید و رشد هنر است. دولت یازدهم با ایجاد رکود،‌تورم را کاهش داد و این عین بی هنری است.

میرسلیم همچنین گفت: ما برنامه هایی را برای نجات کشور در حوزه هایی مثل آب و صنعت و خودروسازی داریم. برنامه هایی برای کارکنان دولت و کارگران داریم. تامین مالی صنایع کوچک و متوسط و ایجاد بازار صادراتی جزو برنامه های اصلی ما است.

وی در پایان گفت: امروز می خواهم سلام دانشجویان عزیز را به شما برسانم. به آن ها هم سر بزنید من حتما برنامه هایی برای نیروی جوان و دانش بنیان دارم.

جهانگیری:یک لحظه رای آینده را رقم می زند

اسحاق جهانگیری در آخرین فرصت باقی مانده در بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: ملت ایران شرایط دشوار است و ما از تحریم ها عبور کردیم و منطقه ما حساس است. ما باید جنگ را از کشور دور کنیم. اوضاع منطقه نگران کننده است باید مواظب ایران باشیم. باید از کشورمان حراست کنیم. نباید سفره مردم کوچک شود. ما می توانیم با برنامه هایی که گفتیم مسایل و مشکلات را حل کنیم. مردم، فرهنگیان، کارکنان دولت، کارکنان نیروهای مسلح، بازنشستگان تامین اجتماعی، پرستاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و خبرنگاران و اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ و خانواده های شهدا، وکلا و قضات همه و همه به صحنه بیایید، یک لحظه رای می دهید آینده را رقم می زنید.

وی افزود: ما زمان خطا نداریم. باید تصمیم بگیریم.آقای قالیباف شما ۱۲ سال شهردار بودید این سومین بار بود که کاندیدا می شوید فکر می کنید مردم تهران نسبت به ۱۲ سال قبل از ترافیک ، جمع آوری زباله ها و متکدیان و … راضی ترند. اگر راضی بودند در انتخابات سال ۹۲، ۷۰۰ هزار رای نمی آوردید؟ نفر آخر لیست نمایندگان یک میلیون و خرده ای رای آورد. ما سهام عدالت را واقعی می کنیم. سه سال بر روی آن کار شده است. از شهریور سال ۹۶ هر تحت پوشش کمیته امداد مالک ۱۰ میلیون تومان در کارخانه ها خواهد شد.

وی افزود: طرح های مختلفی برای کشاورزی تهیه شده و در جلسه گذشته اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید که برای سال ۹۶، ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم. در روستاها و مناطق محروم ۵ /۱ میلیارد تومان از مجلس درخواست کردیم که رییس مجلس قول داد که آن را تصویب کند.

درخواست روحانی از رییسی :امام رضا(ع) را برای مردم نگاه دارید

حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش پایانی سخنانش در سومین مناظره انتخاباتی با بیان اینکه من مایل نیستم برخی مسائل را مطرح کنم، اظهار کرد: مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید.

وی خطاب به قالیباف گفت: آقای قالیباف شما که طرحت همیشه لوله کردن بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود. شما نمی‌خواهد راجب املاک و اموال مردم صحبت بکنید و بگویید ما که همه اموالمان در اختیار قوه قضاییه است و آن را ارائه کرده‌ایم و شما هم طبق قانون آن را ارائه می‌کردید، چرا ندادید و حالا آمده‌اید اینجا و ریاکاری می‌کنید.

روحانی تاکید کرد: من اگر در تهران یک خانه بیشتر داشتم مال شما و اگر هم در حال حاضر یک خانه بیشتر دارم مال شما و اگر جایی تخلف شده است شما بروید آن تخلف را پیگیری بکنید و از آن شکایت بکنید. آن زمین را هم شما می‌دانید که معوض چه بوده است و خبر دارید و الان دارید آن را طور دیگری مطرح می‌کنید. شما اگر خیلی ناراحت زمین هستید به ترقبه هم رسیدگی کنید و ببینید بستگان شما در آنجا چه می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به رئیسی نیز اظهار کرد: آقای رئیسی شما راجع به من هر چه می‌خواهید بگویید. هر تهمتی که می‌خواهید بزنید. آزاد هستید. شما قاضی هستید و دستتان باز است. شما دادستان روحانیت هم هستید و می‌توانید همه علما را دستگیر کنید ، بپرسید که علما از شما چه کشیده‌اند. اما من از شما خواهش می‌کنم امام رضا(ع) را برای مردم بگذارید و امام رضا(ع) را حزبی و جناحی نکنید.

روحانی ادامه داد: امام رضا (ع)افتخار همه ما شیعیان و مردم است. اگر نبات و پارچه سبز می‌خواهید به روستاها بفرستید بگذارید و آن را بعد از انتخابات انجام دهید. الان جلویش را بگیرید. اینهایی که از نهادهای امنیتی هستند و با اتوبوس از شهرها برایت جمعیت می‌آورند از آنان بپرس که پولش را از کجا می‌آورند. از پول بیت‌المال این کار را انجام می‌دهند. تو که قاضی هستی چرا با آنها برخورد نمی‌کنی؟

