درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

اخبار ۰۱ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

این مطلب از پورتال وهاران را اختصاص داده ایم به خبری تاسف برانگیز از دنیای هنر و از فوت نیما طباطبایی کارگردان جوان فیلم من ناصر حجازی نیستم، در این مطلب می توانید جزییاتی بیشتر را بخوانید.

نیما طباطبایی درگذشت

نیما طباطبایی، مستندساز جوان سینمای ایران، صبح امروز و پس از سه ماه مبارزه با تومور مغزی در بیمارستان ایرانمهر درگذشت.

نیما طباطبایی، کارگردان «من ناصر حجازی هستم» که پیش از این به خاطر تومور مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، صبح امروز در بیمارستان ایرانمهر درگذشت.

این مستندساز سینمای کشورمان که از مردادماه به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان بهمن بستری شده بود و پس از کم‌کاری پرسنل این مجموعه به بیمارستان ایرانمهر منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود پس از سه ماه از گذشت بیماری‌اش صبح امروز در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت.

درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان پیش از این مستند «من ناصر حجازی هستم» را ساخته بود.

هنرمندانی چون تینا پاکروان و گلاره عباسی خبر درگذشت این هنرمند جوان را همراه با پیام‌های تسلیت خود در اینستاگرام منتشر کرده‌اند.

تینا پاکروان در این باره نوشت: «نیما طباطبایى کارگردان جوان و مهربان هم رفت .از روزى که خبر مریضیت رو شنیدم از امروز مى ترسیدم .

زود بود پسر خیلى زود. تسلیت به خانم رویا تیموریان نازنین و درنا و دنیاى عزیز و همه دوستانش.»

زمان و مکان مراسم تشییع جنازه نیما طباطبایی به زودی اعلام می شود.

مصاحبه گذشته رویا تیموریان، خاله نیما طباطبایی درباره بیماری خواهرزاده اش

رویا تیموریان از نزدیکان نیما طباطبایی، مستندساز که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته، توضیحاتی را درباره‌ی روند درمان وی و سوءتفاهم‌هایی که به‌وجود آمده، ارایه کرد.

این هنرمند گفت: در وهله‌ی اول، هدف من از طرح این مسائل برطرف کردن سوءتفاهم‌های دو طرف میان جامعه‌ی پزشکی و هنری است و امیدوارم طوری رفتار کنیم که تنش‌ها بیشتر نشود.

تیموریان ابراز امیدواری کرد: احترام و همکاری که در گذشته میان جامعه هنری و پزشکی وجود داشته، همچنان ادامه پیدا کند، چراکه هر دو قشر از عناصر مهم جامعه هستند و باید با احترام با یکدیگر برخورد کنند و در هر دو جامعه اگر سوءتفاهم و اشتباهی رخ داده، به عنوان جمع تلقی نشود.

درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

او در ادامه به تشریح وضعیت بستری شدن نیما طباطبایی در بیمارستان بهمن پرداخت و گفت: بیمار ما در شرایطی اورژانسی به این بیمارستان مراجعه کرد و بستری شد. از دکتر جلالیان، متخصص مغز و اعصاب که ایشان را ویزیت کرد و دستورات لازم را برای بستری شدنش داد، سپاسگزارم.

این هنرمند اضافه کرد: به دلیل شرایط خاصی که بیمار ما داشت، باید برای جراحی‌اش با پزشک قبلی مشورت می‌کردیم و ایشان تاکید داشت که دکتر قدسی، این جراحی را انجام دهد که براساس آن، ما با خود بیمارستان رایزنی و گفت‌وگو کردیم و نامه‌ی تقاضای بنده از دکتر قدسی در بخش آی‌سی‌یو موجود است، اما ناگهان اعلام کردند که به هر دلیلی برای ایشان امکان ندارد عمل را انجام دهند.

تیموریان با اشاره به پیگیری همسرش مسعود رایگان با دکتر ایازی، معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: بعد از این رایزنی‌ها، دکتر میرفلاح از تیم دکتر قدسی بیمار ما را دید و قرار شد صبح دکتر قدسی او را عمل کند و من هم با خیال راحت در بیمارستان ماندم و همه‌ی کارکنان هم خیلی مهربانانه با ما برخورد کردند، اما ساعت ۱۱ شب بخش آی‌سی‌یو به ما گفت که دکتر قدسی نمی‌تواند این جراحی را انجام بدهد و هیچ یک از دیگر جراحان مغز و اعصاب ما که لازم نیست نام‌شان را اعلام کنیم هم نمی‌توانند این عمل را انجام بدهند.

