بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

اخبار ۳۰ دی ۱۳۹۵ ۲۶ دیدگاه

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

با توجه به اینکه امروز 30 دی 95 ساختمان پلاسکو تهران دچار حادثه آتش سوزی و سپس دچار فروریختگی شد، پورتال وهاران بر آن شده است تا شما را با مالک ساختما پلاسکو تهران آشنا کند. در این مقاله زندگینامه حبیب الله القانیان را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

حبیب‌الله اِلقانیان معروف به حاج حبیب القانیان (۱۲۸۸-۱۳۵۸) رئیس انجمن کلیمیان تهران و سرمایه‌دار بزرگ یهودی ایرانی بود.

القانیان یکی از نخستین غیر نظامیان و نخستین یهودی اعدامی پس از انقلاب بود. وی در روز ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ در تهران بازداشت شد و در بهار ۱۳۵۸ در زندان قصر، توسط صادق خلخالی اعدام شد.

زادروز ۱۲۸۸
درگذشت ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸

تهران، ایران

علت مرگ اعدام
ملیت یهودی ایرانی
تبار یهودی
تابعیت ایرانی
پیشه تجارت و صنعت
شناخته‌شده برای تاسیس اولین کارخانه صنایع پلاستیک‌سازی در ایران (۱۳۳۷)
نقش‌های برجسته سرمایه دار

 

رییس انجمن کلیمیان تهران

لقب حاج حبیب
دین یهودی
اتهام‌ها «افساد فی‌الارض»، «تماس با اسرائیل و صهیونیسم» و «جنگ با خدا و دوستان خدا»
همسر ماه‌سلطان
خویشاوندان داود القانیان ، شهرزاد القانیان

پیشینه

خانواده القانیان به مدت سی سال پیشگام نوآوری‌های تجاری و صنعتی در ایران بودند و در این دوره ده‌ها کارخانه و مرکز خرید مدرن را تاسیس کردند. حبیب القانیان از پانزده سالگی کار در هتل یکی از اقوام را آغاز کرد. پس از مدتی همراه با برادرانش در بازار به تجارت پرداخت و بعدها توانست اولین کارخانه صنایع پلاستیک‌سازی در ایران را تاسیس کند.

در سال ۱۳۳۷ القانیان شرکت پلاستیک سازی پلاسکو را در تهران تاسیس کرد و بتدریج پلاسکو را به بزرگترین و پیشرفته‌ترین شرکت پلاستیک ایران تبدیل کرد و نیز صنایع پروفیل آلومینیم را راه‌اندازی نمود. بخاطر موفقیت‌های اقتصادی‌اش القانیان به شهرت خاصی در ایران و اسرائیل رسید.

ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه اسلامبول و ساختمان آلومینیم واقع در خیابان جمهوری که نخستین برج‌های ایران بودند، بخشی از اموال وی قبل از مصادره توسط جمهوری اسلامی بود.

در سال‌های دهه ۱۹۷۰ وی و گروه دیگری از اعضای اتاق بازرگانی ایران به چین دعوت شدند و زمینه‌های گسترش روابط بازرگانی میان دو کشور را فراهم کردند.

محاکمه

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش ساواک در مورد القانیان

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

چندی پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) دولت جدید او را دستگیر کرده و به جرایم مختلف از جمله «فساد» از راه «تماس با اسرائیل و صهیونیسم» و «جنگ با خدا و دوستان خدا» محاکمه و در دادگاهی که تنها ۲۰ دقیقه به‌طول انجامید، به حکم صادق خلخالی محکوم به اعدام شد. او در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ تیرباران شد.

وی در دفاعیات خود گفت «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم… تا به حال هیچ گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم… افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.» وی همچنین تاکید کرد هیچ دارایی به نام او در اسراییل وجود ندارد. او در وصیت نامه اش از وراثش درخواست کرد که به حساب هایش رسیدگی کنند و بدهکاری هایش را به افراد مربوط پرداخت کنند و حقوق عقب افتاده کارمندانش را به آنان بدهند. او ضمن خداحافظی از خانواده‌اش از آن‌ها خواست که یک سال برایش دعا کنند.

مجالس سنا و نمایندگان آمریکا در اعتراض به اعدام او قطعنامه‌ای صادر کرد. دولت ایران این را مداخله در امور داخلی خود خواند و تظاهراتی در جلوی سفارت امریکا برگزار کرد که در آن تصاویر کارتر و بگین را آتش زدند.