وی در ادامه خطاب به مردم اظهار کرد: مردم ما با هم چهار سال پیش یک عهد بستیم و براساس آن جلو رفتیم. ما ۱۰ برابر تحریم‌ها ایستادگی کردیم و آن را شکستیم. ما هر بهانه‌ای که می‌توانست برای ما جنگ درست کند یعنی همان پی‌ام‌دی که آن را از بین بردیم. من به مردم اعلام می‌کنم که آمادگی دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم‌های هسته‌ای که در این چهار سال برداشتم بقیه تحریم‌های ملت ایران را به خوبی و با قدرت بردارم و عزت ایران را و منفعت ایران را به ملت ایران بازگردانم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: ما با هم عهد بستیم که از رکود خارج شویم و به رشد اقتصادی برسیم که رسیدیم. ما با هم تعهد دادیم که تورم را کاهش دهیم و آن را تک‌رقمی کنیم که این کار را کردیم. کشاورزان ایران ما با هم تعهد بسته بودیم که در تولید گندم به خودکفایی برسیم که رسیدیم و ۲۱ میلیون تن اضافه مواد غذایی تولید کردیم. ما به همین عهدمان و راهمان ادامه خواهیم داد. ما آب‌های مرزی را به سرزمینمان باز گردانیم و امسال پاییز مردم غرب کشور با این آب زراعت خواهند کرد.

روحانی تاکید کرد: ما برای کنترل آب‌های مرزی و نجات کشور از خشکسالی با هم کاری کردیم که جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیریم که اگر اقدام دولت یازدهم نبود امروز دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده بود و یک طوفان می‌توانست ۱۴ میلیون مردم را در غرب کشور تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه من به مردم، ایثارگران و خانواده‌های شهدا وعده دادم که در این دولت مطالبات باقی‌مانده خانواده‌های ایثارگران از سال ۷۶ تا ۹۶ را پیگیری کنم، گفت: ما این مقدار را پرداخت کردیم و با ملت ایران عهدم با شما راستگویی، صداقت و کار است.

رییسی: زبان کردی را خدا آزاد کرد

ابراهیم رئیسی در جمع بندی صحبت های خود اظهار کرد: در ارتباط با منابع آنچه که مردم وعده کرده اند باید بگویم که برای همه وعده ها منابع،‌بررسی و کارشناسی شده است.

وی با تاکید بر لزوم مبارزه با فرارهای مالیاتی گفت: باید قطعا با فرارهای مالیاتی به طور قاطع برخورد شود نه اینکه فقط مالیات کاسبان خوش حساب اخذ شود. باید جلوی قاچاق کالای افراد رفیق و دوست و آشنای برخی از دولتمردان گرفته شود. همچنین باید از دست اندازی افراد خاص به منابع بانکی جلوگیری شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: اگر جلوی هزینه های اضافی و روحیه اشرافی گری گرفته شود حتما می توان برای دهک های پایین وضعیت های متفاوتی ایجاد کرد.

رئیسی با بیان اینکه رسیدگی به دهک های پایین اقدامی دور انتظار نیست و دولت فعلی نیز در حال انجام بخشی از این کار است، خطاب به روحانی خاطر نشان کرد: آقای روحانی شما من را می شناسید. من چون روحیه حقوقی و قضائی دارم سخنی همینطوری بر زبانم جاری نمی شود که بگویم؛ آقای معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل کشور در دفتر شما آمدند و با جنابعالی صحبت کردند؛ با اینکه آنها مدارک و اسناد را به شما نشان دادند و گفتند که نزدیکترین افراد شما دچار یکسری مشکل میلیونی هستند اگر من جای شما بودم مساعدت می کردم و می گفتم براساس قانون برخورد شود. این که نباید الان انجام شود یا بعدا باید انجام شود یا در مسائل تشکیک کنید با روحیه فردی که رئیس دولت است سازگاری ندارد.

وی گفت: من این صحبت ها را با استناد به صحبت های آقایانی که در دفتر شما انجام داده اند مطرح می کنم. آقای جهانگیری نیز به خوبی از روحیه ضد فساد من خبر دارند. ایشان همچنین به خوبی می دانم که من به مسائل مختلف آشنایی دارم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آمبودزمان آسیایی برای نخستین بار در زمان دولت اصلاحات در قوه قضائیه با حضور ۴۰ کشور جهان تشکیل شد و موسس آن من و پاکستانی ها بودیم خطاب به روحانی، خاطر نشان کرد: به جز برجام که شما آقایان از آن بیشتر اطلاع دارید من کمتر از شماها ارتباطات خارجی و اعتبار جایگاه اداری نداشته ام .

رئیسی همچنین با بیان اینکه چرا می خواهید تحقیر کنید ادامه داد: این روحیه اخلاقی نیست چرا که به جز موضوعی که جنابعالی در آن ورود داشتند در سیاست خارجی حتما اطلاعات من کمتر از جنابعالی و آقای جهانگیری نیست.

وی همچنین با تاکید بر اینکه آزادی های سیاسی و مدنی وظیفه هر دولتی است اظهار کرد: هر دولتی موظف به تامین تضمین این آزادی ها برای همه است. آقای روحانی مگر جنابعالی زبان را برای کردها آزاد کردید؟؛ خدا آزاد کرد. قانونی اساسی اجازه داد که کردها و سایر اقوام از لباس رسمی خود استفاده کنند.

این کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه معتقد به وجود شهروندان درجه یک دو و سه نیستیم تاکید کرد: دولت موظف است به ۸۰ میلیون نفر خدمت دهد.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of