صفر تا صد مراقبت های دوران بارداری (روحی و جسمی و آرایشی و بهداشتی و تغذیه ای)

بارداری و زایمان , سلامت ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

صفر تا صد مراقبت های دوران بارداری (روحی و جسمی و آرایشی و بهداشتی و تغذیه ای)

وهاران در این مقاله اطلاعات کامل در مورد مراقبت های دوران بارداری را برای شما عزیزان منتشر می کند.

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مراقبت های روانی دوران بارداری

اهمیت بهداشت روحی و روانی در دوران بارداری

بارداری یک حادثه فیزیولوژیک و برای زن و خانواده اش دوره ای منحصر به فرد و استثنایی و به عنوان یک دوران مهیج و لذت بخش در زندگی زنان در نظر گرفته شده است. در این زمان تغییرات شگرفی در خلق و خو و جسم مادر رخ می دهد. این تغییرات استرس های روانی جدیدی را در زندگی فرد ایجاد می کند و چنانچه تحت کنترل قرار گیرند شاید همیشه مضر نبوده و می توانند مادر باردار را در راه پذیرش تغییرات آماده تر کنند. تغییراتی خلقی و رفتارهای مرضی مبین نگرانی در پذیرش حاملگی است. فرسودگی جسمی و تنش هایی که بر جسم مادر باردار وارد می شود مشخص بوده و به راحتی قابل تشخیص، درمان و پیشگیری است ولی تنشهایی که بر روح و روان جنین در رحم مادر وارد می شود به راحتی قابل تشخیص نیست. عدم اطلاع یا اطلاعات ناقص و غلط در خصوص بارداری و تغییرات آن می تواند بهداشت روان زن باردار را به مخاطره اندازد. آشفتگی های روانی باعث عدم توجه کافی مادر به بهداشت دوران بارداری و مراقبت های اولیه، تغییر عادت های غذایی، افزایش خطر زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن و حتی سقط جنین می گردد و می تواند علائمی از قبیل خستگی، خواب آلودگی یا بی خوابی، اضطراب، افزایش ضربان قلب ، فشار خون بالا، پرخوری یا بی اشتهایی، سردرد، سرگیجه، ، استفراغ های مکرر و کاهش مقاومت در برابر بیماری های عفونی و … ایجاد کند. استرس در بدن زن باردار سطح بعضی از هورمونها را در خون بالا می برد که این هورمونها، خون رسانی به جنین را از طریق جفت مختل می کند و به جنین اکسیژن و موادغذایی کافی نمی رسد و همچنین می تواند اثرات مضرش را به صورت غیرمستقیم اعمال کند و گاهی خطر جدی برای مادر و جنین در دوران حاملگی ایجاد می کند. تغییر غلظت هورمونها مسئول ایجاد نوسانات خلقی و روحی است که در بارداری رخ می دهد.

بسیاری از مادران باردار نگران سلامت جنین هستند. بسیاری نگران این مسأله هستند که آیا از عهده زایمان بر می آیند یا خیر، جنسیت نوزاد، توانایی یا عدم توانایی در تربیت فرزند، مسائل مالی و نگرانیهای تأمین آن قبل و بعد از زایمان از نگرانیهای موجود است که چنانچه حاملگی از نوع حاملگی های پرخطر باشد (حاملگی زیر 18سال، حاملگی بالای 35 سال، حاملگی با داشتن کودک زیر 3 سال، بارداری با وجود داشتن تعداد بیش از 3فرزند، حاملگی ناخواسته، حاملگی با سابقه بیماری خاص زمینه ای، ژنتیکی یا ارثی و …) اثرات این نگرانیها روی بدن چندین برابر خواهد شد، لذا بهداشت روان دوران بارداری از مسائلی است که امروزه بسیار مورد توجه است و نیاز به کمک و حمایت اطرافیان دارد.

واکنش های مادر نسبت به بارداری و پس از زایمان

در سه ماهه اول: جنین هنوز به مفهومی جزئی از بدن خود مادر است تا یک شخصیت مستقل. احساسات متناقض مادر نسبت به بارداری ممکن است به از دست دادن تمایل نسبت به شوهر، خانواده و ترس از سلامتی ،معلولیت و ناهنجاری جنین منجر شود.

در سه ماهه دوم: حرکات جنینی، افزایش اندازه آن و سایر تغییراتی که رخ می دهد مادر را از اینکه کودکش یک مقوله جداگانه ای است، آگاه می سازد. او همچنین شروع به رویابافی در مورد کودک می کند. در این زمان زن ممکن است احساس وابستگی بیشتر به تنها بودن را عنوان کند.

در سه ماهه سوم: مادر یک تنش رو به فزونی و افزایش ناراحتی فیزیکی را احساس می کند. او معمولاً علاقمند است که زایمان شروع شود و در عین حال دچار ترس از مرگ در حین زایمان نیز می شود که این ترسها می تواند به بی خوابی و افسردگی زن بیانجامد.

طی زایمان: مادر با واقعیت بچه دار شدن که با ترس از آسیب و مرگ همراه است مواجه می شود. ممکن است انقباضات رحمی مادر در زمان ورود به بیمارستان در اثر واکنش ترس متوقف شود. با پیشرفت زایمان مادر ممکن است نداند که چه زمانی کمک بخواهد و این مسئله نیز موجب استرس مادر شود. او همچنین ممکن است نگران کثیف کردن خود بوده و حس کند که شدیداً نگران ادامه زایمان است. مادر خود را به مدت متغیری نسبت به کودک غریبه احساس می کند. او مدت 9 ماه کودک خود را در ذهن خود پرورانده و ممکن است نتواند تصورات رویایی خود را با کودک واقعی انطباق دهد.

پس از زایمان: مادر ممکن است احساسات و ایده های از پیش تعیین شده متعددی درباره کودک خود داشته باشد. اگر روابط و مناسبات مادر با مادر خودش خوب بوده باشد در نقش جدید، با کشمکش های درونی کمی مواجه خواهد شد ولی اگر مادر احساس خشم یا نفرت نسبت به مادر خود داشته باشد فشارهای روانی زیادی را ممکن است تحمل کند . همچنین ممکن است دوره کوتاهی از افسردگی را تجربه کند که علت آن ممکن است کاهش استروژن سرم باشد و در اثر عدم انطباق انتظارات قبل از زایمان مادر با واقعیات پس از آن تشدید یابد.

راهکارهای ارتقا سطح بهداشت روان در دوران بارداری:

1- پذیرفتن بارداری به عنوان یک مرحله حساس در زندگی مشترک و داشتن اطلاعات لازم در خصوص تغییرات بارداری توسط زن و همسرش

2- دریافت مراقبت قبل از باروری و مراقبت کامل در بارداری (به همراه تغذیه واستراحت کافی و ترک عادات غلط نظیر استعمال دخانیات وغیره )

3- ایجاد محیطی امن و توأم با آرامش و آسایش روانی و جسمانی

4- همدلی و هم دردی همسر با ناراحتی های بارداری و در صورت لزوم تماس با پزشک

5- همکاری و مشارکت همسر در انجام کارهایی که به عهده زن بوده

6- شناسایی علائم استرس و خطرات همراه با آن که مادر و کودک در معرض آن هستند.

7-شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان یا تمرینات قبل از تولد

8-استفاده از تمرین های رهاسازی ،یوگا ،قدم زدن ،آرام سازی عضلات

برای پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری چه باید کرد؟

بارداری از حساس ترین دوران های زندگی انسان است. صدمات وارده بر جنین در دوران بارداری می تواند زمینه ساز بسیاری از اختلالهای جسمی و روانی در سالهای بعدی زندگی فرد باشد،به طوری که زمینه بسیاری از اختلال های روان پزشکی دوران بزرگسالی را باید در دوران جنینی جستجو کرد.

بهداشت روانی دوران بارداری از مسایلی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار دارد.ثابت شده که از ابتدای بارداری ، اضطراب و هیجان های زن باردار تاثیر مستقیمی بر روی جنین خواهد داشت.

