جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس

اخبار ۳۰ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس

پورتال وهاران در این مقاله جزییات خبر ترور آندره کارلوف سفیر روسیه در ترکیه را برای شما عزیزان تشریح می کند

تلویزیون ترکیه گزارش داد یک مرد مسلح ناشناس با شلیک به سفیر روسیه در آنکارا وی را به قتل رساند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید «آندری کارلوف»، سفیر روسیه حین بازدید از یک نمایشگاه عکس، مورد حمله چند فرد مسلح ناشناس قرار گرفته است.

برخی منابع خبری می‌گویند مهاجم به چند نفر دیگر نیز شلیک کرده و درگیری نیروهای امنیتی با وی هنوز ادامه دارد.

مقامات روس به روزنامه حریت گفته‌اند که عوامل این حمله، از تکفیری‌ها بوده‌اند.

در پی این حمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سران سازمان‌های امنیتی این کشور تشکیل جلسه داده است.

کرملین اعلام کرد که عامل حمله به سفیر روسیه، در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که مهاجم در حین حمله، شعار «انتقام حلب» سر داده است.

شورای فدراسیون روسیه در اعتراض به نحوه مراقبت دولت میزبان از سفیر این کشور در ترکیه و کشته شدن وی به دست یک پلیس جوان، اعلام کرد که این حادثه حاصل «قصور فاحش مجریان قانون در ترکیه» است.

سفارت آمریکا در آنکارا از شهروندان خواسته است فعلاً با توجه به مسائل امنیتی، از حضور در اطراف هیئت دیپلماتیک آمریکایی‌ها در این شهر خودداری کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور روسیه، وی را در جریان درگذشت سفیر روسیه قرار داد.

خبرگزاری ایتارتاس می گوید ضارب سفیر روسیه، در پی کودتای نافرجام تابستان امسال در ترکیه، به دلیل ارتباط با طرفداران «فتح‌الله گولن» از اداره پلیس آنکارا اخراج شده بوده است.

آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا که در جریان مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه عکس به ضرب گلوله مجروح شده بود بر اثر شدت جراحات درگذشت.

کارلوف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس “روسیه از نگاه ترک‌ها” در آنکارا سخنرانی می‌کرد که هدف حمله قرار گرفت.

در این تیراندازی چندین نفر دیگر زخمی شده اند. مرد مسلح هنگام تیراندازی پس از سر دادن شعار “الله اکبر” به ترکی فریاد می‌کشید: “حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید.”

او ابتدا شعری را به زبان عربی خواند که مسلمانان صدر اسلام در جنگ خندق زمزمه می‌کردند: “نحن الذین بایعوا محمداً علی الجهادِ ما حیینا ابداً” که ترجمه آن این است: “ما آنانیم که برای جهاد با حضرت محمد بیعت کردیم و بر آن تا ابد زنده‌ایم.”

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه دولت ترکیه به این کشور اطمینان خاطر داده که تحقیقات کاملی درباره این سوء قصد انجام خواهد داد.

ترور سفیر روسیه

ملیح گوکجک شهردار آنکارا هم این اقدام را تلاش برای تخریب روابط روسیه و ترکیه خوانده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزرات خارجه ایران این اقدام را “شدیدا” محکوم کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته است که مقام‌های آمریکایی از قبل گزارش‌هایی مبنی بر حمله به سفیر روسیه دریافت کرده بودند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که تیرانداز کت و شلوار و کراوات بر تن داشته و به عنوان محافظ در نمایشگاه حضور داشته و با یک سلاح کمری به سوی سفیر روسیه شلیک کرده است.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی ترک گفته است که هنگامی که کارلوف در حال سخنرانی بود، مرد مسلحی از پشت به او تیراندازی کرد و از حاضران خواست که محل را ترک کنند. به گفته این شاهد عینی مرد مسلح دوباره بالای سر سفیر روسیه می‌رود و چند تیر دیگر به او شلیک می‌کند.

ضارب ۲۲ ساله مولود مرت آلتین‌تاش نام داشت و گفته می‌شود در دانشکده پلیس تحصیل کرده بوده است. عکس‌های جسد او که پس از سوء قصد هدف گلوله قرار گرفت در رسانه‌ها منتشر شده است.

گزارش‌های تایید نشده حاکی است ضارب مامور پلیس در آنکارا بوده اما در زمان حادثه سر خدمت نبوده است.

ترور سفیر روسیه در ترکیه چه پیامی برای ایران دارد؟

فردی که شب گذشته سفیر روسیه در ترکیه را به قتل رساند، از شهروندان ترک بود که بنا به گفته خودش پس از ترور سفیر، انتقام برادرانش (تروریست ها) در حلب را گرفته است. با وجود این اعتراف پس از قتل، مقامات ترک، در واکنش هایشان، مسیر دیگری را پیش گرفته اند!

مقامات روسیه و ترکیه، همزمان این ترور را به افراد یا گروه هایی نسبت داده اند که درصدد هستند روابط دو کشور را تخریب کنند؛ اما با وجود این هماهنگی در اظهار مواضع رسمی، هر دو کشور سناریوهای متفاوتی را در مورد قتل سفیر روسیه در ترکیه پیش گرفته اند. برای روس ها، این فرصت بهترین است، تا بتوانند با فعالیت در شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ای را علیه ترویست های موجود در سوریه بگیرد و آنان را در حوزه بین المللی بیشتر در انزوا قرار دهد و ترکیه را هم در وضعیتی قرار دهد تا نتواند به صراحت در مجامع بین المللی از آنان حمایت کند. با این حال ترکیه هم سناریوی خاص خود را در این زمینه دنبال می کند.

واکنش ترکیه هم در واقع ظاهری و باطنی داشته؛ ظاهرا سناریوی ترکیه، همان طور که در ساعات گذشته شاهد بوده ایم، مقصر جلوه دادن مخالفان اردوغان یعنی طرفداران گولن در این ترور است؛ بدین منظور که هم اتهام را از گروه های تروریستی مورد حمایت اردوغان در سوریه بزداید و همه بهانه جدیدی برای ایجاد فشار بین المللی برای گولن به دست آورد؛ اما در باطن این سناریو، احتمالا دولتمردان ترک، از این ترور، چندان ناراضی هم نباشند، چون پس از فشارهای رسانه ای که بر روسیه و ایران پس از آزادسازی حلب وارد کردند، اکنون این فرصت را دارند که به افکار عمومی اعلام کنند، این روسیه و ایران هستند که فضای منطقه را به سمت افراط گرایی برده اند و حتی مردم عادی را نیز علیه خود خشمگین کرده اند تا جایی که در روز روشن، سفیر این کشورها را ترور می کنند.

اما پیام این ترور برای ایران چه می تواند باشد؟ اگر مواضع و تحولات ساعات گذشته مقامات سه کشور ایران، روسیه و ترکیه را کنار هم بگذاریم، شاید پیام این ترور برای ایران هم تا حدی روشن شود. پس از ترور سفیر روسیه، واکنش پوتین نشان داد که وی نمی خواهد در این باره با اردوغان وارد تنش جدیدی شود و حتی با عدم لغو دیدار سه جانبه ایران و روسیه و ترکیه ـ که بناست امروز در مسکو برگزار شود ـ نشان داد که می خواهد اوضاع سوریه را سر و سامان بدهد، بدون اینکه قتل سفیرش، این تلاش ها را تحت الشعاع قرار دهد.

از این سو هم در تماسی که پوتین با رئیس جمهور ایران داشته، از وی خواسته است در اسرع وقت، مسأله سوریه را با همکاری به نتیجه برسانیم. شاید اکنون پوتین در موقعیتی قرار گرفته که همزمان می تواند از ایران و ترکیه بخواهد از سرسختی مواضع خود درباره سوریه بکاهند و خیلی سریع زمینه همکاری برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه را پایان دهند. روسیه حتما در جلسه امروز، از این ترور، برای نزدیک کردن مواضع ایران و ترکیه، در قبال سوریه، استفاده خواهد کرد. البته موضع ایران در حفظ خط مقاومت و دولت قانونی سوریه، خدشه ناپذیر است؛ اما هر فرایندی که ملت سوریه، نبوغ حکومت و حاکمانش را انتخاب کند، با موافقت ایران همراه خواهد شد.

محکومیت حمله به سفیر روسیه توسط آمریکا

پس از انتشار خبر حمله به سفیر روسیه در آنکارا واشنگتن این حمله را محکوم کرد.

“جان کربی” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا طی پیامی اعلام کرد: ما حمله به سفیر روسیه در آنکارا توسط یک فرد مسلح را محکوم می‌کنیم و برای مصدومان و خانواده‌های آنها دعا می‌کنیم.

این اولین ترور سفیر یک کشور خارجی در ترکیه پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید.

ترکیه اقدامات امنیتی اطراف سفارت روسیه در آنکارا را به‌شدت افزایش داده است.

آسوشیتدپرس اعلام کرد که فرد مهاجم با کت‌ و شلوار و کراوات و با فریاد “الله اکبر”، هشت گلوله به‌سوی سفیر روسیه شلیک کرده است.

روسیه: کشته‌شدن سفیرمان در شورای امنیت سازمان ملل بررسی می‌شود

روسیه نیز در واکنش به کشته شدن سفیر این کشور در آنکارا اعلام کرد که این ترور، اقدامی تروریستی بوده است.

همچنین وزارت امور خارجه روسیه از مطرح شدن موضوع ترور سفیر این کشور در ترکیه در شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

قاتل سفیر روسیه از افسران پلیس ترکیه بوده است

بر اساس اعلام رسانه‌های ترکیه قاتل سفیر روسیه جوانی ۲۲ساله به‌نام «مِرت آلتین‌تاش» از افسران پلیس آنکارا بوده است. وی از سال ۲۰۱۴ عضو نیروی پلیس شده است.

منابع امنیتی ترکیه اعلام کردند مرد مسلحی که سفیر روسیه را در آنکارا کشت هنگام ارتکاب به این کار، مشغول انجام وظیفه نبوده است و ضارب با کارت شناسایی پلیس وارد نمایشگاه شده است.

طبق اعلام رسانه‌های ترکیه فرد ضارب جزو نیروهای ضدشورش پلیس آنکارا بوده است.

ایران ترور سفیر روسیه در آنکارا را به‌شدت محکوم کرد

“بهرام قاسمی” سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ترور سفیر روسیه در آنکارا را به‌شدت محکوم کرد.

قاسمی ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت روسیه و خانواده دیپلمات ارشد این کشور، با  ددمنشانه توصیف کردن این اقدام پلید اظهار داشت: این عمل جنایتکارانه بیانگر آن است که تروریست‌های وابسته به جریانات افراطی و تکفیری به هیچ‌یک از معیارها، موازین و حقوق بین المللی پایبند نیستند و با هدف ایجاد اختلاف میان کشورها و ناامنی و بی‌ثباتی هرچه بیشتر در منطقه، مبادرت به این گونه اقدامات وحشیانه می‌نمایند.

روسیه: ترور نتیجه قصور فاحش مجریان نیروهای پلیس است

شورای فدراسیون روسیه در اعتراض به نحوه محافظت ترکیه از سفیر این کشور در آنکارا و کشته شدن وی به‌دست یک پلیس جوان، اعلام کرد که این حادثه نتیجه «قصور فاحش مجریان نیروهای پلیس» است.

بسته‌شدن سفارت آمریکا در آنکارا

برخی منابع خبری از بسته شدن سفارت آمریکا در آنکارا خبر می‌دهند. خبرها حاکی از آن است که در اطراف سفارت آمریکا در آنکارا تیراندازی صورت گرفته شده است.

دوما: کشته‌شدن سفیر روسیه تأثیر منفی بر روابط با ترکیه ندارد

رئیس کمیسیون امنیت دومای روسیه اعلام کرد که کشته شدن سفیر روسیه در آنکارا تأثیر منفی بر روابط میان ترکیه و روسیه نخواهد داشت.

تماس تلفنی اردوغان با پوتین

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه در تماسی تلفنی با “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه موضوع حمله به سفیر روسیه در آنکارا را اطلاع داده است.

سوریه: ترور سفیر روسیه در آنکارا اقدامی تروریستی و بزدلانه است

سوریه با محکوم کردن ترور سفیر روسیه در آنکارا آن را اقدامی تروریستی و بزدلانه توصیف کرد.

وزارت خارجه ترکیه ترور سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ترکیه حمله تروریستی به سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد و همچنین تأکید کرد که تحقیقات در این زمینه به‌صورت گسترده‌ای صورت خواهد گرفت.

این وزارت‌خانه اعلام کرد: کسانی که مسئول این ترور هستند در برابر عدالت قرار می‌گیرند و اجازه نخواهیم داد که این ترور بر روابط با مسکو تأثیر بگذارد.

نشست روز سه‌شنبه وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران برگزار می‌شود

یک نماینده پارلمان روسیه خبر داد که علی‌رغم این ترور،  نشست وزیران امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه در روز ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر)  برگزار خواهد شد.

نمایندگان سه کشور قرار است که در این نشست پیرامون حل بحران سوریه مذاکره کنند.

وزیر کشور ترکیه: این ترور روابط مسکو و آنکارا را هدف قرار داده است

“سلیمان سویلو” وزیر کشور ترکیه در واکنش به ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت که این ترور روابط میان دو کشور را هدف قرار داده است.

وی اعلام کرد که فرد ضارب از افسران نیروی واکنش سریع ترکیه بوده و ۲٫۵ سال در این پست بوده است.

این مقام ترکیه‌ای گفت که سفیر روسیه پس از انتقال به بیمارستان و در آنجا درگذشت.

کری: آمریکا آماده همکاری با ترکیه و روسیه در روند تحقیقات ترور کارلوف است

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت که واشنگتن آماده همکاری با ترکیه و روسیه در روند تحقیقات ترور کارلوف است.

قطر حادثه ترور سفیر روسیه را به‌شدت محکوم کرد

قطر حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا را به‌شدت محکوم و این‌گونه اقدامات را شدیداً رد کرد.

مادر و خواهر قاتل سفیر روسیه دستگیر شدند

منابع خبری از بازداشت مادر و خواهر قاتل سفیر روسیه در آنکارا خبر می‌دهند. همچنین منزل قاتل نیز توسط نیروی پلیس ترکیه مورد جست‌وجو قرار گرفت.

اطلاعیه مهم سفارت ایران در ترکیه

سفارت کشورمان در ترکیه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ارائه کلیه خدمات کنسولی در سرکنسولگری‌های ایران در استانبول، ترابوزان و ارزروم فردا سه‌شنبه تعطیل خواهد بود.

از هموطنان گرامی درخواست دارد از مراجعه به این اماکن خودداری نمایند.

یلدریم: در دام ترور نمی‌افتیم

بن‌علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه ضمن ابراز تأسف درباره حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت: اجازه نمی‌دهیم که این حادثه به روابط آنکارا با مسکو صدمه بزند و هرگز در دام ترور نمی‌افتیم.

حزب‌الله لبنان ترور کارلوف را محکوم کرد

حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای حادثه ترور آندری کارلوف سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا را شدیداً محکوم و آن را جنایتی شنیع توصیف کرد.

سوریه ترور سفیر روسیه را محکوم کرد

وزارت امور خارجه سوریه نیز در بیانیه‌ای اقدام تروریستی علیه سفیر روسیه در آنکارا را محکوم کرد.

پوتین واکنش نشان داد

رئیس جمهور روسیه در واکنش به ترور سفیر این کشور در آنکارا آن را عملی تحریک آمیز توصیف کرد.

بیوگرافی آندره کارلوف

بر اساس گزارش سایت سفارت روسیه در ترکیه، کارلوف، از ژوئیه ۲۰۱۳ سفیر این کشور در آنکارا بوده است. آندری کارلوف ۶۲ سال داشت و در مسکو متولد شده بود. او در سال ۱۹۷۶ میلادی در رشته روابط بین‌الملل از انستیتوی دولتی مسکو فارغ‌التحصیل شد و همزمان در همان سال کار خود را در امور دیپلماتیک شروع کرد. کارلوف در وزارت خارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه کنونی صاحب مشاغل مختلفی بود و ماموریت‌هایی هم در خارج از روسیه داشت. او دو دوره در سال‌های ۱۹۷۹-۱۹۸۴ . ۱۹۸۶-۱۹۹۱ سفیر اتحاد جماهیر شوروی در کره شمالی بود. او طی سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۷ هم سفیر روسیه در کره جنوبی بود.

فیلم ترور سفیر روسیه در ترکیه

عکس های ترور سفیر روسیه در ترکیه

جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس جزییات کامل خبر ترور سفیر روسیه در ترکیه + فیلم و عکس

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of