تبریک روز ۶ فروردین یا روز امید / جشن روز اسپیدا نوشت در ایران باستان

سرگرمی ۰۶ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

تبریک روز ۶ فروردین یا روز امید / جشن روز اسپیدا نوشت در ایران باستان

در ایران باستان در ماههای مختلف سال جشن هایی برگزار می شد که یکی از آنها جشن اسپیدا نوشت است که مصادف با روز ۶ فروردین است. د راین مقاله از پورتال وهاران به جزییات این جشن باستان پرداخته ایم. این روز در ایران باستان روز امید نام دارد یا روز نوروز بزرگ خوانده میشود و مراسم آن باشادی و آب پاشی برگزار میشود، این روز بزرگ مبارک.

تبریک روز 6 فروردین یا روز امید / جشن روز اسپیدا نوشت در ایران باستان

روز اسپیدا نوشت چه روزی است؟

ششم فروردین: خرداد روز

روز «امید»، روز «اسپیدا نوشت» (آثارالباقیه، فصل نهم) یا روز نوروز بزرگ (این نام جدیدتر است). این روز از روزهای خجسته ایرانیان، همراه با شادی و آب‌پاشی، و آغاز سال نو در تقویم سُـغدی و خوارزمی است.

در متن پهلوی «ماهِ فروردین، روزِ خرداد» رویدادهای بسیاری به این روز منسوب شده است؛ از جمله: پیدایی کیومرث و هوشنگ، روییدن مشی و مشیانه، تیراندازی آرش شیواتیر، غلبه سام نریمان بر اژدهاک، پیدایی دوباره شاه‌کیخسرو (از جاودانان در باورهای ایرانی) و همپُرسگی زرتشت با اهورامزدا. نام «روز امید»[نیازمند منبع] بخاطر انتظار پیدایی دوباره کیخسرو و دیگر جاودانان و نجات‌بخشان (سوشیانت‌ها)، به این روز داده شده است.

زرتشتیان ایران شاید از این رو که این روز، روز آغاز پیامبری زرتشت و همپرسگی او با اهورامزدا است، در سال‌های اخیر این روز را به نام زادروز زرتشت در شهرها و روستاهای ایران و جهان جشن می‌گیرند.[۱۱] حال آنکه اشاره به زایش زرتشت در این روز، هیچ مدرک کهنی ندارد و زرتشتیان هند (پارسیان) نیز چنین مناسبتی را به رسمیت نمی‌شناسند.[۱۲] بنابر متن پهلوی گزیده‌های زاتسپرم زادروز زرتشت در واپسین روز سال است (بنگرید به واپسین روز سال).

نام «اسپیدا نوشت»، از آیین نامه‌نویسی در این روز گرفته شده است که آگاهی بیشتری از آن در دست نیست. گمان می‌رود با پیام‌های شادباش نوروزی در پیوند باشد.
۶ فروردین زادروز زایش
آشو زرتشت گرامی باد

گرداوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of