عدم اطلاع یا اطلاعات نادرست و ناقص در خصوص بارداری و تغییرات آن می تواند موجب بروز هیجان ها و آشفتگی های روانی شود. تغییر خلق(اخلاق)،تغییر اشتها،استفراغ های گاه و بیگاه ،تغییر علایق و سلیقه ها و بالاخره ده ها نوع دیگر از این قبیل ، هریک می تواند به تنهایی گرفتاریهای فراوانی را ایجاد کند.

شایع ترین و مهمترین استرس های زنان باردار

1-اضطراب و نگرانی در مورد سلامت جنین

2-مرگ یکی از نزدیکان

3-مشاجره و مشکل ارتباطی با همسر و خانواده اش

4-کاهش ناگهانی و قابل ملاحظه در درآمد خانواده

5-مسایل و مشکلات مربوط به شغل همسر

6-نگرانی در مورد دشواریهای بارداری

7- احساس کم تجربگی مادران جوان

عوارض استرس در بارداری

ماه های اول بارداری (سه ماهه اول )آسیب پذیری نسبت به استرس بیشتر است.زنان بارداری که در اوایل بارداری زلزله را تجربه می کنند،نسبت به زنانی که در ماههای آخر بارداری هستندو در شرایط یکسانی قرار دارند، عوارض بیشتری را نشان می دهند. وجود همزمان سایر عوامل خطر نظیر عفونت،کمبود ریز مغذی هادر مادر و …موجب تشدید اثرات منفی استرس روی مادر و جنین می شود.

مطالعات و بررسی های متعدد روی زنان باردار نشان دهنده این فرضیه است که سطح بالای استرس های روانی-اجتماعی در طول دوران بارداری ،خطر زایمان زودرس و در نتیجه تولد نوزادبا وزن کمتر از میزان طبیعی را افزایش می دهد.

استرس های دوران بارداری علاوه بر ایجاد عوارض در دوران بارداری به ویژه در اوایل بارداری و حوالی زایمان ، روی فرآیند رشد و تکامل ذهنی ، روانی جنین اثر سوء دارد و موجب اختلال های رفتاری در دوران کودکی می شود.

استرس در بارداری می تواند با ایجاد نشانه های اختلال (کم توجهی- بیش فعالی)به ویژه در پسران همراه باشد. هم چنین سطح بالای اظطراب مادر در بارداری خطر بیماری (سرشت دشوار)را در شیرخوار افزایش می دهد. در واقع کودکانی که سرشت دشوار دارند،معمولا الگوی خواب و تغذیه آشفته ای دارند و نیازمند توجه و مراقبت بیشتر هستند.

اختلال های روانی شایع دوران بارداری

ترس و نگرانی بعلت تغییرات جسمی و مشکلات مربوط به نقش مادری (بخصوص در حاملگی اول )وجود دارد مثل:

• ترس از درد زایمان

• ترس از مرگ

• ترس از پیامد های اقتصادی بارداری

• ترس از بی کفایتی در اجرای وظیفه مادری

• ترس از فقدان استقلال و جذابیت و ترس ازنوزادآینده بعنوان رقیب در عشق و عاطفه شوهر

افسردگی دوران بارداری

افسردگی دوران بارداری یا پس از زایمان ،یکی از مشکلات رایج در میان زنان باردار است که متاسفانه دراغلب موارد تشخیص داده نمی شود.افسردگی دوران بارداری گاه از همان روزهای ابتدایی بارداری آغاز می شود،اما گاهی هم از ماه سوم به بعد بروز می کند.نشانه های افسردگی ممکن است همزمان با هم و یا به تدریج بروز کنند. شدت و ضعف آنها بستگی به میزان افسردگی و برخورد اطرافیان به ویژه همسر دارد.

نشانه های افسردگی

• خستگی

• خوابیدن یش از حد یا بی خوابی

• گریه کردن و زودرنجی

• تندمزاجی و تحریک پذیری

• احساس غم

• ناامیدی

• کاهش شدید انرژی و انگیزه برای انجام امور

• ولع خوردن یا بی اشتهایی شدید

• کاهش تمرکز و فراموشکاری

• احساس بی ارزش بودن و گناهکاربودن

• گوشه گیری و قطع ارتباط با دوستان

• سردرد

• درد در قفسه سینه – تپش قلب

• تنگی نفس و احساس خفگی و کلافگی

عوامل موثر در بروز افسردگی دوران بارداری

دلایل متعددی برای بروز افسردگی در زنان باردار وجود دارد که از این عوامل می توان به تغییرات هورمونی،حوادث استرس زا و آزاردهنده در طول دوران بارداری مثل مشکلات زندگی،مرگ عزیزان و …اشاره کرد. اما از علل مهم ابتلا به افسردگی و یا به عبارتی علل محرک بروز افسردگی دوران بارداری می توان به این نکات اشاره نمود:

1- سابقه افسردگی

2- سابقه بیماری عصبی یا افسردگی در میان بستگان ،به ویژه بستگان درجه یک

3- سابقه افسردگی پس از زایمان (در زایمانهای قبلی)

4- سابقه اندوه شدید در دوران بارداری

5- سابقه تغییر خلق خفیف یا شدید پیش از قاعدگی

6- بی توجهی همسر و اطرافیان به زن باردار

7- وحشت از تولد نوزاد

8- مشکلات ازدواج به ویژه مشکلات عاطفی و اقتصادی

9- سن پایین مادر

10- ازدواج به اجبار والدین و بی علاقگی به همسر

برای پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری چه باید کرد؟

الف) آموزش مادر باردار و همسر وی در مورد:

• فیزیولوژی حاملگی،تغییرات فیزیولوژیکی(طبیعی)به هنگام بارداری و زایمان

• چگونگی روابط جنسی در بارداری

• چگونگی آماده کردن فرزند یا فرزندان خانواده برای پذیرش یک عضو جدید

• کاهش اضطراب های زن باردار از طریق آگاه سازی و افزایش اطلاعات و در صورت لزوم تعدیل و تغییر نگرش ها و باورهای نادرست که می تواند باعث اضطراب آنها شود.

ب) وظایف همسر در دوران بارداری:

• بارداری را بعنوان یک مرحله حساس زندگی مشترک شان پذیرفته و سعی کند اطلاعات علمی لازم در این خصوص را به دست آورد تا با آگاهی بتواند با تغییرات و بحران های این دوران مواجه شود.

• سعی در ایجاد محیط و فضایی امن و توام با آرامش و آسایش روانی و جسمانی برای زن داشته باشد.

• با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع،استفراغ و غیره اظهار همدلی و همدردیکرده و در صورت بروز نشانه های ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.

• در انجام کارها و فعالیتهایی که تا آن زمان به عهده زن بوده ،همکاری و مشارکت کند تا زن احساس خستگی،ناتوانی و درماندگی نداشته باشد.

• سعی کند اضطراب،نگرانی ها،خیال پردازی های زن را درک کرده و با او همدلی و همفکری کند.

• با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع،استفراغ و غیره اظهار همدلی و همدردیکرده و در صورت بروز نشانه های ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.

• در انجام کارها و فعالیتهایی که تا آن زمان به عهده زن بوده ،همکاری و مشارکت کند تا زن احساس خستگی،ناتوانی و درماندگی نداشته باشد.

• سعی کند اضطراب،نگرانی ها،خیال پردازی های زن را درک کرده و با او همدلی و همفکری کند.

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مراقبت های جسمی دوران بارداری

خانمها باید بدانند بهترین سن برای بچه دار شدن ۱۵ تا ۳۵ سالگی است به آنها توصیه میشود درهرسنی که هستند بهتراست به محض اطلاع از حاملگی به پزشک ،ماما مراجعه نمایند.

همچنین بخوانید:  سلامت جنسی : بهداشت جنسی در تعطیلات و مسافرت + آموزش نکات مهم

همانطوریکه میدانیم مهمترین شاخص بهداشتی هر کشوری شاخص مرگ و میر زنان باردار می باشد که با بیشرفت جوامع و دسترسی اکثریت افراد به خدمات بهداشتی خوشبختانه میزان این شاخص رو به کاهش می باشد .

زنان باردار بعنوان جزئی از جامعه نیاز به دریافت خدمات بهداشتی در حد مطلوب دارند، چرا که با وارد شدن به این مرحله دوران بر خطری را آغاز می کنند که می تواند بایان نا خو شایندی همراه با عوارض خطر ناک برای خودو جنین داشته باشد.