در دادگاه به اسنادی اشاره شد که ساواک پیرامون ارتباط وی و بسیاری دیگر از سران یهودیان ایران با اسرائیل داشته و به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در آنجا پرداخته بودند. در یکی از اسناد ساواک در باره سرمایه‌گذاری وی در اسرائیل به تاریخ هفتم اردیبهشت ۲۵۳۵ (۱۳۵۵) تحت عنوان «برادران القانیان» آمده است: «آقای حبیب القانیان رئیس انجمن کلیمیان تهران و سرمایه‌دار معروف یهودی در حال حاضر مشغول احداث ساختمان بزرگ چندین طبقه در بین راه هرتصلیا و تل‌آویو در اسرائیل می‌باشد. بلندی این ساختمان سه برابر بلندی ساختمان آلومینیوم یا پلاسکو [در تهران] می‌باشد.»

و در گزارش مورخ ۲۹ دی ۲۵۳۵ (۱۳۵۵) می‌خوانیم: «داود القانیان برادر حبیب سرمایه‌دار معروف کلیمی در حال حاضر در بین راه تل‌آویو و تیکوا ۱۲ کیلومتری محل بورس جواهرات اسرائیل مشغول احداث ساختمان ۳۳ طبقه می‌باشد که عن‌قریب آماده بهره‌برداری است.»

به گفته خاخام یدیدیا شوفط مقامات نخست درخواست خویشان القانیان برای تحویل جسد وی را برای خاکسپاری رد کردند. با میانجی‌گری خاخام یدیدیا شوفط و سایر رهبران جامعهٔ کلیمی تهران دولت اجازهٔ دفن وی را در انتها داد.

عکس سنگ قبر حبیب الله القانیان

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

همچنین بخوانید:  عکس حضور روحانی بر قبر رفسنجانی امروز 24 دی 95
برچسب ها

26 نظر برای “بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران” وجود دارد

 1. iran گفت:

  دفاعیات
  وی در دفاعیات خود گفت «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم… تا به حال هیچ گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم… افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.» وی همچنین تأکید کرد هیچ دارایی به نام او در اسراییل وجود ندارد. او در وصیت‌نامه‌اش از وراثش درخواست کرد که به حساب‌هایش رسیدگی کنند و بدهکاری‌هایش را به افراد مربوط پرداخت کنند و حقوق عقب افتاده کارمندانش را به آنان بدهند. او ضمن خداحافظی از خانواده‌اش از آن‌ها خواست که یک سال برایش دعا کنند.[۲][۱۵]

  تلاش برای آزادی
  حاخام‌های ارشد و فعالان یهودی برای نجات القانیان از سید محمود طالقانی نامه‌ای می‌گیرند که این پیرمرد ۷۰ ساله فردی خیر بوده و خدمات زیادی به جامعه کرده است، اما راه به جایی نمی‌برند. سپس هانی الحسن، نماینده سازمان آزادی‌بخش فلسطین در تهران و چهره‌های روحانی مانند حسینعلی منتظری، سید محمد بهشتی و محمدرضا مهدوی کنی را واسطه می‌کنند. آنها مطمئن بودند که القانیان اعدام نخواهد شد.

  اعدام
  صادق خلخالی محاکمه حبیب‌الله القانیان و هفت نفر دیگر را سه‌شنبه شب (۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸) در زندان قصر در دادگاهی که ۲۰ دقیقه به‌طول انجامید برگزار کرد و حکم در بامداد چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت تیرباران شد. وی در دادگاه از داشتن وکیل محروم بود.[۷] در زندان او از سوی صادق خلخالی به جرایم «جاسوسی به نفع دولت غاصب صهیونستی اسرائیل» و «معاونت در کشتار بی‌رحمانه هرروزه مردم مبارز فلسطینی» به «دوستی با دشمنان خدا و دشمنی با دوست خدا»، «فساد در زمین»، «محاربه با خدا و رسول خدا و نائب امام زمان و تمام مردم محروم» و «سد راه خدا و سد راه بهروزی تمام خلق‌های مستضعف جهان» محاکمه و در به حکم صادق خلخالی محکوم به اعدام شد.[۱۶][۱۷]

  خاکسپاری
  به گفته خاخام یدیدیا شوفط مقامات نخست درخواست خویشان القانیان برای تحویل جسد وی را برای خاکسپاری رد کردند. با میانجی‌گری حاخام یدیدیا شوفط و سایر رهبران جامعه کلیمی تهران دولت اجازه دفن وی را در انتها داد.[۱۸]

