بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه

اخبار , عکس , فرهنگ و هنر ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه

قرار است به جای عوامل فیلم فروشنده در اسکار ۲۰۱۷ ، انوشه انصاری در مراسم اسکار ۲۰۱۷ شرکت کند البته فیروز نادری نیر در این مراسم حضور می یابد. پورتال وهاران در این مقاله بیوگرافی کامل انوشه انصاری به همراه مصاحبه انوشه انصاری و همینظور عکس های جدید انوشه انصاری را برای شما عزیزان منتشر می کند.

فیلم مصاحبه با انوشه انصاری

زندگینامه انوشه انصاری

انوشه انصاری (نام پیش از ازدواج: رئیسیان) (زادهٔ ۲۱ شهریور ۱۳۴۵ در مشهد) کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) است.

او متولد شهر مشهد در ایران است و در سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴) به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کردند. انوشه مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ مهندسی الکترونیک و علوم رایانه (EECS) از دانشگاه جورج میسون و مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینهٔ مهندسی الکترونیک از دانشگاه جورج واشنگتن اخذ کرده‌است. او در حال حاضر مشغول طی کردن دوره‌ای در دانشگاه سوئین‌بورن است تا بتواند دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ ستاره‌شناسی دریافت کند.

او در سال ۲۰۰۰ ازسوی مجلهٔ زن شاغل به‌عنوان کارآفرین برتر شناخته شده‌است. او از بنیان‌گذاران یک شرکت مخابراتی در آمریکا به نام تی.تی. آی (TTI) بوده که اکنون تحت مالکیت سنوز نتورک قرار دارد.

انوشه انصاری اولین ایرانی فضانورد، اولین زن مسلمان فضانورد، اولین زن گردشگر فضایی و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت کرده است.

در سال ۲۰۱۵، جامعه ملی فضای آمریکا جایزه «پیشگام فضا» را به انصاری — نخستین زن گردشگر فضایی — اهدا کرد.[۲]

جایزه ایکس انصاری

انوشه انصاری به همراه برادر همسرش در سال ۲۰۰۳ (میلادی) جایزهٔ ۱۰میلیون‌دلاریِ سالیانهٔ «انصاری اکس-پرایز» (Ansari X-prize) را بنیان نهاد. هدف از این جایزه تشویق بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و ورود به بازار سفرهای فضایی است که تا پیش از این در انحصار تعداد انگشت‌شماری از دولت‌ها بوده‌است.

در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ (۸ مه ۲۰۰۶)، سازمان فضایی روسیه به‌طور رسمی اعلام کرد که انوشه انصاری به‌عنوان اولین زن گردشگری فضایی در یکی از پروازهای فضاپیمای سایوز، که برای بهار ۱۳۸۵ برنامه‌ریزی شده‌بود، به مدار زمین سفر خواهد کرد. اما پس از رد صلاحیت دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، به دلایل پزشکی و جا ماندن او از مأموریت سایوز تی‌ام‌ای-۹، قرار شد انوشه انصاری در ۲۳ شهریور ۱۳۸۵ با این گروه همراه شود.

سازمان فضایی ایران به عنوان متولی بخش فضا در ایران، هم در آستانه سفر انصاری به ایستگاه فضایی ضمن حمایت از فعالیت‌ها و خدمات ارزنده او در ترویج و توسعه فن‌آوری فضایی و پرواز به ایستگاه بین‌المللی به عنوان تنها جایگاه استقرار انسان در فضا را افتخاری غرورآمیز برای تمام ایرانیان توصیف کرد.

وی اولین فضانورد با اصلیت ایرانی در دنیاست و اولین زن کیهان‌گرد و چهارمین نفری است که هزینهٔ سفر فضایی خود را پرداخت کرده‌است. او همچنین پس از عبدالاحد مومند فضانورد افغان دومین فضانورد فارسی‌زبان است. انصاری ترجیح می‌دهد درمورد خود از عنوان «فضانورد همراه» به جای واژهٔ «گردشگر فضایی» استفاده کند. وی در روی لباس خود دو پرچم ایران و آمریکا را نقش کرده بود. وی دلیل این کار را اظهار دِین خود به این دو کشور که در موفقیت وی نقش داشته‌اند بیان کرد.[۳]

فضاپیمای سایوز حامل انوشه انصاری، فرمانده روسی میخاییل تیورین، و مهندس پرواز اسپانیایی-آمریکایی، مایکل لوپز الگریا در صبح روز دوشنبه ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۰۶ از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد، و بدین ترتیب مأموریت سایوز تی‌ام‌ای-۹ آغاز گشت. دو روز پس از قرار گرفتن در مدار زمین، فضاپیمای سویوز در ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۶ با موفقیت به ایستگاه بین‌المللی فضایی ملحق شد و اقامت ۹روزهٔ انوشه انصاری در ایستگاه فضایی آغاز شد.[۴][۵][۶]

سرانجام پس از ۹ روز اقامت و پژوهش در ایستگاه بین‌المللی فضایی، انوشه انصاری در سحرگاه ۷ مهر ۱۳۸۵ مصادف با ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ میلادی به همراه پاول وینوگرادف روسی و جفری ویلیامز آمریکایی، دو تن از فضانوردان ساکن ایستگاه، به زمین بازگشت و پس از فرود وی در ۹۰کیلومتری شمال آرکالیک در قزاقستان با استقبال گرم خانواده‌اش، ازجمله همسرش حمید، و مقامات محلی و مسئولان سازمان فضایی روسیه مواجه شد. وی پس از معاینات پزشکی، با بالگرد برای مراسم خوش‌آمدگویی به شهر قستانای (در قزاقستان) منتقل شد.

انوشه انصاری در طول ۹ روز اقامت خود در ایستگاه بین‌المللی فضایی مجموعه آزمایش‌های علمی زیر را برای آژانس فضایی اروپا انجام داد:[۷]

فعالیت‌های انوشه انصاری پس از سفر به فضا

انوشه انصاری پس از بازگشت از فضا تصمیم گرفت در این زمینه تحصیل کند؛ او مدرک فوق لیسانس دوم خود را از دانشگاه سوئین‌بورن در رشته ستاره‌شناسی گرفت. انوشه انصاری مؤسسهٔ خیریهٔ «بنیاد اهورا» (Ahoora Foundation) را همراه برادر همسرش، جمشید انصاری، اداره و حمایت مالی می‌کند.[۸][۹]

او همچنین به‌همراه امیر و حمید انصاری در حوزهٔ خانه دیجیتال (Digital Home)، شرکت پرودیا سیستمز را با هدف راه‌اندازی یک سیستم پیشرفته برای آمیختن و استفادهٔ سهل‌تر از محصولات و فایل‌ها و تولیدات ابزار خانگی دیجیتال مانند ویدیو و صدا و فیلم تأسیس کرد، که در تگزاس و در هندوستان دفاتر رسمی دارد.[۱۰][۱۱][۱۲]

انوشه انصاری در کتاب زندگی‌نامه‌اش با عنوان «رویاهای من برای ستارگان» که آن را به کمک یکی از نویسندگان محبوب خود نوشته، توضیح می‌دهد که در دوره آموزشی او را با انواع و اقسام خطرهایی که ممکن است در یک سفر فضایی واقعی با آن‌ها رو در رو شود، آشنا کردند تا اگر ذره‌ای تردید یا ناتوانی در وجودش مشاهده شد، از فهرست مسافران حذف شود. علاوه بر این‌ها در کتاب آمده که در دوره آموزشی بارها با موقعیت‌هایی مواجه شده که در حالت عادی هیچ‌گاه انجام دادن‌شان را نمی‌پذیرفت اما در این مورد خاص هیچ مخالفتی نمی‌کند تا یگانه بخت خود برای سفر به فضا را به مخاطره نیندازد.

افتخارها و جایزه‌ها

به جز ماهیت افتخارآمیز سفر به فضا، به عنوان اولین زن گردشگر فضایی دنیا، اولین ایرانی فضانورد و اولین زن مسلمان فضانورد، انوشه انصاری بارها از سوی مجامع مختلف مورد تقدیر قرار گرفته است:

سال ۲۰۰۰ به عنوان کارآفرین برتر از سوی مجله زن شاغل آمریکا
سال ۲۰۰۱ حضور در فهرست تاجران موفق مجله معتبر فورچون آمریکا
سال ۲۰۰۹ دریافت اولین جایزه نوآور سیمونز که سالانه توسط NCWIT به کارآفرینان موفق زن در زمینه فن‌آوری داده می‌شود.
۲۰ دسامبر ۲۰۱۲ دریافت دکترای افتخاری علوم از دانشگاه جرج میسون
سال ۲۰۱۵ به پاس خدمات انوشه انصاری به جامعه فضایی، جایزه ملی پیشگامان فضا ایالات متحده به او داده شد.[۱۳]

سینما

گردشگران فضایی – ۲۰۰۹
سپیده – ۲۰۱۳

فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹

پس از انصراف اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده از حضور در مراسم اسکار دراعتراض به فرمان ترامپ مبنی بر جلوگیری از ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران به خاک آمریکا، در ششم اسفند ماه ۱۳۹۵، وی انوشه انصاری، اولین زن فضانورد و فیروز نادری، مسئول اجرایی عملیات سفر به مریخ را به عنوان نمایندگانش برای حضور در مراسم اسکار معرفی کرد.[۱۴][۱۵]

مصاحبه با انوشه انصاری اولین زن فضانورد

۱)ما در هفته ی جهانی هوا و فضا قرار داریم و برای اینکه بتوانیم موضوع نجوم را بین مردم رواج بدهیم چه راه هایی را پیشنهاد می کنید؟

من فکر می کنم باید مسئله ی نجوم را یک مقدار از مسئله ی علمی بودن آن جدا کنیم و بتوانیم مباحث مهم نجوم را به صورت فیلم یا داستان طوری بیان کنیم که همه بتوانند به آن علاقه مند شوند و حالتی تفریحی هم داشته باشد .باید به صورت داستانی باشد که به آن کنجکاو شوند و بخواهند درباره ی آن بیش تر بدانند واین کار را می شود خیلی راحت انجام داد: برای کودکان از طریق نمایش کارتون ها وفیلم هایی که برایشان جالب است وبرای افراد بزرگ تر از طریق فیلم و داستان هایی که متناسب با سنشان است.واین که نجوم مبحث جالبی است و کنجکاوی فرد را زیاد می کند وفقط باید آن را طوری بیان کنیم که مردم نسبت به آن کنجکاو و علاقه مند شوند.
در حال حاضر ممکن است افرادی فکر کنند که مبحث نجوم خیلی سخت است و علاقه ای ندارند که راجع به آن چیزی بشنوند ولی همین را می توانیم با استفاده ازلغت های راحت طوری بیان کنیم که درک و فهمش برای همه راحت باشد.

۲)آیا می توانیم به آینده ی فضا و نجوم در بین مردم امیدوار باشیم؟

صد در صد. از زمان های قدیم نجوم علمی مورد توجه و علا قه ی مردم بوده است و نجوم فقط یک مسئله ی جزئی نیست که یک قسمت کوچکی از زندگی ما باشد! مبحثی است که تمام زندگی انسان ها را در برمی گیرد چه از نظر فلسفی و چه از نظر علمی و برای همین فکر می کنم این چیزی است که همه به صورت فطری به آن علاقه مند هستند وبه جای اینکه از فرمول های سخت فیزیکی استفاده شود باید آن را طوری بشکافیم که همه بتوانند این مبحث را بهتر درک کننددر این صورت علاقه مردم به این مبحث خیلی بیش تر می شودو می توانند ارتباط بیش تری با آن برقرار کنند ودر ضمن طور دیگری که می توانیم آن را بیان کنیم این است که نشان بدهیم ارزشش چیست؟ نجوم و تحقیقات فضایی چه اهمییتی دارند؟ و همین طور چگونه تکنولوژی های آینده ی فضایی به بشریت خدمت می کنند؟ و چگونه باعث بهتر زندگی کردن انسان ها می شود؟

۳)در سال ۲۰۰۳ شما به همراه برادرهمسرتان جایزه ی ۱۰ میلیون دلاری “انصاری اکس پرایز”را بنیان نهادید لطفا کمی راجع به آن توضیح بدهید.

انصاری اکس پرایز یک جایزه ی ۱۰ میلیون دلاری بود که هر کسی از هر جای دنیا سفینه ی فضایی بسازد که آن سفینه بتواند حدودا تا ۱۰۰ کیلومتری زمین پرواز کند و با موفقیت به زمین بر گردد و در عرض کمتر از دو هفته این سفر را دوباره انجام بدهد. بدون اینکه بیش تر از ۱۰ درصد وزن این سفینه تغییر کند. و دلیل اینکه چنین مسابقه ای را بر گزار کرده بودیم این بود که بتوانیم مردم دنیا را تشویق کنیم راهی پیدا کنند برای سفر به فضا که این راه خرج کمی داشته باشد برای اینکه بزرگ ترین مشکل استفاده از تکنولوژی های فضایی و منابع فضا مخارج زیاد آن هاست و یکی دیگر از قوانینی که در این جایزه داشتیم این بود که هر گروهی که تصمیم دارد وارد این مسابقه شود نمی تواند هیچ رابطه ی دولتی داشته باشد یعنی نمی تواند هزینه ی کارهایی که انجام میدهد را از دولت بگیرد زیرا ما تصمیم داشتیم گروه ها به صورت شخصی این کار را انجام دهند و نشان دهند که توانایی انجام این کار را بدون کمک دولتی دارند و در سال ۲۰۰۴ فردی موفق به دریافت این جایزه شد و در حال حاضر شرکتی دارد این سفینه را به صورت بزرگ تری تولید می کند وبین سال ۲۰۱۰و ۲۰۱۱ مردم می توانند بلیط بخرند و به یک سفر کوتاه فضایی بروند.

۴)سال پیش خانم آیرین شیوایی اولین بانوی ایرانی بودند که به قطب جنوب سفر کردند و حامی ایشان شما بودید؛انگیزه شما از این کار چه بود و آیا دلیل خاصی برای انتخاب او داشتید؟

ما مسابقه ای برای کسانی که دوست داشتند به این سفر بروند برگزار کردیم؛خانم شیوایی و۶نفر دیگر از به مرحله نهایی رسیدند.از آن ها خواستیم مقاله ای بنویسند که چرا به این سفر می روند ؛چه بهره برداری ای از این سفر خواهند کرد و چگونه تجربیات خود را به دیگران باز گو می کنند.سپس با تمام آنها مصاحبه کردیم و به نظر ما برنامه ای که خانم شیوایی داشتند از بقیه بهتر بود.از دلایل مهمی که در انتخاب او نقش داشت،این بود که به علت نوشتن مقالات مختلف برنامه های خوبی داشتند که بتوانند از این سفر استفاده کنند و تمام چیزهایی را که می آموزند با جوانانی که از طریق مجله نجوم یا طرق مختلف تجربه یشان را نشان دهند یا تقسیم کنند.

۵)باز هم به این کار ادامه میدهید که حامی علاقمندان نجوم شوید؟

بله؛برای کمک به علاقمندان به نجوم ،برنامه های مختلفی داریم .مسابقاتی برگزار می کنیم و اشخاصی را انتخاب می کنیم .در حال حاضر بانوی دیگری را انتخاب کردیم که در برنامه ای تابستانی که یک دانشگاه گذاشته بود، شرکت کردند.

۶)و در آخر پیغام شما برای علاقمندان فضا ونجوم چیست؟

تنها پیام من این است که مسئله نجوم مبحث مهمی است. چرا که فکر می کنم کلید راز وجود ما در فضا از این طریق به دست می آید. پس باید به تحقیقات ادامه دهند، سعی کنند ، از قوه تخیلشان استفاده کنند و به چیزهای غیر قابل تصور فکر کنند. چرا که نجوم علمی است که آنچه در موردش می دانیم ممکن است اشتباه باشد. یعنی هر چه بیشتر راجع به آن می دانیم تازه پی میبریم که به چه اندازه از آن نا آگاهیم. به همین دلیل یکی از جالب ترین مباحثی است که شخصا با این که سال هاست از دانشگاه و مدرسه خارج شده ام ولی آنقدر علاقمند هستم که به دانشگاه بازگشتم تا فوق لیسانسم رادر این رشته بگیرم.به همین دلیل پیشنهاد می کنم که به تحقیقات خود ادامه دهند و از قوه تخیلشان استفاده کنند واز این بیم نداشته باشند که اگر با یک تئوری جدید بیایند، چون بر ضد تئوری دیگری است، کسی آن را باور ندارد.در حال حاضر نجوم مبحثی است که چیز هایی که ما می دانیم خیلی جدید است وهر چه بیشتر از آن در یابیم می فهمیم، هنوز از خیلی چیزها نا آگاهیم. برای همه آن ها امیدوارم که در این مرحله موفق باشند و من بی صبرانه منتظرم در مقالات بخوانم که چگونه جوانان ایرانی در این زمینه به کشف های جدیدی دست می یابند.

عکس های انوشه انصاری

بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه بیوگرافی انوشه انصاری اولین زن فضانورد + عکس و مصاحبه

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of