او که نیما طباطبایی خواهرزاده‌اش است، در ادامه گفت: از خانم فتح‌الله‌زاده و خانم ناجی که در بخش آی‌سی‌یو توجه ویژه‌ای به بیمار ما داشتند، تشکر می‌کنم؛ اما آن شب این پرسش را داشتم که مگر می‌شود در یک ساعت، تمام جراحان شما دچار مشکل شوند؟! و خانم فتح‌الله زاده نیز توضیح داد که این مساله در حوزه‌ی اختیارات من نیست و به بخش پرستاری بروید که ما همین کار را کردیم و مستنداتی هم داریم و اگر لازم شود، آنها را در ملاقات رو در رو با بزرگان بیمارستان بهمن ارایه می‌دهم.

تیموریان اضافه کرد: رسما به ما اعلام کردند که مریض‌تان را ببرید و بهانه آوردند که دستگاه اسکن ما خراب است! اما مگر می‌شود بیمارستانی به این بزرگی و لوکسی، دستگاه اسکن نداشته باشد؟!

وی با تشریح وضعیت نیما طباطبایی، کارگردان مستند «من ناصر حجازی هستم» توضیح داد: مریض ما دچار تومور مغزی است که تومورش خونریزی کرده بود و من به بیمارستان بهمن گفتم، ساعت یک نیمه‌شب این مریض را کجا ببرم؟! به هر حال ۳ صبح به چند بیمارستان دیگر مراجعه کردیم، اما موفق نشدیم و در نهایت با بابک برزویه، هنرمند عکاس که پدرش یکی از بهترین‌های جراحی است، گفت‌وگو کردیم و شبانه اسکن‌های نیما را برای دکتر برزویه فرستادیم و ایشان محبت کردند و بیمار ما را در بیمارستان ایران‌مهر پذیرش کردند.

درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

درگذشت نیما طباطبایی خواهرزاده رویا تیموریان و کارگردان «من ناصر حجازی نیستم»

تیموریان ادامه داد: صبح به بیمارستان بهمن رفتیم که برای یک و نیم روز بستری شدن، مبلغ بسیار بالایی دریافت کردند. با احترام می‌گویم وظیفه بیمارستان است که برای انتقال بیمار آمبولانس بگیرد و این مهربانی نیست. بیمارستان بهمن هم طبق این وظیفه نیما را به بیمارستان ایران‌مهر منتقل کرد.

این بازیگر در ادامه به تشریح روند درمان نیما طباطبایی در بیمارستان ایران‌مهر پرداخت و گفت: بیمار ما را شبانه و اورژانسی عمل کردند. همان زمان که نیما با سردرد و استفراغ شدید در بیمارستان بهمن بستری شده بود، باید اتفاق‌هایی مانند جراحی و آنژیو انجام می‌شد که نشد و طبق پرونده‌ای که از بیمارستان بهمن به آی‌سی‌یو بیمارستان ایران‌مهر آوردیم، مشخص شد دو روزی که در آن بیمارستان بوده، فقط به او مُسکن زده‌اند و درمان اتفاق نیفتاده است.

بازیگر فیلم‌های «کافه ستاره» و «شیفتگی» در ادامه درخواستی را از وزیر بهداشت مطرح کرد و توضیح داد: برای جلوگیری از هرگونه شُبهه و شائبه، از جناب وزیر محترم بهداشت که حُسن نیت‌شان نسبت به وظایف‌شان و خارج از حیطه حرفه‌ای‌شان ثابت شده و از فرهیختگان هستند، تقاضا دارم با حضور بزرگان بیمارستان بهمن، بنده و مستنداتی که دارم و می‌توانم آنها را تقدیم کنم، دیداری داشته باشیم و امیدوارم این ملاقات رو در رو قدم اولی باشد برای این صلح و دوستی.

او با تأکید بر اینکه کاری به شایعات ندارم، خاطرنشان کرد: فقط می‌خواهم با گفت‌وگوی رو در رو سوءتفاهم‌ها را برطرف کنیم، چون این جنجال‌ها نه به نفع آنان است و نه به نفع ما. به این دلیل تقاضا دارم رو در رو با یکدیگر گفت‌وگو کنیم، چون شاید اطلاعات غلطی به بزرگان بیمارستان بهمن ارائه شده باشد.