بنابر این جهت کاهش این عوارض و کمک به زنان باردار برای به سلامت به بایان رساندن این مرحله نیاز به توجه و مراقبت خاصی دارند که کارمندان بهداشتی در این امر بسیار دخیل می باشند .

حاملگی با ترکیب سلول جنسی مرد وزن شروع می شود . مدت یک بارداری طبیعی حدود ۳۸ هفته از زمان شروع حاملگی تا تولد نوزاد است . مدت حاملگی در حدود ۲۸۰ روز است جهت محاسبه زمان زایمان مبدا قراردادی را اولین روز آ خرین قاعدگی زن قرار داده و به آن ۷ روز اضافه ، ۳ ماه کم و یکسال اضافه نمایید ،مثلاّ اگر اولین آخرین قاعدگی زنی ۱۰/۶/۸۴ باشد ، تاریخ زایمان او ۱۷/۳/۸۵ خواهد بود .

مراجعات زن باردار در طول دوران بارداری در حالت طبیعی به شرح ذیل می باشد :

۶ ماه اول بارداری : ماهی یکبار
ماه ۷ و۸ بارداری : هر ۱۵ روز یکبار
ماه ۹ بارداری : هفته ای یکبار

مراقبتهای دوران بارداری شامل موارد زیر می باشد :

تشکیل پرونده و معاینه کامل خانم باردار از جمله معاینه قلب وریه :

پس از خوشامد گوئی به زن باردار از او خواهش کنید در محل مناسب و راحتی نزدیک شما بنشیند پس از معرفی و آشنائی با او اولین مراقبت را با پر کردن فرم مربوطه انجام دهید .

اندازه گیری و کنترل منظم وزن و فشار خون و اندازه گیری قد:

در اولین مراجعه برای بدست آوردن نمایه توده بدنی زن باردار طبق این فرمول عمل می کنیم : وزن تقسیم بر قد ( به متر ) به توان دو ، که این کار جهت تشخیص مقدار افزایش وزن در طول دوران بارداری انجا م می شود.

با توجه به عدد به دست آمده افزایش وزن زن باردار به شکل زیر می باشد :

نمایه توده بدنی میزان مجاز افزایش وزن

۱۰ تا ۲۰ (لاغر ) ۵/۱۲ تا ۱۸ کیلو گرم
۲۰ تا ۲۵ (طبیعی ) ۵/۱۱ تا ۱۶ کیلو گرم
۲۶ تا ۳۰ (چاق ) ۷ تا ۵/۱۱ کیلو گرم
۳۰ به بالا (خیلی چاق ) کمتر از ۷ کیلو گرم

اندازه گیری قد :

-شخص را بدون کفش در مقابل خط کش اندازه گیری قرار داده و یا جلوی متر نصب شده به حالت ایستاده قرار دهید بطوریکه صورتش به طرف شما قرار گیرد و شانه هایش صاف و پشت سرش با خط کش یا متر تماس پیدا کند .

-با خط کش کوچک و یا مداد که بر سرش قرار داده اید نمره مقابل را بخوانید .

اندازه گیری ارتفاع رحم وتعیین میزان رشد جنین :

برای این کار زن باردار به پشت دراز کشیده و پاها را به طرف شکم جمع و کمی باز نگه دارد ، در طرف چپ مادر ایستاده و دست راست خود را به آرامی در نقطه ای که فکر می کنید بالاترین حد رحم است بگذارید و با تمام سطح کف دست این کار را انجام دهید.

معمولاّ از ماه سوم به بعد می توان اندازه رحم را کاملاّ از روی شکم به شرح زیر لمس کرد :

– در ماه چهارم ،قله رحم در حدود ۴ تا ۵ انگشت بالای ناحیه تناسلی( عانه ) است .
– در ماه پنجم، بین ناف و عانه .
– در ماه ششم،در ناحیه ناف .
– در ماه هفتم ،۳ پهنای انگشت بالای ناف
– در ماه هشتم ،۶ پهنای انگشت بالای ناف
– در ماه نهم ،زیر استخوان جناغ سینه
– در ماه آخر ۳ انگشت پائین تر از جناغ سینه

تعیین وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم:

در هفته های آ خر بارداری که در حیطه کاری شما نمی باشد .

بررسی وجود علایم خطر در مادر

گوش دادن به صدای قلب جنین :

برای شنیدن صدای قلب جنین بهتر است مادر به پشت بخوابد و شما با استفاده از گوشی مامائی صدای قلب جنین را به مدت یک دقیقه شمارش نمائید ،صدای قلب جنین در حالت طبیعی ۱۲۰ تا ۱۶۰ بار در دقیقه است .

انجام آزمایشهای مورد نیاز در بارداری **معاینه دهان ودندان و سایر معاینات مورد نیاز
تزریق واکسن کزاز و دیفتری با در نظر گرفتن سابقه واکسیناسیون مادر
آموزش نکات بهداشتی در مورد تغذیه ، استراحت ، بهداشت فردی . علایم خطر و …
تجویز قرص اسید فولیک ، قرص آهن و مولتی ویتامین با توجه به سن حاملگی.

مشخص نمودن گروههای پر خطر (سن زیر ۲۰ سال ،با لای ۳۵ سال ،بیش از ۳ فرزند و داشتن کودک زیر ۲ سال )

تغییرات بدن مادر باردار :

 رحم و افزایش وزن مادر :

رحم که یک کیسه عضلانی ودر حالت عادی به شکل یک گلابی است ، در حاملگی وبا رشد جنین به تدریج بزرگتر می شود تا حدی که جنین ، جفت وکیسه آب را در خود جای می دهد . در پایان سه ماهه اول بارداری ، رحم به اندازه ای بزرگ است که در معاینه ، لبه آن در پایین شکم لمس می شود . به تدریج در سه ماهه دوم با پیشرفت بارداری، قسمت فوقانی رحم در بالای ناف لمس میشود . وزن اغلب خانمها در سه ماهه اول ۱ تا ۵/۱ کیلو گرم ودر سه ماهه دوم ۵/۴ تا ۵کیلو در سه ماهه سوم ۵ تا ۵/۵کیلوگرم اضافه می شود در پایان حاملگی به طور متوسط حدود۸ تا ۱۲ کیلو گرم اضافه وزن خواهد داشت .

طریقه کنترل وزن :

-بدون کفش باشد .
-مقدار لباس کم باشد .
-حتی الا مکان در ساعات معینی از روز وزن گردد .
-تعادل ترازو بررسی گرددو عقربه ترازو روی صفر باشد .

پستانها :

در بارداری پستانها به تدریج بزرگ ودردناک شده ، برآمدگی کوچک اطراف نوک پستان برجسته وهاله اطراف آن تیره رنگ می شود وبا رشد غدد شیری ، پستان برای شیردهی آماده می شود . از ماه پنجم به بعد ممکن است مایع زرد و شفافی از پستان خانم باردار ترشح شود ، در این موارد باید فقط با آب ولرم نوک پستانها را شستشو داد .

خلق وخوی :

در اوایل دوران بارداری همراه با شروع تغییرات ناشی از حاملگی ، معمولا تغییراتی در خلق وخوی و احساسات برخی از خانمها دیده می شود که امری طبیعی است در سه ماهه دوم به دلیل احساس حرکات جنین دوره لذت بخشی برای خانمها خواهد بود اما در اواخر حاملگی مادر معمولا بی حوصله وعجول است .

پوست :

در حاملگی خطوط تیره رنگی روی شکم خصوصا از ناحیه ناف به طرف پایین وترکهایی در پوست شکم وگاهی پستان ورانها ظاهر می شود که به علت تغییرات هور مونی بوده و طبیعی است . چرب نگه داشتن این نواحی تا حدی از زیاد شدن ترکهای حاملگی جلوگیری می کند همچنین در بعضی از خانمها ، لکه های قهوه ای رنگ نا منظم در صورت ظاهر می شود که آن را ماسک حاملگی گویند .معمولا بعد از زایمان این لکه ها ناپدید یا بسیار کمرنگ می شوند .