  واکنش آمریکا
  به فاصله یک روز بعد از تیرباران القانیان، برای اولین‌بار زمزمه تحریم اقتصادی ایران در صحن مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا شنیده شد. کاخ سفید و کنگره مدت‌ها به اعدام‌های اوایل انقلاب واکنشی نشان نداده بودند، اما اعدام القانیان اتهام یهودستیزی را برای حاکمان جدید ایران وارد کرد. به فاصله یک روز، پیش‌نویس نخستین قطعنامه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شد.[۷]

  هشت روز بعد، مجلس سنای ایالات متحده آمریکا دولت کارتر را غافلگیر کرد و اولین قطعنامه حقوق بشری علیه حکومت ایران را به تصویب رساند. آن قطعنامه کوتاه و نمادین برای کاخ سفید جنبه الزام‌آور نداشت، اما چنان به احساسات ضدآمریکایی در ایران دامن زد که به لغو برنامه سفر قریب‌الوقوع سفیر جدید آمریکا (واتلر کاتلر) به تهران منجر شد.[۷]

 2. آقا گفت:

  ذوست عزيزمان ” آقاي محمداسماعیل ” ماشاءاله اطلاعات زياذي دارن. موفق و بيدار باشيد.

 3. adm in گفت:

  وقتی زمان شاه،
  شهرداری هامبورگ می خواست مسجد شیعیان هامبورگ را به دلیل تاخیر در تکمیل تخریب کند ( مسجدی که مرحوم بهشتي امام جماعت آنجا بود )علما و بازار تهران جلسه ای گذاشتند وهر بازاری ده هزار تومان وکمی کمتر بیشتر کمک مالی کردند اما یک چک یک میلیونی در وسط بود وقتی کنترل کردند دیدند القانیان یهودی کشیده وقتی سوال کردند تو که مسلمان نیستی گفت ایرانی که هستم مسجد هامبورگ آبروی ایرانه .القانیان را گفتند که پس از انقلاب از ایران فرار کن اما ميگفت کشور به امثال من احتیاج داره اما پس از چند روز بدست خلخالی اعدام شد.

  کتاب شبه خاطرات:
  دکتر بهزادی عضو موتلفه

 4. ناشناس گفت:

  اگر غصبی بود تکلیف کاسبی مردم ورفت وامد مردم به اونجا چی میشه ؟همه شریک شدیم ؟اقا یه ذره فکر کنید توهم خوب بودن پهلوی های گور به گور شده ودوستان احمقش رو بریزید بیرون

 5. مسلمان گفت:

  مرگ بر شاه خائن هر کس از کاری طرفداری کنه در خوب وبدش هم شریک میشه پس نگید دوره شاه گل وبلبل بود انگار یادشون رفته کی انقلاب کرده از کره ی مریخ که نبودن .اون وقت ها بچه 13 ساله می فهمید کی حق می گه حالا برای جون های 30 ساله باید کلاس حق شناسی بزاریم با محمد اسماعیل بیشتر موافقم

 6. ایرانی گفت:

  اقا هژیر که بهایی بود این اقا القانیان هم که ساواک مدرک داده رفیق اسرائیل بود پس وقتی شاه گور به گور شد ورفت هر کی بمونه وتوبه نکنه تکلیفش معلومه حالا الکی بگید غصبی غصبی خود یارو محمد رضا وبابای گور به گورش ایران رو غصب کرده بود کسی حرف نمی زنه حالا …

 7. بابک گفت:

  آقا اسماعیل
  من کار به خوب ویا بد بودن این فرد ندارم مردم قاضیهای عادلی هستند ودر مورد عملکرد این فرد در ایران قضاوت میکنند .فقط برگردیم به نظرات شما فرمودید ایشان این ساختمان را به هژبر فروخته لطف بفرما مدرک مستند ارائه نمایید .خوبه آدم مطلبی میخواند در مورد آن کمی تحقیق هم بکند این حرف در خاطرات محمد یگانه در کتاب تاریخ شفاهی ایران آمده وجایی دیگر ثبت نشده اگر شده موظف هستید برای ادعایتان آنرا یا لااقل تاریخ وشماره سند این نقل وانتقال را بیاورید . ضمنا بر فرض محال حرف شما درست توضیح بفرمایید آقای القانیان مالش را خواسته به هر قیمتی بفروشه به هژبر توضیح بدهید فساد اینکار کجاست ضمنا جهت اطلاعاع شما این دو ساختمان در آن زمان بعنوان اموال القا نیان مصادره شد. 2-ما بی اطلاع شما بفرمایید تعریف مال غصبی چیست .
  3یک طور میفرمایید بعد انقلاب برای کسب ودرآمد مردم واحدهای این ساختمان واگذار گردید که انگار مفت به مردم داده اند نه دوست عزیز سرقفلی تک تک این واحدهای با مبالغ حسابی از مردم ستانده شد ..آنهم از طرف بنیاد یک ارگان غیر دولتی نه دولت وقت .حالا چرا یک ملک مصادره ایی باید تحویل یک ارگان غیر دولتی بشود وآنهم با خیال راحت بخش بخش آنرا بفروشد الله واعلم