این هنرمند افزود: از همه بزرگان جامعه پزشکی خواهش می‌کنم رو در روی هم سوءتفاهم‌ها را برطرف کنیم. در هر قشری اشتباه و سوءتفاهم هست. نعوذبالله خدا که نیستیم و بهترین کار این است که اشتباهات‌مان را بپذیریم و سعی کنیم دوباره تکرار نشود.

رؤیا تیموریان در پایان صحبتش گفت: از طرف خانواده طباطبایی، تیموریان و رایگان از تیم پزشکی، پرسنل، بخش آی‌سی‌یو بیمارستان ایران‌مهر و بابک برزویه که باعث شادی ما شد که به سرعت خود را به ما رساند و همین‌طور از بخش مغز و اعصاب و آی‌سی‌یو بیمارستان بهمن که نهایت احترام را به ما داشتند، تمام پزشکان و پرسنل این بیمارستان که سعی کردند کمک شود و نشد، سپاسگزارم؛ اما امیدوارم دیگر مسائلی که در این بیمارستان رخ داد، سوء تفاهم باشد.

به گزارش پورتال وهاران، به تازگی روند درمان نیما طباطبایی، هنرمند مستندساز با حاشیه‌هایی در فضای مجازی همراه شد مبنی بر این‌که در پی تجربه پزشکی عباس کیارستمی و تهدید تعدادی از پزشکان مبنی بر پذیرش نکردن درمان هنرمندان، این امر کلید خورده است. این حاشیه‌ها واکنش رییس بیمارستان بهمن را در پی داشت که در پاسخ به این واکنش‌ها، خاله نیما طباطبایی (رؤیا تیموریان) این توضیحات را ارایه کرد.

عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی

همانطور که شما هم احتمالا می دانید، خواهرزاده رویا تیموریان، نیما طباطبایی، چند روز پیش بر اثر بیماری سرطان خون و تومور مغزی درگذشت که روز سی آذر ۹۵ طی مراسمی تشییع و به خاک سپرده شد. ما در این مطلب از پورتال وهاران برای شما گزارش کاملی از این مراسم را برای شما در نظر گرفته ایم.

گزارش کامل و عکسهای مراسم تشییع و خاکسپاری نیما طباطبایی

پیکر نیما طباطبایی صبح روز ۳۰ آذرماه با حضور هنرمندان و دوستانش برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س)، تشییع شد.

به گزارش پورتال وهاران، صبح روز ۳۰ آذرماه پیکر نیما طباطبایی مستندساز جوان که ۲۸ آذرماه در اثر تومور مغزی درگذشت، از ساختمان شماره دو خانه سینما واقع در خیابان وصال به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره‌ فیلم فجر، امیر حسین علم‌الهدی مدیر گروه «هنر و تجربه»، رویا تیموریان، مهتاب کرامتی، فرشته طائرپور، محمدمهدی عسگرپور، منیژه حکمت، مسعود رایگان، ابوالحسن داودی، بیتا منصوری، پگاه آهنگرانی، سیما تیرانداز، مازیار میری، اشکان خطیبی و … در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای مراسم مصطفی احمدی ﺭﯾﯿﺲ ﺍﻧﺠﻤﻦ ﺻﻨﻔﯽ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﯾﺰﺍﻥ ﻭ ﺩﺳﺘﯿﺎﺭﺍﻥ ﮐﺎﺭﮔﺮﺩﺍﻥ در سخنانی گفت: امروز با جوانی وداع می‌کنیم که ماندگاری و نیک‌ نامی‌ اش در این عرصه را مدیون پشتکار و شهامتش بود. او بدون اتکا به نسبت‌ های خانوادگی‌ به جایگاهی که لازم بود رسید.

احمدی با اشاره به اینکه نیما طباطبایی به ما یاد داد که تا آخرین لحظه نباید دست از تلاش و امید برداشت، عنوان کرد:‌ او آدم شوخ طبعی بود اما مرگش شوخی خیلی بدی با ما بود.

خسرو نقیبی فیلمنامه‌نویس که سابقه سال‌ها دوستی با نیما طباطبایی را داشت نیز گفت: نیما دوست داشت در سطح اول سینما کار کند. او تمام فیلم‌ ها و سریال‌ های مطرح دنیا را می‌دید چون می خواست وقتی فیلم می‌سازد شبیه جریان رایج این سینما نباشد که البته ثمره آن تفکر تا حدودی در مستند «من ناصر حجازی هستم» دیده شد.

مهدی کرم‌پور کارگردان سینما نیز اظهار کرد: نیما یک کودک با قلبی بزرگ بود. او عاشق سینما بود، چیزی که امروز خیلی کم است.

در بخش دیگری از این مراسم، کامران ملکی یادآور شد که در روز هشتم بهمن‌ماه ۹۴ غلامرضا طباطبایی پدر نیما طباطبایی تشییع شد و امروز فرزند ۳۹ ساله او به قطعه هنرمندان برده می‌شود تا به بقیه هنرمندانی که در آنجا دفن هستند بپیوندد.

منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما به عنوان یکی دیگر از سخنرانان مراسم گفت: طولانی‌ترین شب یلدای نیما طباطبایی از امشب آغاز می‌شود. نمی‌دانم در تمام سال‌های آینده دوستان و عزیزانی که به نیما عشق می‌ورزیدند در شب‌های یلدا چگونه آن شب را به صبح خواهند رساند.

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به یک فیلمنامه که نیما طباطبایی به او داده بود، عناون کرد: نیما به متن «بندباز» امید بسیاری داشت و من به او گفته بودم که بیماری را شکست دهد تا بعد از آن فیلمش را بسازیم. به هر حال آرزو می‌کنم نیما از امشب در آغوش پدرش آینده روشن سینما را ببیند.

شاهسواری ادامه داد: دیروز ۲۹ آذرماه، جعفر والی از پیشکسوتان عرصه سینما و هنر به سمت خانه ابدی بدرقه شد و امروز جوانی نوآمده از سینمای ایران. البته سینمای ایران نیماهای زیادی درون خود دارد که باید منتظر بروز و ظهور آنها باشیم.

رویا تیموریان که نیما طباطبایی خواهر زاده‌اش بود در سخنانی با اشاره به گفته‌ ای از ناصر تقوایی و خطاب به نیما طباطبایی گفت: تراژدی را آدم‌ های ضعیف نمی‌سازند. نیما جان! تراژدی را آدم‌هایی می‌ سازند که برای زندگی مبارزه می‌کنند اما زورشان نمی‌رسد. نیما تراژدی را خیلی خوب می‌شناخت و آن را تجربه کرد. نیما طباطبایی مهندس کشاورزی بود اما به قول خودش عدس و لوبیا را هم از هم تشخیص نمی‌داد، در حالی که سینمای ایران و جهان را خیلی خوب می‌شناخت و ما بین خود او را دایره المعارف سینما می‌دانستیم. نیما جانم مبارزه‌ ات را کردی و در نهایت قهرمان سناریوی زندگی که خودت نوشتی و ساختی شدی.

تیموریان پس از تشکر از کسانی که در این مدت خواهرزاده اش را همراهی کردند به خواندن چند پیام کوتاهی که در روزهای گذشته میان او و نیما طباطبایی رد و بدل شده بود پرداخت.

فرشته طائرپور تهیه کننده سینما دیگر سخنران مراسم بود که گفت: ما امروز یک جوان و گویی آرزوهای جوانانه در عرصه هنر و سینما را تشییع می‌کنیم. این فقط تشییع یک پیکر نیست، مادر نیما مدام می‌ گوید، سوختم، سوختم و فکر می‌ کنم ما داریم دل‌ های سوخته را تشییع می‌کنیم.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم رفتن عزیزی مثل نیما با آن همه آرزو و شوق زندگی و امید به آینده، برای همه ما درس دارد. من از موی سپید خود خجالت می‌کشم که باید برای یک جوان حرف بزنم. ای کاش دست ما و مسئولان آنقدر باز باشد که آرزوهای این جوانان برآورده شود.

در انتهای این مراسم حجت‌الاسلام محمود دعایی بر پیکر مرحوم نیما طباطبایی نماز خواند.

نیما طباطبایی فیلمساز جوان که از مدت‌ها قبل از بیماری سرطان خون و عارضه تومور مغزی رنج می‌برد ۲۸ آذر ماه در سن ۳۹ سالگی در بیمارستان درگذشت.

گزارش تصویری از حضور بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی

عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی عکس های بازیگران در مراسم تشییع نیما طباطبایی

گردآوری : پورتال وهاران www.vaharan.com


برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of