شکایات شایع در دوران بارداری :

تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن :

این حالت بخصوص به هنگام صبح ، یکی از اولین نشانه های حاملگی واز عوارض شایع این دوران است که اغلب در اواخر ماه سوم خود به خود بهبود می یابد. برای مقابله با این ناراحتی خوردن یک تکه نان برشته یا بیسکویت قبل از برخاستن از رختخواب ، مصرف غذا به مقدار کم ولی در دفعات زیاد در طول روز ، خودداری از خوردن غذاهای نفاخ ، چرب وپر ادویه توصیه می شود در صورت داشتن استفراغهای شدید ومکرر به پزشک ارجاع شود .

تکرر ادرار :

در ابتدای بارداری معمولا به علت بزرگ شدن رحم وفشار آن بر روی مثانه دفعات ادرار کردن بیشتر می شود . در اواخر بارداری نیز با پایین آمدن سر جنین به داخل لگن وفشار ناشی از آ ن دوباره تکرر ادرار دیده می شود .توصیه می شود خانم باردار از مصرف مایعات قبل از خواب خودداری کند ، ضمنا هرگز ادرار خود را نگه ندارد زیرا این کار باعث مشکلات ادراری می شود . در صورتی که تکرر ادرار همراه با سوزش ودرد زیر شکم باشد نشانه عفونت ادراری است وباید به پزشک مراجعه کرد .

خستگی وخواب آلودگی :

در اوایل حاملگی بیشتر زنان احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند . معمولا این حالت بعد از ماه چهارم بر طرف می شود . استراحت بیشتر و تغذیه صحیح در این مواقع لازم است .

یبوست :

بسیاری از خانمها که در حالت عادی اجابت مزاج طبیعی دارند ممکن است به علت تغییرات هورمونی وکند شدن حرکات روده وکاهش فعالیت جسمی در حاملگی دچار یبوست شوند . مصرف زیاد مایعات در طول روز ( حدود ۶ لیوان در روز ) استفاده از میوه وسبزیجات تازه ، مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد مثل نان سبوس دار وعادت به اجابت مزاج در ساعات معینی از روز در جلوگیری از این حالت موثر است .مصرف ملین توصیه نمی شود .

تنگی نفس :

به علت بزرگ شدن رحم وافزایش فشار آن به قسمت پایین ریه ها ونیز اثرات هورمونهای مربوط به بارداری ، ممکن است مختصری احساس تنگی نفس و تند شدن تنفس ایجاد شود . گذاشتن چند بالش زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته و اجتناب از پر خوری در کاهش تنگی نفس به هنگام خوابیدن کمک می کند . در صورت پیشرفت این حالت حتما باید با پزشک یا ماما مشورت شود . در ماه آخر بارداری ، زمانی که سر جنین در داخل لگن قرار می گیرد ، نفس کشیدن برای مادر راحت تر می شود .

زیاد شدن ترشحات مهبل :

در طول حاملگی ترشحات واژن افزایش می یابد که این ترشحات سفید یا بی رنگ ، غلیظ و بدون بو است .در این موارد لازم است ناحیه تناسلی خشک نگه داشته شده و بهداشت رعایت شود . در صورتی که رنگ ترشحات زرد یا مایل به سبز شده با خارش ، سوزش ویا بوی بد همراه باشد باید به پزشک یا ماما مراجعه شود .

گرفتگی عضلات پا :

از نیمه دوم بارداری به علت بزرگی رحم و فشار روی اعصاب ، گرفتگی عضلات پاها شایع است گرم نگه داشتن وماساژ عضلات ، باعث کم شدن گرفتگی عضلات وکاهش درد می شود . چنانچه با این اقدامات گرفتگی عضلات رفع نشد ، ممکن است علت آن ،‌اختلال کلسیم باشد . در این صورت بهتر است با پزشک مشورت شود .

کمر درد و پشت درد :

در برخی خانمها بزرگ شدن رحم باعث انحراف مهره های کمر به سمت جلو شده ودرد پشت وکمر ایجاد میکند . استراحت وپوشیدن کفش پاشنه کوتاه ، استفاده از کمر بند مخصوص حاملگی ، انجام حرکات ورزشی مناسب وگرم نگه داشتن این قسمتها در کاهش درد مؤثر است .توصیه می شود این مادران بر روی تشکهای سفت بخوابند .

واریس :

در حاملگی گاهی به علت افزایش وزن بدن ، سنگینی رحم وفشار آن به رگهای بزرگ در لگن وسیاهرگهای پشت ران وساق پا ، جریان خون مختل شده وواریس ایجاد می شود .در این حالت عروق پا متورم ودردناک است درد وناراحتی ناشی از واریس را میتوان با استراحت ونگه داشتن پاها( ساق وران ) در سطحی بالاتر از سطح بدن ، کم کرد .مادر باید دراز کشیده وپاهای خود را روی صندلی یا چند بالش قرار دهد واز ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری کند .پوشیدن جورابهای مخصوص با مشورت پزشک با ماما نیز در این موارد توصیه می شود .

درد کشاله ران :

با بزرگ شدن رحم ممکن است خانم باردار ، دردهای مبهمی را در کشاله ران احساس کند . اغلب این دردها با اسنراحت رفع می شود .
اگر این گونه دردها مداوم شد باید به پزشک یا سایر کارکنان بهداشتی مراجعه شود .

بی خوابی :

با افزایش ماههای حاملگی به علت بزرگ شدن شکم ، حرکات جنین ، درد پشت ، کمر درد وتنگی نفس به تدریج خوابیدن برای مادر مشکل میشود . نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از رفتن به بستر ،گذاشتن کیسه آب گرم و نخوردن غذاهای سنگین در رفع بیخوابی مؤثر است . از نیمه دوم بارداری بزرگی رحم و فشار آن به رگهای خونی باعث اختلال در رسیدن خون به جفت ، جنین و بعضی اندامهای زن باردار میشود .برای خونسازی بهتر ، زن باردار باید از خوابیدن به پشت خودداری کرده وبه پهلو بخوابد .

سوزش سر دل :

یکی از شکایات شایع زنان حامله میباشد که معمولا در اثر برگشت محتویات معده به مری بوجود می آید . در اکثر خانمهای باردار این حالت خفیف است با مصر ف غذا با حجم کمتر ودر وعده های بیشتر ، حذف غذاهای دیر هضم ،چرب ، سرخ کرده و پر ادویه از رژیم غذائی و خودداری از تند خوردن غذا بهبود مییابد. بهتر است مصرف شکلات ، قهوه ، چای و سایر نوشیدنیهای حاوی کافئین محدود شود . در صورتی که با رعایت این موارد باز هم سوزش سر دل ادامه داشت به کارکنان بهداشتی مراجعه شود .

خارش :

از نیمه دوم بارداری به بعد به علل مختلف از جمله بزرگ شدن رحم ، به تدریج عضلات و پوست شکم کشیده می شود . در این حالت بعضی از خانمها از خارش پوست شکم وگاهی سایر نواحی بدن شکایت دارند . پوشیدن لباسهای گشاد وآزاد ، حمام کردن با آب ولرم و استفاده کمتر از صابون در محل خارش ، همچنین مالیدن محلولهای نرم کننده برای کاهش خارش مفید است . خاراندن پوست سبب خارش بیشتر میشود بنابر این بهتر است از این کار خودداری ودر صورت شدید بودن خارش ویا ایجاد ضایعات پوستی در ناحیه خارش به پزشک یا ماما مراجعه شود .

همچنین بخوانید:  آموزش تصویری تست سلامتی با قاشق در یک دقیقه

احساس ضعف وسستی :

به علت تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی ممکن است مادر احساس ضعف وبی حالی کند . در این موارد استفاده از هوای تازه و محیط آرام ودور از ازدحام ، تنفس عمیق ، انجام حرکات ورزشی سبک ، خودداری از تغییر وضعیت ناگهانی مثلاّ از حالت نشسته به حالت ایستاده یا حالت خوابیده به نشسته توصیه می شود .