  1. محمداسماعیل گفت:

   سلام شما مطلب بالا را ملاحظه فرمودید که ایشان طبق اسناد ساواک نه اسناد انقلاب یعنی همون هایی که حالا بعضی مردم اون ها رو مقدس تر از انقلابی ها می دونند گفتند ایشان با اسرائیل دشمن اول اسلام وایران همکاری داشته حکم چنین شخصی چی میشه ؟در خصوص فروش به هژیر هم تو اینترنت جستجو کنید مثل خبر بالا موجود هست بحث ما اینه که وقتی رژیم عوض میشه انتظار دارید برای مالک اونجا فرش قرمز پهن بشه برای ادامه همکاری با اسرائیل؟

  2. محمداسماعیل گفت:

   بله سند رو هم خوتون فرمودید من هم طبق همون عرض کردم بحث سر این بود که می گن غصبی یعنی چی ؟اگه مسلمون هستیم طبق قانون اسلام باید همه چیز رو قبول کرد نه اینکه اونجاش که مرد می تونه 4تا زن بگیره می گن خیلی خوبه جاهای دیگه ادای روشنفکری دربیاریم که چون با میل ما سازگاری نداره یه چیز دیگه بگیم این همش تاریکیه

 8. شهرام گفت:

  ظلم پایدار نیست،اونایی که به مردم میرسیدن و رشد اقتصادی 20 درصدی برای کشور ایجاد کردن و ایران رو بعداز ژاپن مرفه ترین و صنعتی ترین کشور آسیا کردن و یکنفر بیکار و گرسنه وجود نداشت اعدام شدن وای به روز دزدها و آدمکشها و لواطیهای امروز که طبق آمار خودشون 50.میلیون نفر رو کردن زیر خط فقر و 13 میلیون نفر نون شب ندارن بخورن و 35 برابر شاه هم نفت مردم بدبخت رو فروختن! ساختمان مردمو با میلیاردها تومن سرقفلی اجاره بدی،اسمش غصبی نیست حتما تو فرهنگ اسلام اسمش غنیمته و از شیر مادر براشون حلال تره!!

  1. محمداسماعیل گفت:

   اندازه یه ارزن تاریخ مطالعه بفرمایید این طور نظر نمی فرمودید خاطرات پهلوی های خائن را بخوانید متوجه می شید مردم چطور زندگی می کردند الان چطور زندگی می کنند الان می خواهیید سامسونگ وال جی بخرن بیکار هم نداشته باشیم زنان ژاپنی موی خودشون رو کوتاه می کردند وبرای اقتصاد کشورشون به عنوان موی تزیینی می فروختند ووقتی تلویزیون رنگی تولید می کردند خودشون تو خونه تللویزیون سیاه سفید استفاده می کردن فقط برای کشورشون تو این کشورها مردم اون زمان یه مقدار برای اقتصاد ودرامد خودشون کار می کردند وساعتی رو هم بدون مزد برای رشد کشورشون ایا مردم ما راضی هستند این طور عمل کنن؟ مشکل اقتصادی ما هم همینه که ایرانی نمی خریم زاپنی ها دهه30بدترین اجناس رو تولید می کردن ولی مردمشون همون رو می خریدند تا اقتصاد کشورشون رشد کنه …طرفداری از سیستم پهلوی خائن خیانت به خون شهدا وخیانت به انسانیت هست

 9. مهدی گفت:

  سلام
  خدا همه ی بندگانی که قابل بخشش هستند را رحمت کنه
  چه زنده … چه فوت شده
  سازنده اش؛خريدارش؛تقسیم کننده اش؛مصرف کننده اش؛و قاضی یان این اتفاق
  بعضی اوقات اتفاقات نميافتن که ما کاری بکنیم
  بلکه صرفا جهت تفکر و تأمل افراد هست
  پس از معبودم خواهانم که ما را خالی از درس درک شده و اجرایی این اتفاق بزرگ نزاره…
  آمين یا رب العالمین بزرگ مهربون

 10. صمد آقا گفت:

  خدا رحمتش کنه.اتهامات واهی به ایشون زده شد تا اموال ایشون رو بالا بکشن که سرانجام هم آنرا از بین بردن.خدا از سر قاتلان و غاصبان اموالا ایشون و هزاران نفر دیگه که جرمشون فقط سرمایه داری در زمان شاه بود…نگذره. مردم خودشون قضاوت می کنن

 11. محمداسماعیل گفت:

  خوبه حالا دولت این ساختمان را به به یک صنف از مردم داده که پوشاک وکفش عرضه می کنن اگه ساختما اداری میشد دیگه بعضی ها چی می خواستن بگن این افرادی که اگر تا ارنج عسل بزاری تو دهنشون بیرون اوردن دست تو گاز می گیرند .چرا به جای چرخ زدن تو کانال های مزخرف وماهواره که دروغ می گن یه مقدار تاریخ نمی خونید یا حداقل فکر نمی کنید از ادم هایی که اونجا کار می کردن هم بپرسید چقدر خبر دارند ؟ ناشکری بعضی مردم از انقلاب کی تموم میشه خدا میدونه یادشون نیست که لباس کهنه دادش بزرگشون لباس عیدشون بود از هم که نگو خودشون خبر دارن چی می خوردن والان چی می خورن اون زمان مریضی از سوءتغذیه بود الان از پرخوری شاید هم مفت خوری

 12. مطهره گفت:

  روحش شاد…..یکی از دیوانه و بی فکر ترین روحانیون تاریخ عصر خلخالی نامبرده شده که به سزای تمام کارهاشم رسید.مغز متفکر صنعت و ساختمان ایران رو تیرباران کرد روحش تیرباران…

  1. محمداسماعیل گفت:

   نمی دونم چرا همیشه کسانی که ضد ایران کار کنند وبه امریکا واسرائیل خوش خدمتی کنن مغز متفکر میشن خائنین قهمران می شن این ضعف برخی جوانان ما هست که از تاریخ خبر ندارن وضعف عقیدتی بزرگتر ها که خبر دارن ودیدن ولی امان از به وجدانی که راستش رو نمی گن

 13. شادان گفت:

  لعنت بر قاضی نا عادل

  1. محمداسماعیل گفت:

   شخصی که به اسرائیل کمک می کردن اعدام بشه قاضی ناعادل میشه؟ ادای روشنفکر ها رو در میاری ولی تاریکی می اندیشی

 14. اشکان گفت:

  ساختمان قصبی فرو ریخت

  1. محمد گفت:

   اولا انقد بی سوادی که غصبی رو نوشتی قصبی!! ثانیا..ساختمون به مردم واگذار شد..این غصبه؟؟شما از امثال همونایی هستین که میگین به مردم کمک کنین ولی فقط انسانیت رو واسه سگ و گربه ها میدونین..فقیر فقیر میکنین ولی خودتون هیچ کاری نمیکنین…فقط حرف

   1. افشین گفت:

    تو اونجا بودی به مردم واگذار شد؟

    1. محمداسماعیل گفت:

     شما خیلی جاها نبودی پس خیلی حرف ها رو نباید قبول کنی .شاید شما اونجا بودی و مانبودیم؟

   2. غلام گفت:

    ساختمان شخص را به مردم دادن غصب نیست؟تازه اگر هم واگذار کرده باشن که نکردن.ساختمان به اشغال بنیاد مستضعفان درآمد برادر عرعرعرضشی

  2. محمداسماعیل گفت:

   درضمن هژبر یزدانی، سرمایه‌دار بهایی، هر دو این ساختمان‌ها را در سال ۱۳۵۴ از القانیان خریده بود. پلاسکو با قیمت ۲۰ ميليون تومان آن‌زمان معامله شد که این معاملات خالی از اتهامات رانت و فساد نبودند. این کجاش غصبیه ؟اصلا می دونی غصب یعنی چی؟

 15. محمد گفت:

  خیلی خیلی جالب بود

  1. admin گفت:

   ممنون از همراهی شما با پورتال وهاران و خوشحالیم که از محتوای مطالب سایت راضی هستید.
   منتظر همراهی همیشگی شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *