جزییات خبر بمب گذاری در تبریز دی ۹۵

اخبار ۲۸ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جزییات خبر بمب گذاری در تبریز دی ۹۵

متاسفانه انتشار شایعاتی در فضای مجازی به یک معضل در جامعه ما تبدیل شده است و هر روز شاهد انتشار اخبار کذب در زمینه های سیاسیف اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی هستیم. در این مقاله از پورتال وهاران برای شما در مورد بمب گذاری در بازار تبریز خبری را در نظر گرفته ایم. اساس این خبر شایعه است و هموطنان عزیزمان نگران نباشند.

انفجار بمب در تبریز دی ۹۵

فرماندار تبریز خبر بمب‌گذاری در بازار تبریز را شایعه دانست.

رحیم شهرتی‌فر در گفت‌وگویی با بیان اینکه ساعاتی پیش یک نفر با تلفن عمومی خبر بمب‌گذاری در بازار را به نیروی انتظامی خبر داده بود، اظهار کرد: بلافاصله نیروهای انتظامی در محل حاضر شده و محیط را بررسی کردند.

وی افزود: ماموران نیروی انتظامی پس از بررسی محل به کذب بودن ماجرا پی بردند.

وی تاکید کرد: خبرهای پخش شده در فضای مجازی مبنی بر بمب‌گذاری در بازار و یا حتی انفجار بمب در بازار کذب محض است و از مردم می‌خواهیم به این شایعات توجه نکنند.

جزییات خبر بمب گذاری در تبریز دی 95

پیشینه ای از شهر تبریز

تیکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر، بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ شمال‌غرب ایران و مناطق آذری‌نشین بوده و مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

جمعیت تبریز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱٬۴۹۴٬۹۹۸ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به حدود ۱٬۸ میلیون نفر می‌رسد.اکثریت ساکنان تبریز آذربایجانی بوده و به زبان ترکی آذربایجانی با لهجهٔ تبریزی سخن می‌گویند؛ البته برخی اسناد تاریخی نشان می‌دهد که تا سدهٔ یازدهم هجری، زبان آذری –شاخه‌ای از زبان‌های ایرانی– در این شهر تکلم می‌شده‌است.

تبریز در طول تاریخ خود با فراز و فرودهای بسیاری روبه‌رو بوده‌است. تاریخ این شهر، اشغال توسط بیگانگان و حوادث جانکاه طبیعی –از جمله زمین‌لرزه‌های مهلک– را تجربه کرده‌است.سنگ بنای تبریز کنونی به دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد. این شهر در طول حکومت ۴۰۰ سالهٔ خاندان «رَوّادی» و اسکان قبیلهٔ عرب «اَزْد» به شکوفایی رسید.

تبریز یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده‌است؛ این شهر پایتخت سیاسی ایران در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها، صفویان و ولیعهدنشین ایران در دورهٔ قاجاریان بوده‌است. اوج شکوفایی تبریز مربوط به دورهٔ ایلخانان است که در این زمان، پایتخت قلمرویی پهناور از نیل تا آسیای مرکزی بود. این شهر در سال ۱۵۰۰ میلادی و در زمان پایتختی صفویان به‌عنوان پنجمین شهر بزرگ جهان شناخته می‌شد.

تبریز مجدداً در دورهٔ قاجار به شکوفایی رسید؛ به طوری که در این دوره به‌عنوان مهم‌ترین و پیشروترین شهر ایران شناخته می‌شد. در دوران معاصر نیز این شهر یکی از مراکز مهم اقتصادی و صنعتی در سطح کشور محسوب می‌شود. همچنین تبریز در دو سدهٔ اخیر، مبدأ بسیاری از تحولات اجتماعی، فرهنگی و صنعتی در ایران بوده‌است؛ به طوری که این شهر آغازگر انقلاب مشروطه بوده و نقشی کلیدی در تحولات بعدی کشور –همچون انقلاب ۱۳۵۷ ایران– و مدرنیزه کردن کشور داشته‌است

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of