ویار :

بعضی از زنان در بارداری به مواد خاصی در اطراف خود حساس می شوند ، مثلاّ از برخی بوها یا غذاها شدیداّ ناراحت میشوند ، یا بر عکس به خوردن برخی مواد تمایل پیدا می کنند . ویار غذایی شدید ترین نوع ویار در حاملگی است . گاهی تمایلات ناجوری در خانمهای باردار دیده میشود . مانند خاک خوری ،خوردن برفک یخچال وسایر مواد مضر . لازم است این افراد ضمن خودداری از این کار ، با پزشک یا ماما مشورت کنند . زیرا ممکن است این حالت به علت کمبود ماده خاصی در بدن باشد .

علائم خطر بارداری :

-خونریزی یا هر گونه لکه بینی
-کاهش حرکات جنین در نیمه دوم بارداری ( بخصوص ماههای آخر )
-آبریزش
-سردرد مداوم
-تاری دید و سر گیجه
-تب ولرز
-ورم صورت ودستها
-استفراغهای شدید و مداوم ویا خونی
-درد زیر شکم یا درد مشابه درد قاعدگی ویا درد پهلوها
-افزایش ناگهانی وزن ( ۱ کیلو گرم در هفته یا بیشتر )
– سوزش ادرار
– زردی
– ضایعات پوستی مانند ضایعات آبله مرغان ، سرخجه و…

نکته مهم :

خونریزی در نیمه اول حاملگی بخصوص سه ماهه اول اغلب از علائم سقط یا حاملگی خارج رحم ویا بچه خوره ( مول ) است . این حالت در نیمه دوم حاملگی به ویژه سه ماهه سوم علامت جدا شدن زودتر از موعد جفت از دیواره رحم ویا پائین قرار گرفتن جفت در رحم است که همه این موارد برا ی مادر و جنین خطر آ‌فرین می باشد .

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مراقبت های آرایشی دوران بارداری

تركیباتی كه باید از مصرف آنها خودداری كرد

لایه‌برداری نكنید

اسید سالسیلیك: این ماده چون به پاك‌سازی عمیق منافذ پوست و لایه‌برداری آن كمك می‌كند، برای درمان برخی اختلالات پوستی مانند آكنه به‌كار می‌رود. مصرف خوراكی با دوز بالای اسید سالسیلیك از علل ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین شناخته شده است. با این حال برخی از متخصصان ابراز داشتند، مصرف موضعی آن به مقدار كم در برخی محصولات خطری ایجاد نمی‌كند اما بهتر است در دوران بارداری حتی از مصرف موضعی اسید سالسیلیك به‌ویژه در لایه‌بردارهای پوست و بدن بپرهیزید. برای اینكه احتمال وجود هرگونه خطری را به صفر برسانید از به‌كار‌بردن اسید بتاهیدروكسی (BHA) و اسید آلفاهیدروكسی (AHA) نیز خودداری كنید.

از شیمیایی‌ها دور شوید

استفاده از مواد ارگانیك

از آنجایی كه تركیبات شیمیایی دیگری نیز هستند كه در محصولات زیبایی‌ای كه هرروز از آنها استفاده می‌كنید وجود دارند و می‌توانند به‌طور پنهانی به سلامت فرزندتان آسیب برسانند، شامپوها، لوسیون‌ها، شوینده‌های بدن و لوازم آرایشی ارگانیك مجاز را انتخاب كنید. اگر از بی‌خطر‌بودن محصولات مورد استفاده خود مطمئن نیستید، با متخصص زنان‌ و زایمان‌تان درباره محصولاتی كه برای مصرف در دوران بارداری بی‌خطر هستند، مشورت كنید. دكتر شما می‌تواند محصولاتی را به شما توصیه كند كه برای‌تان بهترین انتخاب هستند.

راكوتان و آكوتان ممنوع

رتینوئید

رتنوئیدها از عناصر بسیار عالی در محصولات آرایشی ضدپیری و ضد‌چین و چروك هستند اما ثابت شده، دوز بالای ویتامین A برای جنین بسیار خطرناك است. ایزوتریتینوین، نوع خوراكی رتینول است كه در داروهایی مانند آكوتان كه مخصوص درمان آكنه تجویز می‌شود وجود دارد كه این داروها نیز سبب به‌وجود آمدن ناهنجاری‌های مادرزادی می‌‌شوند. در نوع موضعی آن (رتین A و رنووا) بروز مشكلاتی از این قبیل نشان داده نشده است اما بهتر است از مصرف محصولاتی كه حاوی این تركیبات هستند، بپرهیزید.

با ماسك‌های بارداری چه كنیم؟

لک های پوستی

خانم‌ها به‌دلیل ازدیاد ایجاد ملانین (لكه‌های تیره) مستعد لك‌های پوستی هستند و چون در دوران بارداری هورمون‌های استروژن و پروژسترون زیادی تولید می‌شود، پوست برای ساختن سلول‌های ملانینی بیشتر تحریك می‌شود. چنین لك پوستی ملاسما یا لك دوران بارداری است كه ماسك بارداری نیز نامیده می‌شود و ممكن است در 3 ماهه دوم تا سوم بارداری ایجاد شود. این شرایط سبب ایجاد لكه‌های قهوه‌ای تیره روی گونه‌ها، پیشانی و بالای لب می‌‌شوند. اشعه‌های UV نیز ملاسما را بدتر می‌كند. از یك كرم ضد‌آفتاب بی‌خطر استفاده كرده و برای جلوگیری از ظهور این لكه‌های تیره كمتر زیر آفتاب بمانید. در صورتی كه دچار این لكه‌ها شدید از محصولات بی‌رنگ‌كننده پوست استفاده نكنید. معمولا ملاسما پس از زایمان از بین می‌رود. در ضمن می‌توانید برای از بین‌بردن آنها از كانسیلرها استفاده كنید.

روغن نارگیل كمكتان می‌كند

ترك‌های پوستی

برای جلوگیری از ایجاد ترك‌های پوستی در دوران بارداری كار زیادی نمی‌توان انجام داد. اما برخی خانم‌ها بیشتر از دیگران مستعد این مشكل هستند. برای كاهش ترك‌ها تنها می‌توانیم نوشیدن آب فراوان، مصرف تمامی ویتامین‌ها و مواد مغذی‌ای كه متخصص زایمان تجویز كرده و پیروی از یك رژیم غذایی سالم را توصیه كنیم. همچنین می‌توانید از یك لیف حمام نرم برای ماساژ پوست و افزایش گردش خون در آن مناطق كمك بگیرید. پیش از ایجاد ترك‌ها این شانس را دارید كه با مرطوب نگه‌داشتن شكم و بالاتنه با مالیدن نرم‌كننده‌های طبیعی چون روغن نارگیل، از ایجاد ترك جلوگیری كنید.

نکته :

برخی مشكلات پوستی به‌دلیل تغییرات هورمونی و فیزیكی در دوران بارداری و پس از آن به‌وجود می‌آیند

شاید بارداری به شما كمك كند

آكنه و پوست چرب

در طول دوران بارداری ممكن است پوست‌تان چرب‌تر شود. در اینگونه موارد باید از محصولات بدون چربی استفاده كنید. در طول 3ماهه اول بارداری بیشتر ممكن است جوش‌ها ظاهر شوند. همان‌طور كه پیش‌تر اشاره كردیم، ثابت شده مصرف برخی داروهای تجویزی برای آكنه در دوران بارداری بسیار خطرناك است. با متخصص زنان‌وزایمان خود درباره چگونگی درمان ایمن آكنه مشورت كنید اما خبر خوب اینكه اگر در حال حاضر پوستتان آكنه دارد، می‌توان گفت گاهی بارداری سبب ازبین‌رفتن همه آنها می‌‌شود.

نكته‌هایی كه باید رعایت كنید

وقتی آرایش می‌كنید، محصولات بدون چربی را انتخاب كنید تا از بسته‌شدن منافذ پوست و ایجاد جوش جلوگیری كنید.

هرروز از یك شوینده ملایم برای از بین‌بردن چربی پوست و جلوگیری از جوش‌ها استفاده كنید.

پوست خود را مرطوب نگه دارید. از حمام‌كردن با آب داغ خودداری كرده و از یك شوینده ملایمی كه پس از استحمام پوستتان را خشك نكند، استفاده كنید.

ممكن است در ناحیه شكم به‌دلیل كشیده‌شدن پوست دچار خشكی و خارش شوید. در این موارد شكم خود را با روغن نارگیل ماساژ دهید.

2 مشكل مهم را راحت حل كنید

1- خستگی و ورم پاها: پاها را با ژل یا كرمی كه حاوی تركیبات خنك‌كننده مانند روغن نعناع یا اكالیپتوس است، مرطوب كرده و ماساژ دهید.

2-گشادشدن سیاهرگ‌های روی پا: به‌مدت طولانی روی پاهای خودتان نیایستید و در رژیم غذایی خود به مقدار كافی ویتامین C مصرف كنید.

نكات آرایشی برای روزهایی كه 2 نفر هستید

اگر پوستتان خشك شده است از كرم‌پودرهای حاوی آب یا مرطوب‌كننده استفاده كنید.

برای پوشاندن خستگی و رنگ‌پریدگی چهره‌تان از رژگونه استفاده كنید.

رنگ كانسیلر را روشن‌تر از رنگ كرم‌پودر خود انتخاب كنید. كرم‌پودر را تنها به جاهایی از صورت كه كانسیلر نمالیده‌اید، بزنید.

به‌اندازه كافی استراحت كنید. اگر قادر نیستید، 8 ساعت كامل بخوابید (‌به‌خصوص پس از زایمان)، برای ازبین‌بردن تیرگی دور چشم‌ها از كانسیلر استفاده كنید. همچنین برای ازبین‌بردن پف زیر چشم‌ها می‌توانید برای 5 تا 10‌دقیقه خیار ورقه‌شده، چای كیسه‌ای مرطوب یا كمپرس سرد روی چشم‌ها قرار دهید.

مهمترین توصیه های آرایشی به زنان باردار

در دوران حاملگی باید یک سری مراقبت های لازم را در زمینه استفاده از لوازم آرایشی داشته باشید تا به خود و جنیننتان آسیبی نرسد!

در ۳ ماهه اول بارداری استفاده از لوازم آرایشی کاملا ممنوع است. همانطور که می دانید لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی مانند جیوه و الکل هستند که استفاده از آن ها در مدت بارداری باعث بروز مشکلات مادرزادی بر روی جنین می شود. حتی برخی از پزشکان نه تنها در ماه های اول بارداری بلکه در طول تمام مدت بارداری استفاده از لوازم آرایشی را منع می کنند.

هر ماده ای که از طریق پوست جذب شود تاثیر مستقیم بر روی مادر و جنین او خواهد داشت پس بهتر است تا ۶ ماهه اول بارداری از رنگ کردن موهای خود خودداری کنید! مخصوصا استفاده از رنگ های تیره کاملا منع شده است زیرا پارافنیلن دی آمین موجود در رنگ موهای شیمیایی از طریق پوست جذب می شود و جنین را با مشکل مواجه میکند.

اگر می خواهید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید نوع گیاهی آن را بخرید تا احتمال خطر کاهش یابد. لوازم آرایشی که از کاملا گیاهی بودنشان مطمئن هستید برای شما بی ضرر خواهند بود.

مصرف مواد آرايشي در دوران بارداري ممنوع!

مواد آرايشي‌ مضر مواد آرايشي‌ مصرف لوازم آرایشی مصرف رنگ مو در دوران بارداری روش‌هاي زيبايي دوران بارداري استفاده لوازم آرایشی در سه ماه اول بارداری از جمله نکاتی که خانم های باردار باید در دوران بارداری شان رعایت کنندکاهش مصرف لوازم آرایشی است زیرا با اینکار هم خود و هم جنین شان را در معرض موادشیمیایی خطرناک قرار می دهند

دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است.دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است.

دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو و ايمني آنها يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است، اينکه از چه محصولاتي مي‌توانند استفاده کنند و چه محصولاتي را نبايد به کار ببرند. براي رسيدن به پاسخ اين پرسش‌ها سراغ رهنمودهاي دکتر بهروز باريک‌بين، متخصص پوست و مو رفتيم تا باتوجه به توصيه‌هاي او خانم‌هاي باردار در اين دوران با اطمينان بيشتري از روش‌هاي زيبايي استفاده کنند.
هر ضدآفتابي استفاده نکنيد

در دوران بارداري بهتر است حتي براي انتخاب ضد آفتاب خود نيز دقت بيشتري به خرج دهيد و تا جايي که ممکن است سراغ ضدآفتاب‌هاي شيميايي نرويد تا مواد شيميايي کمتري جذب پوست‌تان شود و درنتيجه خطر کمتري هم متوجه جنين‌تان شود. بهترين انتخاب؛ ضدآفتاب‌هاي فيزيکي است که کمتر جذب پوست مي‌شوند و با فيلترهاي فيزيکي درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت مي‌کنند.

مواد موجود در داروهاي موضعي از طريق پوست جذب بدن ‌مي‌شوند و اگر براي جنين مضر باشند ممکن است موجب نقايص مادرزادي يا حتي مرگ جنين شوند، بنابراين بهتر است در دوران بارداري حسابي حواس‌مان به کرم‌ها و لوسيون‌هاي موضعي باشد مثلا کرم‏هاي حاوي ترتينويين که معمولا براي لايه‏برداري و جوانسازي پوست، درمان جوش‏ها و جاي جوش‌ها تجويز مي‏شوند، در دوران بارداري ممنوع است چراکه به راحتي جذب پوست مي‌شوند و مواد درون آنها مي‌تواند در رشد جنين اختلال ايجاد ‏کند.
از طرفي کرم‏هاي اسيد ميوه يا AHA که به‌عنوان لايه‌بردار شناخته مي‌شوند چندان مشکلي در دوران بارداري ندارند البته بعد از استفاده از چنين کرم‌هايي محافظت پوست در مقابل آفتاب اهميت بيشتري پيدا مي‌کند چراکه پوست مادر باردار بيشتر مستعد لک است و پوست لايه‌برداري شده هم در صورت مواجهه با آفتاب به راحتي لک مي‌شود.

مواد شيميايي ديگري هم مانند هيدروکينون و رزورسينول که براي درمان لک به کار مي‌روند، نبايد در دوران بارداري مصرف شوند و از همين روست که براي خانم‌هايي که دچار لک حاملگي شده‌اند به هيچ وجه چنين کرم‌هايي تجويز نمي‌شود، آنها بهتر است در دوران بارداري براي از بين بردن لک‌ها از محلول يا کرم ويتامين c و ضدآفتاب‏هاي فيزيکي استفاده کنند.

لايه بردارها را فراموش کنيد

به طور کلي کرم‏هاي مرطوب‏کننده معمولي داراي مواد لايه ‏بردار نيستند بنابراين استفاده از آنها مشکلي ايجاد نمي‌کند ولي کرم‏هايي که پوست را تحريک و پوسته‏ريزي ايجاد مي‌کنند و لايه‌برداري مختصري انجام مي‏دهند، ممکن است داراي ميزاني ترتينويين يا رتينول باشند بنابراين بهتر است از آنها استفاده نشود.يادتان باشد بهتر است خانم‏هاي باردار در مورد تمام کرم‏هاي مصرفي خود با پزشک متخصص پوست يا زنان مشورت کنند.

با خدمات زيبايي خداحافظي کنيد

توليدکنندگان بوتاکس و ژل‌ها‌ توصيه مي‏کنند خانم‏ها در دوران بارداري از اين مواد استفاده نکنند چراکه اگر به هر دليلي مشکلي براي جنين ايجاد شود، اولين متهم، کارخانه سازنده اين محصولات تزريقي زيبايي است که مسلما آنها را بدنام مي‏کند اما خيلي وقت‌‌ها تزريق دوز مناسب بوتاکسي استاندارد و باکيفيت در خانمي که از بارداري خود اطلاعي نداشته، مشکلي ايجاد نکرده است. اما با اين حال بهتر است ريسک نکنيم و توصيه کنيم که خانم‏ها در دوران بارداري و شيردهي از تزريق بوتاکس يا ساير ژل‏ها، فيلرها و پرکننده‏ها خودداري کنند.

