افشین زی نوری در دورهمی + بیوگرافی و عکس همسر و دخترش

فرهنگ و هنر ۱۸ دی ۱۳۹۵ یک دیدگاه

افشین زی نوری در دورهمی + بیوگرافی و عکس همسر و دخترش

افشبن زی نوری در دورهمی جمعه ۱۷ دی ۹۵ حضور یافت که در این برنامه صحبت هایی در مورد زندگی کاری و زندگی شخصی اش عنوان کرد. پورتال وهاران در این مقاله بیوگرافی افشین زی نوری و مصاحبه با افشبن زی نوری را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

افشین زی نوری در گفتگویش با مهران مدیری شروع کارش از آشنایی با مرحوم مرتضی احمدی ؛دوبلور؛ بوده است و داستان به این صورت بوده است که دمِ در صدا و سیما در جام جم مرتضی اجمدی را دیده است و به او گفته است که من علاقه دارم به کار در صدا و سیما به عنوان بازیگر و … که او گفت شماره تلفنت را به من بده که خبرت کنم.

گفتنی است که آشنایی افشین زی نوری با مرحوم مرتضی احمدی به واسطه دوستی با نوه آن مرحوم بوده است.

بعد از ارتباط با مرتضی اجمدی، به ساختمان شبکه دو رفته است و در آنجا مجید قناد را دیده و او هم قول مساعد همکاری با او داد. بعد از چند ماه که خبری از آن ها نشد، به سراغ مرتضی احمدی رفته است و خیلی اتفاقی باز هم در دم در جام جم او را دیده است، به او گفته است که من منتظر خبرتان بوده ام، مرتضی احمدی گفته بود که اتفاقا خوب شد که آمدی، شماره تلفنت را گم کرده ام، بعد از ان شماره تلفنش را گرفت و بعد از مدتی به او زنگ زد.

سال ۱۳۶۹ بود برای بازی در قسمت آخر سریال آینه دعوت شده است که بازی کند. نکته جالب حرف های افشین زی نوری این بود که ۴۰ روز که مدام فیلمبرداری داشته است، به خانواده اش اطلاع نداده! و چون او تایم مدرسه به سر فیلمبرداری می رفته است، اولیا مدرسه به پدر و مادرش زنگ زدند که چرا پسرتان مدرسه نمی آید که به این ترتیب بود که خانواده اش متوجه شدند که او بازی کرده است و بعد از که سریال آینه پخش شد و خانواده اش سریال را دیدند و اقوام و خویشاوندان و زنگ می زدند و ابراز احساسات می کردند دیگر خانواده اش مشکلی با کارش نداشتند.

افشین زی نوری در مورد عاشق شدن و ازدواجش گفت، او همسرش را در یک میهمانی دیده است، که منجر به آشنایی و سپس ازدواج آنها شده است.

او در جواب سوال همیشگی مهران مدیری که احساس خوشبختی می کند، جواب داد، بله کاملا احساس خوشبختی می کنم.

افشین زی نوری در انتها دو کتاب به موزه دورهمی اهدا کرد.

افشین زی نوری در دورهمی + بیوگرافی و مصاحبه

بیوگرافی افشین زی نوری

افشین زی‌نوری (زادهٔ ۱۳۵۵ در تهران) دوبلُر، مجری و بازیگر ایرانی است. تحصیلاتش در رشتهٔ رایانه تا مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد تهران بوده‌است. او در ۱۳ سالگی با بازیگری به دنیای هنر گام گذاشت و پس از پنج سال با گفتن رلی در فیلم ایرانی «کمین» گویندگی را آغاز کرد. در همین سال‌ها او با راه یافتن به گروه کودک شبکهٔ ۲، اجرا را نیز تجربه کرد.

همسر افشین زی نوری ، الهام یاراحمد است. افشین ذی نوری متاهل است و با الهام  یاراحمد عکاس هنری ازدواج کرده است این زوج هنرمند یک فرزند دختر بنام تینا دارند، الهام یارآحمد استودیو عکاسی دارد.

افشین زی نوری در دورهمی + بیوگرافی و مصاحبه افشین زی نوری در دورهمی + بیوگرافی و مصاحبه

دوبله های افشین زی نوری

حرفهٔ اصلی زی‌نوری دوبله است. او در سال ۱۳۷۳ با راهنمایی‌های مجید قناد (که به گفتهٔ زی‌نوری نقش مهمی در همهٔ مراحل کاری‌اش داشته) به غلامعلی افشاریه معرفی شد و ۲ تا ۳ ماه زیر نظر افشاریه دوبله را آموخت. در واقع افشاریه نخستین مدیر دوبلاژی بود که از او آزمون صدا گرفت ولی نخستین رُلی که زی‌نوری گفت در فیلمی به مدیر دوبلاژی جلال مقامی بود؛ فیلم ایرانی کمین.

زی‌نوری با گویندگی به جای شخصیت الک رمزی در سریال «اسب سیاه» تا اندازهٔ زیادی مردم را با صدای خود آشنا کرد و پس از آن با عرضه کردن هنر و مهارت خود به مدیران دوبلا‍ژ پله به پله راه پیشرفت را پیمود و اکنون دوبلُر ثابت بازیگرانی چون لئوناردو دی کاپریو و مت دیمون می‌باشد و در فیلم‌های هندی هم معمولاً گویندگی به جای عامر خان به او سپرده می‌شود. خود او می‌گوید فیلم‌هایی که به جای دی‌کاپریو حرف زده را خیلی دوست دارد.

بازیگری افشین زی نوری

بازیگری عرصه ایست که باعث راهیابی زی نوری به دنیای هنر شد. در آن زمان، سال ۱۳۶۸ او سیزده سال داشت و با نقش آفرینی در سریال «آیینه» به دنیای هنر راه یافت. بعداً در سریال دیگری به نام «به دنبال مهر» نیز بازی کرد و با حضور در فیلم «مرد نامرئی» سینما را نیز تجربه کرد. همچنین سریال آسمان من از شبکه ۳سال ۱۳۹۴ در نقش علیرضا اخوان

اجراهای افشین زی نوری

افشین زی‌نوری از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ مجری گروه کودک شبکهٔ ۲ بوده و آغاز اجرایش در برنامه‌های زنده به سال ۱۳۷۴ برمی گردد. او از جمله در برنامه‌های «طعم زندگی»، «پل»، «صبح تهران» و مسابقهٔ «گوی و میدان» مجری‌گری کرده و هم‌اکنون یکی از مجریان برنامهٔ صبحگاهی شبکه دو با نام «روز از نو» می‌باشد او همچنین مجری مسابقه جادوی صدا بوده است.

در سال ۱۳۹۵ وی اجرای سری دوم مسابقه هوش برتر را بر عهده داشت

فعالیت های افشین زی نوری

سینمایی سریال
مردی در نقاب آهنی (دی کاپریو) ماجراهای اسب سیاه (الک رمزی)
اتاق ماروین (دی کاپریو) پرستاران (پرستار جرارد-تیتراژ)
اگه میتونی منو بگیر (دی کاپریو) کلید اسرار (راوی)
رفتگان (دی کاپریو) گمشده- لاست – (بون)
الماس خونین (لئوناردو دی‌کاپریو) امپراتور دریا (نیون)
ویل هانتینگ خوب (مت دیمن) امپراتور بادها (دُجین)
آقای ریپلی بااستعداد (مت دیمون) گیوم‌تل (متیو)
برتری بورن (مت دیمون) متشکرم (دکتر مین‌گوی‌سو)
اولتیماتوم بورن (مت دیمن) سرزمین آهن (سرپرست گویندگان)
سه‌گانه ارباب حلقه‌ها (الیجاه وود) رودخانه ماه (سرپرست گویندگان)
مرد خانواده (دان چیدل) ۲۴ (الکسیس دریزن
گری متیسُن
چیس ادمُند)
گلادیاتور (واکین فینیکس) دزدان دریایی کارائیب (اورلاندو بلوم)
کنت منت کریستو (گای پیرس) جان‌سخت ۴ (جاستین لانگ)
ما فرشته نیستیم (شان پن) مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (جیمز مک‌آووی)
تازه‌وارد (متیو برودریک) تحت تعقیب (جیمز مک‌آووی)
گنده (تام هنکس) گرگ وال استریت (لئوناردو دی‌کاپریو)
رنگ پول (تام کروز) چهار شگفت‌انگیز (کریس ایوانز)
هری پاتر و زندان آزاکابان (هری پاتر) مقصد نهایی ۵ (مایلز فیشر)
آفرین پدر (عارف با بازی سمیر داتانی) چهار شگفت‌انگیز: قیام موج‌سوار نقره‌ای (کریس ایوانز)
جنگ ستارگان (آناکین اسکای‌واکر) مقصد نهایی ۳ (رایان مریمان)
جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (آدام درایور) تایتانیک (لئوناردو دی‌کاپریو)
جنگ ستارگان (آناکین اسکای‌واکر) مرد پولادین (هنری کاویل)
کینگزمن: سرویس مخفی (تارون اگرتون) بازگشته (لئوناردو دی‌کاپریو)
مریخی (مت دیمون) عطش مبارزه: اشتعال (جاش هاچرسون)
شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (جوزف گوردون لویت) بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (هنری کویل)

مصاحبه با افشین زی نوری

چگونه برای اجرای مسابقه جادوی صدا انتخاب شدید؟

در ابتدا با نظر تهیه‌کننده قرار بود جزو هیات داوران این مسابقه باشم .در ادامه شبکه و تهیه‌کننده برنامه به این نتیجه رسیدند کسی باید اجرای این برنامه را به عهده بگیرد که سابقه و توان اجرا داشته باشد و در ضمن به جزئیات و تمام مسائل دوبله اشراف و شناخت داشته باشد.

به غیر از شما گزینه دیگری هم برای اجرای مسابقه وجود داشت؟

قرار بود دوستی این برنامه را اجرا کند که صرفا سابقه اجرا داشت و از دوبله شناخت زیادی نداشت. بنابراین بعد از سنجش شرایط برای متولیان مسابقه من برای اجرای مسابقه انتخاب شدم.

موقعی که این پیشنهاد به شما ارائه شد چه واکنشی داشتید؟

چند سالی است بازیگری برای من جدی شده و در وهله اول تمایلی نداشتم اجرای مسابقه را به عهده بگیریم، زیرا معتقدم اگر بخواهم به کارهای دیگر بجز بازیگری بپردازم. در خواسته من خللی ایجاد خواهد شد و مخاطب هم انتظار دارد که اگر من اجرا می‌کنم در این عرصه فعالیتم را ادامه بدهم و اگر به بازیگری می‌پردازم فعالیتم را در این عرصه متمرکز کنم. بنابراین در ابتدا با تردید با این پیشنهاد برخورد کردم. در سال‌های اخیر خیلی از بازیگران خواننده شده‌اند یا خیلی از فوتبالیست‌ها بازیگر و چندکاره بودن در عالم هنر مد شده است. من ترجیح می‌دهم در عرصه‌ای که توان و شناخت دارم فعالیت کنم.

آیا همچنان دوبله برایتان جذابیت دارد؟

دوبله شغل و حرفه من است همچنان که شغل حرفه‌ای شما هم خبرنگاری است. منتهی الان بیشتر ترجیح می‌دهم فعالیتم در عرصه بازیگری باشد.

آیا انتظاری که از بازی در سریال آسمان من داشتید برآورده شد؟

متاسفانه آن طور که باید و شاید سریال آسمان من دیده نشد و البته از خودم توقعم بالاست. آسمان من سریالی بود که زحمات زیادی برای تولیدش انجام شد و به نظرم می‌توانست بهتر از این دیده شود.

تا به حال در زمینه دوبله مسابقه‌ای در تلویزیون طراحی شده بود؟

نه، برای بار اول بود و به نظرم استقبال مخاطب از کار فوق‌العاده خوب بود در شبکه‌های اجتماعی هم بازتاب‌های خوبی از این سریال را مشاهده کردم. در کوچه و خیابان هم می‌بینیم خیلی‌ها مخاطب پر و پاقرص مسابقه هستند و آن را با دقت دنبال می‌کنند. بنابراین دوبله در بین مردم خیلی جذابیت و هیجان دارد.

در دنیا هم مسابقه‌ای مشابه با جادوی صدا ساخته شده است؟

نه، تا آنجایی که از منابع مختلف تحقیق کردم در دنیا چنین مسابقه‌ای تا به حال درباره دوبله برگزار نشده است. مسابقاتی درباره استعدادیابی در رشته‌های مختلف مثل خوانندگی و بازیگری و… برگزار شده است و خوشبختانه این مسابقه برای اولین بار در ایران برگزار شد. دوبله در ایران قدمتی بالای نیم قرن دارد و تجربه نشان داده علاقه‌مندان حرفه‌ای به دوبله در اقصی نقاط کشورمان زیاد هستند و نظرات متنوعی هم دارند .در هر حال جادوی صدا مسابقه‌ای کاملا تخصصی و حرفه‌ای درباره فن گویندگی و بیان است که به نوعی از گویندگان جدید توسط پیشکسوتان دوبله تست و آزمون گرفته شده است. منوچهر والی‌زاده، منوچهر اسماعیلی، محمود قنبری، چنگیز جلیلوند، مینو غزنوی، فریبا رمضان‌پور و چند همکار دیگر جزو گویندگانی بودند که تست گرفتند و داوری انجام دادند. جادوی صدا در ۱۸ قسمت آماده پخش شده است و از این تعداد ۹ برنامه با حضور خانم‌ها و ۹ برنامه با حضور آقایان ضبط شد.

فراخوان و ثبت‌نام مسابقه چگونه انجام شد؟

فراخوان مسابقه زمستان سال قبل به شکل زیرنویس در شبکه سوم اعلام شد که در حدود هشت هزار نفر از طریق این فراخوان برای حضور در مسابقه ثبت‌نام کردند. در این مسابقه، ۵۴ شرکت‌کننده، یعنی ۲۷ مرد و ۲۷ زن، به طور جداگانه، با هم به رقابت می‌پردازند. برای مرحله بعد ۹ نفر خانم و ۹ آقا انتخاب شدند و در مرحله نهایی چهار شرکت‌کننده (دو آقا و دو خانم) حضور داشتند که از این جمع، در نهایت یک نفر به عنوان برنده نهایی اعلام شدند. به هنگام پخش مسابقه خیلی از علاقه‌مندان تماس می‌گرفتند و مایل بودند در مسابقه حضور داشته باشند و عنوان می‌کردند که از برگزاری فراخوان اطلاعی نداشتند و تمایل دارند دو باره مسابقه و ثبت‌نامش ادامه پیدا کند. به طور حتم اگر قرار به تولید مجدد قسمت‌های آینده مسابقه باشد با تعداد زیادی درخواست‌کننده مواجه خواهیم شد.

برای متقاضیان شرکت در مسابقه پیش‌شرط‌های خاصی وجود داشت؟

سه چهار شرط برای حضور شرکت‌کنندگان پیش‌بینی شده بود و قرار بود علاقه‌مندان روی چند فایلی که در سایت مسابقه وجود داشت صدایشان را برای دوبله اثر مورد نظر استفاده کنند و برای مسابقه ارسال کنند. بعد از ارسال این فایل‌های صوتی دوبله، دوستان تولید برنامه صداها را پالایش کردند و عده‌ای دعوت شدند و داوران در مرحله اول از این منتخبان تست گرفتند.

انتخاب دوبلورهای داور بر چه مبنایی انجام شد؟

ملاک خاصی بجز این که با واحد دوبلاژ سازمان همکاری مستمر و نزدیکی داشته باشند، وجود نداشت.

برای طراحی و ساختار مسابقه آیا یک تیم این کارها را انجام داد؟

از یک سال قبل توسط مدیریت شبکه سه و گروه اجتماعی و تهیه‌کننده برنامه آقای حسینخانی برنامه‌ریزی انجام شد که مطمئن بود در صورت طراحی درست این مسابقه مخاطب زیادی خواهد داشت. بتدریج اطلاعات و بخش‌های مختلف فیش‌گذاری و جمع‌آوری شد. علاقه‌مندان حضور پیدا کردند و با انجام مراحل مختلف شرکت‌کنندگان انتخاب شدند.

نکته جذابی که در این مسابقه دیده شد وجود استعدادهای جوانی بود که در کمال تسلط بخش‌های دشواری از فیلم‌ها را با شایستگی دوبله می‌کردند. این مساله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بله، استعدادهای خوبی در این برنامه حضور پیدا کردند. دوبله برای خیلی‌ها مثل یک سراب زیبا به نظر می‌رسد و درست مثل بازیگری برای خیلی‌ها فریبنده و پر از راز و رمز است. نباید فراموش کنیم که خیلی‌ها صدای مناسب و خوبی برای دوبله دارند، اما با حضورشان در این عرصه به خواسته و توقعشان نرسیدند و رفته‌اند جذب دیگر بخش‌های هنری شده‌اند.

برای جذابیت بیشتر مسابقه از صحنه‌های بسیار دشوار فیلم‌ها به لحاظ دوبله کردن انتخاب می‌شود؟

من در انتخاب بخش‌های فیلم‌ها برای دوبله توسط شرکت‌کنندگان نقشی ندارم. انتخاب کردن بخش‌های دشوار فیلم‌ها برای دوبله جذابیت دیدن مسابقه را برای بیننده تلویزیونی دوچندان می‌کند. از طرف دیگر دوستانی که از بین هشت هزار نفر برای حضور در مسابقه انتخاب شده‌اند‌، به طور حتم توانایی‌های زیادی داشته‌اند و بخوبی از عهده دوبله این بخش‌ها برآمدند.

به استعدادهای جدید خوشبین هستم

در مورد ادامه ساخت این برنامه من تصمیم‌گیر نیستم و دوستان باید در این خصوص اقدام کنند. خیلی‌ها هر روز با من تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند استعداد دارند و دنبال فرصتی هستند تا استعدادشان را در عرصه دوبله نشان بدهند. خوشبین هستم با توجه به تماس‌های مکرری که علاقه‌مندان با روابط عمومی سازمان می‌گیرند و روابط عمومی این نظرات را به مدیریت شبکه سه منتقل می‌کند، بخش‌های بعدی مسابقه تولید شود و البته باید در قسمت‌های جدید مسابقه با کمرنگ کردن نقاط ضعف، سراغ تغییرات و نوآوری‌های جدیدتری رفت. خود من به شخصه در این مورد همیشه نت‌برداری می‌کنم تا نکات جدیدی را که برای اجرای بهتر مسابقه نیاز است به کارگردان و تهیه‌کننده ارائه کنم و یکی از موارد مهم افزایش جذابیت‌های تصویری برنامه است.

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.com

برچسب ها

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمد صالح

سلام در مورد افشین زی نوری یک چیز فراموش شده. اگر دوباره ایشان را دید بهش بگوید اهل کجا هستند نه متولد کجا؟؟ یعنی اصلیتش کجایی؟ تا حالا کسی نفهمیده چون محل تولدش تهران بوده. اما چهره واقعی ایشان: ایشان کرد هستند اصلیتش اهل کردستان روستای اطراف شهر مریوان. ایشان در دوم و سوم راهنمایی در مدرسه راهنمایی هجرت در مریوان همکلاس من بودند در سالهای ۶۸ و۶۹ . ایشان سنی مذهب هستند .چطور یک سنی در سازمان شیعه مذهب صدا و سیما استخدام شده اند سوال بود . چون محل تولدش تهران بوده چهره واقعی ایشان شناسائی نشده. یک… Read more »