همچنین بخوانید:  اطلاعات کامل در مورد تقویت میل جنسی زنان

محصولات حاوي سويا استفاده نکنيد

بيشتر افراد فکر مي‌کنند مواد گياهي فقط فايده دارند و هيچ ضرري براي بدن ندارند. هرچند در حالت عادي محصولات مراقبت پوست که حاوي عصاره سويا هستند براي بدن خطري ندارند و حتي گاهي هم توصيه مي‌شوند اما مصرف اين مواد در دوران بارداري باعث تشديد ماسک بارداري (لکه‌هاي تيره روي پوست صورت) مي‌شوند. البته استفاده از روغن ترنج هم در دوران بارداري دقيقا همين کار را مي‌کند و اين اثر احتمالا به دليل حالت استروژني سوياست بنابراين توصيه مي‌شود اگر دچار لک‌هاي بارداري يا ملاسما شده‌ايد براي جلوگيري از تشديد رنگ اين لک‌ها سراغ مصرف محصولات حاوي سويا نرويد.

ليزر نکنيد بهتر است

استفاده از ليزر در دوران بارداري از نظر پزشکي هيچ اشکالي ندارد چراکه ليزر يک نور است که نفوذ آن داخل پوست چندان زياد نيست و عمق آن نهايتا بيشتر از چند ميلي‏متر نمي‌شود اما باتوجه به حساسيت اين دوران، استرس‌هاي مادر و اينکه اگر به هر دليلي مشکلي در جنين به وجود بيايد ممکن است آن را به ليزر ارتباط بدهند، معمولا پزشکان و توليدکنندگان دستگاه‏هاي ليزر توصيه مي‏کنند در دوران بارداري خانم‌ها سراغ اين روش نروند.

کدام مواد آرايشي خطرناک هستند

اول از همه بايد يادتان باشد براي انتخاب و استفاده از مواد آرايشي، بهداشتي در دوران بارداري حتما سراغ پزشک متخصص خود برويد و با مشورت او از لوازم آرايشي استفاده کنيد.از طرف ديگر تمام تحقيقات علمي و پزشکان متخصص هم‌عقيده‌اند که استفاده زياد از مواد آرايشي و بهداشتي- به‌خصوص در سه ماهه اول بارداري- اصلا به صلاح نيست، البته هنوز قطعيتي درباره ميزان استفاده از اين مواد وجود ندارد اما در اين دوران احتياط بيشتر شرط عقل است.

نکته ديگري که بايد به آن توجه کنيد استفاده از مواد آرايشي، بهداشتي با برندهاي تاييد شده است که مواد مضر و سمي در آنها وجود ندارد. همچنين سراغ محصولاتي برويد که برچسب مواد تشکيل‌دهنده دارند تا اگر ماده‌اي خطرساز براي جنين در آن وجود دارد از مصرف آن خودداري کنيد. مواد خطرناک در بارداري: Lead(يک نوع ماده سرب)، Salicylic acid (سالسيليک اسيد)، Phthalates(فتالات)، Retinol A و Parabens.

بايد يادتان باشد براي آرايش صورت‌تان از محصولات عاري از مواد سرطان‌زا استفاده کنيد همچنين اگر آکنه داريد و فکر مي‌کنيد، بايد از لوازم آرايش مخصوص پوست‌هاي آکنه‌دار کمک بگيريد سخت در اشتباهيد زيرا اين محصولات حاوي رتينول و سالسيليک اسيد هستند که همان‌طور که گفته شد در دوران بارداري خطرناکند.

کدام عطر و اسپري؟

استفاده از عطر و اسپري در دوران بارداري خطري جدي‌ به بار نمي‌آورد، تنها مشکل بارداري با مواد معطر اين است که به دليل حساسيت بيشتر خانم‌ها به بو‌ها در اين دوران ممکن است به آنها حالت تهوع، سرگيجه و سردرد دست بدهد بنابراين اگر مي‌خواهيد در اين دوران چنين دردسرهايي نداشته باشيد بهتر است عطر و اسپري نزنيد و براي رفع بوي بد قسمت‌هايي از بدن‌تان که زياد عرق مي‌کنند هر چند ساعت يک‌بار آنها را بشوييد.

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

همانطوریکه اشاره شد در دوران بارداری جنین کاملاّ وابسته به مادر است و مواد غذائی که مادر مصرف می کند از راه جفت به جنین می رسد . بنابر این تغذیه مناسب مادر باردار علاوه بر تامین سلامت خودش ، در سلامت جنین و نوزاد آینده هم نقش مهمی دارد . غذای روزانه خانم باردار باید دارای همه گروههای غذائی باشد چون استفاده از یک گروه غذائی ، همه مواد لازم را تامین نمی کند .

گروههای غذائی عبارتند :

۱-گروه نان و غلات :

مواد غذائی این گروه منبع خوبی برای تولید انرژی است . از قبیل انواع نان مخصوصاّنان سبوس دار مانند نان سنگگ ، برنج، ماکارونی ،جو ، گندم وذرت .

۲-گوشت ،حبوبات ، تخم مرغ و مغزها :

این گروه غذائی پروتئین وآهن بدن را تاّمین می کنند و مواد غذائی موجود در این دسته برای خونسازی ، تکامل سیستم عصبی و رشد جنین لازمند . مانند انواع گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و انواع مغزها ( گردو ، بادام ، پسته و …) انواع حبوبات به منظور جلوگیری از سرایت بیماریهای انگلی حتماّ باید گوشت کاملاّ پخته شود. ضمناّ مخلوط غلات و حبوبات مانند عدس پلو و لوبیا پلو ، منبع خوبی از پروتئین برای مادر باردار است .

۳-شیر و فرآورده های آن مانند پنیر ،‌ماست کشک :

مصرف این مواد هم کلیسم بدن را تاّمین میکند وهم برای استخوان بندی جنین و شکل گیری و استحکام دندانهای او در آینده ضروری است . علاوه بر کلسیم این گروه دارای مواد مغذی دیگری مثل فسفر انواع ویتامینهای آ و ب بوده و منبع تاّ مین پروتئین نیز میباشد .

۴-سبزیها و میوه ها :

این گروه شامل انواع سبزیها مثل کاهو ،هویج ، گوجه فرنگی ،سیب زمینی ، جعفری و انواع میوه های تازه وخشک است که شامل ویتامینهای مورد نیاز بدن بخصوص ویتامین آ و ویتامین ث و مقداری آهن هستند . برای تامین ویتامین ث لازم است سبزیجات و میوه جات بصورت تازه مصرف شود زیرا طبخ این مواد ویتامین ث را از بین می برد . در مورد مصرف سیب زمینی توصیه می شود ابتدا کاملا ّتمیز شسته شده و با پوست پخته شود . با توجه به آ نچه گفته شد ، مصرف مقدار کافی مواد غذائی حاوی کلسیم ، پروتئین ، ویتامین ث و همچنین اسید فولیک در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را تاّ مین می کند . اسید فولیک ماده ای است که مصرف
آ ن بخصوص در سه ماهه اول بارداری برای رشد سیستم عصبی جنین لازم است . سبزیجاتی مثل گل کلم و اسفناج منبع خوبی برای اسید فولیک میباشد .

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – روابط زناشویی:

تمایل جنسی زنان باردار در مراحل مختلف حاملگی تغییر می کند. احساس لذت بیشتر ویا حتی تنفر از داشتن نزدیکی دربارداری کاملا طبیعی است. تمایلات جنسی مردان هم ممکن است تغییر کند . این احساسات متفاوت اغلب به علت تغییرات هورمونی زنان ویا تصورات هر دو طرف در مورد وضعیت جسمانی زن باردار وموقعیت خاص او در این دوران می باشد .در یک حاملگی سالم ، نزدیکی تا قبل از ماه آخر حاملگی ضرری ندارد.مشروط به اینکه راحتی زن رعایت شده و وضعیت قرار گرفتن بدن او طوری باشدکه به شکم وی فشار وارد نشود

خانم هایی که در حاملگی های قبلی خود سابقه سقط، خونریزی ،پارگی کیسه آب وزایمان زودرس دارند ، باید از نزدیکی در سه ماه اول وآخر خودداری کنند.

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – بهداشت دهان و دندان:

با توجه به اهمیت مراقبت از دندان ها در حاملگی، زن باردار بهتراست در طول بارداری حداقل یکبار توسط دندانپزشک معاینه شود. حداقل یکبار مسواک زدن در روز (قبل از خواب )ضروری است. با پیشرفت حاملگی به علت افزایش هورمون ها ممکن است لثه ها متورم و پر خون شده و خونریزی از لثه ها پیش آید، اگر خونریزی زیاد شده و بیش از چند روز ادامه یابد لازم است با دندانپزشک مشورت شود.

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – بهداشت روان:

آرامش مادر از مسائلی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار دارد .ثابت شده است که اضطراب وهیجانات زن حامله بر سلامت جنین تاثیر می گذارد .آرامش روانی مادربخصوص نزدیک زایمان اهمیت زیاذی دارد.

پدر خانواده می تواند بیشترین نقش را در فراهم کردن محیطی آرام و دور از اضطراب برای همسرش داشته باشد.

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – مصرف دارو و…:

اکثر داروها می توانند از جفت عبور کرده و به جنین رسیده و اثرات زیان باری برای جنین ونوزاد ایجاد کنند. از آنجایی که بیشترین اثرات سوء داروها و مواد مضر در سه ماهه اول حاملگی است لذا در این مدت باید از مصرف دارو بدون تجویز پزشک ، همچنین از کشیدن سیگار یا تنفس در فضای آلوده به دود سیگار و همچنین انجام هر نوع عکسبرداری پزشکی بدون اجازه پزشک خودداری شود

کشیدن سیگار ،نوشیدن الکل ،مصرف خودسرانه دارودر بارداری برای سلامت مادر ونوزاد خطرناک است.

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – ورزش:

بهترین ورزش در بارداری،پیاده روی در هوای آزاد است.خانم باردارمی تواند حدودنیم ساعت درروز وحداقل سه بار در هفته پیاده روی کند . راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم شده و درماه های آخربه راحت انجام شدن زایمان کمک می کند . انجام تمرینات بسیارساده در بارداری ضمن حفظ اندام مادر در کاهش انقباض عضلات لگن وران وکاهش کمردرد ودردپشت مؤثر بوده ومادر رااز نظر جسمی و روحی برای زایمان آماده می کند

انجام چند حرکت ورزشی ساده در بارداری:

در حالی که زانوها ودستها رابه زمین تکیه داده اید ،عضلات کمروشکم خودرا به سمت بالا وپایین حرکت دهید.

به پشت دراز کشیده، زانوها را خم کنید ودستها را دردو طرف بدن قرار دهید. در حالیکه نفس های عمیق وآهسته می کشید ، عضلات شکم وکمر خودرا به طرف بالا و پایین حرکت دهید

در حالیکه ستون فقرات خودرا راست نگه داشته اید زانوها رااز هم جداکرده وبه حالت نیمه نشسته درآئید ،سپس به حالت ایستاده برگردید . این تمرین را می توانید به هنگام کار در منزل مطابق شکل انجام دهید

مراقبت های بهداشتی دوران بارداری – اجتناب از تماس با افراد بیمار:

ابتلاء مادر باردار به برخی بیماری های عفونی مثل سرخچه عوارض متعددی در جنین ایجاد می کند.لذا زن باردار باید ازتماس با افراد مبتلا به بیماری های عفونی مثل سرخجه وهپاتیت و آبله مرغان دوری کنند.تزریق واکسن بیماری های مثل سرخجه وهپاتیت به زنان قبل ازبارداری، از ابتلاءآنان به این بیماری ها دردوران بارداری جلوگیری می کند . در صورتی که خانم باردار با افراد مبتلا به این بیماری ها تماس داشته و قبلا برعلیه آن ایمن نشده باشد، حتما باید با پزشک مشورت نماید.

مراقبتهای بهداشتی ویژه در جریان آبستنی

مادران باید این آگاهی را کسب نمایند که به هر شکل ممکن، از خود و جنین مراقبت نمایند. وظیفه مراکز بهداشتی دادن آگاهیهای لازم و ضروری در این خصوص است. هر خانم بارداری باید به یک مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نماید و پرونده تشکیل بدهد. این برنامه باید طوری تنظیم شود که خانم باردار تا هفته 32 حاملگی هر ماه یک بار و بعد از آن هر هفته یک بار مورد معاینه قرار گیرد. در هر مراجعه باید وزن و فشار خون، کنترل شده و در پرونده بهداشتی مادر ثبت شود. در سه ماهه دوم، معاینات از روز شکم باید انجام شود. مادر باید در هر مراجعه وضع سلامت خود و یا بیماری و نگرانیهای خود را بیان نماید و پزشک مرکز بهداشت توصیه های بهداشتی و درمانی لازم را به او یادآور شود.

اقدامات اولیه ای که باید در واحد بهداشت مادر و کودک انجام شود عبارتند از:

1ـ ثبت مشخصات مادر و تاریخ مراجعه.

2ـ فشارخون مادر باید در هر مراجعه، کنترل و در پرونده ثبت گردد.

3ـ جهت پی بردن به وجود آلبومین و گلوکز در ادرار باید آزمایش کامل ادرار نیز درخواست شود، تا در صورت وجود آلبومین و گلوکز در ادرار بیمار از نظر برخی بیماریهای احتمالی، بررسی بیشتری صورت گیرد.

4ـ از هفته 32 حاملگی باید اقدام به معاینات از روی شکم نمود تا موقعیت و وضع جنین در رحم مشخص شود.

5ـ آزمایش هموگلوبین و هماتوکریف مادر باید در هفته 32 حاملگی با نظر پزشک تکرار شود و در صورت وجود کم خونی درمان گردد.

6ـ در صورت بروز هر گونه لکه بینی یا خونریزی در جریان حاملگی باید به سرعت به پزشک مراجعه شود تا ضمن معاینات لازم، اقدامات درمانی صورت گیرد.

7ـ خانمهای حامله باید در نظر داشته باشند که عدم رعایت بهداشت و نظافت مجاری ادراری می تواند عوارض وخیمی را به بار آورد. بدین خاطر، توصیه می شود که ضمن رعایت نکات بهداشتی مربوط، دستها را با آب و صابون بشویند.

مسافرت در جریان حاملگی

خانمهای حامله باید از مسافرتهای طولانی و دشوار خودداری نمایند، ولی اگر مجبور به سفرهای خیلی طولانی هستند، بهتر است که این مسافرت با هواپیما صورت گیرد. کلیه هواپیماهای مسافربری دارای سیستمهای تنظیم فشار هوا می باشند و ماسک و کپسول اکسیژن در صورت ضرورت و در مواقع اضطراری در اختیار مسافرین قرار می گیرد. خانمهایی که در جریان حاملگی با هواپیما مسافرت می کنند، بهتر است در هر سی دقیقه درجا حرکت کنند تا از توقف گردش خون وریدی جلوگیری شود.

بنا به تصمیم سازمان هواپیمایی جهانی اگر خانم حامله ای در جریان مسافرت هوایی در هواپیما زایمان کرد، نوزاد او می تواند برای همیشه از مسافرت رایگان با هواپیما استفاده کند. اما بیشتر خطوط هوایی در ماه آخر آبستنی به خانمهای حامله اجازه مسافرت با هواپیما را نمی دهند. مبادا زن حامله در هواپیما زایمان کند.

* این بیماری در سه ماهه سوم حاملگی، ایجاد می گردد. اولین جلوه این بیماری با افزایش وزن و سپس افزایش فشارخون بیشتر از 140 90، وجود پروتئین (آلبومین) در ادرار، ادم یا ورم عمومی بدن، سردرد و اختلالات بینایی همراه است.

مراقبت های دوران بارداری,مراقبت های بهداشتی دوران بارداری,مراقبت های آرایشی دوران بارداری,مراقبت های جسمی دوران بارداری,مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

همه چیز در مورد مراقبت های دوران بارداری

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

2 نظر برای “صفر تا صد مراقبت های دوران بارداری (روحی و جسمی و آرایشی و بهداشتی و تغذیه ای)” وجود دارد

 1. نقی پور گفت:

  سلام مطالب بسیار خوبی بود ولی حیف که نمیشه کپی کرد تا سر فرصت مطالعه کنیم اگه ممکنه به ایمل من بفرستید ممنون

  1. admin گفت:

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   لینک مقاله به ایمیلتان ارسال شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *